Chlazení domácího racku

armyk

Chlazení domácího racku
« kdy: 23. 06. 2022, 08:44:30 »
Ahoj, mám doma malý 9U rack na dveřma, jsou v něm pasivně chlazené switche, UDM, modem, RPi atp. Procesor na UDM mi běží na cca 80deg a rozhodně bych to chtěl nějako chladit.
Je nějaké řešení na větráky z USB? Ideálně nějaký konvertor z USB na 4PWM.
Díky


Re:Chlazení domácího racku
« Odpověď #1 kdy: 23. 06. 2022, 09:02:44 »
Máte představu, jakou reálnou spotřebu = topný výkon ten rack momentálně má?

A... jak vypadá momentální ventilace? Úplná nula, nebo jsou tam aspoň nějaké průduchy?

Pokud nula nebo téměř nula, pravděpodobně by stačilo, zajistit určitou výměnu vnitřního vzduchu s okolím. Má rack nějaká demontovatelná víčka na připravených okénkách pro kabelové prostupy apod.? Případně, umíte vzít do ruky flexu? Rack je stejně jenom kovová skříň, na tom není v záruce co reklamovat...

Ohledně "USB na PWM": viděl bych problém v tom, že standardní USB port umí dodat asi 2.5W. To je dost málo i na jeden ventiláítor o výkonu větším než "naschvál hodně nízkém". Na druhou stranu, mám tady na dílně takové udělátko na příležitostné ad hoc přichlazování "vrabčího hnízda na stole": ventilátor 120x120x25mm, na 12V a už původně spíš nízkootáčkový, a tento jsem natvrdo přiletoval na +5V z USB (uřízlý ocásek od staré myši nebo tak něco). Je schopen na 5V nastartovat, hezky pomalu se točí a "tak trochu hýbe vzduchem".

Zatím neznám počáteční stav spotřeby a chlazení, ale třeba by pomohlo, vyrobit do racku dvě okénka, do toho horního vsadit 120mm podtočený ventilátor, a pokud nechcete, aby stroj fungoval jako "labyrintový lapač prachu", zkuste na spodní otvor pohodit kus vatelínu. Čím větší plocha filtru, tím menší bude klást odpor a tím déle bude trvat, než se zanese.

Anebo jenom demontovat sajtny.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Chlazení domácího racku
« Odpověď #2 kdy: 23. 06. 2022, 09:20:40 »
v byvale praci jsem vyrabel chlazeni ze starych intel vetraku pres USB PWM (arduino) a dopadlo to tak, ze se arduino dalo do haje a vetraky stejne bezely na plno aby to neco delalo. Ale samozrejme zalezi, co je pouzity za ventilatory :D
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:Chlazení domácího racku
« Odpověď #3 kdy: 23. 06. 2022, 09:42:03 »
A je 80°C pro ten stroj problém? Co říká specifikace? Některým zařízením vyšší teplota nemusí vadit, často je horší kolísání teplot podle toho, jak spíná chlazení.

Pochopitelně by neměl být problém osadit ventilátor, čím větší, tím lepší. Do nasávacího otvoru bude potřeba osadit filtr, který bude potřebovat pravidelně čistit. Pokud nebude ventilátor na vstupu, tedy tlačit vzduch dovnitř, bude potřeba skříň utěsnit, pokud už těsná není, zejména dvířka, protože jinak bude vzduch (=prach) nasáván všude kolem.

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Chlazení domácího racku
« Odpověď #4 kdy: 23. 06. 2022, 09:44:56 »
Mám stejný rack, podobné vybavení (switch, NAS, UPSku, modem) - spotřeba cca 40W.
Řešení dole nasávací a nahoře odsávací 120mm ventilátor Noctua a 12V adaptér z 220V.
Disk v synology hlásí 40°C - dle vnitřních senzorů - takže v klidu. Ventilátory mají kolem 100m3/h průtok při nízkém hluku - řeším přídavným rezistorem na napájení - nebo dej rovnou třeba 9V adaptér a máš to... Investice 2x500Kč ventilátor a 150Kč adaptér :) V racku při otevření rozhodně nepociťuji vyšší teplotu než okolní (je umístěn v chodbě bytu).

