Jaké je rozumné platové ohodnocení .NET vývojáře?

Dobrý den,
jsem student na vysoké škole se zaměřením na IT, kde aktuálně studuji bakaláře posledním rokem. V červnu tohoto roku tedy budu potřebovat stabilní zaměstnání, neboť se mám s přítelkyní stěhovat do bytu v Liberci.
Již přes 4 roky vypomáhám ve firmě, kde ve dvou lidech vyvíjíme webovou platformu, kterou aktivně využívá několik set uživatelů, přičemž unikátních přístupů na web máme tisíce denně. U zrodu projektu jsem nebyl, pouze ho pomáhám udržovat a rozšiřovat. Aplikaci vyvíjíme v ASP .NET C#, přičemž máme na starosti komplet celý systém. Jsem tedy fullstack vývojář, ale hlavní část mých schopností souvisí s vývojem backendu, ve front-endu jsem dost slabý a pravděpodobně o tom ví víc i lecjaký junior.
Ve firmě jsem na manhours odpracoval ekvivalent 1 roku (a kousek) na fulltime. Vývojem jsem obecně za svůj život strávil hodně času, definitivně to takových 5000 hodin bude (ne nutně byly efektivně využity), přesně to opravdu určit nedokážu.
Osobně bych se považoval za mediora, na juniora mám podle mě až moc zkušeností. Na druhou stranu, nějaké seniorní vývojáře znám a ti jsou samozřejmě úplně někde jinde... :)
Moje otázka pro tuto komunitu tedy zní následovně. Jak mám ohodnotit cenu své práce? Kolik by mi měl zaměstnavatel platit, aby to vůči mně bylo fér?
Ano, vím, že to je extrémně obecná otázka, jejíž odpověď závisí na mnoha faktorech, které tato komunita nemůže znát. Ale i tak se ptám, kolik?
Můj názor je, že rozumná výplata pro .NET vývojáře s mými zkušenostmi by se měla pohybovat alespoň nad hranicí 30 000 čistého na HPP. Přičemž zaměstnavatele jsem plánoval požádat o 35 000 čistého. Se zaměstnavatelem jsme se o tom již předběžně bavili a dostali jsme se na částku přibližně 24 000 čistého, což by mě donutilo jít na IČO, abych vůbec nějak vyžil.
Na IČO bych pak měl měl cca 40 000, ale já si o tom celém schwarz systému a nuceného podnikání, tam kde to není na místě myslím svoje. Přijde mi, že to je jen způsob, jak do zaměstnání nabrat lidi na které by při HPP nebyly peníze (klidně se ale rád přesvědčím o opaku). Cílem tohohle vlákna je, abych si udělal přehlednější obrázek o trhu práce, protože moje představy se silně rozcházejí s představami mého zaměstnavatele a já potřebuji přijít na to, kde je pravda.

Ještě 1 připomínám, lokalita není Praha, ale Liberec. Rád si ale přečtu i názory od kolegů z Prahy :)

Děkuji předem všem za jejich odpovědi a poznámky.


Re:Jaké je rozumné platové ohodnocení .NET vývojáře?
« Odpověď #1 kdy: 07. 03. 2022, 18:34:45 »
Ahoj,
vecny tema... nevim, jak je to v Liberci, ale mne prijde, ze skutecnost, ze se da dneska z velky casti pracova remote pro prazaky, tlaci i ty ceny nahore v ostatnich krajich... pod 40k hrubyho bych urcite nesel (coz je nejak 33 cistyho pokud nemas manezelku, deti a ja nevim co, ne?). Jestli umis trochu mluvit anglicky a ses ochotnej dojet do Prahy obcas (ja byl za poslednich par mesicu jednou), moc rad te doporucim, referal by mi nevadil :-) A ted vazne... co te tam drzi? Je x dalsich moznosti... Makat za 40k na ICO dneska mi prijde jako vyvojar malo. Kor tedka se zdrazovanim.

