Tipy a triky na zlepšení logického myšlení u pohovorů

Pracuji už pár let v menší firmičce jako frontend programátor - (převážně React). Práce mě přestává bavit a rád bych zkusil i něco jiného než eshop na 100 způsobů a tak jsem začal chodit po pohovorech. Bohužel jsem tvrdě narazil, zatím ve všech firmách po mě chtěli nějaké skoro slovní úlohy a logické uvažování na kterém jsem shořel jako papír. Já nemám problém si se zákazníkem sednout, navrhnout řešení eshopu, to poté naprogramovat i s administrací. Takových projektů mám za sebou několik. Všechno to byly jen CRUD aplikace. Ale mám obrovský problém, když na mě začnou házet otázky typu jak prohodím dvě hodnoty bez použití třetí pomocné proměnné nebo jak zjistím zda se dva obdélníky překrývají. Otázky tohoto typu se pořád opakují. Když se jich slušně zeptám k čemu jim moje odpověď bude tak z nich jen vypadne že to je pouze test logického a algoritmického myšlení. Zatím jsem takto vyletěl od tří pohovorů, mě to touhle logickou nebo jak říkají algoritmickou cestou nikdy moc nemyslelo. Pokud jsem se v práci kdy s takovým problémem setkal, tak mi stačil strejda Google a na zkopírovaný kód si napsat testy. Docela začínám propadat zoufalství protože jsem byl v jedné firmě i nařčen, že jako programátor se 4 lety zkušeností bych si s tím měl poradit hravě, že jim tam snad lžu. Existují nějaké tipy / triky jak tento logický / algoritmický styl myšlení vylepšit?


Re:Tipy a triky na zlepšení logického myšlení u pohovorů
« Odpověď #1 kdy: 14. 02. 2022, 20:36:27 »
Trochu se bojím, že se dočkáš komentářů typu, že seš prostě blbej, a kdo to myšlení nedostal od pána boha, tak už se tomu nenaučí. Já si myslím, že trénováním se zlepšit jde. Minimálně na projití pohovorem určitě. Nic převratnýho - podle mě bude nejlepší si prostě najít častý školní/pohovorový úlohy a snažit se je řešit. Nebo třeba programovací úlohy pro středoškoláky. Když je nevyřešíš, tak se holt podíváš na řešení a budeš nad tím přemýšlet tak dlouho, dokud ti to nedojde. Pokud si budeš myslet, že ti to došlo, a po týdnu si na tu úlohu vzpomeneš a zas jí nerozumíš, tak jsi jí nedostatečně pochopil. Btw já u těch pohovorů, když jsem nevěděl, tak jsem přemýšlel nahlas. Ne jen tiše sedět a na konci říct prostě "nevím". A to nejdůležitější na závěr - hlavně se z toho neposrat a chvíli vydržet, snažit se.

CPU

  • *****
  • 613
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Tipy a triky na zlepšení logického myšlení u pohovorů
« Odpověď #2 kdy: 14. 02. 2022, 20:49:38 »
Neuraž se, ale pokud tam sedíš jako bábovička rozsolu, tak co čekáš?
Musíš tam přijít slušně oblečený a usmívat se, vzhled a vystupování je 50% úspěchu.

https://worknearyou.net/interview-tips/interview-tips-2/


Převezmi iniciativu a ukazuj, co jsi naprogramoval.
Nauč se vyhnout otázkám, směrovat rozhovor směrem, kterým chceš.
Je to jako obchodní jednání.

xyz

  • ***
  • 200
    • Zobrazit profil
Re:Tipy a triky na zlepšení logického myšlení u pohovorů
« Odpověď #3 kdy: 14. 02. 2022, 21:54:27 »
Pracuji už pár let v menší firmičce jako frontend programátor - (převážně React). Práce mě přestává bavit a rád bych zkusil i něco jiného než eshop na 100 způsobů a tak jsem začal chodit po pohovorech. Bohužel jsem tvrdě narazil, zatím ve všech firmách po mě chtěli nějaké skoro slovní úlohy a logické uvažování na kterém jsem shořel jako papír. Já nemám problém si se zákazníkem sednout, navrhnout řešení eshopu, to poté naprogramovat i s administrací. Takových projektů mám za sebou několik. Všechno to byly jen CRUD aplikace. Ale mám obrovský problém, když na mě začnou házet otázky typu jak prohodím dvě hodnoty bez použití třetí pomocné proměnné nebo jak zjistím zda se dva obdélníky překrývají. Otázky tohoto typu se pořád opakují. Když se jich slušně zeptám k čemu jim moje odpověď bude tak z nich jen vypadne že to je pouze test logického a algoritmického myšlení. Zatím jsem takto vyletěl od tří pohovorů, mě to touhle logickou nebo jak říkají algoritmickou cestou nikdy moc nemyslelo. Pokud jsem se v práci kdy s takovým problémem setkal, tak mi stačil strejda Google a na zkopírovaný kód si napsat testy. Docela začínám propadat zoufalství protože jsem byl v jedné firmě i nařčen, že jako programátor se 4 lety zkušeností bych si s tím měl poradit hravě, že jim tam snad lžu. Existují nějaké tipy / triky jak tento logický / algoritmický styl myšlení vylepšit?

1. Nasel jsem treba toto
https://hackernoon.com/50-data-structure-and-algorithms-interview-questions-for-programmers-b4b1ac61f5b0

2. Hlavne se nenech odradit. Sice je nedostatek programatoru, ale zaroven si firmy dost vybiraji. Taky jsem neuspel asi na 7 pohovorech. Takze zkousej dal, dokud nedojde k matchi.

