V podacím lístku České pošty nelze vytisknout české znaky (v Linuxu)

Čau Linuxáci. Při vyplňování podacího lístku se mi správně zobrazovaly znaky, ale když jsem dal tisk, tak v náhledu a pak i při tisku tam místo např. "ř" bylo "Y". Když jsem PDF vyplňoval v qpdfview nebo v Evince, tak tam se při psaní taky "ř" zobrazilo, ale po kliknutí mimo formulářové pole úplně zmizelo. Když jsem opětovně klikl do formulářového pole, tak se "ř" zase zobrazilo, ale taky se nevytisklo.

Narazil jsem na diskuzi na Linuxexpresu kde Jiří Eischmann z RedHatu psal, že v Evince by to mohlo být "opraveno" ve verzi 3.26, ale ani po 4 letech to asi "opraveno" není. Opraveno píši v uvozovkách, protože to prý není chyba v linuxu, ale ve specifikaci PDF.

Jediný způsob na který jsem přišel je nainstalování snapu Acrobat Readeru DC. Je to opravdu jediný způsob nebo jste někdo přišel na nějaký jiný a pohodlnější způsob (např. konfigurace písma nebo něco)?
« Poslední změna: 21. 11. 2021, 10:52:19 od LarryLin »


Není to chyba specifikace PDF, je to záměr – ten, kdo si bude prohlížet PDF, nemusí mít nainstalován font v PDF použitý. Takže když chcete, aby se PDF zobrazilo správně, musí se k němu použitý font přiložit. V případě formuláře je to komplikovanější, protože se tam musí přiložit nejen znaky použité v dokumentu, ale i znaky, které může uživatel napsat.

Myslím, že by mohlo pomoci nainstalovat do systému font použitý pro výpis těch formulářových polí. Pak nebude vadit, že použitý font není v PDF, protože se bude moci použít systémový font.

Čau Linuxáci. Při vyplňování podacího lístku se mi správně zobrazovaly znaky, ale když jsem dal tisk, tak v náhledu a pak i při tisku tam místo např. "ř" bylo "Y". Když jsem PDF vyplňoval v qpdfview nebo v Evince, tak tam se při psaní taky "ř" zobrazilo, ale po kliknutí mimo formulářové pole úplně zmizelo. Když jsem opětovně klikl do formulářového pole, tak se "ř" zase zobrazilo, ale taky se nevytisklo.

Narazil jsem na diskuzi na Linuxexpresu kde Jiří Eischmann z RedHatu psal, že v Evince by to mohlo být "opraveno" ve verzi 3.26, ale ani po 4 letech to asi "opraveno" není. Opraveno píši v uvozovkách, protože to prý není chyba v linuxu, ale ve specifikaci PDF.

Jediný způsob na který jsem přišel je nainstalování snapu Acrobat Readeru DC. Je to opravdu jediný způsob nebo jste někdo přišel na nějaký jiný a pohodlnější způsob (např. konfigurace písma nebo něco)?
Nedávno jsem to poprvé taky zažil, ale na Windows ve Firefoxu a zaboha to nešlo. Tak jsem to otevřel v Edge a dobrý.

Myslím, že by mohlo pomoci nainstalovat do systému font použitý pro výpis těch formulářových polí. Pak nebude vadit, že použitý font není v PDF, protože se bude moci použít systémový font.
Jo to jsem zapomněl napsat. Mám na Linuxu nainstalované Win fonty z AUR, takže základní písma z win mám. Jak se teď přes Evince dívám do seznamu písem toho podacího lístku, tak jsou tam písma: ArialMT, MeiRyo, Kartika atd. Takové písma v systému nemám, ale kdybych u každého formuláře musel doinstalovávat všechny fonty co jsou vloženy do PDF, tak to není moc pohodlné.