Re:Jaké je rozumné platové ohodnocení .NET vývojáře?
« Odpověď #2 kdy: 07. 03. 2022, 20:09:30 »
Ahoj, no v podstatě mě tam nic zásadního nedrží. Jen jsem tam prostě zvyklý, jiné zaměstnání jsem nikdy neměl a ty lidi se mi opouštět nechce. Každopádně, můj okruh přátel je opravdu o dost širší než jen kolegové v práci, takže na to bych si asi zvykl. Já jsem upřímně nějak nečekal, že toto budu muset řešit, myslel jsem, že tam prostě zůstanu a budu mít nějaký rozumný plat na HPP nebo si trochu zariskuju IČO s tím, že z toho budu mít nějaký benefit (třeba si pořádně nasporit do podílových fondů atd.) Remote pro prahu s občasným dojížděním mě taky napadl, ale asi chápeš, že to je co se komfortu týče úplně diametrálně jinde než docházet do kanclu v podstatě pár kilaku od bytu.

Ahoj,
vecny tema... nevim, jak je to v Liberci, ale mne prijde, ze skutecnost, ze se da dneska z velky casti pracova remote pro prazaky, tlaci i ty ceny nahore v ostatnich krajich... pod 40k hrubyho bych urcite nesel (coz je nejak 33 cistyho pokud nemas manezelku, deti a ja nevim co, ne?). Jestli umis trochu mluvit anglicky a ses ochotnej dojet do Prahy obcas (ja byl za poslednich par mesicu jednou), moc rad te doporucim, referal by mi nevadil :-) A ted vazne... co te tam drzi? Je x dalsich moznosti... Makat za 40k na ICO dneska mi prijde jako vyvojar malo. Kor tedka se zdrazovanim.

Ink

  • *****
  • 654
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké je rozumné platové ohodnocení .NET vývojáře?
« Odpověď #3 kdy: 07. 03. 2022, 20:49:24 »
Podle mého názoru nic jako fér výplata neexistuje - Tvoje cena se tvoří na trhu práce a pokud chceš víc, tak si po tom sáhni nebo odejdi.

Z pohledu zaměstnavatele:

1. Platí, kolik si může dovolit z pohledu udržení ziskovosti podnikání - firma, která neprosperuje, Tě nezaplatí pořádně nikdy, s tím se smiř. Pokud to tak je, nemáš důvod na ni brát ohledy, pokud si chceš vydělat - to je Tvůj život a příležitost se někam posunout prostě ztrácíš.

2. Pokud Ti prostě víc dát nechtějí, i kdyby mohli, tak s tím taky nic neuděláš.

Doporučuju hledat "pravdu" na pracovních pohovorech v jiných firmách a ne na fóru.

Re:Jaké je rozumné platové ohodnocení .NET vývojáře?
« Odpověď #4 kdy: 08. 03. 2022, 05:56:35 »
Hele na mě působíš tak trošku jako junior, trošku způsobem uvažování, i když možná kóduješ dobře, ale není to jenom o tom. Nebral bych si to zle, já byl taky mladej a měl jsem to podobně.

Já teda bral asi 25k hrubého de fakto hned po střední a jazykovce, ale to je 20 let zpět, kdy byt v praze stál 2 mio. Pak jsem odjel na zkušenou do Londýna a pracoval vzdáleně pak z ČR asi za 30k čistého, jak říkám 20 let zpět.

Neřekl bych, že bych byl tehdy technicky špatný, to ne, ale spíše to se mnou bylo těžké v jiných ohledech. Firma potřebuje člověka, na kterého se může spolehnout, který je proaktivní a dokáže si věci vykomunikovat.

Ty máš takové to myšlení, že moc nepotřebuješ, hlavně ať po tobě nikdo nic nechce, viz. to, že nikdy nepojedeš do Prahy. A právě ta jistá vyspělost je v tom změnit to na to, já něco chci, a něco nabízím.

