Jakou klávesnici pro programátory?

Re:Jakou klávesnici pro programátory?
« Odpověď #45 kdy: 04. 02. 2022, 16:49:26 »
U myši to mám jinak - jednak mám závodní myš - tedy s vyšším rozlišením, takže na malém prostoru přejede velký kus, cca 2200DPI a víc, a druhak mám podepřené zápěstí cca 5cm, předloktí a loket leží na stole, na měkké podložce.

To je, mimochodem, další věc. Z mého pohledu většina lidí drží myš úplně špatně a pak se strašně diví, že má problémy se zády, s očima (se kterými svaly kolem krční páteře souvisí) a se zápěstím. Myš by podle mého názoru měla být nastavena přesně tak, jak píšete, tedy tak, abych jedním pohnutím ruky položené zápěstím na stole přejel celý workspace z jedné strany na druhou. (Ani není nutné žádné velké rozlišení. I běžné myši jsou dostatečně přesné.)

A také by měla být dostatečně malá aby s ní bylo možné hýbat jenom prsty a to zápěstí na tom stole být položené mohlo. Mnoho lidí má z mně nejasných důvodů dojem, že čím větší a těžší myš, tím je lepší. Jenomže z hlediska ergonomie je to právě naopak protože na takové myši musím mít ruku celou a když je těžká, ještě vyvinout dodatečné úsilí pro každý přesun kurzoru.


Re:Jakou klávesnici pro programátory?
« Odpověď #46 kdy: 04. 02. 2022, 20:06:53 »
Pozor, co tady pise Martin Poljak, jsou nebezpecne nesmysly.

Riziko potizi s karpalnim a hur kubitalnim tunelem zhorsuje tlak na zapesti. Prave operky zapesti jsou skodlive, mely by to byt operky bud dlani, nebo predlokti. Tlak zvysuje ohybani nejenom vertikalne, ale i horizontalne. Ulnarni deviace je znamy problem vyplyvajici z tvaru nepulenych klavesnic a kdyz si zapesti opirate, svadi to k jejich ohybani pri natahovani se za vzdalenejsimi klavesami.

Ovladani mysi prsty ma tyto vady + kdyz neni vertikalni, tak pronace zapesti. Navic s moc vysokou citlivosti se pouzivaji jen velmi jemne pohyby, nezapoji se silnejsi svaly a ruka casto podvedome tuhne, kdyz je potreba extremni presnost.

Re:Jakou klávesnici pro programátory?
« Odpověď #47 kdy: 04. 02. 2022, 20:32:29 »
Pozor, co tady pise Martin Poljak, jsou nebezpecne nesmysly.

Riziko potizi s karpalnim a hur kubitalnim tunelem zhorsuje tlak na zapesti. Prave operky zapesti jsou skodlive, mely by to byt operky bud dlani, nebo predlokti. Tlak zvysuje ohybani nejenom vertikalne, ale i horizontalne. Ulnarni deviace je znamy problem vyplyvajici z tvaru nepulenych klavesnic a kdyz si zapesti opirate, svadi to k jejich ohybani pri natahovani se za vzdalenejsimi klavesami.

Ovladani mysi prsty ma tyto vady + kdyz neni vertikalni, tak pronace zapesti. Navic s moc vysokou citlivosti se pouzivaji jen velmi jemne pohyby, nezapoji se silnejsi svaly a ruka casto podvedome tuhne, kdyz je potreba extremni presnost.

Podle mě je hlavní mít horní stranu předloktí a horní stranu dlaňe v rovině.  Potom je důležité aby prsty svírající myš nebyly ve "špetce" - aby se malíček a palec příliš nepřibližovaly  - aby dlaň nebyla dlouhodobě  jako obrácená naběračka.
Proto je lepší imho mít větší myš. A nejhorší je, když kvůli malému rozlišení myši musíte myš zvednout a posunout vzduchem. TO podlě mě je to co nejvíc způsobuje zánět - takový ten střední, nepřirozený pohyb, zvedání/ohýbání dlaně proti předloktí co leží na stole. 
Gréta je nejlepší.


Re:Jakou klávesnici pro programátory?
« Odpověď #49 kdy: 04. 02. 2022, 21:00:52 »
tahle mys mymu zapesti pomohla behem jedineho mesice. od te doby zase pracuji s klasickou mysi a k tehle se jen prilezitostne  vracim.

https://www.alza.cz/trust-verto-wireless-ergonomic-mouse-d5360999.htm



Re:Jakou klávesnici pro programátory?
« Odpověď #50 kdy: 06. 02. 2022, 10:49:43 »
Pozor, co tady pise Martin Poljak, jsou nebezpecne nesmysly.

Já popisuju svoje zkušenosti, nic víc. Co to je a není je mi celkem jedno.

Riziko potizi s karpalnim a hur kubitalnim tunelem zhorsuje tlak na zapesti.

No, a mně to dost výrazně pomohlo. To je celé.

Ovladani mysi prsty ma tyto vady + kdyz neni vertikalni, tak pronace zapesti. Navic s moc vysokou citlivosti se pouzivaji jen velmi jemne pohyby, nezapoji se silnejsi svaly a ruka casto podvedome tuhne, kdyz je potreba extremni presnost.

Co tuhne a netuhne nevím. Jen vím, že díky tomu nemám problémy tytéž, co celá řada jiných lidí. A naopak mám pokud mě někdo nutí používat velké myši. Jak říkám, mé zkušenosti, nic jiného. Proto jsem úmyslně psal "z mého pohledu". Nechť si z toho každý vezme co uzná za vhodné. Ovšem podotýkám, že teorie mi nebolavá záda ani karpální tunely nezajistí. Tu zajistí jen praxe. A třeba běžné teorie o tom, jak u počítače sedět mi efektivně způsobily (i s tím mám zkušenost) jen problémy.

