Dotaz na výběr linuxového distra

Dotaz na výběr linuxového distra
« kdy: 26. 10. 2021, 01:39:39 »
Ahoj,

poradíte distro jako šité pro mne?

Rád bych rozšířil své newindousovské aktivity a bylo by super, kdybych tušil, kterým směrem je smysluplné napřít svou energii ;-)

Mám na distro dost velké nároky. Idální předpoklady (pokud je něco z toho blbost, klidně mě opravte):
- raději základní distro, než nějaké odvozené
- ideálně takové distro, které se běžně používá i na serverech, ale jde snadno použít i na malých zařízeních (router board, Pi), jde používat jako denodenní pracovní nástroj s GUI (např. na NB nebo na desktopu s LCD displeji) a jde snadno použít virtualizovaně (např. ve VirtualBoxu ap., příp. někdce na hostingu/v cloudu)
- preferuju bezpečnost a robustnost
- mám rád příkazový řádek a konfiguráky a když je možné daný systém alespoň trochu upravit
- hry běžně neharaju a na Linuxu je potřebovat nebudu
- super, pokud se počítá s podporou některých nových, přicházejících či slibných platforem (riscv, apple m1, ibm power a whatsever...)

- nějaké důležité kritérium jsem opomněl?

Pozn.:  pokud by to náhodou bylo na jedno distro moc, tak klidně navrhněte dvojici dister, která by to pokryla ;-)

Nevadí mi učení a složité věci, s počítači dělám léta, nyní jako programátor (java aj.). Setkal jsem se v minulosti s několika linuxy i BSDčkama, ale nic z toho jsem nikdy nepoužíval celodenně ani nijak intenzivně, takže nemám odhad, z kterých distro v současnoti vybírat.

Dík moc


k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dotaz na výběr linuxového distra
« Odpověď #1 kdy: 26. 10. 2021, 01:50:52 »
za sebe jednoznacne Xubuntu LTS, ale aby to splnilo vsechny pozadavky(jako neodvozene, pouzivana na serverech(*buntu sice take ale mene)) tak Debian s Xfce...

Milna

Re:Dotaz na výběr linuxového distra
« Odpověď #2 kdy: 26. 10. 2021, 08:06:46 »
To mi připadne, jako radit řemeslníkovi, jaké nářadí má použít...

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dotaz na výběr linuxového distra
« Odpověď #3 kdy: 26. 10. 2021, 09:51:58 »
GENTOO ti pokryje vsechno a hromadu veci se naucis ... zacni zde: https://wiki.gentoo.org/wiki/Handbook:AMD64

Opomnel jsi pozadavek pouzivat "komercni" binarni soft, to pak ti nezbyva nic jineho nez vybrat distro v konkretni verzi podle jejich compatibility listu.
« Poslední změna: 26. 10. 2021, 09:53:34 od RDa »

Re:Dotaz na výběr linuxového distra
« Odpověď #4 kdy: 26. 10. 2021, 10:12:55 »
To mi připadne, jako radit řemeslníkovi, jaké nářadí má použít...
I ten řemeslník byl kdysi na učňáku a tam jim mistr nadiktoval, jaké základní nářadí si mají sehnat. Tohle je mimochodem dost podobná situace.


Re:Dotaz na výběr linuxového distra
« Odpověď #5 kdy: 26. 10. 2021, 11:16:24 »
Za mě právě tohle všechno dost optimálně splňuje Manjaro Linux. Oproti Arch Linuxu je upravené jen minimálně, Arch Linux je rozšířený, funkčně jde zvlášť s Cinnamonem o příjemnou, uživatelsky snadnou, přívětivou a nenáročnou distribuci a velmi přátelský přístup ke konfiguraci a dobrou dokumentaci kromě mnoha jiných věcí přebírá právě z Arch Linuxu protože to Arch Linux s předkonfigurovaným UI v podstatě je. Navíc je, přjde mi, stabilnější než Arch Linux sám o sobě, má za ním obvykle mírné zpoždění a je to poznat, rozbíjí se jen minimálně (přesněji řečeno vůbec s čímž jsem na čistém Arch Linuxu míval problémy).

Jediná výhrada je, že jde samozřejmě o rolling release distribuci a v tomhle ohledu silně záleží, co člověk preferuje.

Re:Dotaz na výběr linuxového distra
« Odpověď #6 kdy: 26. 10. 2021, 12:22:37 »
Hlavne si neber ako prvy linux arch linux a ani veci na nom postavene, je dost komplikovany na prve zoznamenie.

Vezmi si napr debian, ubuntu (alebo kubuntu), mint. -> kubuntu a mint su dost podobne windowsu, vzhladom, ovladanim a tak (pravdaze v konzole budes musiet pouzivat linuxove prikazy, ale na beznu pracu kde klikas je to dost podobne windowsu)

Najma debian a ubuntu (neviem ako jeho odnoz kubuntu) su velmi popularne distribucie, kde najdes navod snad na vsetko s cim sa mozes stretnut. Mint neviem zhodnotit s pouzivatelskeho hladiska, nikdy som ho nepouzil, pouzivam iba ubuntu a debian.