Zkus se trošku přepnout do toho módu, kdy máš jistá očekávání, typu jaký byt na pronájem chceš, co chceš za auto a tak, a pak se ptej co pro to můžeš udělat, a půjde ti to mnohem líp než uvažovat, za kolik nejmíň bys mohl dělat a žít v totální zóně komfortu.


Re:Jaké je rozumné platové ohodnocení .NET vývojáře?
« Odpověď #5 kdy: 08. 03. 2022, 10:04:45 »
Liberec je super město na žití, ale nabídka práce v oboru je dost na hovno. V příštích dvou letech je pro tebe důležité dělat na zajímavém projektu, v teamu, mezi chytrými a precizními lidmi a používat při tom cizí jazyk. Poté bych Tě neváhal označit za mediora. A v té fázi by se nabízelo sehnat něco na 99% remote. Bydlet v Liberci a zároveň dělat pro rozumnou firmu...

Re:Jaké je rozumné platové ohodnocení .NET vývojáře?
« Odpověď #6 kdy: 08. 03. 2022, 11:16:55 »
Liberec je super město na žití, ale nabídka práce v oboru je dost na hovno. V příštích dvou letech je pro tebe důležité dělat na zajímavém projektu, v teamu, mezi chytrými a precizními lidmi a používat při tom cizí jazyk. Poté bych Tě neváhal označit za mediora. A v té fázi by se nabízelo sehnat něco na 99% remote. Bydlet v Liberci a zároveň dělat pro rozumnou firmu...

Takže říkáš, že mám nabrat zkušenosti klidně i v hůř placené firmě v Liberci a pak jít na trh s kůží? Projekt na kterém dělám aktuálně ve zmíněné firmě je docela zajímavý, některé naše postupy jsou ale trochu prehistorické, což nikdo v tý firmě nechce slyšet. Vždycky když to nějak nadnesu, zjistím, že nade mnou není vrstva, která by nové postupy prostudovala a aplikovala. Jsme malá firma, tahle iniciativa očividně bude muset přijít ode mě. Z toho, co jsem napsal asi vyplývá, že mohu čekat nějaký růst zkušeností, pokud ve firmě zůstanu, protože jestli chci být s finálním výsledkem spokojený, musím se dost přiučit (jinak se ta codebase rozesere ještě víc).

Mám tedy aktuálně relativně dobrý obrázek, co dělat. Měl bych investovat do sebe, neřešit nyní tisíce sem, tisíce tam, ale místo toho nad tím přemýšlet dlouhodobě, protože v kvalitní firmě jako kvalitní zaměstnanec budu náležitě ohodnocen. Pokud budu chtít v životě víc, měl bych si po tom sáhnout (samozřejmě, aby bylo vše ok z morálního hlediska), klidně i změnit zaměstnání, dojíždět do Prahy a dělat na remote. Prostě vylepšit se jako člověk/vývojář a až potom z toho nějak těžit. Smířit se s tím, že jsem zatím bohužel jen junior, který musí lidi přesvědčovat, že něco umí místo toho, aby jeho práce mluvila za něj.

Re:Jaké je rozumné platové ohodnocení .NET vývojáře?
« Odpověď #7 kdy: 08. 03. 2022, 11:18:28 »
Asi obecně z tohohle vlákna vidím moji nezkušenost, která vyplývá už jen z toho, že jsem se musel vůbec ptát :D Díky všem, co mi sem napsali, pomohlo mi to srovnat si myšlenky.

Re:Jaké je rozumné platové ohodnocení .NET vývojáře?
« Odpověď #8 kdy: 08. 03. 2022, 11:24:58 »
Hele na mě působíš tak trošku jako junior, trošku způsobem uvažování, i když možná kóduješ dobře, ale není to jenom o tom. Nebral bych si to zle, já byl taky mladej a měl jsem to podobně.

Já teda bral asi 25k hrubého de fakto hned po střední a jazykovce, ale to je 20 let zpět, kdy byt v praze stál 2 mio. Pak jsem odjel na zkušenou do Londýna a pracoval vzdáleně pak z ČR asi za 30k čistého, jak říkám 20 let zpět.

