Ruby v roku 2022 (je mrtve?)

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ruby v roku 2022 (je mrtve?)
« Odpověď #15 kdy: 18. 01. 2022, 20:48:39 »
me jako ceckare a c++kare zacal bavit golang.
Rust ne?


alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ruby v roku 2022 (je mrtve?)
« Odpověď #16 kdy: 18. 01. 2022, 21:01:18 »
me jako ceckare a c++kare zacal bavit golang.
Rust ne?

bez muceni se priznam, ze se mi libi vice primocarost cisteho c, sice se zivim c++1x,
ale tam je zase hafo moznosti jak napsat jednu vec, ze mi to nekdy az vadi.

takze golang je takove lepsi cecko a tihnu k nemu vice.
ale je pravda, ze se i na rust chci nekdy podivat, ten je blize c++ vnimani sveta.

a python jsem delal a uz se mi nelibi a opustil jsem ho jako kdysi perl i php.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ruby v roku 2022 (je mrtve?)
« Odpověď #17 kdy: 18. 01. 2022, 21:46:35 »
bez muceni se priznam, ze se mi libi vice primocarost cisteho c
To chápu, mám to stejně. A u Go vs. Rust u mě hraje roli přítomnost/absence GC, ostatně podle mě jsou oba jazyky na stejné konceptuální rovině mezi C a C++.

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ruby v roku 2022 (je mrtve?)
« Odpověď #18 kdy: 18. 01. 2022, 21:51:44 »
bez muceni se priznam, ze se mi libi vice primocarost cisteho c
To chápu, mám to stejně. A u Go vs. Rust u mě hraje roli přítomnost/absence GC, ostatně podle mě jsou oba jazyky na stejné konceptuální rovině mezi C a C++.

a u golangu mi jsou sympaticti autori, delali kdysi plan9 a i jazyk alef co se v plan9 pouzival.

treba rob pike je skvely:
https://www.youtube.com/watch?v=IktjQNYlT_8

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ruby v roku 2022 (je mrtve?)
« Odpověď #19 kdy: 19. 01. 2022, 00:15:25 »
a u golangu mi jsou sympaticti autori, delali kdysi plan9 a i jazyk alef co se v plan9 pouzival.
treba rob pike je skvely
Super, s tolika vlasama jsem ho ještě nikdy neviděl :)


mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ruby v roku 2022 (je mrtve?)
« Odpověď #20 kdy: 19. 01. 2022, 09:12:24 »
..
Volba padla .. na Python, ale aj Ruby
..
dalsia moznost by mohla byt Groovy

Re:Ruby v roku 2022 (je mrtve?)
« Odpověď #21 kdy: 19. 01. 2022, 13:56:06 »
Ale občas je dobré naučiť sa aj trochu exotickejšie technológie. Rozšíria ti obzory. Ja som v ruby nikdy neprogramoval, ale vraj je podobný smalltalku takže ti možno trochu zmení pohľad na objektové programovanie .

Nejdriv musite znat mainstream, abyste mel co rozsirovat. V cem je Ruby podobnejsi smalltalku nez jine dnes mainstreamove jazyky, Javascript, Python?

Ja smalltalk neznam, ale troufam si tvrdit, ze oproti Pythonu objektovy model v Ruby nenabizi nic navic, naopak, chybi nektere moznosti, metaclassy a pod.

Re:Ruby v roku 2022 (je mrtve?)
« Odpověď #22 kdy: 19. 01. 2022, 15:40:27 »
Oba jazyky jsou cool, Python je podle mě víc mainstreamový, Ruby víc okrajový. RUby je mrtvý maximálně rok, pokud je. Nějaká velká verze vyšla v Dec2020 a Dec 2021 (31. na Silvestra)

Re:Ruby v roku 2022 (je mrtve?)
« Odpověď #23 kdy: 19. 01. 2022, 18:41:58 »
Vdaka za odpovede. Je to asi jasne, pragmaticke je pouzit Python. Ja sa sice rad ucim nove veci (inac by som v kazdom zamestnani kde som bol totalne zakrnel), ale kedze to ma byt najma pre druhych ludi, tak to urobim v Pythone.

