Malý 7" notebook na stálé nošení

Re:Malý 7" notebook na stálé nošení
« Odpověď #30 kdy: 18. 02. 2022, 10:58:54 »
A co tohle?
https://www.root.cz/zpravicky/cosmo-communicator-nastupce-uspesneho-gemini-pda-ktery-opet-navazuje-na-psion/

Jinak, mám doma v šuplíku tu Toshibu AC100 s částečně nabastleným Linuxem a potvrzuji, že je to fakt neuvěřitelně lehký a tenký notebook. Škoda toho HW a SW. Kdyby do toho tenkrát šel nahrát funkční linux, byl by to super.

Kdyby do toho někdo udělal carrier board, do které by šla dát CM4, tak bych ji snad i koupil.


dr_ak

Re:Malý 7" notebook na stálé nošení
« Odpověď #31 kdy: 18. 02. 2022, 13:00:55 »
Já mám ještě původní první GPD Pocket https://www.gpd.hk/gpdpocket/ přesně na tu funkci, kterou chtěl tazatel.
A je to super - je malý a lehký, funkčně dostatečný, i po 5 letech má baterka 10h výdrž a když ho přidám do báglu, tak to není skoro poznat - váhou ani velikostí.
Velikostí se i vejde do kapsy od bundy. A výkonem jsem ho občas používal i jako stolní stanici, když jsem připojil monitor, klávesnici a myš. Byl pomalejší, ale někdy se mi to hodilo a celodenní práce byla celkem v pohodě. (nehraji hry ani nepočítám video - jen mailový a webový browser, Signal a kupa terminálů)
Na klávesnici a trackpoint je potřeba si zvyknout - ale po čase lze v terénu používat. Už hůř vidím, tak buď dám větší písmena, nebo si k tomu přibalím brejle.

Později jsem si dokoupil GPD P2 MAX - https://www.indiegogo.com/projects/gpd-p2-max-the-world-s-smallest-ultrabook - je větší a výkonnější, ale trochu mi tam vadí větrák, co se stále točí a dělá jemný hluk. Předchozí GPD je skoro vždy úplně tiché - bez otáček.

Tak za mě mohu doporučit - zvláště, pokud by se někdo chtěl levněji zbavit původních GPD Pocket a GPD Pocket 2.

Re:Malý 7" notebook na stálé nošení
« Odpověď #32 kdy: 19. 02. 2022, 22:22:23 »
Já mám ještě původní první GPD Pocket https://www.gpd.hk/gpdpocket/ přesně na tu funkci, kterou chtěl tazatel.
A je to super - je malý a lehký, funkčně dostatečný, i po 5 letech má baterka 10h výdrž a když ho přidám do báglu, tak to není skoro poznat - váhou ani velikostí.
Velikostí se i vejde do kapsy od bundy. A výkonem jsem ho občas používal i jako stolní stanici, když jsem připojil monitor, klávesnici a myš. Byl pomalejší, ale někdy se mi to hodilo a celodenní práce byla celkem v pohodě. (nehraji hry ani nepočítám video - jen mailový a webový browser, Signal a kupa terminálů)
Na klávesnici a trackpoint je potřeba si zvyknout - ale po čase lze v terénu používat. Už hůř vidím, tak buď dám větší písmena, nebo si k tomu přibalím brejle.

Později jsem si dokoupil GPD P2 MAX - https://www.indiegogo.com/projects/gpd-p2-max-the-world-s-smallest-ultrabook - je větší a výkonnější, ale trochu mi tam vadí větrák, co se stále točí a dělá jemný hluk. Předchozí GPD je skoro vždy úplně tiché - bez otáček.

Tak za mě mohu doporučit - zvláště, pokud by se někdo chtěl levněji zbavit původních GPD Pocket a GPD Pocket 2.

Ja porad vaham mezi GPD Pocket, GPD Pocket 2 a Chuwi MiniBook (odkazy vedou na klavesnice).

GPD Pocket a Chuwi MiniBook maji temer identicke klavesnice.
Porad vaham, do ktereho z nich jit.
Vetsi 9", nebo 10.1" radeji ne. Neni to na trvalou praci.

Me byl vzdy misto touchpadu blizsi trackpoint, proto se trochu obavam klavesnice GPD Pocket 2 (nema leve a prave tlacitko trackpointu).
Mate s temi klavesnicemi praktickou zkusenost? Zase prvni GPD Pocket uz neni vykonostne zadny zazrak.

Jak se tady vlastne resi AltGr? Je treba si nastavit vlastni klavesovou zkratku, nebo to je nejak vyresene? Krome GPD Pocket 1 jsem ho nikde nevidel.