Neřekl bych, že bych byl tehdy technicky špatný, to ne, ale spíše to se mnou bylo těžké v jiných ohledech. Firma potřebuje člověka, na kterého se může spolehnout, který je proaktivní a dokáže si věci vykomunikovat.

Ty máš takové to myšlení, že moc nepotřebuješ, hlavně ať po tobě nikdo nic nechce, viz. to, že nikdy nepojedeš do Prahy. A právě ta jistá vyspělost je v tom změnit to na to, já něco chci, a něco nabízím.

Zkus se trošku přepnout do toho módu, kdy máš jistá očekávání, typu jaký byt na pronájem chceš, co chceš za auto a tak, a pak se ptej co pro to můžeš udělat, a půjde ti to mnohem líp než uvažovat, za kolik nejmíň bys mohl dělat a žít v totální zóně komfortu.

Přijde mi, že máš pravdu. Ne nutně, že to ohodnocení, který mi bylo nabídnuto je kvůli tomu opodstatněný. Spíš to z toho beru tak, že koho vlastně vůbec zajímá ohodnocení v týhle firmě. Není to přece jediná firma. Obecně je pravda, že dříve jsem byl velmi ambiciózní a myslím, že jsem byl vždycky ve svém okruhu lidí brán jako ten, kdo má plány a chce je uskutečnit. V určitým bodě jsem ale měl nějaký psychický problémy a spíš jsem se snažil jít o krok zpět a urovnat všechno dopořádku. Pak jsem si našel skvělou přítelkyni, což byla jedna z nejlepších věcí, co se mi mohla stát, ale opět to stejné. Udělal jsem pak další krok zpět a už nějak zapomněl na ty ambice. Problém ale je, že jsem díky tomu přestal podnikat spoustu kroků, které mě dříve rychleji táhly k mému cíli. Ten cíl bych přitom už mít dosažený chtěl, chci výsledky, se kterými jsem počítal, ale přitom jsem přestal pracovat na tom, abych jich dosáhl.

Když to shrnu, přijde mi, že máš pravdu. Měl bych se soustředit na to, abych byl zas dobrej, abych se posouval, abych nemusel hledat validaci na nějakej fóru, naopak, měl bych odepisovat lidem a řešit jim jejich problémy. Asi je čas zase trochu zrychlit tempo, určit si co chci a opět si za tím jít. I když to možná bude znamenat relativně velký změny v životě ...

Re:Jaké je rozumné platové ohodnocení .NET vývojáře?
« Odpověď #9 kdy: 08. 03. 2022, 12:23:44 »
Ja se na vec ohledne penez divam trochu jinak.
Davam na misku vah:
- jake jsou moje mesicni naklady
- kolik bych chtel idealne
- jestli me ta prace bavi

Takze pokud jsou moje mesicni naklady 5000 korun a neco me extremne bavi tak, ze to nevidim jako praci, klidne to pujdu delat za 10 000 a jeste skoncim kazdy mesic s 5 000 v plusu.
Jinak budu premyslet, pokud jsou moje mesicni naklady 50 000 korun a prace ma byt za 50 000 Korun a beru to jako praci, a nebavi me to.
A uplne jinak budu premyslet, pokud jsou moje naklady 50 000 korun a nekdo mi nabine praci za 10 000 korun. I kdyby me extremne extremne  extremne bavila, logicky do toho nepujdu.

Takze ja beru cislo "o kolik si mam rict" pro kazdeho absolutne jine, zavisejici i na tom, kolik ma dany clovek prumerne mesicni vydaje.


