WoL- jak ne/funguje

Re:WoL- jak ne/funguje
« Odpověď #15 kdy: 19. 06. 2022, 11:02:39 »
Jo, setkal, ale ta wifi karta v probouzeném počítači musí mít správně udělanou implementaci ve svém fw.
Což je docela vzácnost :-D


Re:WoL- jak ne/funguje
« Odpověď #16 kdy: 19. 06. 2022, 11:43:08 »
Snažím se o to u tohohle modelu Lenovo ThinkPad T450s - i5-5300U, 8GB, 240GB SSD, HD+, CZ podsvícená klávesnice, Ultrabook
Takže bych řekl, že to na wifi kartě mít nebude :D

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:WoL- jak ne/funguje
« Odpověď #17 kdy: 19. 06. 2022, 12:57:29 »
Snažím se o to u tohohle modelu Lenovo ThinkPad T450s - i5-5300U, 8GB, 240GB SSD, HD+, CZ podsvícená klávesnice, Ultrabook
Takže bych řekl, že to na wifi kartě mít nebude :D

Proc na WIFI? Ten notebook ma RJ45 ! Tak tam pripoj kabel a muzes zkouset dal.

ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:WoL- jak ne/funguje
« Odpověď #18 kdy: 19. 06. 2022, 14:54:58 »
Snažím se o to u tohohle modelu Lenovo ThinkPad T450s - i5-5300U, 8GB, 240GB SSD, HD+, CZ podsvícená klávesnice, Ultrabook
Takže bych řekl, že to na wifi kartě mít nebude :D

Wireless WOL funguje trocha ináč ako drátený. Aj zariadenia, ktoré ho podporujú ho často limitujú na zobudenie z S3/S4, ale nie z S5/G2.

Re:WoL- jak ne/funguje
« Odpověď #19 kdy: 19. 06. 2022, 21:02:00 »
Snažím se o to u tohohle modelu Lenovo ThinkPad T450s - i5-5300U, 8GB, 240GB SSD, HD+, CZ podsvícená klávesnice, Ultrabook
Takže bych řekl, že to na wifi kartě mít nebude :D

Proc na WIFI? Ten notebook ma RJ45 ! Tak tam pripoj kabel a muzes zkouset dal.

Spletl jsme se v modelu, je ot tenhle, jen ten můj má čtečku otisků prstů https://www.laptopmag.com/reviews/laptops/lenovo-thinkpad-yoga-460


k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:WoL- jak ne/funguje
« Odpověď #20 kdy: 19. 06. 2022, 21:53:26 »
Už ses s funkčním Wireless WOL někdy prakticky setkal? Já ještě ne, ale zajímalo by mě to. Díky.
prakticky sem to nezkousel, ale nastavoval sem vzdalene "hromadu" biosu u Dell NB a tam sem si toho vsiml skoro vzdy ze krome WoL je moznost zapnout i WoWLAN :)

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:WoL- jak ne/funguje
« Odpověď #21 kdy: 19. 06. 2022, 22:02:16 »
Spletl jsme se v modelu, je ot tenhle, jen ten můj má čtečku otisků prstů https://www.laptopmag.com/reviews/laptops/lenovo-thinkpad-yoga-460
Lenovo ma u tohoto modelu uvedeno USB3 Ethernet adapter s podporou WakeOnLan ;-) stoji ~500Kc

nebo AXAGON ADE-SR za 350Kc, kterej take WoL ma podporovat, mam ho v supleti tak muzu vyzkouset :)
« Poslední změna: 19. 06. 2022, 22:05:14 od k3dAR »

Re:WoL- jak ne/funguje
« Odpověď #22 kdy: 19. 06. 2022, 22:18:22 »
Já ted spíš přemýšlím, zda tam ten kabel budu moct natáhnout, aniž by nepřekážel :/ Jako pro potřeby testu, zda to bude fungovat bych mohl, ale na trvalo by tam velmi pravděpodobně překážel :/  Jen si říkám, že když je přímo WOL v nastavení routeru, nemělo by to znamenat, že k tomu nebude potřeba kabel? Teď jen čistě teoretizuju, zda router co tohle umí nastavit pak nevyřadí problém s požadavkem na specifickou wifi kartu

Re:WoL- jak ne/funguje
« Odpověď #23 kdy: 20. 06. 2022, 08:19:43 »
Neznám Váš router, ale co jsem viděl Wake On Lan ve webgui/cli routeru, byl to prostě ten magic packet sender s parametrem cílovou mac adresou k probuzení, případně doplněný o nějaký sken sítě/možnost výběru zařízení ze seznamu zařízení routeru známých (co já vím, z dhcp, z arp z aktivní resp. nedávné komunikace). Takže to podle mne nemůže dělat nic jiného než posílat to samé, co posílá wakeonlan cli linux utilita ...

