Jakou klávesnici pro programátory?

Jakou klávesnici pro programátory?
« kdy: 30. 01. 2022, 22:29:04 »
Zdravím, jakou klávesnici byste doporučili pro programátory?
Momentálně používáme Cherry Stream 3.0(https://klavesnice.heureka.cz/cherry-stream-3_0-g85-23200cs-2/#prehled/),
která je fajn, ale budeme nakupovat další, tak jestli není nějaká lepší alternativa.
Díky za odpovědi.


Re:Jakou klávesnici pro programátory?
« Odpověď #1 kdy: 30. 01. 2022, 22:59:43 »
To snad zalezi, jak ten ktery programator umi (nebo casto neumi) psat na klavesnici, co pouziva za vyvojove prostredi, ...

Napriklad pro me by odkazovana klavesnice byla naprosto neadekvatni: neni pulena, prekazi na ni zbytecny numericky blok, mezernik je zbytecne dlouhy jak ctrnact dni.

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jakou klávesnici pro programátory?
« Odpověď #2 kdy: 30. 01. 2022, 23:24:14 »
 ja si koupil repliku modelu m, uz ma usb.
kolegove se smejou a mi vyhovuje.
nekdo chce apple klavesku, nekdo cherry mx spinace.

Re:Jakou klávesnici pro programátory?
« Odpověď #3 kdy: 31. 01. 2022, 07:28:58 »
Tohle je strašně individuální. Mě by na odkazované nepotěšil krátký levý Shift a mám radši opačně zahnutý Enter...
Třeba šéf si přinesl z předchozí práce tu rozpůlenou hrůzu, že lepší klávesnici nezná. Různé názory jsou i na optimální zdvih kláves, vyklápěcí nožičky, prodloužený okraj... a mě by třeba štvalo, pokud by klávesnice cvakala příliš nahlas.  :-)

Re:Jakou klávesnici pro programátory?
« Odpověď #4 kdy: 31. 01. 2022, 08:30:15 »
Najprv som si kúpil mechaniku Keychron K4 (blue switch) chcel som brown ale nechcelo sa mi čakať na naskladnenie. Modré spínače sú na mňa až moc hlučné, musel som jej dať čas... Tá klávesnica u mňa funguje ako ventil alebo keď som už ospalí, tak tie kliky ma držia v pozore.  :D

Potom som dlho váhal či zobrať aj MX Keys, no musím to označiť za jeden z najlepších nákupov minulého roku. Je lepšia ako nízko-profilovka na macbookoch z 2015 (vtedy robili najlepšie klávesnice).

Teraz mi v hlave vŕta kúpiť MX Keys mini, pretože ten numerický blok mi akurát prekáža a keď potrebujem, mám ho na Keychrone.

K tomu Cherry Stream, ja by som pre programovanie určite nekupoval klávesnicu s českým profilom, to je fakt o hubu, ak človek nepozná v EN profile všetko naspamäť. A radšej mám dvojriadkový enter, a bez podpory Macu to nepôjde.
« Poslední změna: 31. 01. 2022, 08:34:12 od Merlin01 »


Re:Jakou klávesnici pro programátory?
« Odpověď #5 kdy: 31. 01. 2022, 09:07:32 »
K tomu Cherry Stream, ja by som pre programovanie určite nekupoval klávesnicu s českým profilom, to je fakt o hubu, ak človek nepozná v EN profile všetko naspamäť.

Já odjakživa (= dvacet let) programuju na české. Pak takové věci není třeba řešit. A jinak mě na těchhle herních klávesnicích neskutečně rozčiluje to barevné podsvícení. A to bych podsvícenou klávesnici bral, ale ne takhle. Lze někde koupit normální klávesnici s kvalitním mechanickými spínači (nejspíš Cherry Brown), která je podsvícená normálně a není navíc zároveň obalena různými multmediálními zhovadilostmi?

Někdy mám dojem, že za tip už snad vypíši nějakou odměnu.

