Co je toto za artefakt obrázku

Co je toto za artefakt obrázku
« kdy: 14. 05. 2022, 00:18:28 »
Vyfotil jsem mobilem smartfonem obrázek, je příloze. Zajímalo by mě co to může být za artefakt Je tam prostě pruh jakoby rozostřený. Neřekl bych že jde o poškozený soubor.  Je to jeden z tisíce, jindy jsem to nepozoroval.

Co to může být? Fotící aplikace je základní org.lineageos.snap.  Nic extra neumí, žádné HDR, retuše pleti nebo jakobypseudosimulace "clony". Jak tohle může vzniknout by mě zajímalo

Foťáky podle specifikace jsou :
primary 48MP 0.8μm Samsung ISOCELL GM1 f/1.8 /
 secondary 5MP 1.12μm Samsung S5K5E8 f/2.4
Podle detekčního programu:
12MP 800nm 37° 100-3200 grbg raw,raw10,rgb,yuv, všeljaké focusy
5MP  1130nm 76° raw,raw10,yuv,rgb(stejné), grbg 10-1600 infinity

camera2 api full(3), hardware supported 11
Prostě vzadu jsou dvě voči . Akorát 48MP je polopravda. Spíš to vypadá na 12MP plně barevných pixelů rgb na výstupu* (čili furt lepší než 12MP v bayerově masce i když osobně bych tomu tak velký efekt nepřikládal) z čehož v původní firmwaru šel režim 48MP (6000x8000 px ale zjevně interpolovaný) (žádné nonapixely ani výkřiky roku 2021 ani patero objektivů)

A u kamaráda mě by mě zajímal jiný artefakt: (má jiný mobil), vyfotil fotku a ta je vertikálně rozdělená na dvě části, první je OK a druhá má silně fialová nádech jakoby hodnotaRGB||#FF00FF. (už ji nemám)


*to je můj tip. Myslím, že procesor dostane raw data 12mp trojic r,g,b a ne 48 mp mozaiky .   Kdybych dostal raw. tak bych to prozkoumal.
« Poslední změna: 14. 05. 2022, 00:24:03 od lathe »


RDa

  • *****
  • 2 461
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co je toto za artefakt obrázku
« Odpověď #1 kdy: 14. 05. 2022, 10:42:58 »
GM1 je bayer snimac, ekvivalentni k 12MP bayeru, ale kazdy jeho pixel je nesmyslne rozdelen na 4 dilci casti, aby se dalo napsat 48 MP (Samsung Tegrapixel technology).

To rozostreni v pasu bych videl na otres behem kratke expozice (cas bys mel videl v exifu), nebo zacinajici vadu focus coil driveru, ktery proste chvili nedrzel element a ten se vratil pruzne do default polohy (nebo ho umyslne na chvili vychylil).

Re:Co je toto za artefakt obrázku. Shutter time vs Expos.time
« Odpověď #2 kdy: 19. 05. 2022, 16:44:02 »
Exposure time je 1/3567s. ISO 100(a vyprané jak hadr v ubikacích) Tahle přesné stopky snad nemají ani v CERNu.  :o .. BTW Brightness 6.5.

 MImochodem některé foťáky mají exposure time i shutter time - lišící se.

Charakter rozmazání je klasický kruhový blur. Při takovémhlem okamžiku si to nedokážu představit, to by se spíš musel projevit rolling shutter """BLUR""" (nebo by musela se kamera hýbat naklápět brownovsky.) Ani motion blur(jde o stejný kus kopce) Nic takového nevidím.

Takže nový druh neostrosti? Šokové výchýlení zaostřovací vzdálenosti?


Re:Co je toto za artefakt obrázku
« Odpověď #3 kdy: 19. 05. 2022, 17:23:50 »
kontroval jsi čočku, nebyl tam nějaká nečistota? Tohle může odpovídat vlasu/chlupu, který byl přes objektiv.

Může se jednat také o SW chybu při pokusu udělat bokeh efekt.

RDa

  • *****
  • 2 461
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co je toto za artefakt obrázku. Shutter time vs Expos.time
« Odpověď #4 kdy: 19. 05. 2022, 18:35:39 »
Exposure time je 1/3567s.
...
Takže nový druh neostrosti? Šokové výchýlení zaostřovací vzdálenosti?

Ano, vypada to, ze to podporuje moji hypotezi. Doba expozice je jen cca 0.280ms, ale celkova doba nez rolling shutter probehne byva typicky kolem 1/20 - 1/40 sec (50 az 25 ms). Tim, ze je vada asi v 1/6 obrazu, tak ten jev kdy byl focus mimo trval sestinu rolling shutteru - pokud byl 30ms, tak ten jev - defekt - bylo otazkou pouhych 5ms.