P.S.
Groovy? ;D Neviem ci to bolo mienene vazne alebo nie, ale napisat to v jazyku ktory musi mat na fungovanie celu JVM? Pisete v tom naozaj aj skripty? Preco nie rovno Kotlin (ak je vasa odpoved ano)?

EDIT:
Toto vlakno mi aj zasadilo chrobaka do hlavy ohladom Go. Co sa tyka performance, tak pri porovnani s Pythonom je to uplne ina liga aj ked ma GC. A jazyk je to jednoduchy (az prilis) ma spickovy tooling a ekosystem a hlavne je v nom uz teraz napisane dost velke mnozstvo softwaru ktory pouzivam a ani som nevedel, ze je v Go, takze je to zjavne dost prakticky pouzitelne a stoji to niekomu za to pouzit Go namiesto inych jazykov+platform.
« Poslední změna: 19. 01. 2022, 18:44:47 od nehalem »

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ruby v roku 2022 (je mrtve?)
« Odpověď #24 kdy: 19. 01. 2022, 19:01:59 »
takze to udelej v go misto v pythonu :-)

Re:Ruby v roku 2022 (je mrtve?)
« Odpověď #25 kdy: 19. 01. 2022, 19:57:13 »
Ruby som len tak letem-svetem presiel, skusil si v nom nieco napisat a z nejakeho dovodu, mi viac "sadlo" nez Python, co je trochu zvlastne s ohladom na to ako popularny a jednoduchy Python je, ale proste je to tak.

Ruby je oproti Pyrhonu podstatně jednodušší a na psaní příjemnější. Gratuluji k poznání. Ostatně je tak cíleně navrhované a je to na něm poznat. Na druhou stranu kvalita platformy nespočívá jen v tom, jak moc dobře se v ní píše. Bohužel.

Re:Ruby v roku 2022 (je mrtve?)
« Odpověď #26 kdy: 19. 01. 2022, 19:59:21 »
Ruby on Rails je komplexní nástroj. Tam kde jiní potřebují x nástrojů (React,Angular, Python,Django, etc)...tak v případě RoR máte toto všechno v jednom :_)

On ale mluvil o Ruby. Ne o Rails. To je podstatný rozdíl. Nemluvě o tom, že podle docela dost rubistů (včetně mně) Rails Ruby spíše kazí.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ruby v roku 2022 (je mrtve?)
« Odpověď #27 kdy: 19. 01. 2022, 20:35:47 »
je to uplne ina liga aj ked ma GC
GC se v Go moc nenadře, escape analýza nahází většinu objektů na zásobník. Pokud není požadavkem interpretovaný jazyk (a jde zároveň o naučení se něčeho nového), zvážil bych Go nebo Rust. Ale to už je daleko od skriptovacích jazyků.

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ruby v roku 2022 (je mrtve?)
« Odpověď #28 kdy: 19. 01. 2022, 23:36:28 »
Groovy? ;D Neviem ci to bolo mienene vazne alebo nie, ale napisat to v jazyku ktory musi mat na fungovanie celu JVM? Pisete v tom naozaj aj skripty? Preco nie rovno Kotlin (ak je vasa odpoved ano)?
Ano vazne. JVM moze byt prave velka vyhoda: multiplatformnost, JDBC a vsetky vyhody javy.
Preco nie Kotlin? Je o dost novsi jazyk a vyzera byt aj zlozitejsi, vraj na vyvoj Android ale tomu sa nevenujem, takze zatial ma nijako nezaujal. Na bezne skriptovanie sa mi zda jednoduchsi Groovy a lepsie sa mi aj hodi k Jave. Vraj Groovy je v mnohom dost podobny s Ruby. Tu si mozes porovnat Groovy s Ruby a Pythonom: http://pleac.sourceforge.net/


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ruby v roku 2022 (je mrtve?)
« Odpověď #29 kdy: 20. 01. 2022, 03:57:06 »
Groovy? ;D Neviem ci to bolo mienene vazne alebo nie, ale napisat to v jazyku ktory musi mat na fungovanie celu JVM? Pisete v tom naozaj aj skripty? Preco nie rovno Kotlin (ak je vasa odpoved ano)?
JDBC a vsetky vyhody javy
A to jsou které?