Kterým směrem se vydat od C

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kterým směrem se vydat od C
« Odpověď #60 kdy: 10. 02. 2022, 17:03:21 »
Tiobe velí zůstat u C, případně přejít na Python!
Tiobe je vůl.


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kterým směrem se vydat od C
« Odpověď #61 kdy: 10. 02. 2022, 17:05:41 »
Lisp je krásně čitelný. Jen v něm chybí hromada balastu, která je v ostatních jazycích.
Ale zas to vyvažuje závorkami :)

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kterým směrem se vydat od C
« Odpověď #62 kdy: 10. 02. 2022, 17:07:48 »
S Rustem to byl samozřejmě boj a trhání vlasů stylem: "co ti zase vadí?!". Ale po nějakých čtrnácti dnech mám prototyp tak nějak funkční, dokonce už i se chytám, co mu to vadí, a práce docela odcejpá. Kód je sice trochu (dost) neoptimální, protože zkušenosti, ale to je cajk, hlavně když to šlape. Zázemí (cargo, crates.io/) je na mnohem lepší úrovni než C++, a řekl bych lepší i než Go (na základě toho co jsem si studoval).
To zní tak dobře, že se ten Rust snad začnu učit, i když ho momentálně k ničemu nepotřebuji.
Správný přístup, člověk nikdy neví, kdy se mu Rust v budoucnu hodí.

Ink

  • *****
  • 654
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kterým směrem se vydat od C
« Odpověď #63 kdy: 10. 02. 2022, 17:29:17 »
Tiobe velí zůstat u C, případně přejít na Python!
Tiobe je vůl.

 :D "Vůl" je hlavně ten, kdo zvolí špatné rozhodovací kritérium. Chci dělat v konkrétní zemi a tudíž na konkrétním trhu práce? Chci dělat konkrétní druh programů? Mám s nějakým jazykem špatné nebo dobré zkušenosti? Chci brát nějaké konkrétní prachy? Jak mi s tím pomůže Tiobe nebo nějaká jiná takhle obecná statistika, i kdyby byla udělána lepším způsobem, než Tiobe...

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Kterým směrem se vydat od C
« Odpověď #64 kdy: 10. 02. 2022, 17:58:25 »
P.S. V žádné případě, ani náhodou, bych Go necharakterizoval jako jazyk, který "tě zbytečně neomezuje". IMHO je to přesně naopak: autoři jsou velmi tvrdohlaví ("opinionated", chce-li kdo) a jazyk obsahuje právě spoustu úplně dementních (z pohledu uživatele) omezení. Go je takové velmi úzce nalajnované hřiště. Když to člověk ví a akceptuje, v tom uzounkém hřišti se hraje relativně dobře. Ale člověk má neustále někde pocit, že mu byla přistřižena křídla (popř. uříznuty ruce ;) ). Autoři tvrdí, že velmi pečlivě zvolili, kde budou řezat a že je to geniální volba pro dobro uživatele. V mnoha případech si tím nejsem ani trochu jist stejně jako oni ;)
Můžeš uvést příklad? Pro představu.



BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Kterým směrem se vydat od C
« Odpověď #65 kdy: 10. 02. 2022, 18:02:08 »
Když už jsi překonal počáteční překážky, koukals na GAT (generické přidružené typy)?

Soráč kámo, MPV :) Zatím to prostě bouchám, protože myšlenka je trochu jinde (když bych vám vyprávěl jaká dočasná "řešení" tam používám, dlouho byste se mi smáli). Rust skvěle posloužil. A jsem nadšen z crates.io. Ale kouzla jazyka a jeho vychytávky zatím objevuju jen náhodou.

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Kterým směrem se vydat od C
« Odpověď #66 kdy: 10. 02. 2022, 18:04:23 »
Mozno sa v nich pise kod neviem ako lahko, maju ficury ktore ine jazyky nemaju (preco asi???), ale pokial o ne nema zaujem zakaznik, tak si v nich mozte maximalne tak robit veci pre vlastnu zabavu mimo pracovnej doby.

Můj zákazník chce jeden soubor, ideálně kdy na něj klikne tak se objeví okýnka... Který je to jazyk?

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kterým směrem se vydat od C
« Odpověď #67 kdy: 10. 02. 2022, 18:42:35 »
Mozno sa v nich pise kod neviem ako lahko, maju ficury ktore ine jazyky nemaju (preco asi???), ale pokial o ne nema zaujem zakaznik, tak si v nich mozte maximalne tak robit veci pre vlastnu zabavu mimo pracovnej doby.

