Změna oboru

Změna oboru
« kdy: 30. 06. 2022, 17:42:43 »
Zdravím,

za rok mám inženýrské státnice na Fakultě elektrotechnické. Studuji elektroniku. Nicméně zjišťuji, že se mi tento obor úplně nezamlouvá a profesně bych ho dělat nechtěl. Uvažuji, že o zaměstnaní bych se ucházel v oborech kybernetiky nebo informatiky. Ponechme teď stranou kybernetiku, můj dotaz tady míří na informatiku. Jaký máte názor na moje "CV" v rámci dnešního trhu? V čem je nedostatečné (krom zkušeností)? Na co bych se měl zaměřit? Jde mi o to, jaký zájem by společnosti mohly mít o takového oborového přeběhlíka.
Nemám nijak zásadní zkušenosti s programováním nad rámec vzdělávacího programu. Dokážu programovat low-end, ale čím hlouběji to jde do hardware, tím méně se mi to líbí. Z programovacích jazyků mám zkušenost s C, C#, Java, Matlab, Python (i MicroPython) a mnou osobně nenáviděný VHDL (i VHDL-AMS). Velmi, velmi povrchně jsem si vyzkoušel i databáze a tvorbu webů (klasika - SQL, PHP, ...). Základní zkušeností mám s neuronovými sítěmi, fuzzy logikou, PLC či genetickými algoritmy. Psal jsem např. kódy pro metodu konečných prvků ve fyzikální problematice či software pro zpracování fotografií z družice (to byl jen demonstrátor, ne reálná aplikace).
Mimo programování - umím prezentovat, mluvit a vystupovat, mám velmi kvalitní angličtinu (zahraniční stáže - studijní i vědecká; Španělsko, USA), němčina mi nedělá problémy (jsem původem z pohraničí), začátečnická španělština/katalánština. Matematiku a fyziku mám velmi rád a ony mají rády mne. Pracovní zkušenosti mám v jednom úspěšném start-upu, ale tam jsem se nepodílel na odborné práci, nicméně načichl jsem atmosféru, trochu nahlédl do problematiky, řešil organizační věci, zákazníky atd. Dále jsem pracoval na jedné katedře v rámci matematicko-fyzikálního modelování (primárně COMSOL). Byl jsem několik let v německém elektrotechnickém korporátu, kde jsem se specializoval v technologii výroby high-tech elektroniky. Zkušenosti jsem nabral i v marketingu (státní i soukromá sféra).
Ještě bych dodal jednu otázku: Praha nebo Plzeň? K oběma městům mám velmi vřelý vztah, dovedu si v nich představit žít. Jak to vnímáte vy v rámci pracovních nabídek, výškou mezd, cenou nájmů, ...?

Luboš


Re:Změna oboru
« Odpověď #1 kdy: 30. 06. 2022, 22:39:56 »
Predpokladam ze chces teda robit programatora.

Pozeraj sa po full remote ponukach, idealne vo velkych mestach (lebo tam je vacsi plat) a ak byvas kdekolvek mimo prahy (alebo nejakeho velkeho a draheho mesta), tak tam zostan (lebo nizsie naklady). -> pravdaze za podmienky ze najdes nieco na full remote.

Prejst medzi oborami sa da, ja som studoval telekomunikacie, a nakoniec robim programatora (vacsi vyber prace, lepsie platene pozicie). Viacero spoluziakov sme tak switchnuli.

Chce to len skusat, na zaciatku posli zivotopis kludne aj 20tim firmam, par ta zavola na pohovor, u niektorich prejdes a daju ti ponuku. Vezmi to co ti najviac vyhovuje. Tip: ber projekty idealne s co najnovsimi technologiami, pretoze projekty ktore bezia x rokov, ak nie desiatky rokov su casto krat plne roznych starich technologii a inych kostlivcov. Akurat by si sa naucil blbe navyky a bude ti aj utekat vlak s novymi technologiami, pretoze do stareho projektu sa inovacie moc nehrnu (lebo to stoji velke peniaze a casto krat su ludia tam uz zvyknuty na to co robia a nechcu to menit).

Re:Změna oboru
« Odpověď #2 kdy: 01. 07. 2022, 00:22:23 »
V řadě případů bude potřeba mimo znalosti programování i přehled o cloudovém prostředí a devops.

Crossover je hodně ceněný - schopnost programovat a mít současně doménové znalosti je velké plus.

