Debian a pomalý USB disk

Michal

Debian a pomalý USB disk
« kdy: 18. 07. 2011, 14:59:13 »
Zdravim,

po par letech jsem se rozhodl, ze si doma opet stvorim file-, web-, ftp-, cokoliv-server. Od kamarada jsem dostal stary srot (nejaky Intel 2.4GHz, 2x 512MB RAM, 2x 80GB HDD), na nej nainstaloval cisty Debian a zacal se snazit. Vcelku uz vsechno funguje, jednou z vyjimek je pristup na externi disk.

Mam 2TB Caviar Green v externim USB 2.0 boxu. Na Windows 7 i na Debianu, nainstalovanem na notebooku, funguje krasne, prenosove rychlosti kolem 23-28MB/s. Problem je u serveru, kde se rychlost kopirovani pohybuje kolem 1MB/s. Viz. vypis z hdparm

# hdparm -Tt /dev/sdc1
/dev/sdc1:
 Timing cached reads:   150 MB in  2.00 seconds =  74.85 MB/sec
 Timing buffered disk reads:   4 MB in  3.64 seconds =   1.10 MB/sec

Osobne bych si predstavoval spis neco takoveho (z jednoho fora, diskuze tykajici se rychlosti pristupu na externi disk):

/dev/sdc1:
 Timing cached reads:   1904 MB in  2.00 seconds = 952.06 MB/sec
 Timing buffered disk reads:  96 MB in  3.06 seconds =  31.35 MB/sec

Vypada to, jako kdybych jel na USB 1.1, vzhledem k te rychlosti, ovsem pripojil jsem si k serveru monitor, nahledl do biosu a ukazalo se, ze mam zapnute USB 2.0. Zkousel jsem zvysit i "power" v portech, zadna zmena.

Zrejme to bude souviset i s dalsi veci - v cca 8 pripadech z 10 se disk pri startu neprimountuje. Hlasi to chybu "Unable to ennumerate", posleze "Special device /dev/sdc1 does not exist" ... az nakonec si disku vsimne (hlasky "assuming drive cache" - po prihlaseni do systemu disk bez problemu mountnu. Pokud probehne mount uz pri startu, tak je take vse ok.

Zkousel jsem pro jistotu vsechny usb porty (6), ale beze zmeny. A jeste neprilis relevantni poznamka na okraj - usb tiskarna jede ok.

Tak prosim o radu, uz jsem si i pujcil jiny disk od kamarada a ten se chova stejne - tj. na serveru spatne, jinde vyborne ...
« Poslední změna: 18. 07. 2011, 16:43:34 od Petr Krčmář »


trubicoid2

Re: Debian - pomaly transfer u externiho USB disku
« Odpověď #1 kdy: 18. 07. 2011, 15:11:59 »
no vypada to, ze jedes rychlostu usb 1

a nahraje se ti sam modul ehci_hcd ?
a co rika dmesg | grep ehci ? a lsusb ?

jeste spravneji bys mel merit rychlost disku, ne partice, tedy hdparm -t /dev/sdc

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Debian a pomalý USB disk
« Odpověď #2 kdy: 18. 07. 2011, 16:47:21 »
A co se stane, kdyz vyhodite vsechny USB moduly (uhci, ohci, ehci - podle toho, co mate) a pak natahnete akorat ehci_usb?

trubicoid2

Re: Debian a pomalý USB disk
« Odpověď #3 kdy: 18. 07. 2011, 20:18:05 »
ty USB-1 moduly uhci a ohci by meli byt blacklistovany v debianu, jestli se nepletu

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Debian a pomalý USB disk
« Odpověď #4 kdy: 18. 07. 2011, 22:32:16 »
No, to asi ne. ohci nebo uhci by mely obsluhovat pomala zarizeni, zatimco ehci obsluhuje USB 2. Takze ehci typicky koexistuje s ohci nebo uhci. Nekde jsem cetl, ze ehci by mel byt natahovan az po jednom z tech USB 1 driveru.

A otazka je, co se stane, kdyz systemu uzmeme USB 1 driver. Pouzije ehci a pobezi to rychle? Nebo to nepobezi vubec?


Michal

Re: Debian a pomalý USB disk
« Odpověď #5 kdy: 19. 07. 2011, 00:46:17 »
Diky za rady - priznam se, ze ve chvili, kdy jsem zjistil, ze kamarad ma prebytecny PCI USB-radic a ten funguje ok, tak jsem uz nic nezkousel. Takze, za mne - vyreseno pridanim jinych USBcek ... :)