Průměrná doba pracovní neschopnosti za rok?

Průměrná doba pracovní neschopnosti za rok?
« kdy: 20. 12. 2021, 13:39:19 »
Zdravim,

letos jsem si delal revizi jak dlouho jsem marodil, a vzhledem k tomu, ze to bylo vcelku dost, tak jsem se jal zjistit, jaka je prumerna doba pracovni neschopnosti v CR.

Po nejakem tom patrani jsem nasel tento clanek:

https://www.mesec.cz/aktuality/pocet-pracovnich-neschopnosti-loni-vyrazne-vzrostl/

A tam pisou, ze:

Citace
Pracovní neschopnost trvala v průměru 42,4 dne

Predpokladam vsak, ze to neni prumerna doba odmarodenych dnu na hlavu. Kde se dopatrat prumerne rocni doby nemocneske na hlavu?
« Poslední změna: 20. 12. 2021, 14:02:50 od Petr Krčmář »


alex6bbc

  • *****
  • 1 544
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Prumerna doba pracovni neschopnosti za rok?
« Odpověď #1 kdy: 20. 12. 2021, 13:50:36 »
ja v zivote nemel ani jeden den nemocenske nebo neschopnosti :-)

Re:Prumerna doba pracovni neschopnosti za rok?
« Odpověď #2 kdy: 20. 12. 2021, 13:51:02 »
Tady zase pisou, ze:

https://www.czso.cz/csu/czso/cesi-vloni-stravili-na-nemocenske-vic-nez-70-milionu-dni

Citace
Češi strávili na nemocenské celkem 70,3 miliónu dní

Pocet pracujicich 5.2 milionu, zdroj

https://cs.wikipedia.org/wiki/St%C3%A1tn%C3%AD_zam%C4%9Bstnanci_v_%C4%8Cesku
Citace
Počet pracujících v ČR je cca 5,2 milionu

Takze to by vychazelo na 13.5 dne nemocenske na hlavu.

Jose D

  • *****
  • 881
    • Zobrazit profil
Re:Průměrná doba pracovní neschopnosti za rok?
« Odpověď #3 kdy: 20. 12. 2021, 14:21:24 »
ono to bude IMO dost závislý na oboru.

Když jsi např. popelář, a máš zlomenou ruku, tak to znamená něco jinýho, než když jsi dejme tomu pán přes Ansible.

Re:Průměrná doba pracovní neschopnosti za rok?
« Odpověď #4 kdy: 20. 12. 2021, 14:40:39 »
Ta statistika bude k ničemu, protože pár let tu za první 3 dny nemoci nebyla ani koruna, takže lidi 3 dny+víkend vyleželi doma a k doktoru nešli. Kdo má volnou dovolenou, tak si ji vybere. V době home office jsem ani k doktoru nešel, protože to je ztráta času. Kdo dělá na ičo, tak tam je taky čistá 0.
Jediné reálné číslo bude počet odpracovaných dnů.


Re:Průměrná doba pracovní neschopnosti za rok?
« Odpověď #5 kdy: 20. 12. 2021, 16:32:20 »
Za posledny rok kopa ludi schytala kovid a tak museli byt dva tyzdne doma. Realne o nieco viac, pretoze bez priznakovy si odsedeli dva tyzdne doma, realne chori boli zhruba tie dva tyzdne chori a ti tazsie chori boli na pnke kludne aj 3-4 tyzdne. Pripadne boli v uzsom kontakte z pozitivnymi a tak museli byt par dni tak ci tak doma.

Cize uz len kvoli tomu pocet odmarodovanych dni za rok 2021 bde urcite vyssi ako za predchadzajuce roky.

Dalsia vec je zatvaranie biznisov, kedy zamestnavatel nema pre vas robotu lebo ma zatvoreny obchod, tak vas dobrovolne-nasilu vyzve k tomu aby ste sa hodili na pnku (lebo inak by vam musel platit prestoje, takto vam ich zaplatia vsetci cez zdravotnu poistovnu).

Cize za rok 2020 a 2021 toho bude o dost viac si myslim.

Treba este zaratat aj urcitu skupinu ludi - lenivych hypochondrov. Su to ludia, ktory sa doslova zamestnaju a potom marodia 1-3 mesiace, idu na mesiac/dva do roboty a zas sa hodia na marodku. Neni ich az tolko, ale ked ti niekto odmarodi tretinu a viac roka tak sa to niekde v statistike preukaze. A taki ludia fakt existuju, mam v rodine jedneho.

