Změna VŠ: informatika na FI MU nebo FIT VUT

Změna VŠ: informatika na FI MU nebo FIT VUT
« kdy: 03. 02. 2022, 14:27:41 »
Zdravím,
právě jsem dokončil první semestr "čisté" matematiky na Ostravské univerzitě. Problémy jsem s matematikou ani jinými předměty neměl (všechny zkoušky i testy jsem zvládl na první pokus a ze všech zkoušek mám A), jenže jsem začal uvažovat jakou práci bych s tím kromě práce na univerzitě mohl dělat. Původně jsem si říkal, že by to mohlo být fajn, ale nějak mě to přestalo lákat.

A usoudil jsem, že bude rozumnější přejít na nějaký obor, co by mě po dostudování mohl lépe živit a také bavit (nedokážu si představit, že by mě bavilo učit a bez toho to asi moc nepůjde) než tohle.

Kromě matematiky mě také baví informatika, velmi se mi líbí programování (ten styl uvažování, jaký u toho musí člověk mít).
Proto bych se rád zeptal, co by jste mi doporučili jít studovat nebo spíše na jakou školu jít studovat informatiku a jakým směrem se zaměřit když mě baví matematika a programování. Když už bych měnil školu, tak aspoň na nějakou pořádnou. A jak jsem se díval, tak i vzhledem ke vzdálenosti od Ostravy, cenám v daném městě a kvality školy se mi zdá nejlepší Brno (v Ostravě sice máme VŠB a OSU, ale ty, z toho co jsem slyšel, nejsou nic moc co se týče výuky informatiky).

Ale je pro mě celkem těžké se rozhodnout, jestli je lepší jít na FI MU nebo FIT VUT. Četl jsem si různé diskuze typu, co je lepší jestli MUNI nebo VUT na informatiku a jeví se mi, že na MUNI se ta informatika bere tak, aby to studenti hlavně pochopili všechno do detailu a znali to teoreticky, ale praxe tam člověk moc nedostane (což ale asi neznamená, že bych si k tomu nemohl najít nějakou brigádu/stáž někde ve firmě, ať si čuchnu i k té praxi), na druhou stranu VUT je zaměřené více na praxi a teoreticky moc ne. Nevím, jaký způsob je lepší.

Jakou školu byste na mém místě zvolili vy a proč?

Děkuji za jakoukoli odpověď a radu.
« Poslední změna: 03. 02. 2022, 18:27:46 od Petr Krčmář »


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Změna VŠ
« Odpověď #1 kdy: 03. 02. 2022, 15:15:21 »
Kromě matematiky mě také baví informatika, velmi se mi líbí programování (ten styl uvažování, jaký u toho musí člověk mít).
To je ideální kombinace. Nestačilo by jen zapsat si nějaké informatické předměty? Pokud ne, tak bych se asi přimlouval za MUNI (když matematická teorie evidentně není problémem), praxi člověk vždy získá v práci/brigádě při studiu.

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Změna VŠ
« Odpověď #2 kdy: 03. 02. 2022, 16:18:14 »
ja bych ti doporucil pokracovat, skolu/obor nemenit, ale sam se ve volnem case ucit programovat a treba najit si ajtackou brigadu v ostrave.

co das v brne, jinem meste za ubytovani, muzes usetrit/probendit/prochlastat, kdyz zustanes bydlet doma.

Re:Změna VŠ
« Odpověď #3 kdy: 03. 02. 2022, 16:42:48 »
K té práci: matematik který umí zároveň něco dalšího, třeba solidně programovat, si najde zajímavější práci než čistý informatik.

A programováni. se na i na velmi solidní úrovni (pokud umíš správně přemýšlet) naučit i mimo školu, matematika ne.

Nevím jak to dneska je, ale nemůžeš si část “volitelnych” předmětů vybrat z té informatiky?

