Poškození toneru při výpadku elektřiny

Poškození toneru při výpadku elektřiny
« kdy: 04. 02. 2022, 15:59:48 »
Mám takový blbý dotaz, mám tiskárnu Brother DCP-L3510CDW, používám z důvodu finanční úspory neoriginální tonery. A už podruhé se mi stalo, že normálně to funguje, tiskne... pak vypadne elektřina (pravděpodobně přepětí) a když ta tiskárna znova najede, tak to hlásí, že tam některý toner není. Už se mi to stalo minule, tak jsem myslel, že to je nějaká náhoda a dneska znova, po startu tiskárny to hlásí, že tam není toner černý a magenta. Černý jsem dal nový, tak to ukazuje, že ok, magentu bohužel nemám, tak musím čekat, až mi přijde.
Na těch tonerech jsou teď nějaké čipy, je teda možné, že při tom výpadku dojde ke zničení těch čipů na tonerech? Nebo napadá někoho nějaký jiný důvod, proč ty tonery nejdou?


Re:Poškození toneru při výpadku elektřiny
« Odpověď #1 kdy: 04. 02. 2022, 16:06:09 »
Na těch tonerech bývá paměťový čip, do kterého se zapisuje počet vytisklých stran, respektive počet zbývajích stran. Dovedu si představit, že pokud k výpadku dojde při zápisu do paměti, tedy v průběhu tisku/čištění, že se to prostě pokazí.

Re:Poškození toneru při výpadku elektřiny
« Odpověď #2 kdy: 04. 02. 2022, 16:24:04 »
Díky za odpověď, ale při výpadku se nic netisklo a nějaká údržba taky na 99% neprobíhala zrovna...

Re:Poškození toneru při výpadku elektřiny
« Odpověď #3 kdy: 04. 02. 2022, 16:55:18 »
Hm,malá laserová multifunkce... Nestalo by za úvahu kouknout do manuálu / na wattmetr na odběr při zátěži a za pár stovek k tomu koupit malou UPSku? Síťovou infrastrukturu a počítače je tak jako tak dobrý mít "podepřený", tak těch cca 8 stovek už se skousne taky.

Re:Poškození toneru při výpadku elektřiny
« Odpověď #4 kdy: 04. 02. 2022, 17:29:15 »
S tou UPS to nemusí být tak jednoduché. Jednak UPS za pár stovek asi nebude za moc stát a hlavně nejspíš bude řvát při tisku, protože bude přetížená. Pokud by, byť je pravděpodobnost asi skoro nulová, došlo k výpadku při tisku, tak taky nijak nepomůže. Adekvátně dimenzovaná UPS bude pochopitelně dražší.


Re:Poškození toneru při výpadku elektřiny
« Odpověď #5 kdy: 04. 02. 2022, 17:39:27 »
Na těch tonerech bývá paměťový čip, do kterého se zapisuje počet vytisklých stran, respektive počet zbývajích stran.
Nevím, jak to má Brother ale třeba u Lexmarku mi připadá, že na čipu je jen výrobní číslo a typ toneru. Tiskárna pak jen porovná, jestli ten toner už zná nebo ne. Soudím podle toho, že při vložení poloprázdného toneru z jiné tiskárny mi tiskárna hlásila 100%. V tom případě bych tipoval na špatný kontakt mezi tiskárnou a čipem, což tiskárna vyhodnotila při bootování. Nebo je to nějaká šikana uživatele neoriginálních tonerů :-)

Re:Poškození toneru při výpadku elektřiny
« Odpověď #6 kdy: 04. 02. 2022, 17:45:26 »
Adekvátně dimenzovaná UPS bude pochopitelně dražší.

A nestačilo by tam místo UPS dát přepěťovou ochranu? Jakkoliv tedy pochybují, že zrovna tohle způsobuje ten problém?  Tá stojí doslova pár set v dostatečné kvalitě. A pokud odpaluje tonery samovolně při výpadku napětí i bez přepětí v síti, je ta tiskárna tak zhruba na reklamaci nebo na vyhození. Bál bych se, co odpálí příště. (Třeba sebe samotnou.)

Re:Poškození toneru při výpadku elektřiny
« Odpověď #7 kdy: 04. 02. 2022, 21:51:26 »
ani malá UPSka kolem 800VA řvát nebude. černobílej laser má při tisku odběr do 400W, to udrží a aspoň nebudou při výpadku havarovat úlohy a sekat se papír v dráze.
ale ten problém s blokováním tonerů bych asi normálně reklamoval, a buď opraví firmware, nebo vrátí prachy.

Re:Poškození toneru při výpadku elektřiny
« Odpověď #8 kdy: 04. 02. 2022, 22:18:29 »
No tak nevím no... Jako mohl bych to zkusit reklamovat, ale bojím se, že mi Brother odpoví, že mám používat origoš tonery a problém je v tom, že používám nějaké jiné... Že s originálníma mi to dělat nebude...
Jako zkoušel jsem volat do Printwellu, od kterého jsem ty kompatibilní tonery koupil (nevím, jestli si je nechávají přímo vyrábět nebo jak), ale z toho člověka na lince jsem fakt moudrý nebyl... Jako potvrdil mi, že se to může stávat, že se ty čipy na tonerech poškodí, ale zároveň pořád říkal, že kdybych měl ještě ty původní originální tonery od Brotheru a dal je do té tiskárny zpátky, tak bych to mohl nějak vyresetovat a ty neoriginální by snad zas fungovaly (ale já ty originální už vyhodil)... tak pořád nechápu, co pomůže zresetování tiskárny, pokud jsou zničené ty čipy na těch tonerech... to by odpovídalo tomu, že to ta tiskárna nějak softwarově blokuje... pak něco zas mlel o tom, že v těch tonerech u čipu je zároveň malá baterka a ta že se mohla vybít už a proto to nefunguje apod... tak fakt nevím, co si o tom myslet...
Jinak dneska mi to teda hlásilo, že tam chybí (tzn. že je nedetekovalo) dva z těch tonerů, černý a magenta... Posledně už nevím, jestli to byly stejné barvy nebo jiné, protože jsem to dělal metodou pokus omyl, protože ta tiskárna chytře na displeji napíše jen, že chybí toner a nenapíše který... Terpve dneska mě napadlo mrknout na status monitor na pc a tam to ukázalo, že je špatný ten fialový a černý...

