Prodám server 200 core (20 CPU) a 2,5 TB RAM

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Prodám server 200 core (20 CPU) a 2,5 TB RAM
« Odpověď #30 kdy: 21. 01. 2022, 15:57:23 »
Když to běží "na půl plynu" ale VŠECHNY ŽILETKY, bere si to cca 1,1 kWh, což mám (ještě) za ~3.5/h Kč
Když to běží v běžné zátěži, spotřeba roste, klidně si to řekne o cca 2 kWh.

V idle to bude 1.1 kW, v plne zatezi spis kolem 3 kW. Ty cpu maj 115W kazdy (2.3kW tedy jenom cpu, musis pridat ztratu na VRM, pak bizuterii na desce, radice, disky, hlucne chlazeni, ztratu na zdrojich). Cena energii vcetne distribuce byvala kolem 4.5 Kč/kWh, takze to jsme na 324 Kč/den, 9720/m, 118341/rok. Plus klimatizace nebo housing kde si za takovou 10k BTU bestii ponekud priplatis (treba DC6 nabizi bezne 6U/2500w a pak az 21U/4000w za 7000 Kč/m+spotreba).

To jsme za server bez ramek na TCO cca 230.000 za rok, za dva roky v tom mate pul mega, kdyz energie zdrazuji.

Za takovy pul mega poridite jak dual socket Epyc, tak pokryjete jeho provoz, protoze bude zrat do 500W a nezabere tolik mista.
A nemluvne o vsech modernich rozhranich - Gen4, NVMe, 100G, ... :-)

Ten pseudocluster je tedy vhodny spis pro experimenty a uceni - dokazu si predstavit na tom testovat VM s live migraci, nebo CEPH, HA a jine veci nez se to nasadi do produkce, kdyz nekoho berou cloudy. Ale do trvaleho provozu to uz opravdu neni - vypocetni vykon na W je tak spatny, ze bod zlomu je mezi rokem az dvou letech, a pak uz to prodelava, takze kdokoliv kdo zamysli produkcni nasazeni, je lepsi jit do moderniho zeleza.

Zadarmo drahé!
Starý CPU bez podpory virtualizace.

To byl problem E5-2670 (bez V2, nekdy se tam dopisuje V1), kde stepping C1 mel bugy ve VT-d, a az C2 to podporovalo spravne.
Takze nebyl jsi daleko, je to jen tesne vedle!
ref: https://www.servethehome.com/intel-xeon-e5-2670-v1-prices-still-plummeting/


ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Prodám server 200 core (20 CPU) a 2,5 TB RAM
« Odpověď #31 kdy: 21. 01. 2022, 16:00:19 »
Starý CPU bez podpory virtualizace.

Jak to myslíš bez podpory virtualizace?

Intel® Virtualization Technology (VT-x) ‡
Yes

Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) ‡
Yes

Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT) ‡
Yes

CPU

  • *****
  • 613
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Prodám server 200 core (20 CPU) a 2,5 TB RAM
« Odpověď #32 kdy: 21. 01. 2022, 17:08:02 »
plus disky (servové diky se neradi parkují), plus síť, plus chlázení a pořád budeš i s malou zátěží na klidně 1500 Wh
Ano, pokud k tomu připojíš další bestie, tak už nejsi na 1-2kWh, ale já přeci nevím, co k tomu kdo připojí.

U několika DC nám ale už došlo avízlo a zvýšení nad 5. V kancelářích platíme dokonce už víc i teď. Při kalkulaci počítám s 6
Ano, to je pravda, bez fixace se bude platit 6.
Nicméně, jak píšu, je potřeba vypínat nepotřebné.

A tohle bych za důležité nepovažoval - pokud ten projekt nedokáže dřív nebo později vydělat vyšší desítky/stovky tisíc měsíčně, tak to není perspektivní ne? Tohle fakt není do domácího labu pro někoho, kdo přemýšlí, jestli si může dovolit provozovat železo za 3 tisíce a 6 tisíc pro něj už znamená krach.

už chceš kupujícím radit na co to mají ideálně použít.
Radit nechci, ale tohle fakt není do domácího labu.

BTW nároky na elektřinu se dají lehce - a o hodně - srazit.
Předně výměnou CPU: Intel Xeon E5-2650LV2
Po 500 Kč: https://www.aliexpress.com/item/32932440407.html

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/75270/intel-xeon-processor-e52650l-v2-25m-cache-1-70-ghz.html

Ty mají TDP 70W - pak i zatížená žiletka bere asi 120W.
(Nemuvím o těžbě BTC)
Dále pak odstavením všeho rotačního a přechodem na SSD.
Tím se dá spotřeba i v zátěži dost srazit, samozřejmě je to znát na výkonu, ale ty 2650L V2 jsou poměrně šikovné procesory.