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Změna VŠ: informatika na FI MU nebo FIT VUT
« Odpověď #4 kdy: 03. 02. 2022, 20:45:26 »
Predtym ako sa rozhodnes prestupit, najprv si to este dobre rozmysli. Pozri si ake maju kde predmety, o com to je, zamysli sa nad tym, ci ta to bude vobec bavit. A aby si z toho aj nieco mal - pozri si ci to prednasaju solidni profesori a nie nejaki exoti. Podla mojich skusenosti, je na tych oboroch dost vela roznych exotov, ktori len cmaraju po tabuli ale nevedia nic naucit.   
Ja som prestupoval opacnym smerom: z infomatiky na matematiku.
V tej dobe sa vyucovali v 1.rocniku na informatike a matematike dost podobne predmety: algebra, analyza, diskretna matematika, teoria mnozin, programovanie... Ked som zistil, ze ma bavi matematika a ze vo vyssich rocnikoch uz na informatike nie je poriadna matematiku, ale len rozne informaticke teorie, kde sa matematika akurat vyuziva, tak som radsej prestupil. Neskor som sa v matematike specializoval na numericke metody a tam sa muselo tiez programovat: C, Fortran, Pascal, plus este rozny specializovany matematicky software.  Na odbore matematika sme vtedy mali este moznost pridat si k hlavnemu studijnemu zameraniu aj nieco ine, napr. k numerickej matematike statistiku, alebo informatiku. Ja blbec som si pridal tu informatiku a neskor som to dost olutoval. Z programovania tam uz asi nic nebolo, same teoreticke predmety, typu: teoria vypoctovej zlozitosti. Vacsinou prednasky nemali hlavu/patu - ucili to sami mladi exoti - co sa nedalo porovnat s kultivovanymi starsimi profesormi, ktori nam prednasali matematicke predmety. Takze lutoval som, ze som si nedal radsej statistiku.
Po skonceni skoly som zacal pracovat ako programator a vsetko dalsie som sa naucil v praxi.
Mam na to podobny nazor ako bol uz vyjadreny tu
A programováni. se na i na velmi solidní úrovni (pokud umíš správně přemýšlet) naučit i mimo školu, matematika ne.
Ked pises ze mas same A-cka, tak potom super, to ale znamena, ze pre teba by nemal byt problem zapisat si mimo matematiku este nejake informaticke predmety, alebo popri studiu pracovat na ciastocny uvazok ako programator.


Re:Změna VŠ: informatika na FI MU nebo FIT VUT
« Odpověď #5 kdy: 03. 02. 2022, 23:04:16 »
No jestli dáváš matiku levou zadní, tak určitě MUNI, Zlatuška to tam dobře rozjel. A samozřejmě časem někde praxi s programováním, klidně i na některé fakultě, za nás se tomu říkalo pomvěd.
Já bych býval volil FIT, ale za nás to nebylo :-(  Jen matika nebo elektro.
« Poslední změna: 03. 02. 2022, 23:09:28 od FKoudelka »

Re:Změna VŠ: informatika na FI MU nebo FIT VUT
« Odpověď #6 kdy: 04. 02. 2022, 17:27:24 »
Predtym ako sa rozhodnes prestupit, najprv si to este dobre rozmysli. Pozri si ake maju kde predmety, o com to je, zamysli sa nad tym, ci ta to bude vobec bavit. A aby si z toho aj nieco mal - pozri si ci to prednasaju solidni profesori a nie nejaki exoti. Podla mojich skusenosti, je na tych oboroch dost vela roznych exotov, ktori len cmaraju po tabuli ale nevedia nic naucit.   
Ja som prestupoval opacnym smerom: z infomatiky na matematiku.
V tej dobe sa vyucovali v 1.rocniku na informatike a matematike dost podobne predmety: algebra, analyza, diskretna matematika, teoria mnozin, programovanie... Ked som zistil, ze ma bavi matematika a ze vo vyssich rocnikoch uz na informatike nie je poriadna matematiku, ale len rozne informaticke teorie, kde sa matematika akurat vyuziva, tak som radsej prestupil. Neskor som sa v matematike specializoval na numericke metody a tam sa muselo tiez programovat: C, Fortran, Pascal, plus este rozny specializovany matematicky software.  Na odbore matematika sme vtedy mali este moznost pridat si k hlavnemu studijnemu zameraniu aj nieco ine, napr. k numerickej matematike statistiku, alebo informatiku. Ja blbec som si pridal tu informatiku a neskor som to dost olutoval. Z programovania tam uz asi nic nebolo, same teoreticke predmety, typu: teoria vypoctovej zlozitosti. Vacsinou prednasky nemali hlavu/patu - ucili to sami mladi exoti - co sa nedalo porovnat s kultivovanymi starsimi profesormi, ktori nam prednasali matematicke predmety. Takze lutoval som, ze som si nedal radsej statistiku.
Po skonceni skoly som zacal pracovat ako programator a vsetko dalsie som sa naucil v praxi.
Mam na to podobny nazor ako bol uz vyjadreny tu
A programováni. se na i na velmi solidní úrovni (pokud umíš správně přemýšlet) naučit i mimo školu, matematika ne.
Ked pises ze mas same A-cka, tak potom super, to ale znamena, ze pre teba by nemal byt problem zapisat si mimo matematiku este nejake informaticke predmety, alebo popri studiu pracovat na ciastocny uvazok ako programator.

Ještě jednou děkuji za všechny odpovědi, tu možnost zůstat tam, kde jsem a přidat si předměty jsem už zvažoval, ale poté jsem od toho odstoupil, protože když jsem se díval na ty předměty, co bych si mohl zapsat, tak se mi nějak podařilo přehlédnout obor Softwarové systémy, kde je také dost předmětů, které by se mi mohly hodit.

