Pomoc s výběrem telefonu

Pomoc s výběrem telefonu
« kdy: 24. 02. 2022, 15:49:14 »
Ahoj všem, nedávno definitivně dosloužil již letitý Samsung Galaxy S7. Nesledoval jsem poslední dobou technologické novinky na poli telefonů a trochu se v nabídce ztrácím. Proto bych se rád obrátil na širší komunitu entuziastů. Nemáte někdo tip na telefon, který by splňoval:
  • Telefon se dá držet a ovládat jednou rukou. Subjektivně mi přijde, že už S7 byla docela na hraně a jednou rukou se špatně psalo. Nevadí mi, že se displeje paušálně roztáhly ke krajům rámečku. Preferoval bych ale rovný displej (tj. bez zaoblení) Asi bych si dovedl představit práci s S21FE nebo něčím podobným, každopádně bych tento telefon považoval za referenční strop velikosti.
  • Telefon se za rok nebo dva neposune do softwarového propadliště dějin, protože výrobce neřeší aktualizace. (Stará S7 dostávala postupem času pramálo aktualizací, ale aspoň se úplně nezasekávala)
  • Výrobce telefone nezahltí bloatwarem. (Stará s7 byla docela zahlcená balastem od Samsungu)
  • Hodně by mě potěšil obyčejný sluchátkový výstup na jack 3.5
  • Měl by mít NFC
  • Krytí IP67 nebo 68
  • Nebyl úplně chatrný. S7 mi vydržela docela dlouho jen v obyčejném pouzdru z měkkého plastu. Ideální by byla aspoň porovnatelná mechanická odolnost.
Cenový strop je přibližně na úrovni onoho S21FE. Ten se mi docela líbí. Jen nejsem schopen posoudit, jak vychází poměr cena/výkon proti konkurenci. A ještě hůře se posuzuje, jak se vyvinula situace s bloatwarem a podporou u Samsungu. A samozřejmě nemá sluchátkový výstup. Velikostí by mi víc vyhovoval Iphone 13 Mini. Přijde mi, že se Apple o software docela stará (několik referenčních exemplářů je v rodině). Nejsem ale tak přesvědčen, abych se vrhnul do změny mindsetu z Androidího systému na iOS.


Re:Pomoc s výběrem telefonu
« Odpověď #1 kdy: 24. 02. 2022, 16:07:44 »
Body 2,3 řeší LineageOS - nejčistší ze systémů. Neaktualizuji.
Bod 1 řeší samsung (možná odpovídám mimo ). - i V lineageOS je režim vysoká citlivost  pro dobré ovládání v rukavicích, fakt je ovládání v rukavici přirozené.
Body 7 je pro mě otázka na kterou hledám odpověďm 6 by mi bodla, na 5 nelpím (stejně pochybuji že na rootnuném lineageOS půjde k placení použít i po všech rovnácích na "zamaskování rootu")

Je mi záhadou , proč některé vlastnosti se po přechodu na LineageOS dostanou a jiné Ne. (Live Display rozsáhlými nastaveními barevných teplot, profiů, režimů- filtrů)
A obráceně, proč některé nové vlastnosti, které přinese Lineageos, (Night mode "teplé barvy) nejsou napříč  vícero modely.


Za mě už to dávno není o hardwaru (pokud to nebude mediatek s HD TN displejem), ale o vhodné distribuci

Re:Pomoc s výběrem telefonu
« Odpověď #2 kdy: 24. 02. 2022, 16:48:47 »
3-7, 1 tak napul = Asus Zenfone 8

LineageOS bych na to chtel dat, ale dosavadni zkusenosti s podporou na snad 5 modelech co jsem mel, byly katastrofa.

Rhinox

  • ***
  • 108
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pomoc s výběrem telefonu
« Odpověď #3 kdy: 24. 02. 2022, 16:56:32 »
Co treba ZenFone 8? S displejem 5.9" (amoled) patri dnes spis mezi ty "mensi", je oficialne podporovan komunitou kolem LineageOS (to resi otazku sw-podpory a bloatwaru), ma NFC a taky 3.5mm vystup, je certifikovan IP65/IP68, konstrukce kov/sklo by snad mohla neco vydrzet. Cenove zhruba na urovni S21FE (~600€)...

Re:Pomoc s výběrem telefonu
« Odpověď #4 kdy: 24. 02. 2022, 22:09:11 »
Co Samsung s10e? Mam ho par mesicu s LineageOS a jsem docela spokojenej.


mark42

  • ***
  • 103
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pomoc s výběrem telefonu
« Odpověď #5 kdy: 25. 02. 2022, 09:01:22 »
Pridavam sa k spokojnym majitelom s10e. Sam neviem, cim ho nahradim, ked dosluzi.... Aktualny Android je sice verzia 11 (s prislubom 12ky), ale security patche este nejake dva roky pojdu aj od vyrobcu a podporuje ho aj LineageOS.

Re:Pomoc s výběrem telefonu
« Odpověď #6 kdy: 25. 02. 2022, 10:06:59 »
Díky moc za odpovědi. Trochu jsem doufal, že nebudu muset systém telefonu po koupi hned měnit. Máte někdo zkušenosti, jak se Lineage OS chová s bankovními aplikacemi?

Nesetkal jste se někdo osobně s telefony Google (Pixel 5a, 6) nebo aktuálními OnePlus? Zdá se, že to bude vždy kompromis...