Re:WoL- jak ne/funguje
« Odpověď #24 kdy: 20. 06. 2022, 08:47:49 »
Jen si říkám, že když je přímo WOL v nastavení routeru, nemělo by to znamenat, že k tomu nebude potřeba kabel?
Ne, to rozhodně neznamená. WoL musí podporovat to zařízení, které chcete probouzet. Protože síťová karta (ať už drátová nebo bez) musí zůstat aktivní, musí umět přijmout příslušný paket, rozpoznat ho a na jeho základě poslat impuls na základní desku, že se má zařízení probudit.

Re:WoL- jak ne/funguje
« Odpověď #25 kdy: 20. 06. 2022, 09:52:32 »
Píšeš, že jsi nastavil router. Tzn. hádám, že se snažiš probudit ten PC z venku sítě (např. z internetu) a nastavil jsi UDP port forward.
Problém je, že když počítač vypneš, tak router po chvíli ztratí informaci o mapování IP adresy na MAC adresu (ARP tabulka). Když pak pošleš ten magic paket na tvůj router, router neví, kam to forwardnout, protože cílová adresa nežije.

Napadají mě následující (možná blbá) řešení:
a) potřebuješ, aby ten port forward nebyl směrovaný na IP toho počítače, který chceš probudit, ale na broadcast adresu - nevím, jestli zrovna toto půjde na routeru nastavit
b) potřebuješ, aby router věděl, kam ten paket poslat - tzn. do ARP tabulky routeru přidat statický záznam (tady si nejsem jistej, jestli to pak ten počítač probudí, protože magic packet by měl být broadcast)

Osobně toto řeším tak, že mám doma nějaké zařízení, na které se dostanu z internetu (raspberry pi) a z něj se ten magic paket pošlu do sítě.

Jestli to chceš odladit, spusť si na té síti, kde máš ten PC, který chceš probouzet, nějaký jiný PC s wiresharkem a odchytni si komunikaci.

Samozřejmě, že přesně nevim, kde je tvůj problém, takže hádám. Snad ti to pomůže :)

Re:WoL- jak ne/funguje
« Odpověď #26 kdy: 20. 06. 2022, 11:21:25 »
Wake on lan je vázaný na mac adresu stroje, jinak by nebylo jasné který počítač má na magic packet reagovat.
Zařízení, které je ochotné ho přijmout poznáte snadno tak, že po vypnutí se síťovka přepne do nízké rychlosti, ale zůstává živá. Síťová karta musí být pod napětím stejně jako MB. Téměř 100% funkčnost bývá s integrovanými NIC.

Normálně to používám a funguje to, ale uznávám, že ne každý hardware to umí. WoL přes wifi jsem nezkoušel, ale všiml jsem si, že v mém případě TV zůstává přihlášená přes Wifi a má větší spotřebu takže asi zcela totožný princip.
„Řemeslo se naučí každý. Umění nikdo.“
„Jednoduchost je nejvyšší úroveň sofistikovanosti.“
- Leonardo Da Vinci

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:WoL- jak ne/funguje
« Odpověď #27 kdy: 20. 06. 2022, 18:15:46 »
Píšeš, že jsi nastavil router. Tzn. hádám, že se snažiš probudit ten PC z venku sítě (např. z internetu)[...]
ja hadal, ze router zminoval jen proto ze nevedel o moznosti probudit pc/nb z jineho pc/nb/telefonu/atd ve stejne siti (
z pocitace s linuxem uz sem mu psal ze "wakeonlan MAC:AD:RE:SA", z tel@anroid pouzivam NetworkAnalyzer

Re:WoL- jak ne/funguje
« Odpověď #28 kdy: 20. 06. 2022, 19:18:24 »
No já se k tomu pc připojuju skrze "mstsc" rozhraní, případně z mobilu pomocí remote desktop. Ale pc musí být zapnutý, aby se mi to podařilo, nedaří se mi ho tím probudit. Koukal jsem do BIOSu a tam je WOL nastavený na "Only AC" (když je připojen k napájení), což je, al když se mi to nedařilo, tak jsem koukal do nastavení routeru, a tam nastavil i WOL pro danou MAC a je tam přímo tlačítko "probudit" a když na to kliknu, pc se beztak nezapne

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:WoL- jak ne/funguje
« Odpověď #29 kdy: 20. 06. 2022, 22:04:15 »
michas stale vice veci:
1. nasteveni WoL v HW bez LAN karty ti je nanic pokud ten HW nepodporuje WoWLAN (pres Wifi kartu)
2. probouzeni z routeru (nebo odkudkoliv z mistni site) nebude fungovat dokud nebudes na probouzenem mit funkcni WoL/WoWLAN :-)
BTW: k tomu pc se pripojujes a chces ho probouzet z te same/misti site? nebo vzdalene z internetu?