Studium informatiky FIT ČVUT

Studium informatiky FIT ČVUT
« kdy: 14. 05. 2022, 20:59:36 »
Ahoj,
chtěl bych se zeptat zdejší komunity na názor ohledně studia informatiky na vysoké škole. Myslíte, že má smysl dnes studovat VŠ, nebo je lepší zamířit rovnou do praxe? Rád bych se v budoucnu živil jako programátor, ale střední škola nebyla bohužel až tolik programátorsky zaměřená. Nebylo by lepší jít cestou nějakého privátního kurzu? Případně začít jako tester? Rád bych tuhle otázku vyřešil před zápisem na FIT ČVUT. Trochu se bojím, že se dalších minimálně pět let budu muset učit zbytečnosti a zatím bych mohl být na seniorské úrovni někde ve firmě...
Díky, pokud si najdete čas odpovědět.


_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Studium informatiky FIT ČVUT
« Odpověď #1 kdy: 14. 05. 2022, 22:25:48 »
Myslíte, že má smysl dnes studovat VŠ, nebo je lepší zamířit rovnou do praxe?
Záleží na konkrétním typu člověka. Někomu styl VŠ vyhovuje, ale někomu naopak vůbec ne a mnohem líp se učí samostatně (ze všemožných zdrojů včetně VŠ, klidně si můžeš některé předměty vystudovat v rámci celoživotního/mimořádného studia, nebo MOOC). Ani nevím jaký podíl v populaci je takových a makových, myslím si, že to bude řádově 1:1. Takže ti nezbývá než to buď odhadnout nebo zkusit.

Rád bych se v budoucnu živil jako programátor, ale střední škola nebyla bohužel až tolik programátorsky zaměřená.
A už něco děláš? (ať už nekomerčně nebo komerčně) Přijde mi že pokud člověk nic „reálného“ nedělal už při SŠ, tak mu docela ujede vlak. Testera jsem nikdy nedělal, ale začínal jsem od 18 jako linuxový admin + webmaster, brzy k tomu pak přibyl zakázkový vývoj HW.

Trochu se bojím, že se dalších minimálně pět let budu muset učit zbytečnosti a zatím bych mohl být na seniorské úrovni někde ve firmě...
Taky dost záleží co chceš dělat, k některým věcem budou věci, co se naučíš na VŠ, zbytečnosti, a k některým to bude užitečné.

Re:Studium informatiky FIT ČVUT
« Odpověď #2 kdy: 14. 05. 2022, 22:46:56 »
Jsem absolvent CVUT FIT a za sebe rikam, ano smysl to ma. Obecne je to tady na rootu a jinde takove ozehave tema. Absolventi VS vetsinou rikaji, ze smysl to ma. Neabsolventi vetsinou rikaji opak. Napsalo se tu o tom uz mraky textu.

Pracoval jsem se schopnymi lidmi bez VS a take s lidmi s VS, kteri uz tak schopni nebyli. Ale na zaklade svych pracovnich zkusenosti muzu rici, ze nejschopnejsi lidi, se kterymi jsem pracoval meli vzdy VS.

Mozna ti prijde, ze se budes ucit "zbytecnosti", protoze VS neni jenom o programovani. Ale ber to tak, ze mas prilezitost si rozsirit obzory a naucit se i neco, k cemu by ses sam dobrovolne neprinutil... Nikdy nevis, co se ti bude hodit.

Re:Studium informatiky FIT ČVUT
« Odpověď #3 kdy: 15. 05. 2022, 00:37:42 »
VS není jen o učení. Nový lidi, studentský život, možnost studia v zahraničí, čas kdy si člověk ještě může ledacos vyzkoušet co by mohlo bavit v budoucnu, apod. Mě VŠ prospěla. Pro mě je VŠ důkaz o tom že člověk se dokáže něco naučit, umí pracovat se stresem atd.

none_

Re:Studium informatiky FIT ČVUT
« Odpověď #4 kdy: 15. 05. 2022, 10:30:06 »
Mam Ing. z FEL (tesne pred zacatkem FIT), zivim se jako programator a musim rict, ze VS je prinosem.