Re:Prodám server 200 core (20 CPU) a 2,5 TB RAM
« Odpověď #33 kdy: 21. 01. 2022, 17:46:39 »
Myslím si, že to za tu (pořizovací) cenu není špatný stroj, jen pokud by chtěl někdo všenu ram, tak se to prodraží. Do každé žiletky by 16GB stačilo. Určitě to má specifické využití a pokud třeba někdo využije to odpadní teplo, tak má výpočetní výkon téměř zadarmo. Lze tím nahradit jeden přímotop a ještě na tom počítat. No a kdo má přímotopy má 20 hodin denně nízký tarif, kdy KWh stojí asi 2,5Kč.

Ojetá auta se taky běžně prodávají.

Hamparle

  • ****
  • 360
  • junior developer ucho
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Prodám server 200 core (20 CPU) a 2,5 TB RAM
« Odpověď #34 kdy: 21. 01. 2022, 18:41:07 »
RDa dokáže přeměnit prodejce v kupce  :o


anonacct

Re:Prodám server 200 core (20 CPU) a 2,5 TB RAM
« Odpověď #35 kdy: 21. 01. 2022, 20:08:33 »
Já moc nechápu, co tu všichni řešíte. Prodává něco hodně specifického, co nepotřebuje každý, za nějakou cenu. Tak buď má někdo zájem a nebo nemá, jsou to jeho věci a jeho podmínky ne? Pokud má někdo zájem, tak se mu může ozvat a můžou doladit detaily ne?

No a ostatní můžou koupit věci na ebay no...

Re:Prodám server 200 core (20 CPU) a 2,5 TB RAM
« Odpověď #36 kdy: 21. 01. 2022, 22:30:21 »
Tak zase mnohdy je debata pod inzeráty užitečná i pro prodávající, protože často mají zkreslené představy o ceně. Všechno ostatní je daň za používání diskusního fóra jako obchodní platformy.

Minimálně mu ale držíme inzerát nahoře. ;-)

anonacct

Re:Prodám server 200 core (20 CPU) a 2,5 TB RAM
« Odpověď #37 kdy: 21. 01. 2022, 22:46:30 »
Jsou ty CPU staré? Jo.
Žere to jak prase? Jo.
Může se to i přes to někomu hodit? Jo...

Potenciální zájemce asi bude vědět, jestli to chce nebo ne :) Já jsem taky toho názoru, že se to nevyplatí a proto to už někdo jiný nechtěl, na druhou stranu je tu nabídka a trh rozhodne.

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Prodám server 200 core (20 CPU) a 2,5 TB RAM
« Odpověď #38 kdy: 21. 01. 2022, 23:04:28 »
Jsou ty CPU staré? Jo.
Žere to jak prase? Jo.
Může se to i přes to někomu hodit? Jo...

Potenciální zájemce asi bude vědět, jestli to chce nebo ne :) Já jsem taky toho názoru, že se to nevyplatí a proto to už někdo jiný nechtěl, na druhou stranu je tu nabídka a trh rozhodne.

jo taky si myslim, ze se tu melou h*vna a kdybych na to mel a chtel to, tak bych se hned snazil soukrome
s prodavajicim dohodnout na oboustranne vyhodne cene, ale jen soukrome.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Prodám server 200 core (20 CPU) a 2,5 TB RAM
« Odpověď #39 kdy: 22. 01. 2022, 00:42:01 »
@CPU
- Takže nechápu váš onanismus a to, proč mě urážíte.
- Ano, už jsem dost nasraný, protože mě jeden dement dost vytočil.
- Parametry a fotky přidám až/pokud mě přejde vztek.

zamysli se co z tebe leze, chovas se jak hovado a fakticky ti k tomu duvod nikdo nedal... ;-)

CPU

  • *****
  • 613
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Prodám server 200 core (20 CPU) a 2,5 TB RAM
« Odpověď #40 kdy: 22. 01. 2022, 07:54:12 »
s prodavajicim dohodnout na oboustranne vyhodne cene, ale jen soukrome.

Což jsem i psal, že není problém, protože těch 29 990 bylo jako návrh. Popravdě, mně na tom zajímají hlavně ty paměti, tohle je jen "starost" navíc. Případně i ty procíky, protože těch je 22 po 700 kousek.
Železo bez procíků jsem byl v podstatě ochoten i věnovat. Ale po téhle zkušenosti tady ho raději odvezu do šrotu a prodám si ramky samostatně.

