Navíjecí buben pro síťový kabel

Navíjecí buben pro síťový kabel
« kdy: 12. 03. 2022, 17:28:36 »
Ahoj,
je mi jasný, že tohle téma asi úplně není hodný rootu  ;), ale třeba se najde někdo, kdo řešil podobnou věc.

Mám následující problém. V pokoji, kde občas s manželkou pracujeme máme stůl a cca 2-3 metry od něj router. Obvykle jedeme přes wifi, ale čas od času wifi nestačí (panelák, rušení, kolem bambiliarda sítí jak na 5,4, tak i na 5). Řešením je použít kabel z routeru. Jenže se nám ho nechce pořád zadělávat a vyndávat, takže od jisté doby se okolo routeru povalují jeden až dva kabely. A to se mi úplně nelíbí, protože na podlaze překáží. Přemýšlel jsem o řešení a napadl mě navíjecí buben na kabel. Zkoušel jsem googlit, ale našel jsem buď moc krátkej:
https://www.obi.cz/kabely-pro-pocitace-a-multimedia/schwaiger-sitovy-kabel-cat-5e-navijeci-utp-konektor-konektor-konektor-1-2-m/p/4883963
nebo naopak zbytečně profi a drahý řešení.
https://www.rpjservice.cz/katalog/vybaveni-autoservisu-a-dilen/automaticke-navijaky/934574-automaticky-navijeci-buben-pro-prenos-dat-lan-kabel-811600/

Neví někdo o něčem "mezi". Popřípadě nenapadá někoho jiné řešení?
budu vděčný za každou radu..


Re:Navíjecí buben pro síťový kabel
« Odpověď #1 kdy: 12. 03. 2022, 18:24:44 »
Jiné řešení mě napadá akorát takové, že si poladíš tu WiFi, protože na cca 3m a přímou viditelnost s tím nemůže být problém ani v tom nejobsazenějším paneláku, navíc pokud se bavíme o 5 GHz. Navijáky na UTP jsou buď hobby z tvého odkazu (což je dobré leda někam na cesty do hotelu mezi LAN zásuvkou a vlastním AP), anebo profi opět z tvého odkazu (ale to je tak někam do autoservisu pro diagnostiku). Mezi tím není nic, vyjma klasických ručně navíjených bubnů, což si ale umím představit tak v garáži pro el. kabel, ale ne v obýváku k notebooku.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Navíjecí buben pro síťový kabel
« Odpověď #2 kdy: 12. 03. 2022, 18:27:11 »
Tady je vysoce flexibilní kabel vhodný k tomu kdyby sis to stavěl sám: https://www.tme.eu/cz/en/details/cf2061s/rj45-cables/logilink/

Re:Navíjecí buben pro síťový kabel
« Odpověď #3 kdy: 12. 03. 2022, 20:08:07 »
Jestli jsi kutil tak me napada vykuchat stary vysavac a pouzit ten samonavijeci mechanismus el. snury - nahradit ji za sitovy kabel? Pokud to muzes zabudovat napr. nekam do nabytku tak by to mohlo byt i funkcni.

Re:Navíjecí buben pro síťový kabel
« Odpověď #4 kdy: 12. 03. 2022, 21:17:26 »
a jak dlouho ta pacicicka u toho RJ45 vydrzi?
tomu davam 3 mesice.

ten plochy kabel (mam doma a je super) se da strcit pod koberec nebo pod PVC a nechat natrvalo.