Kde jste kupoval svuj GPD? Da se to v nejakem ceskem obchodu vyzkouset?
"Kdo v zájmu bezpečí obětuje část své svobody, v konečném důsledku přijde o svobodu i svou bezpečnost."

qelurg

  • ****
  • 372
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Malý 7" notebook na stálé nošení
« Odpověď #33 kdy: 20. 02. 2022, 08:24:24 »
AltGr to nemá a vzhledem i k ostatní divočině nestandardního rozmístění kláves je potřeba se vrátit ke klasice, tedy přepínání cz/en klávesnice. Jak už jsem psal, radši používám hacker's keyboard na androidu, jsem s ní produktivnější.

Re:Malý 7" notebook na stálé nošení
« Odpověď #34 kdy: 20. 02. 2022, 16:06:23 »
https://www.asus.com/Laptops/For-Home/Zenbook/Zenbook-14-UX435/
malé, ľahké, výkonne, 2screeny, 10hod na baterke + BT mouse a da sa plnohodnote fungovať kdekoľvek a ešte si aj zahrať gamesku :)


Re:Malý 7" notebook na stálé nošení
« Odpověď #35 kdy: 20. 02. 2022, 16:38:44 »
Co tohle, ma to navic rj45 a hdmi. I kdyz display jen 1280x720, ale zase lepsi procesor nez je v gpd pocket 1, ssd m.2, je to co do sirky mensi a mozna i ten touchpad je vyhoda.
« Poslední změna: 20. 02. 2022, 16:44:56 od zden2k »

qelurg

  • ****
  • 372
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Malý 7" notebook na stálé nošení
« Odpověď #36 kdy: 20. 02. 2022, 17:09:16 »
https://www.asus.com/Laptops/For-Home/Zenbook/Zenbook-14-UX435/
malé, ľahké, výkonne, 2screeny, 10hod na baterke + BT mouse a da sa plnohodnote fungovať kdekoľvek a ešte si aj zahrať gamesku :)

Chce 7" aby to mohl mít pořád u sebe a ty mu nabízíš 14" notebook. To je úplně ujetý.

Já všude chodím s touto taškou https://www.top-armyshop.cz/batoh-maxpedition-gearslinger-remora mám v ní peněženku, klíče, nůž, lékárničku a vůbec předměty denní potřeby, které nosím neustále s sebou a mezi nimi i 8" tablet. A když potřebuju, vejde se tam i 8" Chuwi MiniBook. Ale 14" notebook se tam vážně nevejde, ten není vhodný na trvalé nošení.

Re:Malý 7" notebook na stálé nošení
« Odpověď #37 kdy: 20. 02. 2022, 19:34:03 »
Odpovím trošku mimo dotaz, přes 10 let jsem dělal admina s pohotovostmi, a dneska už bych do toho nešel, jako na výlet tahat laptop, na rovinu, ani mě nehne.

Chce si to nastavit trošku bariéry mezi pracovním a osobním životem, jako v některých firmách na mě zkoušeli response time 15 minut ,a pohotovosti někdy i 2 týdny z měsíce. A prostě ta kvalita života je pak tak mizerná, že to za to nestojí a je hezké vymýšlet si nějaký ideální laptop, ale jádro problému je jinde, pokud jdu na výlet, tak přeci sebou nebudu tahat laptop, nejsem otrok.

Moje velká chyba v kariéře byly vůbec ops a supportní role, kdyby to alespoň bylo skvěle placené, ale je to spíše otročina. Možná víc než na výběr laptopu bych se zaměřil na výběr kariéry, kde když si v sobotu vypnu mobil, tak se svět nezbortí, a pokud zaměstnavatel má non-stop provoz, tak si platí lidi na směny a né nějakými mizernými 10% za pohotovosti.

Protože ve výsledku, člověk nemůže jít do bazénu, sauny, fitka.

qelurg

  • ****
  • 372
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Malý 7" notebook na stálé nošení
« Odpověď #38 kdy: 21. 02. 2022, 15:23:00 »
Já s sebou netahám tablet z pracovních důvodů. Ale jako ideální terminál pro připojení k digitálnímu světu a jeho používání. Mobil je moc malý a nepohodlný i jen na internet, natož na něm něco dělat. Cokoliv nad 8" je zase už příliš velké a tím nepohodlné na nošení.

dr_ak

Re:Malý 7" notebook na stálé nošení
« Odpověď #39 kdy: 21. 02. 2022, 18:03:45 »
Kde jste kupoval svuj GPD? Da se to v nejakem ceskem obchodu vyzkouset?

Já jsem oba GPD kupoval přes indiegogo.com - když tam na ně měli kampaně. V CZ je asi žádný prodejce na osahání nemá, možná ani v Evropě....
Pokud se bude hodit, mohu ty své ukázat na vyzkoušení, jak se s nimi reálně funguje, jsem z Prahy - Jiřák.  Kdybyste měl zájem, ozvěte se, možná bych se i jednoho z nich zbavil, ještě ale promyslím....  vrvr@pm.me

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Malý 7" notebook na stálé nošení
« Odpověď #40 kdy: 22. 02. 2022, 08:29:20 »
A co tohle?
https://www.root.cz/zpravicky/cosmo-communicator-nastupce-uspesneho-gemini-pda-ktery-opet-navazuje-na-psion/

Jinak, mám doma v šuplíku tu Toshibu AC100 s částečně nabastleným Linuxem a potvrzuji, že je to fakt neuvěřitelně lehký a tenký notebook. Škoda toho HW a SW. Kdyby do toho tenkrát šel nahrát funkční linux, byl by to super.