Re:Tipy a triky na zlepšení logického myšlení u pohovorů
« Odpověď #4 kdy: 14. 02. 2022, 22:29:10 »
Ale mám obrovský problém, když na mě začnou házet otázky typu jak prohodím dvě hodnoty bez použití třetí pomocné proměnné

Je viacero moznosti napr:
Kód: [Vybrat]
[a, b] = [b, a]
pre javascript... To ale nie je o logike, toto su zaklady. Je to test ci mas za sebou skutocne tie 4 roky a ci ti tie roky nieco dali..


Re:Tipy a triky na zlepšení logického myšlení u pohovorů
« Odpověď #5 kdy: 14. 02. 2022, 22:39:43 »
a += b
b = a - b
a  -= b

Re:Tipy a triky na zlepšení logického myšlení u pohovorů
« Odpověď #6 kdy: 14. 02. 2022, 22:42:53 »
a += b
b = a - b
a  -= b

Pekne ale nepouzitelne ak hrozi pretecenie...

Re:Tipy a triky na zlepšení logického myšlení u pohovorů
« Odpověď #7 kdy: 14. 02. 2022, 22:44:54 »
Je to docela prosté: přílišný praktik si potřebuje přičichnout k teorii a přílišný teoretik zase posílit k praxi.

Ono se to po letech vyrovná a programátor je všestranně zdatnější.

Algoritmy se dají naučit řešením typických úloh - podobně jako se matematika učí pomocí příkladů. Málokdo ty postupy sám vymyslí (stejně jako málokdo objeví sám něco v matematice), ale není velký problém získat sadu modelů a postupů, se kterými lze na problém nahlížet.

V praxi se většinou stejně použije hotová implementace, ale ke kompetenci patří alespoň přibližná ůpředstava o tom, co používám.

Já mám v záložkách třeba https://www.algoritmy.net/ - je tam docela dobrý přehled témat a url se dobře pamatuje :)

JurajP

  • ****
  • 326
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Tipy a triky na zlepšení logického myšlení u pohovorů
« Odpověď #8 kdy: 14. 02. 2022, 22:51:32 »
Velmi primitivne otazky. Do takej firmy by som ani nesiel robit. Niekedy sa pytaju take veci, ktore ani oni sami nevyuzivaju, len sa potrebuje interviewer hecnut, ked vam vysvetli riesenie, no a este vam k tomu ponuknu malo penazi. Nastupite tam a zistite, ze su tam lepici kodu, ktori ani len netusia, ci Dispose vola garbage collector alebo sam developer

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Tipy a triky na zlepšení logického myšlení u pohovorů
« Odpověď #9 kdy: 14. 02. 2022, 23:00:29 »
a += b
b = a - b
a  -= b
Pekne ale nepouzitelne ak hrozi pretecenie...
Proto se to dělá xorem.

Re:Tipy a triky na zlepšení logického myšlení u pohovorů
« Odpověď #10 kdy: 14. 02. 2022, 23:05:18 »
ja jsem z tech pitomosti vzdycky zmatenej, co po mne ty lidi chteji.

treba chteji slyset, ze takhle se to neda delat, protoze to muze pretect atd?
Nekolikrat chteli slyset, ze to jako enhancement agilne  udela offshore team.
nebo jsou jen blbci z HR, co maji na listecku odpoved a beda pokud odpovim vetou vice rozvitou?
atd.


a += b
b = a - b
a  -= b

Re:Tipy a triky na zlepšení logického myšlení u pohovorů
« Odpověď #11 kdy: 14. 02. 2022, 23:13:08 »
a += b
b = a - b
a  -= b
Pekne ale nepouzitelne ak hrozi pretecenie...
Proto se to dělá xorem.

Presne tak, alebo sa pouziju moznosti konkretneho jazyka tak ako som pisal vyssie:
Kód: [Vybrat]
[a, b] = [b, a]

Re:Tipy a triky na zlepšení logického myšlení u pohovorů
« Odpověď #12 kdy: 14. 02. 2022, 23:18:33 »
nebo jsou jen blbci z HR, co maji na listecku odpoved a beda pokud odpovim vetou vice rozvitou?
atd.

Tak, k tym praktickym veciam si HR spravidla prizvu niekoho zo stavajuceho teamu, niekedy je smola ze je to matfyzak na sposob Sheldona Coopra... :D

Re:Tipy a triky na zlepšení logického myšlení u pohovorů
« Odpověď #13 kdy: 14. 02. 2022, 23:22:31 »
a += b
b = a - b
a  -= b

Pekne ale nepouzitelne ak hrozi pretecenie...

To neva, ono to při těch druhých dvou výpočtech zase přeteče do správného výsledku.

Horší je to s floatama, ale tam obecně neplatí spousta předpokladů (a to by byla na pohovor zajímavější otázka).

Re:Tipy a triky na zlepšení logického myšlení u pohovorů
« Odpověď #14 kdy: 14. 02. 2022, 23:32:05 »
Ne, je to jejich "wet dream" dostat listecek. uz to mne chtely nekolikrat, ale nikdy jsem jim ho nedodal.


nebo jsou jen blbci z HR, co maji na listecku odpoved a beda pokud odpovim vetou vice rozvitou?
atd.

Tak, k tym praktickym veciam si HR spravidla prizvu niekoho zo stavajuceho teamu, niekedy je smola ze je to matfyzak na sposob Sheldona Coopra... :D