Ja teda razim "kabel je kabel" a opovrhuji bezdraty, ale jestli 5GHz wifi to nedava na 2-3m, tak je tam neco velmi spatne. POkud je to az takovym rusenim (vsechno je mozne, na jedne pobocke se  vzdy kousla LCD, kdyz se v sousedni ambulanci poprve ten den zapinalo RTG), tak bych se bal o zdravi a mozna je na case si tam postavit Faraday klec.


k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Navíjecí buben pro síťový kabel
« Odpověď #5 kdy: 12. 03. 2022, 21:19:51 »
jeste muzes koupit ten 1.5m 2x a spojit ;-)

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Navíjecí buben pro síťový kabel
« Odpověď #6 kdy: 12. 03. 2022, 23:41:04 »
POkud je to az takovym rusenim (vsechno je mozne, na jedne pobocke se  vzdy kousla LCD, kdyz se v sousedni ambulanci poprve ten den zapinalo RTG), tak bych se bal o zdravi a mozna je na case si tam postavit Faraday klec.
Taky to může mít blbě nastavené. Například se málo ví, že wifi při broadcastu sníží rychlost na 1Mb/s https://superuser.com/questions/946539/how-to-override-wifi-broadcast-speed-limit, mně takhle nefungovala wifi „když se zapnul radar“, ale kupodivu to právě nebylo rádiovým rušením, ale že to posílalo obrázky na broadcast.
« Poslední změna: 12. 03. 2022, 23:43:14 od _Jenda »

Re:Navíjecí buben pro síťový kabel
« Odpověď #7 kdy: 13. 03. 2022, 00:03:04 »
Díky všem za reakci. jen doplním:
1) wifi mám nastavenou správně, bohužel v okolí je zhruba 30 sítí na 2,4 a 15 na 5 (jop, uprostřed paneláku, v panelovým ghetu...)
2) pod pojmem wifi nestačí se nepředstavujte 1Mb/s, ale třeba 60-100 Mb. Vzhledem k tomu, že mám Gb optiku a často probíhá dl/ul velkých souborů + zároveň jede videochat, je kabel (cat6) jediné funkční řešení.
3) kutit fakt nic nebudu, manuální zručnost je u mě lehce nad úrovní lidoopa...

k3dAR: uff, zatím best tip. sice na první pohled bizár, ale zkusím to  :)

Re:Navíjecí buben pro síťový kabel
« Odpověď #8 kdy: 13. 03. 2022, 07:23:52 »
Že je v okolí nějakých 30+15 dalších WiFi sítí nehraje takřka žádnou roli, když máš router se svojí WiFi od sebe 3 metry. Tam bude spíš problém v tom, že buď router, anebo koncové zařízení (nebo oboje) nepodporují WiFi 5 (ac) nebo WiFi 6 (ax), případně neumí v 5 GHz šířku pásma 160 MHz, ale končí na max. 80 MHz. Kdyby totiž ano, pak tam na takovou krátkou vzdálenost ten gigabit vzduchem prostě dostat musíš. I když pochopitelně kabel je vždy lepší, o tom žádná.

Re:Navíjecí buben pro síťový kabel
« Odpověď #9 kdy: 13. 03. 2022, 07:45:38 »
Mrkni se na tzv. stolní přípojné místo
V práci používáme konkrétně tyhle https://www.avtg.cz/wp-content/uploads/2019/03/AVTG_pripojnemisto_datasheet.pdf ke kterým je v příslušenství "Podstolní textilní vak na kabeláž", takže všechny kabely jsou skryté a před použitím se lehce vytahují z toho vaku pod stolem, pak zase vrátí zasunout zpět.

Re:Navíjecí buben pro síťový kabel
« Odpověď #10 kdy: 13. 03. 2022, 08:32:02 »
Mrkni se na tzv. stolní přípojné místo
V práci používáme konkrétně tyhle https://www.avtg.cz/wp-content/uploads/2019/03/AVTG_pripojnemisto_datasheet.pdf ke kterým je v příslušenství "Podstolní textilní vak na kabeláž", takže všechny kabely jsou skryté a před použitím se lehce vytahují z toho vaku pod stolem, pak zase vrátí zasunout zpět.
Např.: https://www.newegg.com/p/0YH-02UV-00009

Re:Navíjecí buben pro síťový kabel
« Odpověď #11 kdy: 13. 03. 2022, 10:25:33 »
Omlouvám se, ale mně pořád není jasné, jak nějaký navíjecí buben řeší povalující se kabely. Vždyť ty kabely budete chtít mít zapojené vždy při práci na počítači (nebo pokud počítače nepřenášíte, tak neustále). Takže minimálně po tu dobu se tam ty kabely budou pořád válet.