Necekal bych teda, ze te nauci programovat. To jsem se naucil nejvic praxi. Co jsem si ale z VS vzal, bylo hlavne nejaky poneti o tom, jak vubec k vyvoji pristupovat. Zaklady rizeni projektu, navrh softwaru (diky za UML), jak premyslet o problemech, zaklady optimalizace.

Ano, asi vsechno tohle se da naucit bez VS, ale ja bych mel problem, ze by me vubec nenapadlo se na tyhle oblasti zamerit.


none_

Re:Studium informatiky FIT ČVUT
« Odpověď #5 kdy: 15. 05. 2022, 10:32:46 »
Jeste bych pridal, ze kdyz nastoupis jako junior, tak tyhle veci moc nepotrebujes. Cim vys se posunujes, tim vic se ti hodi...

xyz

  • ***
  • 200
    • Zobrazit profil
Re:Studium informatiky FIT ČVUT
« Odpověď #6 kdy: 15. 05. 2022, 11:05:18 »
Porad jeste existuji firmy, ktere vyzaduji VS. Co az budes do takove firmy jednou chtit jit? Budes si muset dodelavat VS pri praci. Proto je lepsi i z ekonomickeho hlediska nejdriv jit studovat a pak pracovat. Ve vyssich rocnicich se uz navic da skloubit studium a prace (treba na 2 dny v tydnu).

Re:Studium informatiky FIT ČVUT
« Odpověď #7 kdy: 15. 05. 2022, 12:14:47 »
Osobně jsem VŠ zkoušel, bylo to pro mě o ničem, pokud má člověk praxi, tak diplom nemá žádnou cenu, lépe řečeno firmy ignorují co jsi dělal před 10ti lety, je to pro ně irelevantní.

Spousta věcí se dá naučit na Udemy, materiály jsou kolikrát značně kvalitnější než i přednášky co jsem zkoušel sledovat na US univerzitách, typu na Udemy to vysvětlují na animacích jak pro úplného blba, a na americké univerzitě učitel rychlé čmárá křídou na tabuly, jaký materiál by sis asi vybral?

A nakonec pokud si firma bude moc vybrat člověka s 5 lety praxe v oboru vs VŠ absolventa, vybere si člověka s praxí.

Nejtěžší je se asi do oboru dostat, když člověk nic nemá, aby se nevypracovával někde z pozice děvky pro všechno. Na to doporučuji nějaké certifikace, ty většinou otevřou cestu alespoň k juniornějším pozicím, z kterých se dá vypracovat.

Pro mě osobně největší přínos mělo pomaturitní studium AJ. Ač se to nezdá, tak třeba angličtina na úrovni C1 nebo C2 je pro kariéru mnohem důležitější, stále ještě vím o spoustě lidí v IT, i s VŠ, kteří mají lámanou angličtinu, a to je pro ně velká škoda.

none_

Re:Studium informatiky FIT ČVUT
« Odpověď #8 kdy: 15. 05. 2022, 13:41:18 »
Ja bych jeste pridal jeden bod. Vzhledem k tomu, ze budes pracovat zhruba do 80, tak bych se uplne nebal, ze ti za tech 5 let neco zasadniho utece.

Pokud te uplne netlaci ekonomicky duvody, tak vysokoskolsky studium muze byt i zabava. Kdyztak si muzes privydelavat pri studiu.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Studium informatiky FIT ČVUT
« Odpověď #9 kdy: 15. 05. 2022, 19:01:16 »
bojím, že se dalších minimálně pět let budu muset učit zbytečnosti a zatím bych mohl být na seniorské úrovni
Po pěti letech studia VŠ není úspěšný absolvent na nule a na “seniora” se může dostat poměrně rychle, na rozdíl od někoho, kdo má za sebou jen několik let “lepení webů”. Při studiu se dá normálně pracovat na částečný úvazek a kdo chce mít v budoucnu otevřené dveře v zahraničí, může studovat plně on-line v USA nebo Anglii (kurzů je mnoho včetně plnohodnotných BSc a MSc). Člověk se tím ochudí o radosti studentského života, ale zase může zároveň nabírat praktické zkušenosti i (formální) vzdělání.

Re:Studium informatiky FIT ČVUT
« Odpověď #10 kdy: 15. 05. 2022, 19:20:39 »
Člověk se tím ochudí o radosti studentského života, ale zase může zároveň nabírat praktické zkušenosti i (formální) vzdělání.