Ostatně občas fyzioterapeuty a teoretiky těchhle věcí podezřívám, že mnoho z nich počítače v životě nesedělo v průměru déle, než pár hodin denně.
« Poslední změna: 06. 02. 2022, 10:55:00 od Martin Poljak »

Re:Jakou klávesnici pro programátory?
« Odpověď #51 kdy: 06. 02. 2022, 10:53:19 »
Podle mě je hlavní mít horní stranu předloktí a horní stranu dlaňe v rovině.  Potom je důležité aby prsty svírající myš nebyly ve "špetce" [...] Proto je lepší imho mít větší myš.

Vy myš "svíráte"? To se pak nedivím, že ruka tuhne. Já mám tedy na myši ruku i prsty položené úplně volně.

A nejhorší je, když kvůli malému rozlišení myši musíte myš zvednout a posunout vzduchem. TO podlě mě je to co nejvíc způsobuje zánět - takový ten střední, nepřirozený pohyb, zvedání/ohýbání dlaně proti předloktí co leží na stole.

To je možné. Ale to tak někdo dobrovolně má? Mimochodem, ono ani tak nejde o rozlišení myši jako spíš o nastavení rychlosti kurzoru. Pro běžnou práci je rozlišení běžných myší dostatečné tak posledních dvacet let.

Re:Jakou klávesnici pro programátory?
« Odpověď #52 kdy: 06. 02. 2022, 14:53:05 »
...

Na internetu je mnoho zarucenych svedectvi o tom, jak nekteremu cloveku "pomohla" bazenova chemie nebo odcervovaci pasta pro kone.

Zaroven neni problem dat si online kurz, jak funguje veda, nazhavit researchgate a libgen ...

Re:Jakou klávesnici pro programátory?
« Odpověď #53 kdy: 06. 02. 2022, 16:24:54 »
Na internetu je mnoho zarucenych svedectvi o tom, jak nekteremu cloveku "pomohla" bazenova chemie nebo odcervovaci pasta pro kone.
[...]
Zaroven neni problem dat si online kurz, jak funguje veda, nazhavit researchgate a libgen ...

Jasně. Ale to není můj problém. To ať si každý posoudí podle svého. Mně je to fakt jedno. Nenárokuji si patent na pravdu.

Re:Jakou klávesnici pro programátory?
« Odpověď #54 kdy: 07. 02. 2022, 08:49:13 »
Ja som si kupil DELL klavesnicu, ma multimedialne klavesy, take velke tocitko, inak klasicke rozlozenie.

Stala 1Eur na bazosi za 1ks, kupil som ich viac, aby som vsade mal tu istu. Neviem si vynachvalit.

Aj ked je super, mam pocit, ze klavesnice na programovanie sa precenuju. Pokial to nie je divocina, na tom az tak nezalezi. Programator spravi za den par desiatok riadkov kodu.

Re:Jakou klávesnici pro programátory?
« Odpověď #55 kdy: 07. 02. 2022, 09:50:10 »
Vy myš "svíráte"? To se pak nedivím, že ruka tuhne. Já mám tedy na myši ruku i prsty položené úplně volně.
Ne, píšu že mi to svírání nevyhovuje. Naopak mám naprosto přirozeně uvolněnou ruku - zkuste si lehce pokrčit ruku v lokti, předloktí vodorovně, dlaň dolu vršek dlaně s předloktím v rovině, a povolte prsty. Tak trochu se vám pokrčí. No a vté poloze držím myš. Ze strany na stranu pohybuju zápěstím palcem-malíčkem/prsteníčkem.   Pohyb ze strany na stranu mi vůbec nevadí - zásadní je že mám tu dlaň s předloktím v rovině.

To je možné. Ale to tak někdo dobrovolně má? Mimochodem, ono ani tak nejde o rozlišení myši jako spíš o nastavení rychlosti kurzoru. Pro běžnou práci je rozlišení běžných myší dostatečné tak posledních dvacet let.

Většina BFU netuší jak a co nastavit. Normální myš má rozlišení defaultně 600-800dpi - tedy imho na přejetí dvou full HD monitoru potřebují 12-16cm - takže většinou potřebují zvednout myš 3-4x. Zatímco já zvedat s 2200dpi nemusím vůbec - těch 2200 mám jen když potřebuju přesnost a když píšu, když potřebuju spíš rychlost (třeba konstrukce ve 3D) použiju ještě větší rozlišení.
Gréta je nejlepší.

Re:Jakou klávesnici pro programátory?
« Odpověď #56 kdy: 07. 02. 2022, 13:36:31 »
Páni, vaše problémy s rukami riešia stoly s vykrojením pre trup tela. Takže do stola ako keby zapadnete a celá plocha ruky až po lakeť je uvoľnená pretože stôl vás obteká. Pokiaľ máte aj polohovateľný stôl, máte úplnú variabilitu uhlu ramena i lakťa.

Pri rovnom stole, ak máte ruku na myši ale ňou nehýbete, tak bez tak je ruka v neustálom napätí. Pri vykrojení je v rovnakom prípade bez pnutia.

A to s malou myšou je hlúposť. Dlaň je v kŕči keď musíte dávať prsty bližšie k sebe ako keď sú uvolnené, tzn ako keby ste si ruku volne položili na kameň. Najlepšie je na tom Razer Deathadder, obteká ruku až po konec dlane a je skvele tvarovaná. Hráčske značky vymýšľajú, každý rok nové myši ale táto sa predáva už 16 rokov! Tá myš je etalón ergonomie klasických myší.
Aktuálne mám kvôli kompatibilite s macom Logitech MX Master 2, má zaujímavú funkčnosť ale Deathadder v ergonómii neprekonáva.