Jak protáhnout optiku trubkou do obýváku?

Re:Jak protáhnout optiku trubkou do obýváku?
« Odpověď #15 kdy: 27. 01. 2022, 13:18:02 »
Předpokládám, že když nebudeš líný se kouknout do smlouvy, že je tam uvedeno, že ti předávají rozhraní RJ45, tzn. metalickou LAN.
Smlouva do takových detailů vůbec nezachází. Na stránce o použití vlastního zařízení je jakákoli manipulace s optikou důrazně nedoporučená, ale ne zakázaná. Ostatně, asi by nezveřejňovali specifikaci optického rozhraní, kdyby nebylo povoleno tam připojit vlastní zařízení.

Ale jak říkám, je to celé vlastně jen takový myšlenkový experiment. Stávající řešení s media konvertorem je plně vyhovující a bezpracné. ;)


Re:Jak protáhnout optiku trubkou do obýváku?
« Odpověď #16 kdy: 27. 01. 2022, 18:08:42 »
Jinak pokud jde o detail, jak protáhnout něco trubkou, kde nemám předem vloženou vhodnou tažnou strunu, tak doporučuju vysavač, vlasec a na ten vlasec uvázat bambulku z vaty nebo hadru. Hladká trubka je fajn, horší jsou husí krky protože hnusně hvízdaj :-) Za vlasec zapřáhnout něco silnějšího, třeba tenkou prádelní šňůru (dá se koupit prádelní šňůra na bázi ocelového lanka). Jinak nejlevnější protahovací péro stojí tady u nás asi dvě-tři kila, to je tuhá nylonová struna která docela dobře klouže, má na konci bambuli a leckde se dá prostě prostrčit... prádelní šňůra s PVC povrchem moc neklouže.
« Poslední změna: 27. 01. 2022, 18:13:02 od František Ryšánek »

Re:Jak protáhnout optiku trubkou do obýváku?
« Odpověď #17 kdy: 16. 03. 2023, 15:16:51 »
Rád bych se vrátil k tomuto tématu. Nakonec jsem objednal 15m patchcord s SC/APC konektorem na jedné a LC/UPC konektorem na druhé straně. Konektor LC prošel trubkou bez větších problémů. Jediný problém nastal s plánovanou instalací spojky v keystonu, která by kabel krásně ukončovala v zásuvce. Ukázalo se, že do běžné instalační krabice se tohle prostě nevejde protože konektor trčí zhruba 5 cm dozadu. Nakonec jsem tedy na spojku rezignoval a vlákno z krabice vychází bez přerušení.

SFP modul fungoval až na druhý pokus. Na základě referencí z fór jsem pořídil modul 1000BASE-BX-10U s vysílací vlnovou délkou 1310 nm a přijímací délkou 1550 nm. Ten nefungoval. Na druhý pokus jsem pořídil stejný modul, ale s přijímací vlnovou délkou 1490 nm, označovaný jako 1000BASE-BX-U, ten fungoval okamžitě. Pak jsem taky zjistil, že existují SFP moduly s širokopásmovým přijímačem, jejich cena je ovšem vyšší než součet cen dvou základních modulů.

Systém běží několik dnů a už jsem zaznamenal první výpadek způsobený nejspíše ztrátou signálu. Zdá se tedy, že dříve nebo později budu řešit čištění optických konektorů.  ;)


Re:Jak protáhnout optiku trubkou do obýváku?
« Odpověď #19 kdy: 17. 03. 2023, 14:30:31 »
Turris by měl ukázat kvalitu signálu na tom modulu, pokud to tedy umí. Problém může být i v kvalitě toho SFP modulu a to včetně toho, že diagnostiku neumí. Podle toho označení je to Cisco kompatibilní modul na 10km, výrobců bude hromada, cena pár stokorun, tak bych případně zkusil dalšího výrobce a na vzdálenost 20km. Občas prostě bývá problém kvalita svárů cestou a moc velký útlum, který by měl modul na větší vzdálenost vyřešit.
A pokud Turris diagnostiku SFP modulu neumí, tak si někde půjčit switch s SFP a diagnostiku si vypsat na něm.


Re:Jak protáhnout optiku trubkou do obýváku?
« Odpověď #20 kdy: 17. 03. 2023, 21:20:59 »
Áno, ale musí byť sfp modul označený ako DDM