NTB nový nebo refurbished?

none_

NTB nový nebo refurbished?
« kdy: 26. 10. 2021, 13:14:33 »
Ahoj,
několikrát se tu v minulosti řešilo, jestli pořídit notebook z druhé ruky, a já z té diskuze odešel s pocitem, že se vyplatí kouknout po refurbished. Teď však sháním notebook pro manželku (v podstatě jen s prohlížečem) po tom, co po 11 letech odchází můj starý Asus, na kterým posledních 6 let běžely různé Linuxy, a co tak koukám, nevidím příliš důvodů pořídit noťas z druhé ruky.

Když porovnávám třeba:
https://www.refurbished.cz/dell-latitude-5580-core-i5-6300u-24ghz8gb-ram256gb-m2-ssdbattery-vd-213482
a
https://www.alza.cz/dell-inspiron-15-3501-silver-d6292579.htm

Tak si říkám, kde je ta úspora. Pokud to vezmu jen klady/zápory:
Ten Inspiron:
+ nový notebook
+ nová baterka
+ papírově výkonnější procesor
+/- Windows 10 S (zrovna manželce je tohle asi fuk. Podle mě i Edge by přežila. A navíc se to dá přepnout.)
+ levnější

Latitude
+ asi lepší konstrukce (docela velké plus, kvůli dětem v okolí)
+/- matný display, ale s menším rozlišení (což je možná fajn na práci, ale na filmy je to spíš mínus)
+ teoreticky ekologičtější
- starší noťas nejasného stavu a původu (já už nikdy nepoznám, jestli ho někdo nepolil čajem)
- nižší teoreticky výkon
- dražší

Vidíte nějaké plusy pro refurbished, které nevidím? Popřípadě, koukám na špatné obchody? Nevadil by mi noťas bez OS, pokud by byl levnější, ale mám pocit, že refurbished jsou hlavně výkupy z firem a ty mají samé Windows... A RAM + HDD se dají přikoupit do obou.

Díky za rady.


alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NTB nový nebo refurbished?
« Odpověď #1 kdy: 26. 10. 2021, 13:22:50 »
mi se nechce ted prohledavat jednotlive kusy, ale refurbished prodejcu je vice (incomputer.cz, gigacomputer.cz, goldpc.cz .....)

* ja osobne bych uz pod 16 gb ram nesel ani u notasu pro decko.
* hledal bych notas s ssd sata/nvme, hdd jedine jako druhy nesystemovy disk na data.

pokud ti staci notebooky s 8gb ram, tak se daji sehnat i levnejsi nez 10 tisic, na surfovani staci.

none_

Re:NTB nový nebo refurbished?
« Odpověď #2 kdy: 26. 10. 2021, 13:30:13 »
Díky za tip na další obchody.

U notasu pod 10 tisic se bojim jejich životnosti. Jeden takovej ma otec a je teda uplně strašnej. Ten starej Asus už dosluhuje, ale i po 11 letech je schopnej rozběhnout Ubuntu a přehrát videa z Netlix. 8GB RAM jsem bral jako takovou baseline. Oba dva ty noťasy se dají rozšířit na 16GB, ale nevidím důvod, proč by nemělo 8GB stačit na start OS a spuštění prohlížeče s Netflix přehrávajícím film.

Představoval bych si, že ten noťas tuhle službu zvládne aspoň příštích 5-6 let (přinejhorším s 16GB RAM).

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NTB nový nebo refurbished?
« Odpověď #3 kdy: 26. 10. 2021, 13:39:08 »
* otazka stav tech baterek, tohle vetsinou neresim.
* souhlas, pod 10 bych taky nesel.
* rozhodne ssd.
 

Re:NTB nový nebo refurbished?
« Odpověď #4 kdy: 26. 10. 2021, 14:05:21 »
Osobně jedu už tak 12 let na repasech Lenovo - dříve T20, pak T60, T61, nyní T430 a W520.
Dva poslední zmiňované bohatě stačí na drtivou většinu dnešního neherního provozu - jen jsem přepastoval, vyčistil, doplnil RAM a SSD (ve W520 mám 4x8GB DDR3L, 240GB mSATA + 1TB SATA SSD) a když neřeším baterii a hmotnost, je to po všech stránkách ideální workstation.
Jediné, co není úplně optimální třeba v Ubuntu = nVidia Optimus (ale existují verze s Intel grafikou, ty jsou i v Linuxu bezproblémové). Ve Win7 a Win10 počítač funguje zcela ideálně.