Re:Jakou klávesnici pro programátory?
« Odpověď #6 kdy: 31. 01. 2022, 09:16:08 »
Lepsi alternativa nez membranovka urcite existuje. Ale dokud nedodas zasadni parametry, tak ti je docela tezke poradit.
Jaky mas rozpocet, nakolik resis hlucnost (openspace/homeoffice), nakolik ti vadi objednavat ze zahranici (vs. jak to nema ufon/geek, tak nebrat) a jaky layout klaves potrebujes (CZ/US, ma/nema tam byt numericky blok), nakolik resis konektivitu (USB drat/bezdrat a akumulator) a jestli zalezi na popiskach specifickych pro dany OS (OSX vs. Win+Lin) a jestli zalezi na podsviceni (musi mit/je to fuk).

Pokud nevis/neresis: Zkus v CZ eshopech pohledat mechanickou klavesnici s Brown snimaci (Cherry MX Brown nebo jeho klony). Pise se na tom skvele, ale trochu vic je to slyset. Kup si kousek na vyzkouseni a nech lidi na nem nejakou dobu psat. Pokud budes volit mezi vic typama, zvaz jestli dodavatel bude i za rok/dva dodavat stejny/podobny model. Napovi ti to o servisu/nahradnich dilech.

Ja pouzivam levnou https://www.czc.cz/cherry-g80-3000s-cherry-mx-brown-us/298363/produkt a donedavna nebyl problem s dostupnosti ani cenou, ale koukam ze zatimco geekove ji ted nemaji, ma ji Mall. Maji jen tu podsvicenou ktera ma ohyzdne popisky. Ale je to US TKL layout, ktery nemusi tvym uzivatelum vyhovovat.
« Poslední změna: 31. 01. 2022, 09:23:32 od sarimak »

Re:Jakou klávesnici pro programátory?
« Odpověď #7 kdy: 31. 01. 2022, 10:03:00 »
která je podsvícená normálně a není navíc zároveň obalena různými multmediálními zhovadilostmi?
Někdy mám dojem, že za tip už snad vypíši nějakou odměnu.

Definuj, čo je normálne podsvietenie? Napr Keychrony majú +20 profilov a ja najradšej používam jednofarebné profily, bielu alebo zelenú.

https://www.youtube.com/watch?v=vy4wEjXUJ20

Re:Jakou klávesnici pro programátory?
« Odpověď #8 kdy: 31. 01. 2022, 10:30:51 »
která je podsvícená normálně a není navíc zároveň obalena různými multmediálními zhovadilostmi?
Někdy mám dojem, že za tip už snad vypíši nějakou odměnu.

Definuj, čo je normálne podsvietenie? Napr Keychrony majú +20 profilov a ja najradšej používam jednofarebné profily, bielu alebo zelenú.

Třeba. Keychrony jsou dobré. Rád bych ale české rozložení (a drát). Sice bych pochopitelně byl schopen psát česky na anglickém, ale tak moc ty mechanické klávesy zase nepotřebuji. Já ostatně naivně věřím, že i v ČR někdo podobnou klávesnici v českém rozložení prodává. Ale zatím jsem ho vždycky nějak minul.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jakou klávesnici pro programátory?
« Odpověď #9 kdy: 31. 01. 2022, 10:52:49 »
jedine 7radej Thinkpad bez NumBloku ;-)
sice uz se neprodava, ale jinou bych nechtel, ale jak uz zaznelo kazdej ma jine pozadavky...

Re:Jakou klávesnici pro programátory?
« Odpověď #10 kdy: 31. 01. 2022, 12:46:24 »
mam novejsi beztratovou verzi, v prodeji je.

pokud clovek pracuje se Thinkpady, tak je to skvela vec, clovek se nemujsi mentalne a(plus muscle memory) prepinat


jedine 7radej Thinkpad bez NumBloku ;-)
sice uz se neprodava, ale jinou bych nechtel, ale jak uz zaznelo kazdej ma jine pozadavky...