Proc byla podstatna kratka expozicni doba - protoze na kraji toho jevu bude nezavisle na rychlosti navratu do zaostrene pozice prechodove pasmo, podle expozicni doby / doby scanu, u tebe ten pomer vede k cca 1% sirky obrazu. Tj. zanedbatelna cast vzhledem k artefaktu.

Na vlas-chlup to je prilis perfektne kolme na osu snimace a hlavne by se to objevilo na vicero fotkach.

Kdyz se na to podivas znova, tak dalsi rozostreni je videt uplne na levem okraji snimku - tj. mohli bychom verit ze jde o oscilaci zaostrovaciho clenu.

Mohl bys zjistit smer skenu, coz ti rekne vice - pokud tato oscilace je na pocatku (prvnich exponovanych linkach), muze jit o nekompatibilitu Lineage OS s kamerou / ostrenim na tvem modelu, ze neceka na ustaleni ostriciho clenu a je mozne ze te to bude potkavat casto. Pokud by to bylo na konci skenu, tak to byl defekt vnesen az po nasnimani podstatne casti obrazu a byla to vicemene nahoda.


nula

Re:Co je toto za artefakt obrázku
« Odpověď #5 kdy: 20. 05. 2022, 08:27:38 »
To vypada jako by stekla kapka vody pres nakou cocku v objektivu.

Re:Co je toto za artefakt obrázku
« Odpověď #6 kdy: 20. 05. 2022, 09:19:34 »
Na stékající kapku přes vypouklou čočku mi to přijde docela dost pravidelné. Navíc, aby ta kapka stekla, musela by mít určitou velikost. A aby na objektivu byla takto velká kapka a zabrala jen tak malou část obrazu, musel by být docela veliký.

Nečistota by také nebyla takto pravidelná.

Vypadá to na nějaký SW/HW problém.

Re:Co je toto za artefakt obrázku
« Odpověď #7 kdy: 20. 05. 2022, 14:58:32 »
Ověřil jsem rolling shutter a aplikoval na uvedenou exif rotaci.
Skenování začíná  od oblohy  a jde k zemi (výhoda je ,že oba motivy leží na úhlopříčce ,takže to nelze  splést) Skenují se delší řádky(nepřekvapivě) , tedy ve směru šipek (nepřekvapivě)     -> Artefakt je v druhé polovině.  (některé Sony skenují  v údajně od země na oblohu v defaultním držení narozdíl -stejný směr, ale obrácené pořadí)



Ale doopravdy jsem to viděl na jedné fotce z tisíce a ani se napamatuji za jakých okolností vznikla (až zpětně jsem si toho všiml) .


Mimochodem pomocí rolling shutter a blikajícího zdroje (stačí  nekvalitní 120Hz blikající lampička) jde odhalit softwarová geometrická korekce obrazu (někde i v RAWu). Nutná je expoziční doba třeba <1/500 (právě pro eliminaci přechodového pásma ale i 1/250 to znázorní) a výsledkem je pruhovaný obraz (ideálně střídající se rovnoběžné pásy)
« Poslední změna: 20. 05. 2022, 15:08:01 od lathe »

Re:Co je toto za artefakt obrázku ... souvisí s otřesem
« Odpověď #8 kdy: 13. 07. 2022, 22:57:37 »
Tak jsem zjistil něco zajímavého. Když je "ProPhotoMode" režim a manuální "ostření",  nastavím Infinity (to jsem psal, že při ručním režimu ostření se na nekonečno nedá dostat),  jsou tedy věci v dálce ne uplně ostré ,tak po ťuknutí(otřesem) do smartphonu najednou spraví a je to ostré .

Dá se to opakovat, když zase na "tachometre" zaostření nastavím něco blíž, zase k nekonečnu, nezaostřené, poklepu/drcnu a je zaostřeno.


Přitom, záhada, v Auto focus to na nekončeno ostří dobře.

Tipl bych nějaká pružinka blbne, nebo tam zeseklý nějaká nečistoty,  (a tam bych neřekl že bude servomotor s ozubeným kolem, ale přitahování jen nějakým elektromagnetem nebo vychylování permanentního magnetu). Je možné, že pozice nekonečno je, když nepůsobí žádná síla a něco tedy brání se dostat čočce do "volného bloku"
 Ani poslední krok před nekonečnem V MF neostří správně . (U spousty mobilů se dá pozorovat, že na krajních polohách rozsahu se to chová divně/nespojitě)
« Poslední změna: 13. 07. 2022, 23:00:37 od Ħαℓ₸℮ℵ ␏⫢ ⦚ »

CPU

  • *****
  • 612
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co je toto za artefakt obrázku ... souvisí s otřesem
« Odpověď #9 kdy: 14. 07. 2022, 12:29:32 »
u se to chová divně/nespojitě)

Máš zapnutý převadeč spojitosti?