Naprosto si nedovedu představit dnes kupovat nový lowend. Běžně mě kontaktují zoufalé kamarádky, že si koupily "levný netbook" s Win10 Home, slabým Atomem, 4GB RAM, 32GB eMMC, pustily ho, připojily na internet a za hodinu měly úplně plný "disk" updatů, které se z důvodu nedostatku prostoru nezvládly nainstalovat a zacyklily se v rollbacku.
Většinou to končí vrácením ve 14d lhůtě a zakoupením repasovaného Dellu nebo Lenova (načež kafrají, že je ten notebook škaredý, ale jinak že je dokonalý)

Semtam se pěkné kousky najdou tu a tu, nejsu reklamní agent, jen dávám odkazy, odkud jsem kupoval já. Jinak bazoš, sbazar, klasika inzeráty (tam je zpravidla nižší cena, ale repas si musíte udělat sami).


M Z

Re:NTB nový nebo refurbished?
« Odpověď #5 kdy: 26. 10. 2021, 14:06:52 »
Tak ono je to celkem jednoduche. Pokud chcete dat za ntb 13 tisic je lepsi koupit novy, ale pokud na to mate jen polovinu vyplati se koupit znackovy repas nez nejakou novou sragoru.

none_

Re:NTB nový nebo refurbished?
« Odpověď #6 kdy: 26. 10. 2021, 14:15:16 »
Tak ono je to celkem jednoduche. Pokud chcete dat za ntb 13 tisic je lepsi koupit novy, ale pokud na to mate jen polovinu vyplati se koupit znackovy repas nez nejakou novou sragoru.
Tohle je právě můj názor. Zajímalo mě, jestli má někdo jinej.

TakyPatrik

Re:NTB nový nebo refurbished?
« Odpověď #7 kdy: 26. 10. 2021, 14:31:36 »
Otázkou je, jestli v tom novém notebooku za 13k půjde cokoliv upgradovat a snadno vyměnit. U ex-korporátních strojů se dá ještě často, za pár korun, navýšit paměť i úložiště, čím se život ještě prodlouží. U nové produkce může být obojí připájeno na základní desce. Stejně tak se bude lišit i nabídka dostupných portů.

Re:NTB nový nebo refurbished?
« Odpověď #8 kdy: 26. 10. 2021, 14:33:16 »
Dnes sa to uz tak neoplati.

Pred casom som znamim kupoval/odporucal len refurbished, lebo sa fakt vyplatili. Niekolko rokov som nekupil novy PC/notebook. Dnes vdaka Corone a hlavne vdaka AMD :) a pokroku v CPU vykone sa refurbished neoplati v tejto cenovej kategorii. U refurbsihed za tie prachy clovek dostane tak 2C/4T. U novych kludne aj 6C/12T, NVMe, USB-C a je to citit. A ani konstrukcne tam nieje taky hendikep ako kedysi.

Re:NTB nový nebo refurbished?
« Odpověď #9 kdy: 26. 10. 2021, 15:41:37 »
Pro repas hovoří zejména kvalita šasi a také podstatně lepší klávesnice a polohovací zařízení.
Stačí se podívat na clickpad Inspironu proti Trackpointu a trackpadu modelu Latitude.
Také bych pátral po typu SSD. Mít kvalitní SLC proti konzumnímu TLC je podstatný rozdíl v rychlosti.
S repasovaným typicky dostanete licenci na Windows 10 PRO. Proti Windows 10 S je to velký rozdíl.
Jsou také rozdíly, které nemusí být vidět, například hlučnost chlazení a teplota při zátěži.

Samozřejmě velmi záleží na využití notebooku.
Pokud uvedené výhody repasu nejsou relevantní tak jej neberte.

Abych byl spravedlivý, tak u repasů mě "žerou" dvě typické nevýhody

Opotřebovaná baterie. To je už z principu. Dají se časem levněji nahradit třeba bateriemi od Avacomu

Jazyk klávesnice. Mnoho obchodů s repasy o jazyku klávesnice mlčí - což znamená, že přijde notebook s švýcarskou nebo německou klávesnicí, nebo napíší počeštěná, což v mnoha případech znamená švýcarská/německá s českými polepkami - výsledek je česko-švýcarské rozložení namísto potřebného CZ/US. Nejlépe je zeptat se u konkrétního kusu.
Někdy vám vyjdou vstříc a seženou vám US klávesnici a dodají české polepky. Klávesnici lze sehnat dodatečně (třeba v obchodě Sema-For, ale něco to stojí a můžete se dost načekat na dodání.

Na druhou stranu třeba Technimax dodává jen opravdové CZ/US klávesnice. Ale je dražší.





