Procesor pro 4 domácí FullHD IP kamery

Procesor pro 4 domácí FullHD IP kamery
« kdy: 16. 01. 2022, 14:31:26 »
Ahoj, stavím počítač pro doma, který bude sloužit jako NAS a zpracovávat a ukládat fullHD obraz ze 4 IP kamer. Zatím jsem vybral procesor Intel Core i3-10105 a zajímalo by mě, jestli to bude stačit. Uvnitř bude Debian a program motion. Bude mít disk, ze kterého bude (převážně přes wifi) sosat po večerech 1 zařízení, ale teoreticky by mohlo i více než 3, když budou všichni doma a dívat se každý zvlášť. Nejspíš tam poběží i PiHole a případně nějaké další věci pro domácí automatizaci, ale zatím není v plánu nic konkrétního. Spíš mít rezervu do budoucna (i pro případné další kamery).

Uvítám i případné návrhy nebo další tipy, co do rodiny, kde nejsou moc technicky znalí. Podmínkou je, aby se to nesekalo (i za vyšší cenu) a velkou výhodou integrovaný grafický čip.


vcunat

  • ***
  • 122
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Procesor pro 4 domácí FullHD IP kamery
« Odpověď #1 kdy: 16. 01. 2022, 17:24:54 »
Na takovou věc bych se ptal v kanálech toho programu motion.  Zbytek co vidím je pro CPU skoro bez práce.

EDIT: ne že bych ten SW znal nebo takovým věcem rozuměl, ale zrovna motion detection mi v principu přijde jako úloha, kterou bych se snažil dělat převážně v GPU (klidně integrovaném) a ne normálními CPU instrukcemi.
« Poslední změna: 16. 01. 2022, 17:29:06 od vcunat »

Re:Procesor pro 4 domácí FullHD IP kamery
« Odpověď #2 kdy: 16. 01. 2022, 18:04:25 »
Asi bych hlavně oddělil disky pro kamerový systém od disků pro přehrávání médií, tím spíš že to určitě kvůli kapacitě budeš mít na plotnách. Pokud bys to měl na stejných discích, vyrobíš si takové úzké hrdlo, že to celé hodíš z okna.

Re:Procesor pro 4 domácí FullHD IP kamery
« Odpověď #3 kdy: 16. 01. 2022, 19:11:55 »
Jsou kamery, které si detekci pohybu řeší samy. Pokud kamery budou nahrávat jen zřídkakdy (né moc exponované místo) a nehodláš záznamy skladovat moc dlouho, klidně bych šel do SSD uložiště. To záleží, kolik toho natočíš.

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Procesor pro 4 domácí FullHD IP kamery
« Odpověď #4 kdy: 17. 01. 2022, 12:27:17 »
Já bych hlavně šel asi lehce do výkonějšího CPU. nějaká i5ka podle mě poslouží lépe:
-cenový rozdíl v sestavě bude minimální (ano relativně ceny procesorů mohou poskočit např o 50% součástky nicméně v celé sestavě to bude ... 10 % např za 100% nárůst výkonu?)
-vyšší jednojádrový výkon
-vyšší počet jader (možnost virtualizace jednotlivých funkncí - CCTV, PiHole, Routing a třeba něco dalšího - PLEX atd)
-zpravidla hyper threading
-rozdíl spotřeby prakticky neznatelný
-zpravidla výkonnější grafika..
 


Re:Procesor pro 4 domácí FullHD IP kamery
« Odpověď #5 kdy: 17. 01. 2022, 17:22:52 »
Při volbě CPU bych spíš řešil podporu instrukčních sad pro konkrétní použití,tzn pro streamování filmů jestli má hw podporu kodeků,které chci používat. Takže jo,i5 dost možná bude podstatně vhodnější.

Re:Procesor pro 4 domácí FullHD IP kamery
« Odpověď #6 kdy: 20. 01. 2022, 13:20:50 »
Všem děkuji za rady. Já mám u sebe doma RAID1 6TB disky, na které je 6 kamer a HTPC videotéka + děti prohlížeč na videa a hry a ty disky to v klidu zvládají, takže mi to jako úzké hrdlo nepřijde. Ale tip dobrý, zvážím podle finančních možností. S i5 mam jen dobré zkušenosti, v poslední době jsem nic horšího nepoužíval. Také děkuji za zmíňku Plexu, to jsem neznal a vypadá to, že by se to mohlo hodit.

Re:Procesor pro 4 domácí FullHD IP kamery
« Odpověď #7 kdy: 20. 01. 2022, 18:16:32 »
Místo plexu doporučuju sáhnout po EMBY. Plex neustále nutí své služby, předplatné a podobně.

Re:Procesor pro 4 domácí FullHD IP kamery
« Odpověď #8 kdy: 20. 01. 2022, 23:13:02 »
Kup si NVR!
Něco podobného tomuto HIKVISION DS-7608NI-K1.
Za podobné peníze (4,5 tis. s DPH bez disku) pro 24/7 provoz nedokážeš nic podobného postavit z běžných PC komponent.
Umí to 8 kamer a záznam až 80Mbps, spotřeba 10-20W.
Ale samozřejmě jsou různé konfigurace.

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Procesor pro 4 domácí FullHD IP kamery
« Odpověď #9 kdy: 21. 01. 2022, 08:28:41 »
Případně bych zvážil nějaký NAS.
Např. od Synology umí to co požaduješ a to je tak 10% toho co umí...

