Omylem (rychle) naformátovaný disk

Omylem (rychle) naformátovaný disk
« kdy: 05. 12. 2021, 01:06:42 »
Po dlouhé době jsem přeinstalovával počítač.
Měl jsem SSD disk s xubuntu 20.04, a druhý 3TB disk s daty, které jsem chtěl zachovat.
Omylem jsem v instalátoru Windows 10 sformátoval disk s daty.

Všiml jsem si toho, a kromě rychlého sformátování z instalátoru jsem s diskem nemanipuloval, pouze jej jednou moutnul abych zjistil, že jsem jej skutečně sformátoval.
Disk byl naformátovaný na výchozí formát doporučený xubuntu, bohužel vám teď neřeknu který to je, protože jsem disk pro jistotu odpojil.

Potřeboval bych poradit, jak se k datům nyní dostat. Jedná se o přibližně 700GB dat. K dispozici mám Xubuntu a Win10.
Nepříjemné je, že aktuálně nemám k dispozici druhý disk na který bych mohl provést obnovu.

Neexistuje nějaké jednoduché řešení, když se jednalo o Rychlý formát, a na disk se ještě nic nezapsalo...


RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Omylem (rychle) naformátovaný disk
« Odpověď #1 kdy: 05. 12. 2021, 01:27:41 »
Neexistuje nějaké jednoduché řešení, když se jednalo o Rychlý formát, a na disk se ještě nic nezapsalo...

Existuje a ukon se jmenuje: Obnovit data ze zalohy.

Re:Omylem (rychle) naformátovaný disk
« Odpověď #2 kdy: 05. 12. 2021, 02:46:38 »
Zkus ty oddíly vytvořit znovu ve stejne velikosti, neformátované.

k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Omylem (rychle) naformátovaný disk
« Odpověď #3 kdy: 05. 12. 2021, 04:16:45 »
program testdisk by mohl najit a obnovit informace o puvodnich oddilech, zda budou citelna data zalezi kam windows na tom disku formatem/inicializaci uz zapsali...

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Omylem (rychle) naformátovaný disk
« Odpověď #4 kdy: 05. 12. 2021, 06:19:54 »
program testdisk by mohl najit a obnovit informace o puvodnich oddilech
…a následně by snad mohlo jít ext4, pokud to bylo ext4, připojit se záložním superblokem (prý se taky dá říct "takhle velký byl FS, superblok si vymysli a snad bude stejný"). Ale naštěstí jsem to nikdy nepotřeboval.


Re:Omylem (rychle) naformátovaný disk
« Odpověď #5 kdy: 05. 12. 2021, 07:22:48 »
Děkuji moc za rady, Za normálních okolností bych se tak moc nevyptával, a více sám dohledával a zkoušel, ale tady mám obavy že bych o data mohl snadno definitivně přijít.


Existuje a ukon se jmenuje: Obnovit data ze zalohy.

Njn, dělal jsem pořádek na externích discích se zálohami. Vše jsem nakopíroval na ten sformátovaný disk, s tím že po přeinstalování udělám na disku pořádek a udělám si zálohu na externí disky tak aby v nich nebyl nepořádek který na nich za roky panoval. Moje debilita no. 8)

Zkus ty oddíly vytvořit znovu ve stejne velikosti, neformátované.

Na disku byl pouze jeden oddíl přes celý disk. Zkusil bych jej vytvořit znovu bez formátování. Můžu k tomu použít gtparted (vyberu disk, výtvořím oddíl přes celý disk, nebudu formátovat, a je to?

program testdisk by mohl najit a obnovit informace o puvodnich oddilech
…a následně by snad mohlo jít ext4, pokud to bylo ext4, připojit se záložním superblokem (prý se taky dá říct "takhle velký byl FS, superblok si vymysli a snad bude stejný"). Ale naštěstí jsem to nikdy nepotřeboval.

Myslím že to bylo ext4. Jak získám záložní superblok? Přes testdisk?

Re:Omylem (rychle) naformátovaný disk
« Odpověď #6 kdy: 05. 12. 2021, 07:42:26 »
Na disku byl pouze jeden oddíl přes celý disk. Zkusil bych jej vytvořit znovu bez formátování. Můžu k tomu použít gtparted (vyberu disk, výtvořím oddíl přes celý disk, nebudu formátovat, a je to?
No, hlavně žádné změny na tom disku, když se netrefíte, přijdete o data definitivně.
Chce to druhý disk, na něj udělat kopii 1:1 a na kopii zkoušet své štěstí.
Nebo si ten disk (zase, bitovou kopii) zazálohujte na jiný a pak to zkoušejte. V případě neúspěchu obnovíte a můžete zkoušet znovu.
Stejně, i když se podaří, nemůžete tomu nějak obnovenému systému souborů věřit, je potřeba data zkopírovat jinam.

