Rozvedení internetu zahrada

Rozvedení internetu zahrada
« kdy: 11. 12. 2021, 18:50:15 »
Dobrý den,
Mám internet od Starnetu. Na střeše máme přijímač z kterého vede kabel k routeru v přízemí(NETIS WF2411). Router v prvním patře(NETIS WF2419) je napojený kabelem na router v přízemí. Wifi signál dosáhne maximálně do poloviny zahrady.

Chtěl bych signál rozšířit po celé zahradě a i do garaže a zahradního domku.
Je lepší vzduchem? Nebo kabel?
Na plánku mám čárkovaně naznačenou trasu případného kabelu.
Jaký typ kabelu? optický?

Jaká by byla cena systému?
Jaké zařízení bych potřeboval?

Děkuji
Řejha Daniel




Re:Rozvedení internetu zahrada
« Odpověď #1 kdy: 11. 12. 2021, 19:44:58 »
Řešil jsem to u rodičů koupí venkovního zařízení MikroTik RouterBOARD RBwAP2nD. Protáhl jsem k tomu kabel ven, napájí se to PoE a svítí to krásně přes ohromnou zahradu i do vedlejšího domu.

Re:Rozvedení internetu zahrada
« Odpověď #2 kdy: 11. 12. 2021, 20:13:52 »
V celém zapojení je chyba už v tom, že je router za routerem. A na pokrytí domu, zahrady, garáže apod. (v jednom areálu)  je ideální nasadit Ubiquti UniFi, kde je jednotná síť, PoE napájení a spolehlivost. Sada 5 kusů + nějaký PoE switch vyjde dohromady kolem 10 000 Kč s DPH, což je na dům zanedbatelná částka.

Re:Rozvedení internetu zahrada
« Odpověď #3 kdy: 11. 12. 2021, 21:21:59 »
V celém zapojení je chyba už v tom, že je router za routerem. A na pokrytí domu, zahrady, garáže apod. (v jednom areálu)  je ideální nasadit Ubiquti UniFi, kde je jednotná síť, PoE napájení a spolehlivost. Sada 5 kusů + nějaký PoE switch vyjde dohromady kolem 10 000 Kč s DPH, což je na dům zanedbatelná částka.

Myslíte tuto sadu? https://www.czc.cz/ubiquiti-unifi-ac-lite-sada-5ks/195394/produkt
To bych mohl použít asi pouze s tím nataženým kabelem do každé budovy?

Myslíte, že by to šlo vyřešit vzduchem?

Re:Rozvedení internetu zahrada
« Odpověď #4 kdy: 11. 12. 2021, 21:48:48 »
Řešil jsem to u rodičů koupí venkovního zařízení MikroTik RouterBOARD RBwAP2nD. Protáhl jsem k tomu kabel ven, napájí se to PoE a svítí to krásně přes ohromnou zahradu i do vedlejšího domu.
Díky za typ. Koukám že tam je anténa 2dbi. Pomůže mi, když budu mít anténu 16dbi? https://www.i4wifi.cz/cs/210476-access-point-ubnt-nanostation-m5


Sat1

Re:Rozvedení internetu zahrada
« Odpověď #5 kdy: 12. 12. 2021, 16:27:38 »
Adolf Shitler> jak víte že je router za routerem? Ten netis umí bez problémů bridge.
danikde77> NS M5 nechcete, to je 5GHz zařízení, vy využijete spíš 2.4GHz, tedy buď ten RBwAP2nD, nebo já mám raději MikroTik cAP lite, případně duální MikroTik cAP ac. Jsou to sice vnitřní jednotky, ale mám je umístěné na podbití střechy, takže se na ně voda nedostane a fungují už několik let. Kryty jsem natřel stejnou barvou jako podbití a když je vysloveně nehledáte, tak si jich ani nevšimnete.

Re:Rozvedení internetu zahrada
« Odpověď #6 kdy: 15. 12. 2021, 14:57:07 »
Tohle já řešil stylem: čím více antén, tím více adidas. A každou po-otočit.

f-k-r

  • ***
  • 102
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rozvedení internetu zahrada
« Odpověď #7 kdy: 15. 12. 2021, 18:11:54 »
prvním patře(NETIS WF2419) je napojený kabelem na router v přízemí. Wifi signál dosáhne maximálně do poloviny zahrady.