Nemyslím, jazykovka byla subjektivně větší zábava než vysoká, nesrovnatelně lehčí a dramaticky více užitečná.

Kdyby sis studium poskládal takto:
1. rok jazykovka AJ
2. rok jazykovka NJ
3. rok vzdálené studium CS
4. rok bootcamp javascript
5. rok praxe

tak si s člověkem s pěti lety FEL vyt*eš zad*k

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Studium informatiky FIT ČVUT
« Odpověď #11 kdy: 15. 05. 2022, 21:34:54 »
rok vzdálené studium CS
V Británii je běžné jednoleté a dvouleté studium (certificate a diploma). Poskytuje solidní základ, ale pokud studium nepokračuje až k BSc, jako by člověk nic neměl. Hodně užitečné jsou “postgraduate certificates/diplomas”, tam se ale člověk bez aspoň bakaláře nemůže přihlásit.

Re:Studium informatiky FIT ČVUT
« Odpověď #12 kdy: 16. 05. 2022, 11:07:46 »
Rok jazykovky + Bc nejlíp vyhoví 99% poptávky z průmyslu a služeb. Neuvažoval jsi jít rovnou na Bc do zahraničí? Třeba v Dánsku jsou školy a praxe lépe aligned, než v ČR.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Studium informatiky FIT ČVUT
« Odpověď #13 kdy: 16. 05. 2022, 11:51:29 »
Třeba v Dánsku jsou školy a praxe lépe aligned, než v ČR.
To asi skoro všude na západ od ČR, hlavně v anglosaských zemích.

Re:Studium informatiky FIT ČVUT
« Odpověď #14 kdy: 16. 05. 2022, 14:17:58 »
https://www.idnes.cz/technet/veda/deepstack-poker-umela-inteligence-cesti-programatori-alberta-university.A170302_140842_veda_pka

Tihle tři studenti něco naprogramovali. Něco velkého. Není to ČVUT, je to Matfyz, ale já teď budu psát o VŠ obecně. To, že něco naprogramovali je jenom a pouze díky tomu, že studovali VŠ, kde jim někdo dal široké teoretické základy a přehled po oboru, že je nutili do věcí, o kterých netušili, že je vůbec někdy budou potřebovat (a taky věcí, které opravdu nikdy potřebovat nebudou). Je to proto, že je někdo vedl, někdo kdo věděl, kam je má vést.

Ti kluci si následně mohli vybrat z mnohem širšího spektra firem a institucí, kde chtějí pracovat. Mohou si vybírat, na které špičkové a zajímavé projekty se přihlásí. Samozřejmě to není tak, že je všichni vezmou, ale když pošlou životopis kamkoliv, tak s článkem ve Science ten životopis rovnou nezahodí.

Tohle je samozřejmě něco, co se povede jednomu z desetitisíců studentů, ale ukazuje to cestu, kam vás VŠ může dostat. VŠ titul z dobré fakulty vám může otevřít dveře k něčemu lepšímu, než "sedmdesátépáté ohnutí SAP konektoru v bankce", nebo "třicátýčtvrtý registr pro státní správu". Nebo nemusí třeba skončíte tam, kde ten člověk, co nešel na VŠ a šel hned o praxe. A pak tam budete řešit nějaký nový problém a ty navrhneš řešení, které vychází z tvých znalostí real-timeových systémů o kterých ten praktik vůbec netušil, že existují.

Pokud je vaším cílem pouze to programování, že děláte jenom překladatele z lidského jazyka do "zrovna populárního programovacího jazyka v obchodních korporacích", tak to se opravu víceméně naučit nějakými kurzy a postupně praxí.
Ale pokud chcete mít nějakou přidanou hodnotu, třeba umělou inteligenci, jako ti kluci z článku - tak tam se z udemy a praxe naučíte maximálně naprosté základy.

Mrkni se na stránky FIT ČVUT a podívej se, co tam je za obory a co tam je za předměty. Bakalář je 3letý a jde se tam poměrně dost rychle na věc (na rozdíl třeba od původního 5letého FELu, kde se člověk prvně 2 roky učil všeobecné základy pro elektroinženýra). Pokud budeš mít pocit, že tě tam učí blbosti, tak to můžeš vždycky zabalit.