Tzn. záznam kamer vč. detekce událostí atd (v ceně je ale tuším jen licence na jednu nebo dvě kamery, každou další musíš cca za 1000 Kč přikoupit) - nicméně ten jejich soft je hooodně pokročilý.

Media server pro sdílení na více TV zároveň

Sdílení dokumentů / jakýchkoliv souborů mezi všemi systémy vč. mobilních aplikací, vzdáleného přístupu atd.

Navíc vše nakonfiguruješ v řádu desítek minut, a se spotřebou jaké u PC nedosáhneš... navíc vyšší modely mají dva výstupy na Ethernet které jdou různě konfigurovat (posílení propustnosti na 2gbit, případně separace dvou sítí - např. kamery jsou separované od zbytku sítě atd)...

Re:Procesor pro 4 domácí FullHD IP kamery
« Odpověď #10 kdy: 21. 01. 2022, 12:55:54 »
To srovnáváš trochu hrušky a jabka.
Ten komerční NAS bude mít max Pentium s integrovanou grafikou s jedním vystupem a dost nízko strop RAM, a bude omezen i výkonem zdroje. Přitom (když už máme spekulovat na základě velmi vágního zadání bez podrobností) bych vyvozoval spíš, že záznam kamer a streamování má být "přidružená výroba" v rámci počítače, který se bude primárně používat jako pracovní / herní a "pouze" se nepočítá s jeho vypínáním.

Takže pokud to "zadavatel" nehodlá upřesnit, držel bych se fakt JENOM toho, co napsal: tedy že chce postavit stroj.

Re:Procesor pro 4 domácí FullHD IP kamery
« Odpověď #11 kdy: 22. 01. 2022, 06:28:46 »
cely projekt je postaveny na nejasnych predpokladoch:
1. prva otazka je k NVR o 4 CAM (bez specifikacie = iba fullhd nestaci)
2. vlastne potom NAS
3. Debian a “motion” program
4. bude mit disk
5. na ten disk bude po veceroch pripojene jedno zariadenie na “stream” obsahu (wifi)
6. ale teoreticky i dalsie +3 zariadenia
7. mozno i PiHole
8. mozno i domaca automatizace
9. mozno rezerva do budoucna
10. mozno rezerva pre dalsie kamery

Na take zadanie ti staci RPi 4 s Ubuntu.

A nasledne doplnkova info od OP:
“ Já mám u sebe doma RAID1 6TB disky, na které je 6 kamer a HTPC videotéka + děti prohlížeč na videa a hry a ty disky to v klidu zvládají, takže mi to jako úzké hrdlo nepřijde”

Q: v konzerve od rybycek?

Uz len to, ze tam chces dat “motion” program s nulovou dokumentaciou a uslo tvojej pozornosti nieco ako Shinobi, ZonerMinder, tak to naznacuje slabu pripravu.
Btw:
az raz budes potrebovat ten NVR zaznam a ten disk bude prave poskodeny, tak si spomen na tu pripravu. Btw tolko k navrhom k jednorazovym krabiciam s jednym diskom od Hikvision, ktore tu padli.
Ak zistis, ze ti ten “program” nepodporuje vsetky features zakupenych Cams, tak si spomen na tu pripravu.
Mozno by to chcelo ujasnit myslienky, ze co to ides stavat. Az potom CPU debata.

PS: ten napad so Synology je za 100bodov. Nezabudni si dopocitat naklady na licencie za tie kamery (free su len 2 kamery). Potom si tam skus pripojit napr. Ubiquiti cams. Vyssie modely maju dva vystupy Eth (myslis tie zakladne modely?). Chcel by som vidiet tych 2Gbps v realite. Btw a k comu by boli dobre tie 2Gbps podla OP? A nezabudni, ze Synology locklo vyhradne RAM a NVMe: Syno products only za “vyborne” ceny.

Sat1

Re:Procesor pro 4 domácí FullHD IP kamery
« Odpověď #12 kdy: 22. 01. 2022, 11:07:54 »
U IP kamer řeší detekci pohybu samotná kamera a pomocí komunikačního protokolu (záleží na výrobci a na onvif nespoléhejte, protože to v něm není ukotveno) předává informaci NVR že má začít nahrávat. Detekce pohybu v NVR je také možná, ale pro HW který k tomu není primárně určen je to dost náročná záležitost. Lze to trochu zlepšit detekcí pohybu ze substreamu, který se nastaví třeba na 640x480, ale stejně to bude dost topit. Doporučím na toto opravdu nasadit NVR přímo od výrobce. Chtělo by to ale informace od koho jsou IP kamery, jestli se jedná o nějaké číny za 500,- tak je napojení na NVR s podporou MD často problematické, ba dokonce nemožné a budete rád za živý stream s nonstop nahráváním.

nameLoginUserWhatever

Re:Procesor pro 4 domácí FullHD IP kamery
« Odpověď #13 kdy: 22. 01. 2022, 18:06:00 »
Znova mozem odporucit ako nvr open source software frigate. Poziadavky na kameru su h264 stream (moze byt aj h265 ale podpora v prehliadacoch nie je idealna) a substream kde sa da nastavit nizsie rozlisenie a menej fps (na detekciu staci 5 fps a rozlisenie zalezi od toho ako blizku ku kamere su objekty ktore chceme detekovat). Na detekciu pohybu sa pouziva CPU (zataz nie je az taka velka) a na rozpoznavanie objektov google coral (da sa pouzit aj CPU ale vyrazne to zvysi vytazenie CPU). Odporucam precitat dokumentaciu je to tam viac vysvetlene.