To se mi nějak nezdá. Zahrada má na délku odhadem 20 m, při vhodném umístění to musí pokrýt každý router.

Re:Rozvedení internetu zahrada
« Odpověď #8 kdy: 15. 12. 2021, 18:12:14 »
Myslíte, že by to šlo vyřešit vzduchem?

Pokud to chcete řešit vzduchem, nejjednodušší je pořídit nějaký mesh set. V takovém případě si jednotlivá AP předávají data mezi sebou. Funguje to dobře, pokud má každé z AP dobré spojení na jiné AP, tak aby předávání dat mohlo probíhat rychle a neblokovala se tak kapacita vzduchu.

Nebude to tak dobré jako použití kabelů, ale pokud je cílem pouze připojit k internetu s rychlostí řádově desítky Mbps, mělo by to fungovat celkem obstojně.

Re:Rozvedení internetu zahrada
« Odpověď #9 kdy: 15. 12. 2021, 18:38:17 »
Nestačil by jeden Long Range access point pripevnený na stenu domu a namierený do záhrady?
https://www.ui.com/unifi/unifi-ap-ac-lr/
Ja mám na celý byt (cca. 10x10m cez dve steny) jeden obyčajný Unifi UAP-AC-LITE access point. Signál chytám ešte aj mimo bytu.

Re:Rozvedení internetu zahrada
« Odpověď #10 kdy: 16. 12. 2021, 10:02:52 »
Adolf Shitler> jak víte že je router za routerem? Ten netis umí bez problémů bridge.
danikde77> NS M5 nechcete, to je 5GHz zařízení, vy využijete spíš 2.4GHz, tedy buď ten RBwAP2nD, nebo já mám raději MikroTik cAP lite, případně duální MikroTik cAP ac. Jsou to sice vnitřní jednotky, ale mám je umístěné na podbití střechy, takže se na ně voda nedostane a fungují už několik let. Kryty jsem natřel stejnou barvou jako podbití a když je vysloveně nehledáte, tak si jich ani nevšimnete.
Z obrázku a popisu to tak vypadá. Pokud je ale místo jednoho routeru jenom switch, tím lépe.

Re:Rozvedení internetu zahrada
« Odpověď #11 kdy: 17. 12. 2021, 00:55:09 »
Ještě mě napadla možnost na stávajícím routru odpojit jednu z antén a připojit na patřičném kabelu sektorovou anténu a tu umístit u okna směrem na zahradu a namířit požadovaným směrem. To by mohlo stačit. Jen pozor, ten anténí kabel nesmí být moc dlouhý, ideálně když je router blízko toho okna. A také pozor na normy o maximálním povoleném vyzařovacím výkonu.

Re:Rozvedení internetu zahrada
« Odpověď #12 kdy: 18. 12. 2021, 09:55:13 »
Citace
Ještě mě napadla možnost na stávajícím routru odpojit jednu z antén a připojit na patřičném kabelu sektorovou anténu a tu umístit u okna směrem na zahradu a namířit požadovaným směrem.

Tohle reseni by se mohlo jmenovat: "Mam doma malo okolniho ruseni, tak jeste nejake privedu kabelem ze zahrady" ;-))))

Re:Rozvedení internetu zahrada
« Odpověď #13 kdy: 18. 01. 2022, 13:26:43 »
V celém zapojení je chyba už v tom, že je router za routerem.

Máš asi na mysli spíš situaci NAT za NATem; routovaná síť je úplně v pohodě a má spoustu výhod proti pouze switchované.

Re:Rozvedení internetu zahrada
« Odpověď #14 kdy: 18. 01. 2022, 13:29:20 »
Ještě mě napadla možnost na stávajícím routru odpojit jednu z antén a připojit na patřičném kabelu sektorovou anténu a tu umístit u okna směrem na zahradu a namířit požadovaným směrem. To by mohlo stačit.

Jestli ten router počítá s beamformingem, bude z toho rozkoší v sedmým nebi ROFLMAO