Re:Pomoc s výběrem telefonu
« Odpověď #7 kdy: 25. 02. 2022, 10:43:58 »
Nemusis, to byla jen reakce, ze si kladl duraz na to ho mit cisty.
Ja ten Zenfone mam porad jeste na Androidu, jako naletova aplikace s tim prisly myslim facebook, a vsechno od google samozrejme.
Ja pouzivam appmgr Pro III, ktery umi u aplikace udelat freeze.

hlavne se zatim drzim originalniho systemu, protoze je to prvni, co umi spolehlive nahravani hovoru.
zena po svem telefonu domluvila novou smlouvu na plyn a najednou ji infolinka tvrdi neco jineho. jsem na fleku objednal zefone i pro ni.


Re:Pomoc s výběrem telefonu
« Odpověď #8 kdy: 25. 02. 2022, 13:38:33 »
Vzal bych Samsung Galaxy A52s 5G, což je mobil s krytím IP67, ještě má sluchátkový 3,5mm jack výstup, je v něm celkem výkonný Snapdragon 778G, foťák má optickou stabilizaci, displej pochopitelně Amoled a cenově se dá i z CZ distribuce koupit lehce přes 8000 Kč. Android je ve verzi 11, takže ještě min. další 2 verze budou následovat díky SW podpoře 3 roky (velké aktualizace) a 4 roky (bezpečnostní záplaty).

Re:Pomoc s výběrem telefonu
« Odpověď #9 kdy: 25. 02. 2022, 13:46:46 »
iPhone 13 mini. Mam 12ku mini, za tie prachy super. Az to chce clovek pouzivat jak telefon a neplanuje delat custom veci treba s NFC tak super. Ten telefon je bezudrzbovy, system je svizny, aktualizacie mas treba 5let +-

Re:Pomoc s výběrem telefonu
« Odpověď #10 kdy: 25. 02. 2022, 15:59:16 »
tak v tom pripade alternativni OS je nezbytny. Protoze Samsung je z ohlednu naplavoveho sw zrovna jeden z tech nejhorsich. Nemluve o kvalite jeho sw produktu, securita od Samsungu je legendarni.

Vzal bych Samsung Galaxy A52s 5G, což je mobil s krytím IP67, ještě má sluchátkový 3,5mm jack výstup, je v něm celkem výkonný Snapdragon 778G, foťák má optickou stabilizaci, displej pochopitelně Amoled a cenově se dá i z CZ distribuce koupit lehce přes 8000 Kč. Android je ve verzi 11, takže ještě min. další 2 verze budou následovat díky SW podpoře 3 roky (velké aktualizace) a 4 roky (bezpečnostní záplaty).

Re:Pomoc s výběrem telefonu
« Odpověď #11 kdy: 25. 02. 2022, 16:05:56 »
nema jack. Apple bych sem netahal. to je druhy extrem kdy vyrobce primo zasahuje dozivota uzivatele

iPhone 13 mini. Mam 12ku mini, za tie prachy super. Az to chce clovek pouzivat jak telefon a neplanuje delat custom veci treba s NFC tak super. Ten telefon je bezudrzbovy, system je svizny, aktualizacie mas treba 5let +-

Re:Pomoc s výběrem telefonu
« Odpověď #12 kdy: 25. 02. 2022, 16:28:58 »
tak v tom pripade alternativni OS je nezbytny. Protoze Samsung je z ohlednu naplavoveho sw zrovna jeden z tech nejhorsich. Nemluve o kvalite jeho sw produktu, securita od Samsungu je legendarni.

Vzal bych Samsung Galaxy A52s 5G, což je mobil s krytím IP67, ještě má sluchátkový 3,5mm jack výstup, je v něm celkem výkonný Snapdragon 778G, foťák má optickou stabilizaci, displej pochopitelně Amoled a cenově se dá i z CZ distribuce koupit lehce přes 8000 Kč. Android je ve verzi 11, takže ještě min. další 2 verze budou následovat díky SW podpoře 3 roky (velké aktualizace) a 4 roky (bezpečnostní záplaty).
Nic závadného u softu nepozoruji (na rozdíl třeba od některých modelů Xiaomi, kde je balastu z výroby vskutku dost). A ohledně bezpečnosti pak také vůbec nic neřeším, protože do telefonu zásadně necpu appky třetích stran z nějakých pochybných zdrojů (k tomu si vezmu telefon jiný) a pro běžné používání webu, emailu, sociálních sítí a samozřejmě volání a SMS mě ani nenapadá, co za extra bezpečnost bych řešit měl.

Re:Pomoc s výběrem telefonu
« Odpověď #13 kdy: 25. 02. 2022, 16:38:03 »
Xiaomi je asi skutecne jeste nekde jinde.

ale autor jasne zminuje svou zkusenost se Samsungem, co se shoduje s mou. Jedine ze by Samsung zasadne zmenil filozofii v poslednich dvou letech

Re:Pomoc s výběrem telefonu
« Odpověď #14 kdy: 25. 02. 2022, 16:55:50 »
Autor zmiňuje zkušenost s telefonem starým přes 6 let a stěžuje si na aktualizace, že jich bylo s přibývajícím stářím telefonu čím dál méně. To je ovšem u všech výrobců naprosto totéž a obvykle ještě horší. Samsung aspoň jasně garantuje nějakou dobu velkých a záplatových update, přičemž je snad jasné, že morální životnost telefonu nepřesáhne právě tuto dobu (kde třeba před 6 roky bylo 5G? Nikdo o něm ani neslyšel a dneska už je v provozu. Za dalších pár let se zase posune frekvenční pásmo 5G k 600 MHz a opět telefony dnešní doby si s tím neporadí. Nebo WiFi 6 ax atd.).