Dělat vývojaře nebo elektroinstalatéra

Re:Dělat vývojaře nebo elektroinstalatéra
« Odpověď #15 kdy: 28. 05. 2022, 01:01:13 »
Hlava mi nebere jak můžeš pracovat jako elektrikář "pod dozorem" jako OSVČ.
To úplně popírá logiku OSVČ!
Jinak k těm 8K/MD, osobně si myslím, že většina má fantasmagorní představy o cenách práce, protože osobně neznám "elektrikáře" který by měl 160 tis. měsíčně, samozřejmě myšleno jako pouhou mzdu bez nákladů.
Ale umím si představit, že se ti podaří v pár dnech v měsíci takovýto džob.


Re:Dělat vývojaře nebo elektroinstalatéra
« Odpověď #16 kdy: 28. 05. 2022, 02:17:19 »
Citace
Tak to bych chtěl vidět firmu co normálně platí lidem 300k/měs.

I při 300k/měsíc by byly mzdové náklady na zákazkách cca 3,5% ale myslel jsem to tak, že bych ty zákazky i sháněl...

Citace
Jinak k těm 8K/MD, osobně si myslím, že většina má fantasmagorní představy o cenách práce
Znám elektrikaře, co dělá zabezpečovácí systémy pro nejmenováný retězce maloobchodu, práce je to spíš narazový ale co vím,tak fakturuje mezi 300k až 400k/měsíc.

Re:Dělat vývojaře nebo elektroinstalatéra
« Odpověď #17 kdy: 28. 05. 2022, 06:48:18 »
Pravděpodobnost, že sám od sebe chytneš takový kšeft, se blíží nule. Navíc budeš dělat pro někoho jako OSVČ (švarc) a ten ti sotva bude tak štědře platit. Leda bys měl tlačenku a někdo ti něco přihrál, pak ovšem nemusíš nic řešit ve fóru.

Re:Dělat vývojaře nebo elektroinstalatéra
« Odpověď #18 kdy: 28. 05. 2022, 09:14:13 »
Dělej co ti půjde a co tě bude bavit. Nemá cenu hnát se za co nejvyšším příjmem, peníze nejsou všechno.

buldr

Re:Dělat vývojaře nebo elektroinstalatéra
« Odpověď #19 kdy: 28. 05. 2022, 11:04:47 »
Citace
Tak to bych chtěl vidět firmu co normálně platí lidem 300k/měs.

I při 300k/měsíc by byly mzdové náklady na zákazkách cca 3,5% ale myslel jsem to tak, že bych ty zákazky i sháněl...

Citace
Jinak k těm 8K/MD, osobně si myslím, že většina má fantasmagorní představy o cenách práce
Znám elektrikaře, co dělá zabezpečovácí systémy pro nejmenováný retězce maloobchodu, práce je to spíš narazový ale co vím,tak fakturuje mezi 300k až 400k/měsíc.

Pokora Ti opravdu nechybí ...

Jsi ucho a neumíš vůbec nic, i když si to myslíš. Nezvládneš ani natahat vodiče, natož je odizolovat, krimpovat (po změření přechodových odporů by ses hodně divil). První měsíce bude holka na všechno, úklid, nošení vodičů, vrtání a sádrování zdi, drážkování a nošení štaflí. Z toho co popisuješ se rychle nauč chodit na 2-5 m štaflích, přes překážky a kličkování mezi lidmi, jinak polezeš nahoru a dolů (fitcentrum pracujících), protože čidla, senzory kouře, požární klapky ... bývají velice často umístěné právě pod stropy. Než se to naučíš, uplyne rok ... tedy naučit se dělat rychle, efektivně, precizně a na první dobrou, tedy bez předělávek. Stejně tak si vypěstovat city pro utahování (jemné svorky, zejména ty italské ... to poznáš sám). Teprve potom můžeš pokročit na vyšší level, naučit se s vodiči, přemýšlet jak to vyrobit s nízkými náklady, ale vždy bezpečně, funkčně a rezervou. Je něco jiného dělat např.: rozvaděč pro osvětlení, kde to jede 5 hodin denně, než 24/7 a podle toho dimenzovat vše.