Šance tedy vidím příznivě.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Změna oboru
« Odpověď #3 kdy: 01. 07. 2022, 00:35:52 »
bude potřeba […] devops
Jeez :o

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Změna oboru
« Odpověď #4 kdy: 01. 07. 2022, 08:09:41 »
stihly, svalnaty, bohaty, majitel nekolika nemovistosti, majitel autoparku, vlastnik letadla a ostrova, nezadany.

zn.: nikoho nehledam, jen se chvalim.


alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Změna oboru
« Odpověď #5 kdy: 01. 07. 2022, 08:12:32 »
mel by ses rozmyslet, co konkretne bys chtel programovat a podle toho hledat zamestnani.
jestli chces vyuzit sve znalosti, nebo uplne zmenit domenu, napriklad, ze bys chtel programovat eshopy :-)

Re:Změna oboru
« Odpověď #6 kdy: 01. 07. 2022, 09:23:55 »
Len tak off topic. To naozaj potrebujes vediet posledne technologicke trendy resp. technologie aby si sa rozumne zamestnal? V inzetaratoch je casto cosi v style = Bootstrap 10. Jquery 8, hyper-duper-java framework co vysiel pred rokom ale mas v nom 5 rokov praxe a tak podobne? Ako za cely svoj biedny profesny zivot som sa stretol s klasikov php/sql/c#/python +/- ina verzia. Napriklad v automatizacii to mas tak ze chcu vediet ci mas skusenost s robotom XYZ odpoved je v style nie ale je to odvodene od robota xy a v podstate su vsetky uplne rovnake (zakladny princip iny interface) a vzdy to stacilo.

Re:Změna oboru
« Odpověď #7 kdy: 01. 07. 2022, 10:53:50 »
Len tak off topic. To naozaj potrebujes vediet posledne technologicke trendy resp. technologie aby si sa rozumne zamestnal? V inzetaratoch je casto cosi v style = Bootstrap 10. Jquery 8, hyper-duper-java framework co vysiel pred rokom ale mas v nom 5 rokov praxe a tak podobne? Ako za cely svoj biedny profesny zivot som sa stretol s klasikov php/sql/c#/python +/- ina verzia. Napriklad v automatizacii to mas tak ze chcu vediet ci mas skusenost s robotom XYZ odpoved je v style nie ale je to odvodene od robota xy a v podstate su vsetky uplne rovnake (zakladny princip iny interface) a vzdy to stacilo.

Na to aby si sa zamestnal nie. Ja to ale vidim ako velku vyhodu poznat nove veci. "Fallback-nut" k staremu sa vacsinou da jednoducho, az na nejake version related breaking changes - sry, nechce sa mi to prekladat :). Kdezto naucit sa nove trva vzdy dlhsie ako navrat k starsiemu.

Ono zavisi od toho kde vlastne hladas robotu. Ak ti nevadi projekt zalozeny v roku 2018+-, ktory pouziva c++ 98 aj v roku 2022, ktory je firmou prezentovany ako buducnost/smer ktorym sa treba uberat v urcitej oblasti (a toto nezahlasila nejaka mala firmicka s par zamestnancami, ale megakorporat s viac nez 100 tisic zamestnancami celosvetovo) tak sa ti bude chciet az grcat. A nie, nerobim si pr del, je to moja vlastna skusenost.

Nemyslim tim za kazdu cenu sa hnat za najnovsimi technologiami, ked som to pisal mal som na mysli skor nutnost vyhybat sa projektom ktore su ocividne zastarane a pouzivaju dnes uz davno mrtve jazyky/verzie jazykov.

Pravdaze plati zasada zdraveho rozumu, ak vidim niekde poziadavky na znalost frameworku ktory vysiel v roku 2020, a je tam napisane min 5 rokov, tak ten tab v prehliadaci zavriem a pozeram inde, pretoze ak si HRko nevie skontrolovat inzerat na tak zasadne chyby/preklepy, resp netusia o com tocia a len tak od brucha plieskaju cisla, nema zmysel sa tam hlasit.

Re:Změna oboru
« Odpověď #8 kdy: 03. 07. 2022, 08:45:28 »
Ještě bych dodal jednu otázku: Praha nebo Plzeň?
Zeptám se asi blbě, ae vzhledem k jazykové vybavenosti si nepřemýšlel o Německu? Mzdy a sociální background je jiný level než ČR. Třeba z Norimberku to není daleko, pokud trváš na vazbách na ČR.

Z hlediska příležitostí celkově je samozřejmě lepší Praha.

Re:Změna oboru
« Odpověď #9 kdy: 03. 07. 2022, 10:22:58 »
Mozna jsem jen blbej, ale zeptam se,jak si vsechno tohle stihnul?

Jak dlouhy trvaly ty staze? Ale pravda, ja po tydnu v Balcerone uz dokazal plynule rozlisit, jak se pise "vychod" ve Spanelstine a Katalanstine.

Trochu mne znepokojuje, ze po tomhle vsem jeste nedokazes rozlisit rozdil mezi Prahou a Plzni nebo dokonce nejakym Evropskym meste?

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Změna oboru
« Odpověď #10 kdy: 03. 07. 2022, 13:09:25 »
Prijde mi to stereotypni - nahonit co nejvice zarezu do CV a pak brecet ze nic neumi a nedokazat si rict co chce vlastne delat, kde chce zit. Muj nazor je, ze vse co je v takovem druhu CV - kde nejsou zadne spojitosti oboru - bylo pro pracovnika spis za trest a nebavilo ho to - takze vypovidajici hodnota 0. Teda neco jo - takoveho cloveka bych nechtel.