Nedávno jsem to poprvé taky zažil, ale na Windows ve Firefoxu a zaboha to nešlo. Tak jsem to otevřel v Edge a dobrý.
Edge na Linuxu nemám, tak jsem zkusil v Chromiu a při napsání písmenka "ř" celý ten chromí extensions spadl - místo formuláře se mi objevila černá obrazovka se zamračenou ikonkou puzzle :)


Jinak na poště se nyní dá obejít i bez podacího lístku. Vyplníte

https://www.postaonline.cz/odvozy/odvozbaliku/parametrybaliku

a pak buď vytisknete štítek, nebo napíšete adresu rukou a k tomu číslo a na poště dodají štítek. Podací lístek vám buď vytisknou, nebo pošlou na email. Navíc je to myslím o 2kč levnější.

To je jeden z důvodů, proč pořád používám 8 let starej a už návno nepodporovanej Acrobat Reader pro Linux - nemá problémy s diakritikou, nemá problémy s formulářema, zobrazí všechny prvky doopravdy správně

Pak nebude vadit, že použitý font není v PDF, protože se bude moci použít systémový font.
Ještě jsem zkusil doinstalovat nějaké Adobe fonty (hlavně Helveticu), ale nic se nezměnilo.

Jinak na poště se nyní dá obejít i bez podacího lístku. Vyplníte

https://www.postaonline.cz/odvozy/odvozbaliku/parametrybaliku

a pak buď vytisknete štítek, nebo napíšete adresu rukou a k tomu číslo a na poště dodají štítek. Podací lístek vám buď vytisknou, nebo pošlou na email. Navíc je to myslím o 2kč levnější.
Problém s diakritikou jsem měl i u jiného PDF. Ten podací lístek jsem použil jako příklad, protože si ho může každý stáhnout a zkusit jestli to u něj funguje.

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Myslet si, ze PDF renderer pouzije systemovy font jenom pro chybejici znaky z embeddovaneho fontu je velice naivni.
Bud to pouziva sadu ktere je v PDF, nebo to pouziva kompatibilni font - a ten je podle jmena, nebo nejakou substituci dle podobnosti (zrejme na bazi patkovosti, proporcionality a jinych generickych atributu).

Takze prvni co bych tomu PDF proved, je odstraneni embedovaneho fontu, aby to melo moznost pouzit systemovy.


To je jeden z důvodů, proč pořád používám 8 let starej a už návno nepodporovanej Acrobat Reader pro Linux - nemá problémy s diakritikou, nemá problémy s formulářema, zobrazí všechny prvky doopravdy správně
Taky varianta, ale vzhledem k děravému Adobe Flashi mám trochu obavu, že u Adobe produktů platí: nepodporovaný = děravý (nebezpečný).

Takze prvni co bych tomu PDF proved, je odstraneni embedovaneho fontu, aby to melo moznost pouzit systemovy.
Jak se to dělá když nejsem tvůrce toho PDF?

Nedávno jsem to poprvé taky zažil, ale na Windows ve Firefoxu a zaboha to nešlo. Tak jsem to otevřel v Edge a dobrý.
Tak v Opeře to funguje. Akorát za písmenkem "č" nebo "ů" se vytiskne malá mezera, takže další písmenko je úplně přilepené a není to moc čitelné. To by mně teda zajímalo co má Opera nebo Edge jinak. Jestli mají svoji vlastní sadu fontů nebo nějakou vlastní funkci pro nahrazování vhodnými systémovými písmy?

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Zkusil jsem to ve FF 94 na linuxu - kdyz se soubor ulozi, tak jsou tam jak 8bit tak 16bit (UTF) reprezentace.

Opetovne otevreni ve FF natahne spravne editacni pole.
Tisk (nahled, print to pdf) pracuje ale s 8-bit hodnotama - coz je lol, protoze pri editaci jedne reprezentace (prepsani textu v hex editoru) se najednou pri print-preview zobrazi jiny obsah nez je v editacnim boxu!

Otevreni ve win/acrobat9 natahuje rovnou 8bit do editoru.

Takze zjevny bug ve FF pri render/print a taky pri ukladani prilepku k PDF s hodnotama poli.

Pdf nikdy nie je v utf8. Mapuje sa to na viacero "subfontov" s 8 bit indexom, ak tam ma byt viac znakov ako da 8 bit...

A tie indexy naviac nekorensponduju s ascii, takze vacsinou embed font odstranit nestaci...
« Poslední změna: 21. 11. 2021, 14:47:00 od Death Walker »