Řešení je tedy natáhnout kabely např. podél zdi tak, aby se nikde neválely. Klidně to může být delší trasa, pokud ty 2–3 metry jsou napříč pokojem. Nepředpokládám, že by router nebo pracovní stůl byl uprostřed místnosti, ale i to se dá řešit – buď plochým kabelem pod kobercem, nebo drážkou v podlaze. Podél zdi je to ještě jednodušší – většinou stačí jenom kabel „pohodit“ za nábytkem, případně se dá přichytit různými očky v několika místech. Pokud byste to chtěl ještě víc zamaskovat, dá se dát drát do lišty nebo i do drážky a schovat pod omítku, ale to už je dost pracné.

Re:Navíjecí buben pro síťový kabel
« Odpověď #12 kdy: 14. 03. 2022, 17:05:26 »
Filip Jirsák: stůl není úplně přesně uprostřed místnosti, ale cca 3m od routeru a 2 metry od zdi. Drážka do jakékoliv podlahy je blbost, koberec fakt nechci.
Buben řeší povalující se kabely tak, že se nebudou povalovat, ale budou navinutý na bubnu ve skříňce na který stojí router.

Adolf.Shitler.2: hmm, tohle mě nenapadlo. zkusím to prověřit. router (tp-link archer c6) to umí na ntb se musím podívat...

nold: díky za tip, tohle vypadá zajímavě, akorát jsem nikde nenašel jak je dlouhej ten vysouvací síťovej kabel...

Re:Navíjecí buben pro síťový kabel
« Odpověď #13 kdy: 14. 03. 2022, 17:57:01 »
Takže při práci se kabely po zemi povalovat můžou? A nebude se přes ten kabel, který bude od věčného namotávání zvlněný a zkroucený, zakopávat? Není lepší ten kabel jednou a pořádně, permanentně ke stolu natáhnout? Taky můžete vést kabel po stropě, když podlaha je svatá...

Nejjednodušší by bylo si prostě pořídit nějaký funkční Wi-Fi AP, kdy by nebylo potřeba tahat kabely.

A to k tomu stolu není dostažená elektřina? Jakože pracovní stůl, kde nelze zapojit lampičku, nabít si notebook, telefon či třeba mít externí monitor? WTF

Re:Navíjecí buben pro síťový kabel
« Odpověď #14 kdy: 14. 03. 2022, 18:19:54 »
Tohle mě nikdy na internetu nepřestane fascinovat. Člověk požádá o radu a i když jde o konkrétní dotaz, vždycky se objeví někdo zpochybňující zadání.
Jak můžete mít stůl uprostřed místnosti? proč vám nevadí ležící kabely když pracujete? Proč si nechcete zničit podlahu?

GPU:
- ve chvíli když pracujeme, tak sedíme a kabely tam proto nevadí
- to jestli budou kabely od věčného namotávání zkroucený nevím. ale jsem ochotný to vyzkoušet
- podlaha není svatá, ale dělat drážku do plovoucí podlahy je .....
- kabel ke stolu nelze permanentně natáhnout. Pokud by to šlo, neptal bych se na buben...
- ke stolu není natažená elektřina.
- není to pracovní stůl, pracujeme tam občas, mě i manželce vydrží ntb dost dlouho, aby nebyl potřeba napájecí kabel
- lampičku nepotřebujeme, nad stolem je lustr.
- telefon nabíjím jednou za dva dny.
- externí monitor ani jeden z nás nepotřebuje

s tím bych asi tohle téma uzavřel...

už jsem si objednal ty dva malý navíjecí bazmeky + spojku a prozkoumám to co poslal nold...

děkuji všem za pomoc
« Poslední změna: 14. 03. 2022, 18:22:56 od Pejtl6 »