Po roce, roce a půl se dostaneš dál (nechlubím se, snažím se ti ukázat, jak to má vypadat):
https://postimg.cc/gallery/Z6K0rgp

Pak to začne, nebudeš minimálně první měsíce udělat to rychle, dobře a stejně. Prostě to nebudeš mít v ruce a neustále ti bude muset někdo říkat, jak to máš dělat. Pak přijdou skříně s hloubkou 100 mm a segmenty, kde ze budeš učit plánovat, jak to do té skříně dostat (ruku tam nestrčíš viz fotky např.: 6) a to všechno udělat naprosto precizně a hlavně, tě pak chlapy na stavbě nebudou chtít zabít, protože oni to budou zapojovat. Na dílně si kolem toho můžeš běhat jak chceš, ale oni tu možnost nemají a to je hodně, ale hodně velké plus, pro další zakázky. Totiž taková věc se rychle rozkecá: dělá skvěle je lepší, než jakákoliv reklama a oddělení marketingu.

Teoretizuj si jak chceš, ale ze začátku budeš rád za průměrnou mzdu, nejspíš ani to ne, protože v tomhle oboru to nesvedeš na chybný marketingový průzkum. Tady dáváš hlavu na špalek na 10-30 let, tak dlouho to pojede a nesáhne se do toho.
Carpe diem


Re:Dělat vývojaře nebo elektroinstalatéra
« Odpověď #20 kdy: 28. 05. 2022, 11:15:54 »
Tedy mozna je to v chudych regionech jine, ale radovi elektrikari nedrazkuji, jen ukazují prstem, znaci,sprejuji kudy vest kabely, zapojuji, reviduji, meri,nadavaji na stavebni delniky a dale jiz dle specializaci a vyhlasek.
Najit elektrikare s pikovackou( tu stejne u modernich staveb az tolik netreba) je osmy div sveta. Tohle resi vetsinou nejake nekvalifikovane sily. Protahovani kablu taky.

 Neni se co divit - cena prace elektrikare jak jiz bylo zmineno je velmi draha. Dana vysokou kvalifikaci a nutnou obnovou. A to je jen zaklad. Pak mate specificke montazni systemy, postupy,  interakce s delniky a stavebni slang. Nikdo se z vasi vyhlasky na zadek neposadi. Je to jen propustka do procesu.

 Doby kdy pantata v monterkach udelal vse za pakatel vcetne revize jsou pryc.

Základní pravidlo, které musíš přijmout už na učňáku: nic nejde podle 100x vytelefonovaného plánu a není zakázka, kde by člověk nemusel improvizovat, nebo předělat hotové skříně (opět, vytelefonované mezi projektantem, investorem a stavebním projektantem a vedoucím). Vyrobíš je a v den odeslání zavolají, že v té místnosti kde mají stát skříně postavili doprostřed sloup, místo vývodu/přívodů vrchem najdeš v podlaze tunel a co naplat, že jsi spotřeboval 250 m měděné pásoviny (15 spojených skříní), 200 km vodiče, navrtal skříně a osadil průchodky, musí se to předělat a 5 lidí takové skříně vyrábí měsíc. Samozřejmě se to zaplatí, ale ten čas chybí v další zakázce. Taková jsou základní pravidla plánu a reality.

Je elektrikář a elektrikář. Nemá si cenu nic nalhávat, lempl zapojující maximálně zásuvky nedostane stejné peníze jako elektrikář, který natahá vodiče a zapojí kritické rozvody urgentní péče (JIP), nebo protipožární řízení v chemičce. Ačkoliv oba mají před sebou plán, označené vodiče ... rozdíly v náročnosti tam jsou. Stejně tak jiné peníze dostane elektrikář, který na dílně ty rozvaděče staví, sem tam najde botu/prostor pro zlepšení v plánů a musí ty skříně vyrobit. Zakládám si na poctivé práci (bezpečnost, 100% funkčnost, rezerva, estetika a musí se to dobře zapojovat na místě), které je tou nejlepší reklamou a referencí, proto se zákazníci vrací i když je člověk dražší. Vyplatí se jim to.