Re:Poškození toneru při výpadku elektřiny
« Odpověď #9 kdy: 04. 02. 2022, 22:20:37 »
A nebo "závada se neprojevila", "záruka se nevzahuje na spotřební materiál" či "neoriginální (=nepodporované) tonery".

O problémech s napájením (přepětí, podpětí,...) se radši ani nezmiňovat, protože požadavky na napájení jsou dané výrobcem a cokoliv mimo je logicky na zodpovědnost uživatele.

Pochopitelně se mi zdá jako nesmysl "výpadek proudu z důvodu přepětí". Pokud máte problémy s dodávkou elektřiny, řešte napřed příčinu. Nebude pak potřea řešit spotřebiče.

Re:Poškození toneru při výpadku elektřiny
« Odpověď #10 kdy: 04. 02. 2022, 22:28:38 »
Zálohovat tiskárnu UPSkou může fakt asi jen ajťák  :o)
A jinak pro info - nejmenší hračičková laserovka od Canonu ( LBP6030) vezme při tisku přes 800W, trochu normálnější modely i 1300W.
Je to na reklamaci těch tonerů - nevýhoda, že asi kupujete přes net podle ceny a pak se tohle blbě řeší.
Najít někoho místního, kdo případně přijede a bude řešit.
My to takhle děláme běžně.
Jinak ty čipy se dají koupit zvlášť.
Ta zmínka o baterce v čipu mi od prodejce přišla jako vtip, ale fakt tam knofíková je - to už je fakt "bizzár".....

https://www.aliexpress.com/item/33050302849.html

Re:Poškození toneru při výpadku elektřiny
« Odpověď #11 kdy: 04. 02. 2022, 22:53:42 »
Výrobci tiskáren jsou šmejdi největší. Klasické kurvítko - baterie se vybije, obsah paměti se ztratí a toner je rázem na vyhození. A vyměnit to snadno nejde, protože zkuste baterku vyjmout...

Laserové tiskárny holt žerou, protože holt musí zapékat toner. V zapékacím válci je, podle modelu, asi 800W halogenová žárovka. Úsporněji a levněji už to asi udělat nelze.

Mlocik97

 • *****
 • 869
 • Ubunťák, JS dev.
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:Poškození toneru při výpadku elektřiny
« Odpověď #12 kdy: 05. 02. 2022, 17:42:23 »
Zo všetkej možnej elektroniky na trhu sú tlačiarne práve elektronika, ktorá má najviac kurvítok. Je úplne bežné že bez cyan atramentu nemôžeš skenovať, bez papiera v zásobníku nemôžeš vojsť do nastavení, a pod... tý čo programujú firmware pre tlačiarne sú najväčší hajzli a často krát firmware a drivery k tlačiarňam sprasia až tak že potrebuješ si sám naprogramovať aj firmware aj tlačiarne aby si z tej tlačiarne vedel dostať jednu bodku vytlačenú na papiery.

Dúfam že EU dá biliónové pokuty týmto zmrdom.

mhepp

 • ***
 • 143
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:Poškození toneru při výpadku elektřiny
« Odpověď #13 kdy: 05. 02. 2022, 18:10:29 »
Výpadek elektřiny máme doma celkem často, tiskárna Brother, možná dokonce stejný model, není nijak zálohovaná ani chráněná a toto se mi ještě nestalo. Baterka v čipu v našich tonerech není, používám neoriginální - větší výdrž, nižší cena.

Normálně bych reklamoval toner: „Tiskárna po zapnutí nevidí toner. Přitom toneru je spotřebováno pouze cca X%.“ Nic víc bych nepsal k závadě. Vše ostatní jsou domněnky, kvůli kterým si zhoršuješ pozici.

Re:Poškození toneru při výpadku elektřiny
« Odpověď #14 kdy: 05. 02. 2022, 22:51:27 »
Mám úplně stejný problém a skoro stejný model (ne já, jen servisuju). Nejčastěji to zahlásí při 50% náplni, ale teď i skoro plný "nainstalujte tonerovou kazetu". Možno i po výpadku el jak píšeš. Docela by to odpovídalo Už jsem zkoušel neorig za 500/ks, pak jinou firmu 1000/ks, originály za 2k nechtějí. To už by letěla a za 8k bych koupil něco normálního. Vadné tonery zatím v reklamaci, tak uvidíme výsledek, ale co s tím pak, když je to nežere? Hroznej krám, Brother nikdy. Co si ho v tý firmě koupili, tak jen účtuju hodiny servisu.
Jinak ty neorig tonery Printline a Colorway jinde zcela bez problémů, nevím o nich dokud nedojdou.