Jaký jazyk bych se měl učit?

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #135 kdy: 01. 11. 2022, 20:37:37 »
java, python, c#, sql, javascript mi pripadaji kdyz chces rychle neco programovat, ale nechces se moc zdrzovat na ceste k vnitrnostem. takze podle to je metoda odshora dolu, vhodne pro oop.

c, c++ nejdrive probiraji ty vnitrnosti/cihly a az nad tim postavi budovu.

takze ja bych jako prvni jazyk dneska doporucil go.
z toho se da zabrusovat do c/c++/rust, nebo naopak vybrusovat k jave, c#, pythonu.

nemluvim ted o knihovnach a frameworku, ty ma java urcite nejrozsahlejsi v enterprise svere.





Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #136 kdy: 01. 11. 2022, 21:11:02 »
takze ja bych jako prvni jazyk dneska doporucil go.

Pro cloud klidně, ale třeba na robotiku (coz je ve výuce populární) asi spíše Rust.

Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #137 kdy: 02. 11. 2022, 11:17:23 »
SQL je naopak skvělá volba. Snadný jazyk, který se naučí za rozumný čas. Vysokoúrovňový jazyk. Užitečný jazyk. A dokonce i ta aritmetika a funkce tam jsou. Já jej doporučuji jako první ideální volbu.

SQL je deklarativni jazyk a ma tedy tu nevyhodu, ze neni instruktivni.

Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #138 kdy: 02. 11. 2022, 11:17:30 »
Ruštinu, Ukrajinštinu, Čínštinu, možná Angličtinu.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #139 kdy: 02. 11. 2022, 11:20:22 »
SQL je deklarativni jazyk a ma tedy tu nevyhodu, ze neni instruktivni.
To je právě výhoda (všech deklarativních jazyků).


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #140 kdy: 02. 11. 2022, 17:17:04 »
kdo by platil za haskell?
Haskell (a další funkcionální jazyky) používá docela hodně firem. Ovšem většinou v superseniorních týmech. Použití Haskellu výrazně zvyšuje produktivitu a kvalitu kódu.

Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #141 kdy: 02. 11. 2022, 17:56:21 »
Ten kdo umí strojový kód procesorů z80 anebo 6502 je největší borec. Tak pokud chce být největší borec není na výběr.
Anebo stejně jako zdejší největší borec Tišník se naučit všechny jazyky. A pak je jedno čím začít.
Gréta je nejlepší.

Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #142 kdy: 02. 11. 2022, 19:45:26 »
a kdyz umim EC1033?

Ten kdo umí strojový kód procesorů z80 anebo 6502 je největší borec. Tak pokud chce být největší borec není na výběr.
Anebo stejně jako zdejší největší borec Tišník se naučit všechny jazyky. A pak je jedno čím začít.

Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #143 kdy: 02. 11. 2022, 19:52:55 »
p.s, 6502 samozrejme taky.

napsal jsem v tom rotujici zemekouli a mel jsem rozepsany OS pro Atari, ale po navratu z prazdnim jsem zjistil, ze se to ze vsech 4 kazetovejch pasek nejak vyparilo a musel bych zacit z nuly.

a kdyz umim EC1033?

Ten kdo umí strojový kód procesorů z80 anebo 6502 je největší borec. Tak pokud chce být největší borec není na výběr.
Anebo stejně jako zdejší největší borec Tišník se naučit všechny jazyky. A pak je jedno čím začít.

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #144 kdy: 02. 11. 2022, 21:56:19 »
nevyhodu, ze neni instruktivni.

Instruktivní? Jako, že to nemá instrukce? Nejsem si vůbec jist, co tím myslíte.
Nebo myslíte, instruktivní, jako "názorný"? Což zase neodpovídá skutečnosti...

