Kde je ajťákův ráj na venkově?

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Kde je ajťákův ráj na venkově?
« kdy: 25. 01. 2022, 19:25:27 »
Ahoj, zvazuji presun z Prahy nekam dopryc - jednak kvuli cene, a druhak kvuli podstatne paralyzaci vyhod mesta covidem - priznejme si, ze nemit kam jit, to uz za to tady nestoji.

Takze zamyslim variantu nejakeho venkova - limitem je zpevnena komunikace, auto co mam neni offroad.

Ale potrebuji slusne pripojeni s verejnou IP a nefiltrovanymi porty.
Techniku totiz mam doma, stejne jako ze jedu 100% home-office.

Mate tipy na lokality, kde jsou na tom z pohledu konektivity a poskytovatelu dobre?
- treba z osobnich zkusenosti? (ted mam sit od byvaleho komunitniho providera a je to uplna parada - zadne korporatni odmitani a cokoliv bylo potreba se vyresilo)
« Poslední změna: 25. 01. 2022, 21:42:12 od Petr Krčmář »


Re:Kde je ajtakuv raj na venkove?
« Odpověď #1 kdy: 25. 01. 2022, 20:48:28 »
Požadavek na zpěvněnou komunikaci snad splní každá dědina. Pochopitelně ale nesmíš bejt někde na samotě, protože tam ti nikdo v zimě cestu šornovat nebude, natož aby tam někdo dělal asfaltku.

Větši auto se může hodit, protože je tu víc bláta a sněhu. Taky je potřeba vozit větší nákupy, protože něchceš denně jezdit nakupovat X kilometrů. Sem tam potřebuješ přivézt něco na topení, případně nějaký materiál na údržbu a zvelebování. Ať půjdeš do staré chalupy nebo do novostavby, nebudeš mít za zadkem 10 ukrajinců jako v praze. Pochopitelně není problém si nechat vše dovézt, ale to je o penězích.

Co se připojení týče, jsem stále spokojen se Starnetem. Dnes už i na dědinách připojení 100/50 a podobně. Veřejná IP není problém a i PTR mi nastavili. Jako zálohu mám neomezené LTE - hodí se při výpadku proudu a podobně. UPS se může taky hodit, protože na venkově při bouřce občas proud ještě vypadne.

Záleží ale, jak daleko od prahy chceš. Já jsem na pomezí JČ a Vysočiny. Necelý dvě hodiny od Brna i Prahy.

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Kde je ajtakuv raj na venkove?
« Odpověď #2 kdy: 25. 01. 2022, 21:16:53 »
Ve vidlakove za Prahou ziju od roku 2004, popravde ani jedno z tohoco pozadujes bych nemel a nemam dneska za prioritu.

Podle meho nazoru zasadni otazka je co ma ten venkov prinest za vyhody, a co se da dneska realne sehnat, realitni trh je v takovem dost zvlastnim stavu.

Za mne to je treba kontakt s prirodou, cistsi a klidnejsi prostredi, moznost aktivit na zahrade, moznost aktivit v nedalekych lesich, do urcite miry vetsi ekonomicka smysluplnost, lidstejsi pristup mistniho uradu proti Praze.

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kde je ajtakuv raj na venkove?
« Odpověď #3 kdy: 25. 01. 2022, 21:40:45 »
@mhi: ty rozdily venkova od mesta beru jako pausalni, ze budou vsude tak nejak stejne. Takze prioritizuji to co vyslovene potrebuji k praci a k tomu abych si neobratil svet na ruby - jako jiste radeji velkou jednu zmenu nez casto male, ale odsad-potad :)

Ohledne lokalit - radeji uz vychodne od Prahy, smer Brno (rodina na SK), takze vysocina OK, morava mozna ideal?, ale CB, usti, KV je uz takove.. ze spis ne.

Vytvoril jsem tento dotaz spis jako reakci na to, ze nechci dopadnout jako pan od vedle, co mu zbyl jenom Starlink.