PanVP

Re:Omylem (rychle) naformátovaný disk
« Odpověď #7 kdy: 05. 12. 2021, 08:39:18 »
Pokud nemám zálohy - postupuoval bych správně.

1: přes DDrescue udělat kopii 1:1 originálních dat na druhý (pracovni) disk
2: nad kopiií pustit obnovu
3: použít lepší nástroj - třebe kurvu REcurve

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Omylem (rychle) naformátovaný disk
« Odpověď #8 kdy: 05. 12. 2021, 14:10:30 »
Protoze vime co s tim tazatel udelal, tak bych postupoval krome kopie poskozeneho disku na novej disk (resp. soubor) tak, ze bych zcela stejne veliky disk zaplnil nejakymy jednoznacnymi daty (napr. xornuty cislo sektoru), a nechal ho zformatovat stejnym zpusobem jako prvne.

Naslednym skenovanim se da ziskat mapa sektoru, ktere byli prepsany, a ulehci to rucni rekonstrukci toho EXT, jestli to teda je ext4 a ne nejaky btrfs treba :)

I kdyz se rypu hodne low level a neverim toolum na obnovu (protoze delaj casto poskozene soubory - vim to denne u filmaru ze jim nejdou videa prehrat ze sformatene ci smazane karty)... tak si nemyslim ze tohle je zrovna ukol pro nekoho, kdo tomu vubec nerozumi a neresi co za fs tam mel.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Omylem (rychle) naformátovaný disk
« Odpověď #9 kdy: 05. 12. 2021, 15:10:40 »
na tohle je nejlepsi jiz zmineny testdisk
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:Omylem (rychle) naformátovaný disk
« Odpověď #10 kdy: 06. 12. 2021, 15:40:13 »
na tohle je nejlepsi jiz zmineny testdisk

Test diskem to asi skončí. :) Jen musím přikoupit další 3TB disk. Z toho co jste psali by se mi asi nejvíce líbílo to risknout, a zkusit rovnou obnovit tabulku.

Mti.

Re:Omylem (rychle) naformátovaný disk
« Odpověď #11 kdy: 06. 12. 2021, 19:20:25 »
Pokud to jsou rozumne komprimovatelna data, tak "zaloha" muze projit nejakym gzipem nebo zstd... pak nepotrebujes tak velky disk.

Zkusis to po zaloze na tom puvodnim, kdyz se nepovede, nasypes zpet a budes zkouset dal. Pises totiz, ze sis skodu udelal rukama a nejde o selhani zarizeni. (pak teprve by davalo smysl ddrescue)

zstdmt < /dev/puvodnidisk | pv > /dev/null ... a vis kolik mista potrebujes... akorat samotna zaloha pak bude trvat tentyz cas :-D  (tam misto pv bude jen presmerovani do normalniho souboru)

Dulezite pak je, aby disk na zalohu byl hlavne spolehlivy :-/

msx.

Re:Omylem (rychle) naformátovaný disk
« Odpověď #12 kdy: 07. 12. 2021, 11:10:44 »
Partition Magic mal kedysi možnosť opravy takýchto diskov. V mojom prípade to ale bolo zmazanie oddielu miesto zmeny písmena. Klikol som vedla a potom rovno ok.

leten

Re:Omylem (rychle) naformátovaný disk
« Odpověď #13 kdy: 07. 12. 2021, 17:02:26 »
https://www.acronis.cz/produkt/acronis-disk-director/

Obnovujte svazky, které byly omylem smazány, poškozeny při selhání hardware či postiženy malware útokem – vše v jediném, jednoduše použitelném řešení.

Podle manuálu strana 59 pro MBR disky
https://www.acronis.cz/wp-content/uploads/2019/03/ADD12.5_userguide_cs-CZ-1.pdf



Re:Omylem (rychle) naformátovaný disk
« Odpověď #14 kdy: 09. 12. 2021, 08:47:27 »
Přidám se s dotazem - měl jsem externí disk 500GB (myslím že NTFS), příbuzný si ho bez dovolení půjčil, pomocí toho Windows instalation tool na něj nahrál instalačák WIN10 a šel si s tím přeinstalovat PC. Od té doby se na disk nesáhlo a příbuzný měl za úkol  ho někde nechat zkusit obnovit (fotky, data, zálohy), ale k tomu se stále nedostalo. Má cenu ho poslat někam na CZC (mají nějakou službu na to) nebo jinam? Platit to bude příbuzný, takže mě to je jedno, hlavně když bude výsledek? Data nejsou nijak cenná, spíš jde o ty fotky. Nebo něco co můžu pustit i doma? Nějaký software na záchranu dat kolem 2-3tis. mu klidně naúčtuji.