Ako tu uz pisal Jose D, zavisi na obore. Z mojho pozorovania (znamy a rodina) ludia z nizsim platom a manualnou pracou maju vyssiu tendenciu marodovat, ako ludia s vyssim platom pracujuci hlavou. 42,4 dna za rok 2019 sa mi ale aj tak zda dost vysoke cislo, a to vtedy este nerobila bordel korona. Osobne by som typol take cislo skor pre roky 2020 a 2021.

Keby som pracoval ako kontraktor, a rozpocitavam si o kolko vyssi plat musim mat aby som vobec bol na urovni zamestnanca, tak by som na choroby dal rocne 20dni. Ono to neni len o tom ze si chory v zmysle ked lezis v posteli a nie si schopny robit, ono ide aj o navstevy lekara, ako napr zubar, vseobecny lekar, nejake ine specializacie, napr alergiu ma dnes snad kazdy 5ty clovek. Alebo to potom ratat ako dalsiu polozku o ktoru sa musi zvysit plat oproti TPP zamestnancom.

Re:Průměrná doba pracovní neschopnosti za rok?
« Odpověď #6 kdy: 20. 12. 2021, 20:25:46 »
kanoe22: Nevím jak na Slovensku, ale v ČR nemá nemocenská nic společného se zdravotními pojišťovnami. Je vyplácena z tzv. nemocenského pojištění, které je pro zaměstnance povinné (pro OSVČ dobrovolné) a v podstatě je to v gesci Ministerstva práce a sociálních věcí (resp. České správy sociálního zabezpečení).

Jinak ale souhlasím, statistiky za poslední dva roky bych nebral jako úplně vypovídající, protože COVID...

A je otázka, jaké údaje by byly nejvíc vypovídající. Jestli průměrný počet dnů na nemocenské pro všechny pracující, nebo raději medián. Nebo třeba ten průměr očistit o ty, co nemarodili vůbec. Ale zajímalo by mě třeba i číslo, které by vzniklo tak, že by se vzaly všechny nemocenské (ty mají vždy začátek a konec) a z těchto nemocenských (i když jich někdo má za rok víc) spočítat průměrnou délku... No a k těm průměrům samozřejmě i směrodatnou odchylku. :-)

A pro zajímavost ještě jak jsem do takových statistiky asi přispěl já... Sám jsem třeba na nemocenské byl zatím jen dvakrát v životě. Poprvé kdysi ještě za studií, jsem na 0,2 úvazku dělal v jedné IT firmě. Ale pak jsem měl mykoplazmovou pneumonii, byla z toho PN asi na 3 týdny. Zajímavé bylo, že jsem pak tu nemocenskou dostal za tu dobu dostal výšší, než bych si za tu dobu normálně vydělal. Ale to asi bylo tím, že jsem do té práce chodil na jeden den v týdnu a nemocenskou nejspíš počítali za všechny pracovní dny...

Pak jsem si většinu stonání řešil vybíráním dovolené či náhradního volna. Až vloni pak pracovní neschopnost právě kvůli COVIDu - asi na 3 týdny. Takže za nějakých asi 16 let, kdy jsem v pracovním procesu fakt naplno, tak jediná nemocenská. Takže já ten průměr třeba taky dost snižuji. Ale ten COVID takhle řešit nešel, i když přebytek nevybrané dovolené bych na to taky měl, ale tam jsem tu PN měl tak nějak automaticky a povinně asi i s tou nařízenou izolací...

Ale jak člověk stárne, tak se obávám, že jak ten organizmus bude opotřebovanější a opotřebovanější, tak to bude horší a horší...


Re:Prumerna doba pracovni neschopnosti za rok?
« Odpověď #7 kdy: 20. 12. 2021, 20:29:27 »
ja v zivote nemel ani jeden den nemocenske nebo neschopnosti :-)

tak za to budte vdecny...

anonacct

Re:Průměrná doba pracovní neschopnosti za rok?
« Odpověď #8 kdy: 20. 12. 2021, 21:30:16 »
Taky nebývám nemocný (tak 10 posledních let 0 dní) - ono na homeoffice se člověk nemá skoro jak nakazit, teda pokud to nedonesou děti, a to se většinou přežít dá :)

Jose D

  • *****
  • 881
    • Zobrazit profil
Re:Průměrná doba pracovní neschopnosti za rok?
« Odpověď #9 kdy: 20. 12. 2021, 22:30:02 »
číslo, které by vzniklo tak, že by se vzaly všechny nemocenské (ty mají vždy začátek a konec) a z těchto nemocenských (i když jich někdo má za rok víc) spočítat průměrnou délku...
...
já ten průměr třeba taky dost snižuji

no on ten aritmetický průměr je pro tenhle dataset poměrně nevypovídající statistika - hodnoty sledované veličiny jsou z jedné strany omezené nulou, ale na druhé straně jsou neomezeny a můžou jít do poměrně závratných výšin, takže to bude nakonec vytažené nahoru extrémními případy.