Můj zákazník chce jeden soubor, ideálně kdy na něj klikne tak se objeví okýnka... Který je to jazyk?

tak kdyz gui tak za me qt (c++) :-D

Re:Kterým směrem se vydat od C
« Odpověď #68 kdy: 10. 02. 2022, 19:10:03 »
Mozno sa v nich pise kod neviem ako lahko, maju ficury ktore ine jazyky nemaju (preco asi???), ale pokial o ne nema zaujem zakaznik, tak si v nich mozte maximalne tak robit veci pre vlastnu zabavu mimo pracovnej doby.

Můj zákazník chce jeden soubor, ideálně kdy na něj klikne tak se objeví okýnka... Který je to jazyk?

PySimpleGUI?

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kterým směrem se vydat od C
« Odpověď #69 kdy: 10. 02. 2022, 19:28:00 »
když bych vám vyprávěl jaká dočasná "řešení" tam používám
To nebude tak hrozné, nanejvýš se dá (h)řešit unsafem.

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Kterým směrem se vydat od C
« Odpověď #70 kdy: 10. 02. 2022, 19:33:22 »
když bych vám vyprávěl jaká dočasná "řešení" tam používám
To nebude tak hrozné, nanejvýš se dá (h)řešit unsafem.
Vůbec nemáš fantazii  ;D

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kterým směrem se vydat od C
« Odpověď #71 kdy: 10. 02. 2022, 20:05:54 »
když bych vám vyprávěl jaká dočasná "řešení" tam používám
To nebude tak hrozné, nanejvýš se dá (h)řešit unsafem.
Vůbec nemáš fantazii  ;D
V tomhle asi ne :)

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kterým směrem se vydat od C
« Odpověď #72 kdy: 10. 02. 2022, 20:19:38 »
Go je holt jazyk, který si Google navrhl přesně pro své potřeby a podmínky. A ty jsou ve spoustě případů dost specifické.
Stejně jako kdysi dávno Apple se svým Objective-C, původní překladač sice koupili (resp. příslušnou licenci, abych byl přesnější), ale pak se to nějak zvrtlo a oni z toho udělali dost odlišný jazyk přesně podle svých (tehdejších) potřeb. Swift už je jejich úplně od začátku, ale je celkem tuctový.

Go vlastně teprve teď dostalo typové parametry a množiny (“součtové typy”) a podobné srandičky (facilitátory, to je — aspoň pro mě — novum), takže se dá čekat exploze článků na blozích typu “amazing category theory in Go”, jako svého času v případě Scaly 3, C++17 nebo po přidání GAT do Rustu. Už se netěším :)

Re:Kterým směrem se vydat od C
« Odpověď #73 kdy: 10. 02. 2022, 21:15:32 »
Můžeš uvést příklad? Pro představu.
Na netu existují dost zevrubné seznamy výhrad. Stačí do vyhledávače zadat něco ve smyslu "why go sucks".

Asi dost kompletní seznam různých článků, včetně uspořádání podle jednotlivých výhrad: https://github.com/ksimka/go-is-not-good (EDIT: některé články jsou starší, takže už nemusí všechno platit, ale drtivá většina výhrad pořád ještě platí)

Re:Kterým směrem se vydat od C
« Odpověď #74 kdy: 10. 02. 2022, 21:36:17 »
Na netu existují dost zevrubné seznamy výhrad. Stačí do vyhledávače zadat něco ve smyslu "why go sucks".
Nicméně jestli Go neznáš, tak ti ty seznamy neřeknou to zásadní - praktické dopady těch někdy bizarních a tvrdohlavých designových rozhodnutí. To je totiž to, co uživatel pak vnímá nejbolestněji.

Jeden z praktických důsledků je třeba nekonečné psaní boilerplatu. Knihovní funkce, které člověk jinde považuje za naprostou samozřejmost (typu třeba filter, map, each, every, ...), prostě nejsou. A generika taky nejsou (teda doteď nebyly). Takže si je ani nemůžeš napsat a pořád dokola nahrazuješ tyhle funkce několika řádky s for loopem (viz např. https://gobyexample.com/collection-functions). Když to už děláš po desáté, tak tě to fakt přestane bavit...

Jiný konkrétní příklad je praktická neexistence (protože nepoužitelnost) imutability. Přesnej opak Rustu...