Re:Prodám server 200 core (20 CPU) a 2,5 TB RAM
« Odpověď #41 kdy: 22. 01. 2022, 10:00:12 »
Jenže původně si za to chtěl 30k bez RAMek.

Bez RAM a CPU to nemá hodnotu, na náhradní díly to nikdo asi kupovat nebude, je toho moc a pořád nevíme, o co se jedná. A kdyby do toho někdo chtěl dokoupit CPU a RAM aby to zprovoznil, tak by musel být blázen.

Buď to tedy rozumně naceň jako funkční celek, byť třeba jen 16GB RAM na blade nebo přeju hodně štěstí s prodejem 22ks nic moc CPU a ~155ks RAM. Z datacenter se dneska vyhazuje i lepší HW a je toho plný ebay a podobně, takže lze jen těžko čekat, že se po tomhle během týdne jen zapráší. Ale pokud máš čas, může z toho být pěkný pasivní příjem na nějakou dobu. ;-)

CPU

  • *****
  • 613
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Prodám server 200 core (20 CPU) a 2,5 TB RAM
« Odpověď #42 kdy: 22. 01. 2022, 16:10:17 »
Jenže původně si za to chtěl 30k bez RAMek.

Což není pravda, hned v úvodním postu píšu:

Bez ramek třeba za 29 990 Kč?
Co si myslíte o ceně?

Tj. s cenou se dá hýbat, jistě ne pod cenu procíků, protože procíky dokážu docela dobře prodat samostatně, stejně jako ty Ramky. Jistě, obvykle prodávám po 8mi až 18ti 16 GB modulech, ale to nevadí.

Když se na to někdo koukne z mojí strany - proč bych prodával pod cenou procíků a pamětí, když je prodám samostatně? Pokud bych do každé žiletky strčil 16 RAM, je to 11 modulů za 7700,- Kč a s cenou procesorů dávám železo zadarmo = proč bych se nemáhal se stěhováním? Procesor je mnohem lépe manipulovatelný.

Fakticky se jedná o 10+1 serverů na úrovni HP Proliant G8 se slušnými procíky za cenu, která fakt není mimo.
Chápu, že prodávám "autobus" na fóru, kde většina lidí podobné železo neviděla a kde se takové železo skoro nikdy neprodává. Ale to neznamená, že si zasloužím urážky. Oproti osobáku autobus taky žere jako kráva. Oproti novému serveru za půl mega to je samozřejmě pomalejší, ale taky to nestojí půl mega. Nechápu, proč se tu do mě začali navážet.  >:(

Re:Prodám server 200 core (20 CPU) a 2,5 TB RAM
« Odpověď #43 kdy: 22. 01. 2022, 16:38:22 »
Ale já s tebou více méně souhlasím.

Já se na to právě podíval tvojim pohledem a pořád si myslím, že to železo bys měl dát k tomu (zejména k těm procíkům). Přecijen pro tebe musí být i úspora času, když to nebudeš muset rozebírat a zbavíš se toho jako celku, všeho nararáz.

Jestliže ty procáky mají hodnotu řekněmě těch 20k, má podle mého smysl ke každému z nich těch 16GB RAM přihodit a pak se dostáváme na nějakých těch 30k za funkční stroj. To už může někomu přidat jako lepší nabídka a přitom nikomu neděláš charitu.

Bohužel, často se stává, že pokud někdo napíše "cena k jednání" tak představy prodejce jsou často takové, že sleví pár stovek.

CPU

  • *****
  • 613
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Prodám server 200 core (20 CPU) a 2,5 TB RAM
« Odpověď #44 kdy: 22. 01. 2022, 16:51:31 »
Jestliže ty procáky mají hodnotu řekněmě těch 20k, má podle mého smysl ke každému z nich těch 16GB RAM přihodit a pak se dostáváme na nějakých těch 30k za funkční stroj. To už může někomu přidat jako lepší nabídka a přitom nikomu neděláš charitu.

Ty procíky mají aktuálně cenu 700 Kč kus, ramky třeba taky.
Pak to je 22 kusů procíků * 700 plus 11 kusů ramek 16 GB * 700 = 23 000 Kč a železo třeba za 7k = 29 990 ... proč ne.
O tom se přeci dá jednat. Proto jsem psal cena k jednání. Ať to někomu ještě udělá službu.
Jistě, určitě do toho nebudu strkat novější disky a nějak to revitalizovat pomocí SSD, což jsem nabízel.
Někomu to může udělat službu a bude to pryč. Proto jsem psal cena k jednání.
Spíš jsem čekal konstruktivní diskuzi o ceně, jako je třeba tahle.

« Poslední změna: 22. 01. 2022, 16:55:30 od CPU »