K tomu jsou minimálně dva důvody:
1) je to levnější
2) do toho "hotového" nevidíš, co tam dali za disk, a pak se můžeš divit, že tam dali SMR jebku
3) to "hotové" je většinou nerozebiratelné, takže nemůžeš podle potřeby výměnou disku přifouknout kapacitu a původní disk strčit třeba do NASu
4) u 2,5" externích disků Samsung už dávno zavedl vyfikundaci (kterou někteří další výrobci hbitě opajcovali), že ten disk uvnitř vůbec nemá SATA rozhraní, alébrž z něj vede rovnou USBčko. A samořejmě to nemá konektor, ten je jen na boxu (v lepším případě, v horším je tam pevnej kus nejlevnějšího dostupnýho kabelu s nějakým konektorem z popelnice, který nic nevydrží), a k disku vedou jen tenoulinké a choulostivé vlásky. A to do jiného zařízení prostě nezrecykluješ a při poškození boxu budeš mít velkou piplačku s tím, aby ses jen dostal k datům na SVÉM disku. To kuwa nechceš.
5) spousta těch "hotových" má datový kabel pevný a nevyměníš ho, ani kdyby ses postavil na řasy. To fucked nechceš.
6) zrovna externí boxy od WD řady MyBook měly tu bezvadnou pičičárnu, že firmware měly nahraný na tom disku uvnitř, a pokud se poškodil obsah stopy 0, nejenže jsi nic nepřečetl a data ti z toho musel někdo vybavený vydloubat (což po záruce bylo cca za 10 tisíc, o prodlení v řádu minimálně jednotek dnů nemluvě), ale zákazník neměl žádný způsob jak do toho krámu po výměně disku firmware dostat, takže jsi to mohl celé akorát zahodit.
7) skládačka má tu výhodu, že v ní můžeš disk podle potřeby měnit, takže při některých způsobch použití si koupíš n disků a jen jeden box. A představ si, VŠECHNY ty disky v něm pak chodí a používáš ten, který zrovna potřebuješ, a ušetříš hromadu škvarků.
Závěr: externí disk "hotový" nikdy, ani za zlatý prase.
P.S. co se týče externích disků od třeba Verbatimu, to jsou už léta tak poruchové sračky, že si je koupí akorát šílenec.