Ucho, které nedokáže vydrážkovat zeď, natáhnout vodiče/svazky správně a na zásuvku potřebuje hodinu + plechovku sádry si moc nevydělá, naproti tomu klukům dávám 35-45 čistého, plus finanční odměny a mám stálý spokojený mančaft. Další věc je nářadí, jen taška na nářadí vyjde na 80 tisíc a nemůžeš jim dát nějakou cetky, musí to být Knipex, Wera, Fein, Bernstein ... tedy základ v podobě příruční tašky s kleštěmi, šroubováky, krimpováním ... plus kufr s vrtačkou, flexu a vysavač. Dále lisy na oka, drážkovače, raznice a samozřejmě vlastní Caddy se zástavbou. Dělají-li revize, musí mít všechny měřáky a notebook s telefonem. To auto je prostě "jejich". Za 5-6 let pořizuješ nové, protože ročně nalítají s přehledem 100 000km. Jde o tvrdou a precizní práci a rozhodně se nechodí spát s čistou hlavou (to je taková naivní představa).  Každá práce se musí naučit od základů a že právě vyšel ČVUT nic neznamená, protože neumí vůbec nic, natož aby dělal precizně, rychle a na první dobrou. Zná teorii, ale posaď ho k pájecí stanici, měření a pak to projedeme RTG. Něco lehčího, odizolování a svorkovnice, kde si musí vypěstovat cit.

Nic není zadarmo.

Re:Dělat vývojaře nebo elektroinstalatéra
« Odpověď #21 kdy: 28. 05. 2022, 11:32:31 »
Nekvalifikované síle musíš stát nonstop za zadkem, jinak zmastí co se dá - takže je iluzorní si myslet, že se cosi ukáže prstem a načmárá na zeď a tím to končí. V podstatě jako kvalifikovaný elektrikář děláš parťáka/mistra nekvalifikované síle.

buldr

Re:Dělat vývojaře nebo elektroinstalatéra
« Odpověď #22 kdy: 28. 05. 2022, 11:49:37 »
A co bude, až dokončí školu?

Obyčejné nekvalifikované ucho, pravda s papírem, který neznamená absolutně nic, jen to, že smí pracovat, ale nic více to není. Pořád chybí praxe a možná jsem stará škola (dělám to 22 let), která se učila od staré gardy, ale každá práce se musí umět od základů, jinak nikdy nepochopíš principy a podle toho to bude vypadat. Je spousta idiotů (bez urážky, ale tak to prostě je), co naprojektují např.: kondenzátory, potom je vyrobí, ale je jim úplně jedno, že tam ten vodič dostane po půl hodině nadávání a pěti panácích. Takových je mraky, zrovna kondenzátory a kompenzační rozvaděče jsou v tomhle směru krásným příkladem toho, jak se to nemá dělat. Tyhle myslitele bych k tomu postavil a kopal do zadele tak dlouho, že už by nikdy nic takového nenavrhli. Stejně jako když chceš ukazovat prstem, musíš to umět udělat sám. To je základ a to my nikdo nevymluví.

Samozřejmě na stavby už roky nejezdím, ale sedím u Solidworks projektuji a lezu na dílnu, kde si řídící jednotku vyrobím, napíšu a předám k výrobě rozvaděče, ale všechno je na moje triko. Také to potom (hlavně ty složitější) musím přezkoušet, kompletně zdokumentovat, ale i tak jsem minimálně 2x týdně někde na stavbě, zpravidla s měřáky a telefonem na uchu, protože je to všechno jinak a co s tím. Takže ano, každá práce se musí naučit už od základu, jinak to prostě nejde a můžeš tu povídat o chudých regionech co chceš, dělám po celé ČR, ale i v zahraničí (třeba špitál v Mnichově jsou moje dílu, od projektového plánu po zapojení všech rozvaděčů a kritické techniky). A ano, i kluci si zahráli na zedníky, protože jinak by ten diesel do toho špatně postaveného baráčku nikdy nedostali ... chtít úpravu po stavební firmě, ale ano, za dva tři měsíce možná.

