Ruby v roku 2022 (je mrtve?)

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ruby v roku 2022 (je mrtve?)
« Odpověď #75 kdy: 01. 02. 2022, 19:37:01 »
Go se snažím přijít na chuť
Go člověk ocení, až si párkrát nabije hubu na velkých projektech v C++ nebo Rustu.


BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Ruby v roku 2022 (je mrtve?)
« Odpověď #76 kdy: 01. 02. 2022, 23:11:31 »
Tak do té diskuze o "seriozních" jazycích hodím trochu vidle.

Různé CLI tooly si píšu v javascriptu a spouštím v node.js (mám lokálně i na serverech).
...
a v javascriptu mne baví psát.
Za takovéto konstelace je to snad v pořádku, ne?

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Ruby v roku 2022 (je mrtve?)
« Odpověď #77 kdy: 01. 02. 2022, 23:20:19 »
CLR má interně několik verzí pro různé jazyky. Například “if C++”, pak umožni vyhodit jakýkoliv objekt jako výjimku. A pak tam je ještě kód pro kompatibilitu, například když se tohle volá z C#, tak se ta výjimka, co nedědí z Exception, zabalí do jiného objektu. Taky tam mají typové parametry v dobře překladu, u kterých je v C# mangling jmen. Zdroják překladače a VM musí být peklo :)
Hmm, mě bohatě stačí, když si prohlížím symboly v debugeru. Některý věci mi přijdou super, některý věci vůbec. (Ale já v .NET dělám jen pro prachy, takže co já se k tomu budu vyjadřovat.)

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ruby v roku 2022 (je mrtve?)
« Odpověď #78 kdy: 02. 02. 2022, 01:35:00 »
CLR má interně několik verzí pro různé jazyky. Například “if C++”, pak umožni vyhodit jakýkoliv objekt jako výjimku. A pak tam je ještě kód pro kompatibilitu, například když se tohle volá z C#, tak se ta výjimka, co nedědí z Exception, zabalí do jiného objektu. Taky tam mají typové parametry v dobře překladu, u kterých je v C# mangling jmen. Zdroják překladače a VM musí být peklo :)
Hmm, mě bohatě stačí, když si prohlížím symboly v debugeru. Některý věci mi přijdou super, některý věci vůbec. (Ale já v .NET dělám jen pro prachy, takže co já se k tomu budu vyjadřovat.)
Mně dřív přišlo super, že měli rozumný překladač C++ pro .NET (včetně Azure). Jenže pak zrušili pure režim, čímž pádem už to tak zajímavé není.

Ink

  • *****
  • 655
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ruby v roku 2022 (je mrtve?)
« Odpověď #79 kdy: 02. 02. 2022, 06:46:25 »
Tak do té diskuze o "seriozních" jazycích hodím trochu vidle.

Různé CLI tooly si píšu v javascriptu a spouštím v node.js (mám lokálně i na serverech).
...
a v javascriptu mne baví psát.
Za takovéto konstelace je to snad v pořádku, ne?

No když si vezmu, co jsou lidi schopni psát v Bashi, případně ve "vylepšených" shellech typu Zsh, JS je zlatý. Osobně bych mu dal přednost i před Perlem.


Re:Ruby v roku 2022 (je mrtve?)
« Odpověď #80 kdy: 02. 02. 2022, 08:44:57 »
Tak do té diskuze o "seriozních" jazycích hodím trochu vidle.

Různé CLI tooly si píšu v javascriptu a spouštím v node.js (mám lokálně i na serverech).
...
a v javascriptu mne baví psát.
Za takovéto konstelace je to snad v pořádku, ne?

No když si vezmu, co jsou lidi schopni psát v Bashi, případně ve "vylepšených" shellech typu Zsh, JS je zlatý. Osobně bych mu dal přednost i před Perlem.

mam rad moderni JS jako jazyk, ale nodeJS ma debilni standardni knihovnu, na cokoliv netrivialniho potrebujete instalovat balicky. V prerlu nebo v pythonu toho muzete napsat hodne jen s pouzitim standardni knihovny.

perl je v podstate DSL na systemove skriptovani, treba zavolani externiho programu a cteni z jeho vystupu je trivialni (stejne jako otevreni souboru).
« Poslední změna: 02. 02. 2022, 08:48:39 od A.P.Hacker »

Re:Ruby v roku 2022 (je mrtve?)
« Odpověď #81 kdy: 02. 02. 2022, 11:19:00 »
No když si vezmu, co jsou lidi schopni psát v Bashi, případně ve "vylepšených" shellech typu Zsh, JS je zlatý. Osobně bych mu dal přednost i před Perlem.

... no a potom máme ešte PowerShell  :D

Re:Ruby v roku 2022 (je mrtve?)
« Odpověď #82 kdy: 02. 02. 2022, 12:27:11 »
nakoniec som teda vybral naozaj to Go
V tom případě doporučím Go 1.18, neb má typové parametry (teď je k dispozici beta verze, ostrá vyjde v únoru).
Abych řekl pravdu, doteď mne absence typových parametrů nijak neomezovala. Je jasné, že na to má vliv doména ve které Go používám, ale nemá cenu na ně čekat a myslet si, že to zásadně něco změní. Buď je to úplně mimo, a pak stejně narazí na absenci dalších knihoven, anebo je to ok a nijak ho to neomezí.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ruby v roku 2022 (je mrtve?)
« Odpověď #83 kdy: 02. 02. 2022, 12:35:13 »
nakoniec som teda vybral naozaj to Go
V tom případě doporučím Go 1.18, neb má typové parametry (teď je k dispozici beta verze, ostrá vyjde v únoru).
Abych řekl pravdu, doteď mne absence typových parametrů nijak neomezovala. Je jasné, že na to má vliv doména ve které Go používám, ale nemá cenu na ně čekat a myslet si, že to zásadně něco změní. Buď je to úplně mimo, a pak stejně narazí na absenci dalších knihoven, anebo je to ok a nijak ho to neomezí.
Třeba při psaní síťových mikroslužeb skutečně neomezuje, ale občas se hodí nebo aspoň umožní jednodušší a čitelnější kód.