« Poslední změna: 23. 06. 2022, 09:49:37 od Molex1 »


ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Chlazení domácího racku
« Odpověď #5 kdy: 23. 06. 2022, 10:12:51 »
Na chladenie racku používam "AC Infinity Rack Roof Fan Kit", veľmi pekná vec a netreba nič bastliť. Dalo sa to kúpiť na Amazone, ale pozerám, že tam v poslednej dobe chlapci výrazne podražili.

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Chlazení domácího racku
« Odpověď #6 kdy: 23. 06. 2022, 10:20:05 »
Nevím co je za bastlení na osazení standardních PC ventilátorů + adaptéru - konec konců je to prakticky PC skříň :)
Navíc je to přesně osazené do připravených otvorů - AC infinity to má (mimo jiné) rackové umístění - což není umístěno u nasávacích otvorů a bude točit vzduch v racku - čímž nic nebude chladit...

ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Chlazení domácího racku
« Odpověď #7 kdy: 23. 06. 2022, 10:32:59 »
Pokiaľ vám pôjde ventilátor naplno, tak áno, nie je problém, stačí zdroj 5V alebo 12V a nech sa točí. Pokiaľ otáčky chcete nejako regulovať, nech točí len koľko naozaj treba a nie viac, už to bez bastlenia nepôjde. Nejaký PWM kontrolér tam bude treba.

Konkrétne toto AC Infinity, čo som uviedol - Rack Roof - sa umiestňuje do horného otvoru na ventilátory, takže saje ohriaty vzduch von z racku. Áno, pri rade Cloudplate keď sa nemyslí, tak to len otáča ohriaty vzduch vovnútri, ale rovnaký výsledok sa dá dosiahnuť aj iným spôsobom, aj bez AC Infinity ;).

Re:Chlazení domácího racku
« Odpověď #8 kdy: 23. 06. 2022, 10:58:31 »
@Molex1 hezká čistá práce ten rack. A to vkusně umístěné APčko... respect. Dokonce lopatky ventilátoru ladí s barvou krytek RJ45. A to symetrické aranžmá... tomu ty skleněné dveře vyloženě sluší.
Za připravené otvory pro ventilátory palec nahoru výrobci racku - nemám představu, zda je to v dnešní době standard :-)

Jinak "přetlaková" ventilace je standard v průmyslových PCčkách: ventilátor na vstupu co fouká dovnitř, v utěsněném sání ventilátoru vsazený filtr proti hrubému vláknitému prachu. Ten filtr mívá malou plochu (stejný formát jako ventilátor) a výrobce to dohání silným hlučným ventilátorem. Kdybych toto chtěl doma, snažil bych se o velkou plochu filtru a ventilátor s nízkými otáčkami... 200gramový vatelín stojí asi stovku za běžný metr (šíře 150cm). Není to sice echt filtrační materiál, ale lepší než drátem do oka určitě bude.

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Chlazení domácího racku
« Odpověď #9 kdy: 23. 06. 2022, 12:30:36 »
@Molex1 hezká čistá práce ten rack. A to vkusně umístěné APčko... respect. Dokonce lopatky ventilátoru ladí s barvou krytek RJ45. A to symetrické aranžmá... tomu ty skleněné dveře vyloženě sluší.
Za připravené otvory pro ventilátory palec nahoru výrobci racku - nemám představu, zda je to v dnešní době standard :-)

Jinak "přetlaková" ventilace je standard v průmyslových PCčkách: ventilátor na vstupu co fouká dovnitř, v utěsněném sání ventilátoru vsazený filtr proti hrubému vláknitému prachu. Ten filtr mívá malou plochu (stejný formát jako ventilátor) a výrobce to dohání silným hlučným ventilátorem. Kdybych toto chtěl doma, snažil bych se o velkou plochu filtru a ventilátor s nízkými otáčkami... 200gramový vatelín stojí asi stovku za běžný metr (šíře 150cm). Není to sice echt filtrační materiál, ale lepší než drátem do oka určitě bude.

