Google a jiné vyhledávače vs. vykreslování u klienta

Zdravim,

dotaz. Kdyz udelat Server side rendering web, tak vyhoda by mela byt, ze Google si muze zaindexovat potencionalne vsechno co na te webove strance bych mel.

Kdezto kdyz budu mit client side rendering (javascript, napr. React), tak Google s tim bude mit problem.

Takze kdyz bych delal nejaky eshop, nebo bazar, tak budu asi chtit, aby tam byl server-side rendering.

Plati toto i dnes, nebo uz google engine javascript umi?
« Poslední změna: 08. 01. 2022, 11:20:15 od Petr Krčmář »


Re:Google a jine vyhledavace vs client-side rendering web
« Odpověď #1 kdy: 08. 01. 2022, 10:24:11 »
Google JavaScript umí zpracovávat už hrozně dlouho. Samozřejmě můžete stránku vždycky napsat tak špatně, že si s tím neporadí ani Google – ale to můžete i v HTML. Google se snaží stránku indexovat tak, jak ji vidím uživatel v běžném prohlížeči. Vzhledem k tomu, že Google vyvíjí V8 a Blink (javascriptové a vykreslovací jádro Chrome), vůbec bych se nedivil, kdyby měl nějaký kód odvozený z těchto projektů, který pro účely indexování zpracovává stránku „jak by vypadala v prohlížeči“.

Kdo ale má problémy s JavaScriptem je Seznam. Před pár lety z JavaScriptu poznal jen jednoduché přesměrování celé stránky. Neznám přesně aktuální stav, měli v plánu (ale s nízkou prioritou) řešit zpracování JavaScriptu, ale nemyslím si, že by se to někam pohnulo.

L..

  • ****
  • 268
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Google a jiné vyhledávače vs. vykreslování u klienta
« Odpověď #2 kdy: 08. 01. 2022, 19:11:06 »
Google sice umí indexovat i client-side (=javascriptem) rendered weby, nicméně co jsem četl, tak na to musí ten web zpracovat speciální crawler. A tyhle crawlery jsou o dost zatíženější, takže se takové weby indexují citelně pomaleji, než klasické weby, kde server pošle už rovnou výsledek. Takže pokud děláte web, který potřebuje být indexovaný co nejrychleji a nejlépe, například právě ten e-shop, tak to chce myslet i na server-side renering. Nicméně to dnes už není problém ani s tím Reactem.