Kdyby do toho někdo udělal carrier board, do které by šla dát CM4, tak bych ji snad i koupil.

Taky mám AC100, je v tom Arch Linux, ale aby to bylo použitelné, potřeboval bych předělat oddíly a aktualizovat systém. Už je to ale pět let, co jsem se s tím dělal, nemám páru, jak na to... Mezitím si stavím z hliníkových profilů a plechu kufr s RPi4 (velkým, ne CM) a 10" LCD, takže AC100 už zůstane v aktuálním stavu navždy... Na terminál to bylo dobré, na web nepoužitelné (málo RAM a koneckonců i výkonu).

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Malý 7" notebook na stálé nošení
« Odpověď #41 kdy: 22. 02. 2022, 16:33:16 »
[...] Taky mám AC100, je v tom Arch Linux [...] Na terminál to bylo dobré, na web nepoužitelné (málo RAM a koneckonců i výkonu).
na me AC100 (Xubuntu) na web byl nepouzitelnej Firefox, ale v Chromium otevrel 10 listu bez swapovani a pouzitelne to (v ramci moznosti) bylo ;-) VNC uplne v pohode...

Re:Malý 7" notebook na stálé nošení
« Odpověď #42 kdy: 22. 02. 2022, 17:12:19 »
[...] Taky mám AC100, je v tom Arch Linux [...] Na terminál to bylo dobré, na web nepoužitelné (málo RAM a koneckonců i výkonu).
na me AC100 (Xubuntu) na web byl nepouzitelnej Firefox, ale v Chromium otevrel 10 listu bez swapovani a pouzitelne to (v ramci moznosti) bylo ;-) VNC uplne v pohode...

Já mám s AC100 v plánu  (v daleké budoucnosti, až nebude co dělat) nahradit tu desku s Tegrou nějakým SBC - raspberry, nebo odroidem a z té AC100 použít displej, klávesnici/touchpad a baterku. Jako mohlo by to jít, všechny periferie jsou imho řešitelné... 

Zatím tam mám starší opensuse. Z nějakého důvodu mi nefuguje bootování novějších obrazů. Což mě teda dost sejří, ale  trápil jsem se s tím docela dlouho, a ta předělávka by mohla bejt menší pain...
Gréta je nejlepší.

Re:Malý 7" notebook na stálé nošení
« Odpověď #43 kdy: 22. 02. 2022, 21:26:51 »
Odpovím trošku mimo dotaz, přes 10 let jsem dělal admina s pohotovostmi, a dneska už bych do toho nešel, jako na výlet tahat laptop, na rovinu, ani mě nehne.

Chce si to nastavit trošku bariéry mezi pracovním a osobním životem, jako v některých firmách na mě zkoušeli response time 15 minut ,a pohotovosti někdy i 2 týdny z měsíce. A prostě ta kvalita života je pak tak mizerná, že to za to nestojí a je hezké vymýšlet si nějaký ideální laptop, ale jádro problému je jinde, pokud jdu na výlet, tak přeci sebou nebudu tahat laptop, nejsem otrok.

Moje velká chyba v kariéře byly vůbec ops a supportní role, kdyby to alespoň bylo skvěle placené, ale je to spíše otročina. Možná víc než na výběr laptopu bych se zaměřil na výběr kariéry, kde když si v sobotu vypnu mobil, tak se svět nezbortí, a pokud zaměstnavatel má non-stop provoz, tak si platí lidi na směny a né nějakými mizernými 10% za pohotovosti.

Protože ve výsledku, člověk nemůže jít do bazénu, sauny, fitka.

Snaha být dispozici 24/365 a očekávat za to vděk a milióny každého zpravidla opustí spolu s jeho mládím, načež takto postižený jedinec obvykle přestane hrát roli "užitečného idiota".


Re:Malý 7" notebook na stálé nošení
« Odpověď #44 kdy: 22. 02. 2022, 21:34:44 »
Tyhle kryty s dobrou pověstí (a odpovídající ne úplně nízkou cenou) dělá brydge.

joo, to vypada ze je presne ono - vypada to fantasticky. Ted jeste najit nekoho, kdo mi politicky vysvetli, proc v roce 2022 jeste porad nekdo vyrabi zarizeni s 8GB RAM (Surface Go). Nebo si nechat udelat lobotomii - potom mi treba bude 8GB pripadat jako super napad :-(