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #4 kdy: 25. 01. 2022, 22:02:42 »
Rozdily mesto x venkov podle meho nazoru rozhodne pausalni nejsou. Mrkni se jak vypadaji vesnice/malomesta (severo-)vychodne od Prahy, a to same se zapadni pulkou Prahy (smer Beroun). Alternativne srovnani vychodu s Posazavim.

Nemam ale predstavu o vzdalenejsich lokalitach typu ta Morava, tam bych asi bydlet neumel.


Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #5 kdy: 25. 01. 2022, 22:04:21 »
Technologie naštěstí pokročila a i na venkov rychle proniká (hlavně bezdrát). Ještě před rokem jsem taky vážně uvažoval a očekával Startlink, protože LTE tu jede tak 15Mbps a lokální wifinář tu nabízel něco podobného, jen méně stabilního na nějaké letité technologii - takové to připojení co přestane fungovat v okamžiku, kdy obyvatelé přijdou z práce domů...  ;D

Nyní se Starnetem v pohodě, tak snad to tak zůstane. Při nejhorším ten Starlink je pořád v záloze... je to pravda trochu nákladnější, na druhou stranu, IT člověk to musí zaplatit levou zadní. Ušetří se na kině, divadle, fitku, nákupech v OC... :D

Jako strategické umístění se mi jeví cokoliv okolo D1, ale to už je profláklé, takže je třeba jít dál. Široké okolí Jihlavy, Třebíče, Pelhřimova, Humpolce, Žďáru nad Sázavou, Havlíčkova Brodu...


Re:Kde je ajtakuv raj na venkove?
« Odpověď #6 kdy: 25. 01. 2022, 22:16:44 »
@mhi: ty rozdily venkova od mesta beru jako pausalni, ze budou vsude tak nejak stejne.
Tak hodně stěstí při nárazu do reality :-D
Jsou OBROVSKÉ rozdíly mezi tradičními živými vesnicemi a mezi městskými noclehárnami. Mezi vesnicemi v dosahu civilizace a vesnicemi daleko od okresního natož krajského města.
Jsou vesnice, kde funguje "komunita" (omlouvám se za to kreténské slovo) a vesnice, kde jsou všichni už 20 let rozhádaní a dalších 20 let budou. Jsou vesnice, které se rozvíjí a nadále budou a vesnice, které jsou zaseklé na neřešitelném problému (čistička, pozemky s nějakou právní/katastrální komplikací).

A pak třeba taky... já bydlel pár km od lesa a byl jsem zvyklý tam celé dětství a mládí každou chvíli být. Teď bydlím ve velkém městě, ale několik lesů mám na dosah. Ale také jsou vesnice, které jsou obklopeny téměř výhradně jenom poli. Bydlíš na venkově, ale když chceš opravdu do přírody, tak musíš hodně hodně kilometrů...

Co se týká internetu, na který se přímo ptáš, tak venkov je neuvěřitelně rozmanitý.
ADSL s naprosto zoufalou rychlostí (ale se slevou nepočítej).
ADSL s fajn rychlostí (v obci je předsunutý DSLAM).
Místní wifi poskytovatel, kterému to více nefunguje než funguje.
Super komunitní wifi občanské sdružení.
Velký wifi konglomerát, který převzal síť místní komunitní wifi, která začala umírat poté, co přišla o 1 -2 klíčové členy.
Kabelovka a místy dokonce optika (šance jako vyhrát v loterii, ale občas někdo vyhraje).
Hodně časté je stacionární LTE připojení.

Největší problém bývá zjistit, jaké připojení je v daném místě možné a co se s poskytovatelem dá a nedá vyjednat. A to, že to co platí jeden rok, nemusí platit druhý rok (a přejít není moc kam).
Místní lidi rozeznávají internet často binárně (ano/ne). Na dotaz na rychlost odpovídají unárně (ano, rychlý). A další dotazy nemá smysl klást.

Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #7 kdy: 25. 01. 2022, 22:31:34 »
Mate tipy na lokality, kde jsou na tom z pohledu konektivity a poskytovatelu dobre?

velice vágně nadhodím, že tam kam vedou koleje, tak občas v minulosti SŽDC natahala optiku podél kolejí, a část přeprodává, takže i zdánlivé díry v pohraničí mají optiku, protože tam jede vlak.

Re:Kde je ajtakuv raj na venkove?
« Odpověď #8 kdy: 25. 01. 2022, 22:37:28 »
Kdyz se zeptas lidi, tak taky zjistis, ze internet = facebook a mistni "provider" filtruje  vsechno jiny nez 443 porty...

u vesnice muze byt chemicka cisticka, o ktere ti realitak nerekl a pochopitelne v den navstevy nefoukal tim smerem vitr (ha, pri me druhe navsteve ale foukal!)

zluta lepkavy svinstvo z repkovyho pole je taky dobry.
a kone "skoro voni", ale prasata teda ustat neni jednoduchy.

bych taky rekl, ze mozna identifikovat vcas vsechny potentialni problemy je nakonec snazsi ve meste. (ale do vesnic se tedy nektere problematicke skupiny nestehuji, zatimco ve meste to pouzitelnost bytu muze zlikvidovat z mesice na mesic).



@mhi: ty rozdily venkova od mesta beru jako pausalni, ze budou vsude tak nejak stejne.
Tak hodně stěstí při nárazu do reality :-D
Jsou OBROVSKÉ rozdíly mezi tradičními živými vesnicemi a mezi městskými noclehárnami. Mezi vesnicemi v dosahu civilizace a vesnicemi daleko od okresního natož krajského města.
Jsou vesnice, kde funguje "komunita" (omlouvám se za to kreténské slovo) a vesnice, kde jsou všichni už 20 let rozhádaní a dalších 20 let budou. Jsou vesnice, které se rozvíjí a nadále budou a vesnice, které jsou zaseklé na neřešitelném problému (čistička, pozemky s nějakou právní/katastrální komplikací).

A pak třeba taky... já bydlel pár km od lesa a byl jsem zvyklý tam celé dětství a mládí každou chvíli být. Teď bydlím ve velkém městě, ale několik lesů mám na dosah. Ale také jsou vesnice, které jsou obklopeny téměř výhradně jenom poli. Bydlíš na venkově, ale když chceš opravdu do přírody, tak musíš hodně hodně kilometrů...

Co se týká internetu, na který se přímo ptáš, tak venkov je neuvěřitelně rozmanitý.
ADSL s naprosto zoufalou rychlostí (ale se slevou nepočítej).
ADSL s fajn rychlostí (v obci je předsunutý DSLAM).
Místní wifi poskytovatel, kterému to více nefunguje než funguje.
Super komunitní wifi občanské sdružení.
Velký wifi konglomerát, který převzal síť místní komunitní wifi, která začala umírat poté, co přišla o 1 -2 klíčové členy.
Kabelovka a místy dokonce optika (šance jako vyhrát v loterii, ale občas někdo vyhraje).
Hodně časté je stacionární LTE připojení.

Největší problém bývá zjistit, jaké připojení je v daném místě možné a co se s poskytovatelem dá a nedá vyjednat. A to, že to co platí jeden rok, nemusí platit druhý rok (a přejít není moc kam).
Místní lidi rozeznávají internet často binárně (ano/ne). Na dotaz na rychlost odpovídají unárně (ano, rychlý). A další dotazy nemá smysl klást.

vesterna12

  • ***
  • 122
  • byrokracie zabíjí kreativitu
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #9 kdy: 25. 01. 2022, 23:26:18 »
Jak si představujete, že se Vás život bude vyvíjet na venkově?

Budete se bavit rekonstrukcí/zařizováním baráku, zahradou, rodinou, občasnou návštěvou kamarádů a toulkami po přírodě?
Jak vypadá taková ideální představa života ajťáka na venkově?
Nemáte strach z izolace a tak trošku nudy?
Mimochodem co takové Poříčany a okolí?
Řeším něco podobného.
Nenažranost města, majitelů bytů, parkování, dopravní šílenství atd...
Noční život už taky nepotřebuji tak často.