Re:Jaké je rozumné platové ohodnocení .NET vývojáře?
« Odpověď #10 kdy: 08. 03. 2022, 20:44:08 »
Ja se na vec ohledne penez divam trochu jinak.
Davam na misku vah:
- jake jsou moje mesicni naklady
- kolik bych chtel idealne
- jestli me ta prace bavi

Takze pokud jsou moje mesicni naklady 5000 korun a neco me extremne bavi tak, ze to nevidim jako praci, klidne to pujdu delat za 10 000 a jeste skoncim kazdy mesic s 5 000 v plusu.
Jinak budu premyslet, pokud jsou moje mesicni naklady 50 000 korun a prace ma byt za 50 000 Korun a beru to jako praci, a nebavi me to.
A uplne jinak budu premyslet, pokud jsou moje naklady 50 000 korun a nekdo mi nabine praci za 10 000 korun. I kdyby me extremne extremne  extremne bavila, logicky do toho nepujdu.

Takze ja beru cislo "o kolik si mam rict" pro kazdeho absolutne jine, zavisejici i na tom, kolik ma dany clovek prumerne mesicni vydaje.

to je takový amatérský pohled na věc. Hodně lidí si neuvědomuje, že značná část toho "práce mě baví" je založena na ocenění, když budeš hodinu denně jezdit z hovnocucem, a pořídíš si z toho Range Rover, bungalov a děti pošleš na soukromou školu, budeš práci s hovnocucem chválit kudy budeš chodit.

Naopak když budeš zachraňovat lachtany a policie ti za to bude dávat pokuty a v televizi tě budou vysílat jako nepřítele státu, asi tu práci nebudeš moc milovat.

Ad2 náklady. Hele to bys na druhou stranu mohl říci, že když si Jeff Bezos, tak si najmeš jako uklízečku Mexičanku a budeš jí platit milion dolarů ročně, protože ti přeci hodně peněz zbývá. Takhle to nefunguje.

Hlavně celá ta úvaha, že když vezmeš hůře placenou práci, tak bude lepší a zábavnější je mylná. To je jak říct, že přeci nechceš být ředitelem ČEZu s vlastním řidičem a kanceláří, ale že radši budeš míń placenej dělník u pásu co na pátou na ráno jezdí svážkovým autobusem.

ÚVaha, že přeci vezmeš hůř placenou lepší práci je tudíž úplná blbost. V reálu je to často tak, že vezmeš lepší, zábavnější a líp placenou práci.

Další věc, s kterou spousta lidí nepočítá je to, že se člověk naučí různé věci managovat a na různé věci si zvykne. Tj. pokud budeš v pozici, že na tebe lidi řvou denně, tak během roka se naučíš ty konflikty zvládat s úsměvem, řešit je a třeba tě to už nebude ani vůbec trápit a budeš si říkat "ježiš, vždyť ten chudák má jen špatný den". Paradoxně se tak můžeš ocitnout ve velmi dobré pozici, kdy zvládáš s úsměvem a pohodou dělat něco, co nikdo jiný nechce, a proto jsou za to skvělé prachy, protože se toho všichni bojí.

Třeba spousta lidí, co moc nejezdí se bojí jezdit delší trasy (měl jsem to), a pak najednou jsou donuceni, začnou řídit víc, a najednou jim přestane vadit, že řídí delší trasu. Já osobně před tím, než jsem měl ujet 150km jsem se z toho 3 dni stresoval, dneska sednu do auta a ujedu 600km za den a ani o tom nepřemýšlím, protože jsem už vyježděný.

Re:Jaké je rozumné platové ohodnocení .NET vývojáře?
« Odpověď #11 kdy: 09. 03. 2022, 08:12:18 »
Ahoj, diky moc za reakci.
Prosim precti si ten amatersky pohled na vec jeste jednou, mam pocit ze odpovidas a resis neco, co v mem prispevku neni.

Re:Jaké je rozumné platové ohodnocení .NET vývojáře?
« Odpověď #12 kdy: 24. 03. 2022, 23:55:16 »
uff… to jsou v liberci opravdu tak silene male penize?

muzu mluvit za prahu, a tady si  juniori bez nejake vetsi praxe nevahaji rict 60K penez. a pokud nejsou uplne mimo, tak je i dostanou…