Díky tomu jsem tam kde jsem a vybírám si, ale to si člověk může dovolit až za nějakých pár let. Mimochodem, ty stavby, zejména v Praze potom tak vypadají a nic nepotěší více, než magor z PRE (jo, má papír), který na tebe řve, proč není HDO udělaná 50 mm2 vodičem. Takových lidí je dost, možná berou velké peníze, ale neumí absolutně nic a nechápou, ani co to HDO je a takových perliček z praxe znám více. Dělat veřejné osvětlení v Praze ... ani kdyby mi platili  zlatem, protože to je peklo (navíce každá lampa je plná vosích hnízd), dotáhnou ti to na multikáře, kde to leželo roky v bahně (nafotíš, vytelefonuješ a víte oba, že to prostě fungovat nebude), ale stejně to tak chtějí. Takže zavřít silnici, sehnat plošinu, kuklu proti vosám a šup na to. Pak jen čekat, kdy se někdo ozve. To je realita, všichni chtějí všechno levně, rychle a podle toho to vypadá. O těch polských zásuvkách, kde ty svorkovnice nedrží ani nemluvím (16A by se to rozteklo). Tak vypadá Praha a novostavby, tak mě prosím nepoučuj, jak se má co dělat. Dělej si to jak chceš, ale nesuď druhé, že to dělají jinak a mají jiný, třebaže dle tebe zastaralý názor. Není nic lepšího než stát, čekat až to někdo udělá 2x špatně a efektivně tak využít čas ... zejména, když děláš sám na sebe. Pro dodržení termínů ideální.

P.S.: Ukrajinec bude dělat dobře, když mu budeš non-stop dýchat na záda, jakmile zmizíš, začne jejich typické ... to dobrý a mávání rukou.

Carpe diem

Re:Dělat vývojaře nebo elektroinstalatéra
« Odpověď #23 kdy: 28. 05. 2022, 12:00:58 »
Nekvalifikované síle musíš stát nonstop za zadkem, jinak zmastí co se dá - takže je iluzorní si myslet, že se cosi ukáže prstem a načmárá na zeď a tím to končí. V podstatě jako kvalifikovaný elektrikář děláš parťáka/mistra nekvalifikované síle.
Coz nijak nevylucuje co jsem napsal. Bud tam porad strasi a nebo prijede jednou denne a natahuji se terminy protoze delnici to nekolikrat rozflakaji, nejsou sehrani s mistrem/elektrikarem.

Proto mit taky dobrou  zacvicenou nekvalifikovanou silu se kterou se da domluvit a rozumi si s elektrikarem/mistrem je dulezite
 Pak elektrikar netrati tolik casu jen dozorem.

Je tu jista paralela i s programatorskymi tymy. Za sehrany tym se plati nejvic.  Neni vubec samozrejme ze lidi budou chvili bez dozoru pracovat dle představ.

Krasne to lze videt na ruznych
dodavatelech stavebnich praci. Pokud můžu beru lidi ktere u firmy delaji delsi dobu a vidim dobrou komunikaci.

Ne typicky "italsky" system managementu ceskych staveb.

buldr

Re:Dělat vývojaře nebo elektroinstalatéra
« Odpověď #24 kdy: 28. 05. 2022, 12:02:46 »
Citace: Trident Vasco
...
Takhle ty světla na Rajské Zahradě (ano, bohatá Praha) ... vypadala, některé ještě hůř. Rozvody a řízení ještě ano, ale celek, tedy včetně výměny světel už v Praze nikdy.

Vypadá to dobře a z bohatě, že? Myslíš, že by zaplatili čištění, výměnu svorkovnice? Samozřejmě ne, proto jsem nechal kluky vyndat vysavače a elektrocentrálu a svorkovnice dal své (ze svého), protože to bych si nikdy nedovolil předat zákazníkovi. Zbytek výměny jsem odřekl a fotky posílal i s fakturou, včetně komunikace s lidmi, kteří rozhodli, že to tam máme vrátit. Ze zásad neslevím.