Můžete to rozvést/doplnit?
« Poslední změna: 02. 11. 2022, 21:57:54 od BoneFlute »

qelurg

  • ****
  • 372
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #145 kdy: 02. 11. 2022, 22:44:58 »
Já jsem začínal s Basicem na Didaktiku M a potom jsem pokračoval na PC AT v DOSu s jazykem C. Ten mě přivedl k Linuxu a na něm jsem se naučil příkazový řádek, bash a jeho utility. Po omylu jménem Perl a Ruby jsem se seznámil souběžně Pythonem a PHP (+ HTML, SQL a CSS). Další omyl byla Java a Mono, a trefa do černého JavaScript.

V současné době je užitečné znát Python, C, JavaScript (+ HTML, CSS a SQL) a C#.

Kdybych začínal dnes a bylo mi 10 let, začal bych s výukovou platformou micro:bit a jazykem Python nebo ve vizuálním MakeCode, kdyby mi ten Python přišel moc hardcore. Výhodou je, že lze MakeCode snadno zobrazit jako Python, takže ho to usnadňuje pochopit a obkoukat, jak se co dělá.

Kdyby mi bylo 13+ pak začnu na platformě Raspberry Pico s Pythonem (skvělé výukové IDE Thonny) a po pochopení principů na té samé platformě s C. Pak už se budeš umět dál rozhodnout sám.

a6b

  • ***
  • 119
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #146 kdy: 02. 11. 2022, 22:56:01 »
Já jsem začínal s Basicem na Didaktiku M a potom jsem pokračoval na PC AT v DOSu s jazykem C. Ten mě přivedl k Linuxu a na něm jsem se naučil příkazový řádek, bash a jeho utility. Po omylu jménem Perl a Ruby jsem se seznámil souběžně Pythonem a PHP (+ HTML, SQL a CSS). Další omyl byla Java a Mono, a trefa do černého JavaScript.

V současné době je užitečné znát Python, C, JavaScript (+ HTML, CSS a SQL) a C#.

Kdybych začínal dnes a bylo mi 10 let, začal bych s výukovou platformou micro:bit a jazykem Python nebo ve vizuálním MakeCode, kdyby mi ten Python přišel moc hardcore. Výhodou je, že lze MakeCode snadno zobrazit jako Python, takže ho to usnadňuje pochopit a obkoukat, jak se co dělá.

Kdyby mi bylo 13+ pak začnu na platformě Raspberry Pico s Pythonem (skvělé výukové IDE Thonny) a po pochopení principů na té samé platformě s C. Pak už se budeš umět dál rozhodnout sám.

zacatek mam stejny jako ty, ale u toho c/c++ jsem uz zustal a javascript delam z musu.

Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #147 kdy: 03. 11. 2022, 07:02:39 »
a kdyz umim EC1033?

Ten kdo umí strojový kód procesorů z80 anebo 6502 je největší borec. Tak pokud chce být největší borec není na výběr.
Anebo stejně jako zdejší největší borec Tišník se naučit všechny jazyky. A pak je jedno čím začít.

Cool borec... btw to se ještě někde používá(lo)? Jako bych typoval něco jako (J)EDU nebo tak... Ale pokud ano, předpokládám je to tajná informace  ;-)
Gréta je nejlepší.

M_D

  • ****
  • 319
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #148 kdy: 03. 11. 2022, 07:37:21 »
V Dukovanech, v technologii, tak ještě "realtivně nedávno" byly věci na bázi ADT4500/4700, protože se už za komančů k tomu vyráběly I/O měřící/ovládací karty. Dělal to ZPA Čakovice/Trutnov a bylo možno to vidět na spoustě průmyslových nasazeních (i klasické elektrárny - Dětmarovice/Tušimice, řízení Vltavské kaskády, metro, i šicí stroje v textiklách, ...).
Apropo, doufám, že už byla zmíněna důležitost a význam Fortranu?!?

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #149 kdy: 03. 11. 2022, 08:42:11 »
Apropo, doufám, že už byla zmíněna důležitost a význam Fortranu?!?
Ne, jen Haskellu :D