Děkuji, žena má terárium s hadem a druhé s agamou, takže jsem si taky prosadil jedno terárko v chodbě:) Jinak filtr je nějaký pro běžné PC - vysávám vysavačem jednou za 2 týdny větráčky nejsou prakticky slyšet - jsou to nějaké industriální Noctua. Rack čistím tak jednou ročně také vysavačem a mikrovláknovými utěrkami - příště si možná půjčím kompresor a vyfoukám :) Modem/WiFi router je umístěn pod ventilátorem (ano ty asi 3W lehce přihřejí vzduch v racku :) - ale je kolem nějak nějaký airflow). Mno a kabely... inu obsedantně kompulzivní porucha :D

armyk

Re:Chlazení domácího racku
« Odpověď #10 kdy: 23. 06. 2022, 13:05:06 »
Díky všem,
nejvíce se mi zamlouvá řešení od Molex1.
UDM běží na 85deg, což není normální, než byl v racku, tak tpelota byla cca 68 deg. Není to hrozné, ale rozhodně tomu nepomáhá. Při vytížení dl linky se tomu rozběhne větrák a je dost hlučný.
Bohužel rack má přípravu na větráky jen nahoře, dole mohu alespoň odstranit plech na kabely.

Takže koupt větráky a napojit je na 12V a asi je nechám běžet 24/7.

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Chlazení domácího racku
« Odpověď #11 kdy: 23. 06. 2022, 13:15:15 »
Jestli to nemáš v nějaké technické místnosti tak doporučím opravdu připlatit za ty Noctua ventilátory - jsou prakticky neslyšené... buď tedy 12V adaptér nebo něco kolem 9-10 by mělo stačit na ještě tišší chod... nicméně Noctua přibaluje kabelové nástavce s odporem a lehce tím otáčky sníží... já to mám v chodbě v bytu a i když mám z ložnice otevřené dveře tak slyším spíš disk z NASu než ventilátor.
Jinak souhlas nemá cenu řešit spínaní - běží mi též 24/7 spotřeba každého je asi 1W - než dělat nějakou regulaci atd... nemá to prakticky žádný přínos...
« Poslední změna: 23. 06. 2022, 13:17:14 od Molex1 »

Re:Chlazení domácího racku
« Odpověď #12 kdy: 23. 06. 2022, 16:46:26 »
UDM běží na 85deg, což není normální, než byl v racku, tak tpelota byla cca 68 deg.

tak neviem, ale u mna UDM bezi na 80deg aj ked je volne polozene na stole. teplota stupne vzdy ked zapnem nejake IDP/IPS alebo aj ked sa len prihlasim do konzoly, tak pocut, ze sa zapina vetrak. celkovo toto zariadenie bezi na vysokej teplote.

SB

  • ****
  • 347
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Chlazení domácího racku
« Odpověď #13 kdy: 24. 06. 2022, 12:47:04 »
...A to vkusně umístěné APčko...

A to, že ta plechová bedna vytváří umělou zem a mění šíření elmag. vln z antén, vám nevadí?

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Chlazení domácího racku
« Odpověď #14 kdy: 24. 06. 2022, 13:12:04 »
Nevím o jaké umělé zemi mluvíte, každopádně je rack umístěn u stropu (APčko je cca ve 2 metrech nad zemí uprostřed bytu - o moc lepší pozici nevím... Myslím, že to moc lépe udělat nešlo :)
I v nejzdálenější místnosti mám přes 3 zdi na 5GHz WiFi cca 70% signálu.