Re:Jakou klávesnici pro programátory?
« Odpověď #11 kdy: 31. 01. 2022, 13:00:10 »
Lze někde koupit normální klávesnici s kvalitním mechanickými spínači (nejspíš Cherry Brown), která je podsvícená normálně a není navíc zároveň obalena různými multmediálními zhovadilostmi?
Mám HyperX Alloy FPS Brown (https://www.alza.cz/hyperx-alloy-fps-brown-mechanical-gaming-keyboard-d4653523.htm), která má sice (na můj vkus) trochu moc jasné podsvícení, ale naštěstí se dá snadno vypnout. Bohužel se už nikde neprodává, ale ještě by měla jít sehnat "Pro" verze, která se liší jen tím, že nemá numerický blok (osobně bych takovou nechtěl, ale někomu to nemusí vadit a někdo to dokonce preferuje).

Jinak je tu samozřejmě populární Das Keyboard. Nevýhodou je vyšší cena a navíc v době, kdy jsem klávesnici sháněl, jediný český prodejce nabízel pouze verzi s ISO ("EU") rozložením.

Re:Jakou klávesnici pro programátory?
« Odpověď #12 kdy: 31. 01. 2022, 13:20:21 »
DAS jsem uvazoval a vsichni na Amazonu prisahali, ze kvalita sla v posledni dobe z okna a vubec neodpovida te cene

Lze někde koupit normální klávesnici s kvalitním mechanickými spínači (nejspíš Cherry Brown), která je podsvícená normálně a není navíc zároveň obalena různými multmediálními zhovadilostmi?
Mám HyperX Alloy FPS Brown (https://www.alza.cz/hyperx-alloy-fps-brown-mechanical-gaming-keyboard-d4653523.htm), která má sice (na můj vkus) trochu moc jasné podsvícení, ale naštěstí se dá snadno vypnout. Bohužel se už nikde neprodává, ale ještě by měla jít sehnat "Pro" verze, která se liší jen tím, že nemá numerický blok (osobně bych takovou nechtěl, ale někomu to nemusí vadit a někdo to dokonce preferuje).

Jinak je tu samozřejmě populární Das Keyboard. Nevýhodou je vyšší cena a navíc v době, kdy jsem klávesnici sháněl, jediný český prodejce nabízel pouze verzi s ISO ("EU") rozložením.

Re:Jakou klávesnici pro programátory?
« Odpověď #13 kdy: 31. 01. 2022, 13:25:15 »
která je podsvícená normálně a není navíc zároveň obalena různými multmediálními zhovadilostmi?
Někdy mám dojem, že za tip už snad vypíši nějakou odměnu.

Definuj, čo je normálne podsvietenie? Napr Keychrony majú +20 profilov a ja najradšej používam jednofarebné profily, bielu alebo zelenú.

Třeba. Keychrony jsou dobré. Rád bych ale české rozložení (a drát). Sice bych pochopitelně byl schopen psát česky na anglickém, ale tak moc ty mechanické klávesy zase nepotřebuji. Já ostatně naivně věřím, že i v ČR někdo podobnou klávesnici v českém rozložení prodává. Ale zatím jsem ho vždycky nějak minul.

Keychrony (aspoň môj K4) má HW prepínače pre mód BT || cable & Mac || Win.
CZ/SK klávesy nepotrebujem, pretože tie znaky viem z pamäti kde sa nachádzajú.

Re:Jakou klávesnici pro programátory?
« Odpověď #14 kdy: 31. 01. 2022, 14:51:04 »
A to jako s jinou a nebo nějakou konkrétní klávesnicí budeš lepší programátor?!

A nebo se ptáš na rozložení - tzn. česká/americká nebo česká QWERTY.
Jsem přesvědčen že s českým rozložením a s pomocí pravého Alt jsem schopen napsat cokoliv.