Re:Změna oboru
« Odpověď #11 kdy: 03. 07. 2022, 15:23:47 »
V čem je nedostatečné (krom zkušeností)?
Nedostatečné je jenom v tom nedostatku zkušeností. Nějaké další technologie nemá smysl řešit – stejně netrefíte ty, které bude potřebovat váš případný zaměstnavatel.

Za mne je třeba největší plus u studentů nebo absolventů to, když mají svůj GitHub (nebo něco podobného), kde mají nějaké své projekty(aspoň jeden), které dělají pro sebe, prostě proto, že je programování baví a chtějí se něco naučit. Ale ne tisící pětistý opsaný tutorial Spring Bootu nebo dvoustá smestrální práce na evidenci studentů – něco, co dotyčný píše opravdu pro sebe nebo pro jiné reálné uživatele.

Ještě bych dodal jednu otázku: Praha nebo Plzeň? K oběma městům mám velmi vřelý vztah, dovedu si v nich představit žít. Jak to vnímáte vy v rámci pracovních nabídek, výškou mezd, cenou nájmů, ...?
Z hlediska mezd a nájmů je nejlepší bydlet v Plzni a pracovat pro pražskou firmu :-) Poměr zaměstnavatelů v Plzni a v Praze je podle mne neporovnatelný. Ve spoustě případů se dá domluvit, že je práce převážně nebo plně remote, takže práci bych sháněl určitě v Praze.

Re:Změna oboru
« Odpověď #12 kdy: 03. 07. 2022, 15:46:09 »
Neviem co je to za blbu modu dnes mat povinne aspon jeden verejny projekt na githube, idealne aby to bolo nieco svetoborne, nieco unikatne, lebo inak o vas niektore firmy nemaju zaujem.

Mam ucet na githube, aj gitlabe, mam tam rozne veci, ale vsetko privatne, nepotrebujem niekomu ukazovat co som si urobil ako nejake "domace udelatko", ci uz sa jedna o nieco vacsie alebo trebars iba skript ktory mi nieco automatizuje/zlahcuje s niecim robotu. Je to proste pre mna, casto krat su to jednoucelove veci, ktore sa na nieco ine aj tak pouzit nedaju, tak co je koho do toho.

Pride mi to cele s tymi povinne verejnymi repozitarmi, ako keby ti vo firme namiesto bezneho pohovoru dali nejaku ulohu na doma, ktora ale trva desiatky hodin. A ak sa im paci vysledny kod, architektura, pouzite technologie, testy, komentare, ..., tak ti pridaju par bodikov v hodnoteni.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Změna oboru
« Odpověď #13 kdy: 03. 07. 2022, 15:55:24 »
Neviem co je to za blbu modu dnes mat povinne aspon jeden verejny projekt na githube, idealne aby to bolo nieco svetoborne, nieco unikatne, lebo inak o vas niektore firmy nemaju zaujem.
Protože pokud nemáš jiný trackrecord, tak jak mám jako někdo kdo tě chce přijmout, zjistit, že umíš dělat věci?

Re:Změna oboru
« Odpověď #14 kdy: 03. 07. 2022, 16:17:00 »
Neviem co je to za blbu modu dnes mat povinne aspon jeden verejny projekt na githube, idealne aby to bolo nieco svetoborne, nieco unikatne, lebo inak o vas niektore firmy nemaju zaujem.

Mam ucet na githube, aj gitlabe, mam tam rozne veci, ale vsetko privatne, nepotrebujem niekomu ukazovat co som si urobil ako nejake "domace udelatko", ci uz sa jedna o nieco vacsie alebo trebars iba skript ktory mi nieco automatizuje/zlahcuje s niecim robotu. Je to proste pre mna, casto krat su to jednoucelove veci, ktore sa na nieco ine aj tak pouzit nedaju, tak co je koho do toho.

Pride mi to cele s tymi povinne verejnymi repozitarmi, ako keby ti vo firme namiesto bezneho pohovoru dali nejaku ulohu na doma, ktora ale trva desiatky hodin. A ak sa im paci vysledny kod, architektura, pouzite technologie, testy, komentare, ..., tak ti pridaju par bodikov v hodnoteni.
Já jsem nepsal ni o tom, že to má být světoborné nebo unikátní. Když vy nemáte potřebu ten kód ukazovat, firma zase nemusí mít potřebu vás přijmout. Veřejný repozitář je podstatně lepší, než úkol na několik hodin. Jednak pro kandidáta, protože nemusí trávit desítky hodin nad něčím, co někdo během pár minut prohlédne a pak už se to v životě nepoužije. Jednak to ukazuje, jak moc velký fanda do programování dotyčný je. Když si mám vybrat mezi někým, kdo absolvoval tři semestry C, Javy a SQL a mimo školu nikdy nic nenaprogramoval, protože ho to nebaví; a někým, koho programování baví, takže zkouší programovat i ve volném čase, samozřejmě si vyberu toho druhého.

Ostatně bavíme se o úplných začátečnících, kteří nemají žádné zkušenosti (nebo je mají nanejvýš právě s těch svých projektů). V takovém případě se nemůžete rozhodovat podle znalostí kandidátů (když nemají prakticky žádné), ale můžete se rozhodovat podle jejich zájmu a motivace.