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #10 kdy: 26. 01. 2022, 00:09:11 »
Bydlím na vesnici. Jsem městský kluk, který se bez problému stěhuje, nemám rád hodně velká města (Praha). Takže pro mě nebyl problém se přestěhovat na vesnici (80 obyvatel). Pět kilometrů větší obec (4 000 obyvatel). 20 km město (30 000 obyvatel). Jižné čechy. Kolem baráku pole, les pár set metrů.

Lidi se tu spolu celkem baví, i když nějaké ty hádky tu jsou. Dobré se nepřidávat na žádnou stranu.

Internet bezdrát od Starnetu. Sem tam výpadek, párkrát do roka, ale jinak v pohodě i na vzdálenou plochu. Pevná IP za kilo.

Máme velkou zahradu, a to je příjemné. V létě si vytáhnem stoleček a židličky a obědváme venku.

Klasický problém, kterému se asi normálně bohatý člověk nevyhne, je, že na baráku je vždycky co dělat.

Výlety do okolí jsou super, ale nakonec je neprovozuju tak často jak jsem si představoval.

Do města bych se možná vrátil, možná ne; paní určitě ne.

Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #11 kdy: 26. 01. 2022, 02:55:55 »
Vinoř zrovna buduje optiku, první etapa (jižní strana mladoboleslavské) má být hotová letos v létě, bude následovat severní strana, a podél golfového hřiště na severozapadnim čipu od mladoboleslavské k Bohdanečské (směr Ctěnice a Čakovice) se mají letos stavět nové bytovky. Eventuálně můžeš zkusit ulovit nějaký RD, ale s tím fakt hodně štěstí.
Jo ale teď je tu LTE Nordic kolem 30/12Mbps, O2 dává občas i 75/35 podle speedtestu, a když budeš mít štěstí na přímou viditelnost na retr,tak je tu Wifina s možností až 100/100 a většina ulic má i slušný DSLko.
Já mám bohužel přesně v linii na WiFi retr obrovskej smrk :-(

Re:Kde je ajtakuv raj na venkove?
« Odpověď #12 kdy: 26. 01. 2022, 05:51:38 »
Nebudu jízlivý a ani sprostý. Ale dám ti radu i když není taková jakou si představuješ, pokud chceš do vidlákova a řešíš tvé požadavky, úplně na to zapomeň. Ztratíš mnoho let, peněz a stejně se pak vrátíš do Prahy(což je mimochodem proti Tokyu se 40 mil obyvatel, vidlákov též)

Vypadnout do vidlákova se hodí, až začneš vidět svět trochu jinak a začneš řešit úplně jiné věci.

Ve vidlakove za Prahou ziju od roku 2004, popravde ani jedno z tohoco pozadujes bych nemel a nemam dneska za prioritu.

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #13 kdy: 26. 01. 2022, 06:11:05 »
pobyvam na chate v beskydech, normalni net mam v mobilu. kdyz jsem volal na o2 a tmobile tak nekdo nevedel a nekdo vedel, ze maji v nabidce i internet vzduchem se statickou ipv4 + ipv6. myslim, ze to bylo cca 500 kc+300kc poplatek za ty staticke ip.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #14 kdy: 26. 01. 2022, 06:32:57 »
Vinoř
Já teda Vinoř považuju za Prahu ;D, vždyť to je odtamtud do centra blíž než někde z jihu.

Veřejnou IP bych vzdal a řešil VPN na nějakou VPS, třeba u Forpsi to je za 85 Kč měsíčně… Nebo to fakt tazatel nemá nějaký svůj server v internetu?

Dostupnost internetu je opravdu extrémně rozdílná s velmi velkou granularitou, třeba někde to jde a o vesnici dál ne, takže oblasti nelze poradit.

Přijde mi divné že tazatel řeší „paralyzaci vyhod mesta covidem“ teď na konci epidemie.