Re:NTB nový nebo refurbished?
« Odpověď #10 kdy: 26. 10. 2021, 15:55:52 »

Rád bych byl optimista, co se repasů týče, ale moc na ně u *notebooků* nevěřím.

Za prvé bych se bál, že do toho někdo něco vylil. To se hlavně na home officu (v občas logisticky náročném a chaotickém prostředí) prostě může podařit a nám se to také jednou doma "povedlo". Stroj (elitebook) po vysušení fungoval, občas se odpojila připojená myš na USB. Za pár měsíců začalo zlobit nabíjení... Potom už se to nedalo, manželka musela jít v práci "s pravdou ven".. Nejsem přesvědčený, že se to dá při kontrole vždycky odhalit.

Kolega koupil krásný, lehký, svižný XPS v repasu. Nejdřív skvělé, pak přestal jít zvukový konektor a pak to přestalo jít úplně. Asi do toho někdo něco vylil, nebo to dostalo nějaký náraz. Třeba to při kontrole nebylo vidět nebo ji předprodejce odbyl.

Možná jsou určitou šancí stroje, které tráví celý život v officu na stole, připojené v doku. Ze zkušeností z firmy ale takové počítače zase trpěly na to, že to lidi nevypínali, nechávali to běžet nonstop (třeba s běžícím větrákem) a po 3-4 letech provozu to byly občas dost "vyšeptané herky" (různě padaly do BSOD a tak).

Sice uvádějí nějakou záruku, ale víme, jak to se zárukami chodí..

Možná bude kritické si vybrat dobrého dodavatele.

U *desktopu* je situace opačná, těch se nebojím. I proto, že v případě poruchy lze často díl levně a lehce vyměnit.

Re:NTB nový nebo refurbished?
« Odpověď #11 kdy: 26. 10. 2021, 16:17:19 »
Tohle řeší repas se zárukou (doporučuju importpc.cz - jsou spolehliví).

Pokud stačí modely, co se v repasu nabízí, není třeba se obávat.

Obecně - řešilo se tu to mnohokrát a IMHO nemá cenu řešit znova.

Re:NTB nový nebo refurbished?
« Odpověď #12 kdy: 26. 10. 2021, 16:30:05 »
Jedna dulezita vec nebyla zminena.

Jake jsou pozadavky na kvalitu displeje? Tam jsou repasy casto "stare".

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NTB nový nebo refurbished?
« Odpověď #13 kdy: 26. 10. 2021, 16:32:21 »
obecne: zalezi na cene a zda ti nevadi moderni "ochcavky", pokud za to chces dat >25.000Kc mozna novy, pokud ti tedy nevadi ze vzdy: silena klavesnice, casto: RAM je onboard, nejde tam 2.5" disk, spatne se to rozebira, klavesnice ma nizke sipky nahoru/dolu (coz HP dela uz dlouho=i v repasech najdes), najdou se i uchylnosti jako power tlacitko v ramci normalni klavesnice treba u Del ci Backspace.... na druhou stranu u noveho mas delsi vydrz na baterii (nekde i vyssi vykon)

subjektivne: sem "odpurcem" tech ochcavek, hlavne klavesnic, takze roky jedu na repasovanejch Thinkpadech jeste s 7radou klavesnici, resp. mam T430s jako primarni stroj a X230 jako sekundarni, u T430s sem daval neoficialni FullHD LCD, u obou neoficialne menil klavesnici za tu 7radou s predchozi generace, oba to jsou stroje co s klidnym svedomim maximalne doporucuju.

jinak za tech x let sem mel/mam(vsechny jsou stale funkcni a fungoval sem s kazdym par let) repasy:
Thinkpad T42, T60p, X220t, T420s, zaroven sem znamejm porizoval/poradil repasy napr. Dell Pressision M4600, M4800 a dalsi Inspiron a Pression, ruzne HP Elitebook... a zatim zadnej z nich neodesel, vsechny meli zaruku 2roky kterou nektere uz davno prezili => kupoval sem od https://www.importpc.cz
« Poslední změna: 26. 10. 2021, 16:34:08 od k3dAR »

Re:NTB nový nebo refurbished?
« Odpověď #14 kdy: 26. 10. 2021, 16:58:36 »
* ja osobne bych uz pod 16 gb ram nesel ani u notasu pro decko.

Těch min. 16 GB je kvůli hrám? Co všechno má umět noťas pro děcko?
Jak jsem někdy mohl prohlížet web a přehrávat videa s 1GB RAM? Vždyť to nejde! :-)