- vstupní prvek je vesměs roztažen přes celou šíři obrazovky, i když je pro zadání potřeba pár milimetrů
Pár milimetrů? To není ani jeden znak. Co zadáváte v tak malém poli? Jinak ano, políčka jsou občas o dost širší, než by bylo potřeba, což je většinou proto, aby formulář nějak rozumně vypadal. Ony "schody" přesně podle potřebných délek ztěžují orientaci ve formuláři a jsou tak neergonomické.
- mnohdy se do vstupníhu prvku dá napsat cokoliv a po nějakém submitu je uživatel upozorněn, že tam a tam není údaj správny a po řadě se to koriguje
To je částečně client / server paradigmatem. Protože data na straně serveru kontrolovat musíte. Pokud chcete mít kontrolu i na straně klienta, tak musíte vlastně duplikovat tuhle validační logiku, což znamená vyšší pracnost a riziko nekozistencí. Občas se vyskytují knihovny, které se snaží nějak řešit, že by server dokázal předávat metadata na klienta, ale nevím o ničem obecně použitelném. Takže typicky se kontroluje povinnost, občas typ (číslo / řetězec) nebo pattern, ale složitější kontroly většinou probíhají až na serveru. Také některé věci mohou vyžadovat kontrolu v DB atp., což je další komplikace.
Pokud máte na mysli tzv. maskované inputy, tak ty byly populární v devadesátkách, ale pak se od nich upustilo. Já jsem jejich hodnotu moc neviděl ani jako uživatel. Plus musíte řešit, co když do nic uživatel zkusí něco pastnout, atp.
- čísla se zadávají zrovna tak jako text zleva (ne tedy jako na kalulačce) podle principu zadej co chceš a zkoriguj to jak umíš
Jako že by se měly zadávat nejdřív jednotky, pak desítky, pak stovky... Proboha, kdo takovou šílenost vymyslel?
- vstupní prvky např. s desettinou (čárkou) tečkou jsou zarovnány podle levého nebo pravého okraje a ne podle polohy desettiné čárky
Tohle vyžaduje mít neproporcionální font, jinak to stejně vypadá blbě. Plus je to hodně crcání za malý efekt, input ve webovém prohlížeči by člověk musel dost znásilňovat.
... s podobnými formulářemi a editací by s námi zákazníci před 40 lety vyrazili dveře.
Jako že v roce 1982? Za socíku? No, když by i vyrazili, tak pak by neměli nic, protože konkurence jaksi neexistovala :-D
Pokud jste fakt tehdy nějaké aplikace dělal, tak to byly aplikace na lokálním počítači (ne-webovém), na obrazovce o přesně daných rozměrech s neproporcionálním písmem a pro zaškolené uživatele co je používali velmi často. Dnešní webové aplikace jsou pro dost jiné podmínky.
- je nějaká vstřícnější forma editace dnes technicky nemožná? (např. javascript knihovny s vysokou podporou ineraktivní editace se skoro nevyskytují)
Část je zodpovězena výše. Nějakou rozšířenou JS knihovny vyloženě na vstup dat asi nevím. Co píšu jsou React aplikace, které mají knihovnu obstarávající business logiku formulářů (final-form, formik) a UI knihovnu (Material UI, bootstrap, ...) nad kterými jsou vlastní knihovny. To je interaktivní dost :-)