policko par milimetru
Ergonomie take znamena, ze se usetri misto a uzivatel ma na jeden pohled mhohem vice informaci.
Ne nutně, občas je to méně přehledné. A ne vždy je těch údajů tolik, aby se místem šetřit muselo. Prostě pokud to dává smysl, tak se použije malé políčko, ale ne vždy to smysl dává.
data na straně serveru kontrolovat musíte ... Na tom neco je. Drive (pred webem) se to vetsinou nedelalo a ty aplikace taky desetileti fungovaly.
Ano, na bezpečnost se dřív hodně kašlalo. Pak z toho byly telefonáty typu "A opravdu se váš syn jmenuje Pepa'; drop table users;?" :-D
Dnes se rika, ze si uzivatel otevre pres F12 vyvojove prostredi webu a muze udaje manipulovat i pote, co je client zkontroloval ... no ja nevim, kdyz se to udela pres webassembly, tak bych takoveho uzivatele chtel videt.
Útočník si hlavně může request komplet celý vytvořit a poslat sám, nic měnit nemusí.
Ja jsem myslel, ze cifry jsou v kazdem fontu vsechny stejne velke ...?
Jak se říká: "Myslet znamená houby vědět"
pro zaškolené uživatele co je používali velmi často.
ano, prave na takove aplikace myslim. Klasicke 'rich-client' aplikace
Pak ovšem nevím, proč řešíte běžné webové aplikace, které jsou určeny pro úplně jiné podmínky a podle toho vypadají. I webové aplikace pro zaškolené uživatele se dělají, ale k těm se samozřejmě běžně nedostanete, protože jsou interní.
na jo, to je pravda, jestlize se ma aplikace pouzivat soucasne na mobilu a na 50" obrazovce tak to chapu, ze se musi udelat nekde nejaky kompromis. A ten vede k tomu, ze efektivita prace musi byt nutne suboptimalni. Me skutecne prekvapuje, ze to jeste nikoho nenapadlo a hlavne ze zakaznici neprotestujou.
A proč by měli protestovat? Jistě by bylo možné optimalizovat aplikaci pro různá zařízení od mobilu po tu 50" obrazovku, ale vývoj by byl o dost nákladnější a to se jim prostě nevyplatí. Maximálně se občas dělá mobilní verze nebo webová a mobilní aplikace, kde je to fakt užitečné.
Nekdy kolem roku 1988 jsem pro nemeckeho zakaznika predelavali stavajici aplikaci, ktera byla novell-dosovska na unix a u prejimky ten sef posadil k terminalu po rade zamestnance z nakupu a odbytu a nechal je editovat ty zakazky a objednavky a meril stopkama kolik potrebujou casu.
To je další věc. V 80. letech se běžně zaměstnávaly armády makaků, kteří nedělali celý den nic jiného, než přepisovali věci z papíru do počítače. Tam byla samozřejmě efektivita zadávání naprosto kritická. Nicméně dneska se to už dělá jen výjimečně, buď se komunikuje elektronicky, nebo to nahradilo OCR.
Zadal jsem tedy '//////////////2345234523423////////456345634//////' a kdybych chtel, tak zadavam jeste ted, ale presto vsechno se mi nezda, ze to co zadavam vypada jako nejake smysluplne datum.
A proč byste něco takového zadával do datumu? Když by to byla aplikace, tak by vám po opuštění pole vynadala, že to není platné datum, takže cajk. Optimalizovat aplikaci, aby se při takovém nesmyslném vstupu chovala "co nejlépe" je zbytečná práce.
Mimochodem, právě dělám na jedné interní aplikaci, kde je rychlost zadání v nějakých UC kritická. Takže řešíme věci jako "A když sem kliknu se shiftem, tak bude ve zobrazeném dialogu aktivní druhé políčko a ne první, abych ho mohl rovnou přepsat a ušetřil stisknutí tabu." Ale vstupy čísel jsou normální inputy, do kterých mohou napsat cokoli, žádné filtrování, zarovnávání na desetinou tečku a podobné nesmysly, dokonce ani nejsou zarovnané doprava a uživatelé jsou s tím úplně v pohodě. Kdybych jim vysvětloval, že to tak podle nějaké socialistické normy musí být, asi by koukali, jestli jsem nespadl z Měsíce