A nebyl to pro tebe handicap, když jsi měl vystudovanou matematiku a ucházel jsi se o místo v IT? Nebo jsou práce, kde to je dokonce výhodou, že znáš hodně matematiku a k tomu umíš třeba dobře programovat?
Pokud by to nemělo zas tak velký vliv, tak bych zvažoval, že na té matematice zůstanu (aspoň na bakaláře) a přidal si nějaké ty předměty informatické. Teď se mi dokonce naskytla možnost jít na stáž JUNIOR JAVA DEVELOPER do firmy TietoEVRY, tak uvidím jestli mě tam vezmou už teď s mými znalostmi javy nebo budu muset ještě počkat. Na navazující magisterské tu máme buď opět obor matematika nebo obor Fuzzy matematika (https://www.osu.cz/studijniobory/?specializaceid=2737), který vypadá taky zajímavě a nebo bych asi mohl, když už budu mít ty znalosti informatiky aspoň částečně doplněné z té stáže/brigády v IT a nějakých těch předmětů navíc jít na informatiku na osu (Informační systémy nebo Umělá inteligence) nebo jinde.

U nás to máme tak, že na bakaláři, v mém studijním programu, nejsou žádné specializace, jen si můžem dobírat předměty volitelné a také předměty v podstatě z jakéhokoliv studijního programu, pokud se otevřou (ostravská nemá zas tak hodně studentů, tedy se někdy stane, že se předmět v některé roky neotevře).
V povinných předmětech máme kromě matematických předmětů také předmět Aplikovaná informatika(1 až 4), kde se v prvních dvou učíme programovat v javě, ve 3. pracovat s nějakým matematickým softwarem a ve 4. jsou základy teorie kódování a principy komprese dat.
Ve volitelných máme kromě čistě matematických předmětů Principy a algoritmy počítačové grafiky, Numerická matematika 2, Pravděpodobnost a statistika 2, Matem. metody pro umělou inteligenci.

Dále na OSU jsou 2 bakalářské informatické obory Softwarové systémy a Aplikovaná informatika, ze kterých bych si mohl dobrat nějaké ty předměty. Tady jsou odkazy na stránky těch dvou oborů (https://www.osu.cz/studijniobory/?specializaceid=2717) a (https://www.osu.cz/studijniobory/?specializaceid=2716). A ještě zde dodávám odkaz na můj obor (https://www.osu.cz/studijniobory/?specializaceid=2645). Z nějakého důvodu mi nejdou poslat odkazy přímo na předměty daného oboru, tak jsem poslal odkazy přímo na ty obory, kde jde najít předměty v odrážce: "Jaké předměty budete studovat?", kde jsou rozdělené do několika kategorií. Byl by někdo tak ochotný a poradil mi, které předměty by pro mě mohly mít smysl si zapsat?

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Změna VŠ: informatika na FI MU nebo FIT VUT
« Odpověď #7 kdy: 04. 02. 2022, 18:09:04 »
A nebyl to pro tebe handicap, když jsi měl vystudovanou matematiku a ucházel jsi se o místo v IT? Nebo jsou práce, kde to je dokonce výhodou, že znáš hodně matematiku a k tomu umíš třeba dobře programovat?
...
Pokud by to nemělo zas tak velký vliv, tak bych zvažoval, že na té matematice zůstanu (aspoň na bakaláře) a přidal si nějaké ty předměty informatické. Teď se mi dokonce naskytla možnost jít na stáž JUNIOR JAVA DEVELOPER do firmy TietoEVRY, tak uvidím jestli mě tam vezmou už teď s mými znalostmi javy nebo budu muset ještě počkat.
Za mna sa studium este nedelilo, ale trvalo v kuse 5 rokov. Najst si dobre platenu prvu pracu nebolo ani vtedy jednoduche. Absolvoval som niekolko pohovorov a pracu som nasiel. Zacinal som ako programator v banke.
Ja vobec nechcem presviedcat, aby si ostal tam kde si. Ked som cital tvoju otazku tak som si iba spomenul ako to bolo kedysi so mnou a na zaklade mojich skusenosti som chcel upozornit na to ze inde ta to studium moze bavit aj menej ako tu kde si teraz. Ako sa v konecnom dosledku rozhodnes je tvoja vec.
Dorobit si tam bakalara a potom skusit nieco ine, vyzera byt tiez dobra alternativa.
Ak by si popri skole stihal robit este toho Junior Java Developera, tak urcite nebudes mat problem najst si po skonceni studia dobru pracu.