Re:Průměrná doba pracovní neschopnosti za rok?
« Odpověď #10 kdy: 21. 12. 2021, 00:03:30 »
Taky nebývám nemocný (tak 10 posledních let 0 dní) - ono na homeoffice se člověk nemá skoro jak nakazit, teda pokud to nedonesou děti, a to se většinou přežít dá :)

Já se prakticky vždy nakazím od dětí a to dost často. Ale pravda je, že abych kvůli tomu přestal pracovat, to opravdu ne. A taky záleží na počtu dětí.

Re:Průměrná doba pracovní neschopnosti za rok?
« Odpověď #11 kdy: 21. 12. 2021, 10:46:11 »
Pracovní neschopnost trvala v průměru 42,4 dne

ty bláho, tak to by měl zajímalo kdo ten průměr dělá... Osobně jsem nebyl nemocný více jak 20 let, ani ve svém okolí neznám moc lidí, kteří by byly nemocní.

Přes 40 pracovních dnů, to je šíleně moc...

Re:Průměrná doba pracovní neschopnosti za rok?
« Odpověď #12 kdy: 21. 12. 2021, 10:49:40 »
Ta statistika bude k ničemu, protože pár let tu za první 3 dny nemoci nebyla ani koruna, takže lidi 3 dny+víkend vyleželi doma a k doktoru nešli. Kdo má volnou dovolenou, tak si ji vybere. V době home office jsem ani k doktoru nešel, protože to je ztráta času. Kdo dělá na ičo, tak tam je taky čistá 0.
Jediné reálné číslo bude počet odpracovaných dnů.
no, ono statistika je jednoduše řečeno pavěda, nikdy nemá relevantní informace. To snad i šamani co čtou budoucnost z lógru mi přijdou přesnější než ona přeceňovaná pavěda... :D

Re:Průměrná doba pracovní neschopnosti za rok?
« Odpověď #13 kdy: 21. 12. 2021, 15:27:23 »
Pracovní neschopnost trvala v průměru 42,4 dne

ty bláho, tak to by měl zajímalo kdo ten průměr dělá... Osobně jsem nebyl nemocný více jak 20 let, ani ve svém okolí neznám moc lidí, kteří by byly nemocní.

Přes 40 pracovních dnů, to je šíleně moc...

to číslo ale řiká úplně něco jiného a ty v něm tedy nejsi. Ta věta se vztahuje pouze na ty nemocné (neříká ani kolik jich bylo z celku) a pro ně nemocenská byla v průměru 42 dní za rok. Pozor počítají se i toho případy ošetřovačky, kdy jsi doma s dětmi, když jsou nemocní, stejně tak v tom jsou započteno těhotenství. Právě ošetřovačky a chronicky nemocní tohle číslo takhle zvedají. Nezapomeň na vážné úrazy či hospitalizace, tam to snadno skáče do měsíců.

Re:Průměrná doba pracovní neschopnosti za rok?
« Odpověď #14 kdy: 22. 12. 2021, 07:49:17 »
Pracovní neschopnost trvala v průměru 42,4 dne

ty bláho, tak to by měl zajímalo kdo ten průměr dělá... Osobně jsem nebyl nemocný více jak 20 let, ani ve svém okolí neznám moc lidí, kteří by byly nemocní.

Přes 40 pracovních dnů, to je šíleně moc...

to číslo ale řiká úplně něco jiného a ty v něm tedy nejsi. Ta věta se vztahuje pouze na ty nemocné (neříká ani kolik jich bylo z celku) a pro ně nemocenská byla v průměru 42 dní za rok. Pozor počítají se i toho případy ošetřovačky, kdy jsi doma s dětmi, když jsou nemocní, stejně tak v tom jsou započteno těhotenství. Právě ošetřovačky a chronicky nemocní tohle číslo takhle zvedají. Nezapomeň na vážné úrazy či hospitalizace, tam to snadno skáče do měsíců.

Navíc, je to průměr, který je citlivý na extrémy. Něco jiného by byl medián.