@adolf.Shitler2 to bylo na Trident Vasco, nevšiml jsem si, že jsi mezitím napsal, jinak bych použil citaci, aby bylo jednoznačné, na koho reaguji. Omlouvám se.
« Poslední změna: 28. 05. 2022, 12:06:57 od buldr »
Carpe diem

Re:Dělat vývojaře nebo elektroinstalatéra
« Odpověď #25 kdy: 28. 05. 2022, 12:09:59 »
Dokončil jsem VŠ elektrotechnického směru, ...Za jak dlouho se junior vývojář může dopracovat k 8000/MD?
Jakou školu - jako bakalář nebo magisterské studium? Co je to 8000/MD?

BTW: Snad se mluví o tom, že už se přišlo na to, jak vyhlášku 50 letos zrušit.
https://elektrika.cz/data/clanky/ps250-1-proc-bylo-nutne-vyhlasku-50-78-sbirky-zrusit

Re:Dělat vývojaře nebo elektroinstalatéra
« Odpověď #26 kdy: 28. 05. 2022, 12:37:14 »
Zkoušky dle vyhl. 50 zase nejsou takový problém (to napíše každý revizák), horší je to s oprávněním od Technické inspekce ČR pro živnost "Montáž, opravy, revize a zkoušky elektrických zařízení", jak jsem už psal výše. Tam to moc ojebat nelze.

Re:Dělat vývojaře nebo elektroinstalatéra
« Odpověď #27 kdy: 01. 06. 2022, 09:25:38 »
Jednou po skole, kdyz jsem byl junior, jsem nastupoval do jedne firmy, a na zaskolovani tam byl vysokoskolak, tusim ze mel taky nejakou elektrotechniku. Rikal, jak umi programovat, v C atd. Pak prisla rec na objektove orientovane programovani a on nedal zkusebku, bylo to slozitejsi nez si myslel.

Na druhou stranu nevim, kde tady berete ty sazby za pracie elektroinstalatera. V jedne takove firme jsem delal na brigade, pravsa, uz je to 15 let, ale ti hosi maji dneska tak max 30tis. hrubeho, a makali v jednom kuse, maly svatek byl, kdyz sichta trvala treba jen 8 hodin, jinak bezne 10-13h, den za dnem.
« Poslední změna: 01. 06. 2022, 09:28:13 od registrovany123 »

Re:Dělat vývojaře nebo elektroinstalatéra
« Odpověď #28 kdy: 01. 06. 2022, 09:40:36 »
Jo a jeste jedna vec, porad delali s kangem. Ja nevim jak ostatni, ale me z toho dost bolely ruce, kdyz jsem s tim cely den delal, nemam karpalni tunel, ale i tak. V noci jsem se porad budil, jak me bolel snad kazdy clanek prstu. Nevim, jestli bych si casem zvyk, ale pokud nezvyk, tak bych takovou praci delat asi nemohl.

Re:Dělat vývojaře nebo elektroinstalatéra
« Odpověď #29 kdy: 01. 06. 2022, 10:25:53 »
Koukam svet se ubira zajimavym smerem. Jestli delat elektrikare nebo programatora ti neporadim, kazde ma sve. Ono asi zalezi na vnitrnim nastaveni a nejake profesni cti. Dneska je to vsechno rychle a chci "kkk" k-kilo,k-karu,k-klid. Delam "programatora" dost dlouho, na zajimavych projektech. Lidi vetsinou v pohode, az poslednich 5let co ze z IT stal "zlaty-dul" a cpou se do nej vsichni, a vytvareji se prazvlastne nazvane pracovni pozice vzrusta sance ze potkas pri jednani solidniho idiota. Pokud budes dobry a budes ochotny cosi obetovat, muzes vydelavat v IT spoustu penez. Kazdy si to musi nastavit sam, tot muj skromny nazor. Ja se za prachama nikdy nehnal ( nevidel jsem v tom smysl zivota, mozna jsem mel kliku ze jsem vzdycky mel vic nez jsem potreboval ), barak mam, byt mam, hypo skoro splacene takze pomalu jdu na pristani a zacinam uvazovat o duchodu < 50let.