Re:Změna VŠ: informatika na FI MU nebo FIT VUT
« Odpověď #8 kdy: 04. 02. 2022, 18:43:19 »
jsem dokončil první semestr "čisté" matematiky na Ostravské univerzitě

mam za to ze prvni semestr o nicem nevypovida. to je takove opacko stredoskolskeho gymplu.
cca 20 let zpet to bylo tak ze na zacatku fit na vut byla elektronika a pak az se clovek propracoval vic k informatice mozna uz ji konecne odstranili nevim.

mam fi muni ale dost znamych odpadlo a dokoncovalo na slezske nebo na vut. za me to na muni bylo sito prosla jen 1/3 kazdy rok z postupujicich.

Re:Změna VŠ: informatika na FI MU nebo FIT VUT
« Odpověď #9 kdy: 04. 02. 2022, 18:50:54 »
jinak v ostrave muzes zkusit trebas https://www.sde.cz/#aktualne-hledame
kdysi davno toho casu jeste jen v brne to byla skvela firma. snad jim to vydrzelo.

Re:Změna VŠ: informatika na FI MU nebo FIT VUT
« Odpověď #10 kdy: 04. 02. 2022, 19:45:25 »
Já jsem studoval v dost jiné době, informatika jak je teď tehdy moc neexistovala a určitě ne v dnešním rozsahu.

Vystudoval jsem biofyziku (to znamenalo i 5 semestrů matematiky - ty poslední už jsem moc nedával přiznám se), která mi bavila, a jsem za to rád. Přitom jsem si spíš jako zálibu programoval - ovšem první PC jsem viděl až někdy ve čtvrťáku. Po nedokončeném doktorátu jsem šel programovat a dělám to dodnes.

Jsem rád že mám vysokou a myslím že mi to hodně pomohla, a jsem rád že to není informatika. Možná by se to občas hodilo, ale upřímně řečeno, většina programování je hlavně řemeslo.

Nedělej si iluze že “čistý” programátor řeší něco teoreticky, třeba algoritmicky, náročného. Důležitá je hlavně znalost systémových frameworků platformy na které pracuješ, schopnost správně uchopit architekturu software který děláš.

Podle absolventů informatiky se kterými různě přijdu do styku jim zrovna tohle škola moc nedá (a já si nemyslím že to je úplně špatně, ono se to bez ostré praxe moc naučit nedá, škola je od něčeho jiného). Různý neuronový sítě a podobný věci programují promile “programátorů”.

K zajímavým věcem se dostaneš nejlíp tak že umíš něco mimo “programování” a podílíš se na vývoji software který s tím souvisí. A matematika je za vším.

Re:Změna VŠ: informatika na FI MU nebo FIT VUT
« Odpověď #11 kdy: 04. 02. 2022, 19:57:06 »
Nedělej si iluze že “čistý” programátor řeší něco teoreticky, třeba algoritmicky, náročného. Důležitá je hlavně znalost systémových frameworků platformy na které pracuješ, schopnost správně uchopit architekturu software který děláš.

boha jeho. vycislitelnost a slozitost prosim prosim. jak ten soft pak ma vypadat... kdyz to matlaji nedouci.

Re:Změna VŠ: informatika na FI MU nebo FIT VUT
« Odpověď #12 kdy: 04. 02. 2022, 20:02:50 »
Nedělej si iluze že “čistý” programátor řeší něco teoreticky, třeba algoritmicky, náročného. Důležitá je hlavně znalost systémových frameworků platformy na které pracuješ, schopnost správně uchopit architekturu software který děláš.

boha jeho. vycislitelnost a slozitost prosim prosim. jak ten soft pak ma vypadat... kdyz to matlaji nedouci.

Bohajeho, kolik jsi toho prakticky naprogramoval a v čem? Typicky právě podobní teoretici optimalizují a mikro optimalizují ale ten soft je pak prakticky nepoužitelný a neudržovatelný protože má úplně pomatenou architekturu a vlastní implementace věcí co systémové frameworky zvládnou o řády lépe.

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Změna VŠ: informatika na FI MU nebo FIT VUT
« Odpověď #13 kdy: 05. 02. 2022, 00:26:10 »
Nedělej si iluze že “čistý” programátor řeší něco teoreticky, třeba algoritmicky, náročného. Důležitá je hlavně znalost systémových frameworků platformy na které pracuješ, schopnost správně uchopit architekturu software který děláš.

boha jeho. vycislitelnost a slozitost prosim prosim. jak ten soft pak ma vypadat... kdyz to matlaji nedouci.
"vycislitelnost a slozitost"  ;D - toto som v beznej praxi este nevidel nikoho vyuzivat

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Změna VŠ: informatika na FI MU nebo FIT VUT
« Odpověď #14 kdy: 05. 02. 2022, 07:10:39 »
Citace: mikrom
"vycislitelnost a slozitost"  ;D - toto som v beznej praxi este nevidel nikoho vyuzivat

tak snad kazdy programator si v zivote nekdy rekl, musim tam mit dve tri vnorene smycky, nebo to jde zjednodusit.