Re:Dotaz na výběr linuxového distra
« Odpověď #7 kdy: 26. 10. 2021, 12:26:07 »
Ahoj,
no, na pracovny nb si daj kludne standardne Ubuntu.
A ak sa chces  zabavit, tak ja osobne pouzivam na servroch Centos. Od nejakej 5ky, teraz uz Centos 8 Stream. Jak na webove aplikacie, proxyni, firewall, routing, maily, vpn atd. A hlavne sa netreba drzat zelezneho pravidla v navodoch na webe: as a first step, disable selinux :)
Ubuntu server nepouzivam, jedine Debian a nad nim Proxmox.
Takze uz si treba poskusat a vybrat, co pasuje.

Re:Dotaz na výběr linuxového distra
« Odpověď #8 kdy: 26. 10. 2021, 12:59:33 »
Manjaro je díky nejlepší dokumentaci Linuxu (archwiki) výborné distro pro začátečníka, který chce Linux zkoumat do hloubky a nechce se trápit s textovou instalací jako u Archu, ale pokud je požadavek, že to má být i distro na seriózně míněný server, tak Manjaro ani Arch není vhodný.

Moje preference:
Na desktop: Ubuntu, Fedora, Manjaro
Na server: Ubuntu, Debian, CentOS. (Pokud by to byl server jen na domácí žvýkání, tak by tam mohla být minimální instalace toho co používáš na desktopu.)
Na router: OpenWRT

- ideálně takové distro, které se běžně používá i na serverech, ale jde snadno použít i na malých zařízeních (router board, Pi),
Asi neřešitelný problém. Na routerech frčí OpenWRT. Na RPi zase "Raspberry Pi OS", ale můžeš tam dát i jiné distro, třeba to Manjaro. Pro Orange je oficiálně podporované zase Ubuntu a Android. Na router sice můžeš dát DebianWRT, ale nevím jak jsou pečliví a rychlí při vydávání záplat. Alpine Linux je jedna z distribucí, která dokáže být naprosto minimální a je vhodná pro kontejnery a je i pro RPi a stejně tak může fungovat jako desktop, ale taky to není všeobjímající distribuce, která se hodí vždy na vše.


Milna

Re:Dotaz na výběr linuxového distra
« Odpověď #9 kdy: 26. 10. 2021, 13:55:53 »
To mi připadne, jako radit řemeslníkovi, jaké nářadí má použít...
I ten řemeslník byl kdysi na učňáku a tam jim mistr nadiktoval, jaké základní nářadí si mají sehnat. Tohle je mimochodem dost podobná situace.
Tak a teď má problém, kterého mistra si vybere  :D

Milna

Re:Dotaz na výběr linuxového distra
« Odpověď #10 kdy: 26. 10. 2021, 14:01:49 »
Za mě Fedora, ale pokud je potřeba podpora 32-bit hardwaru pak volím Debian. Obě distribuce se dají vyzkoušet i jako live. Za vyzkoušení stojí i Knoppix.

Re:Dotaz na výběr linuxového distra
« Odpověď #11 kdy: 26. 10. 2021, 15:01:19 »
Hlavne si neber ako prvy linux arch linux a ani veci na nom postavene, je dost komplikovany na prve zoznamenie.
[...]
Vezmi si napr debian, ubuntu (alebo kubuntu),

na seznámení mi přijde komplikovaný právě ten Debian, o Ubuntu ani nemluvě. Pokud se chcete se znamovat s čímkoliv hlouběji, než jen s tlačítky. Arch Linux je skvěle dokumentovaný.

Re:Dotaz na výběr linuxového distra
« Odpověď #12 kdy: 26. 10. 2021, 15:03:32 »
Manjaro je díky nejlepší dokumentaci Linuxu (archwiki) výborné distro pro začátečníka, který chce Linux zkoumat do hloubky a nechce se trápit s textovou instalací jako u Archu, ale pokud je požadavek, že to má být i distro na seriózně míněný server, tak Manjaro ani Arch není vhodný.

Záleží, co je to "seriozně míněný server". Na takovém mám Alpine Linux a stejně tak ve všech kontejnerech. Ale pracovat na něm bych tedy opravdu nechtěl. Navíc co je to "vhodný"? Vhodnost nelze posuzovat univerzálně.

Re:Dotaz na výběr linuxového distra
« Odpověď #13 kdy: 26. 10. 2021, 16:01:03 »
Taky si přihřeju svou polévku. Já používám fedoru. Je to moderní distro, s nejnovějšími nástroji a technologiemi. Nic lepšího není. :D Ale každý má své preference, spíš bych radil vyzkoušet toho víc.

k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dotaz na výběr linuxového distra
« Odpověď #14 kdy: 26. 10. 2021, 16:20:16 »
Hlavne si neber ako prvy linux arch linux a ani veci na nom postavene, je dost komplikovany na prve zoznamenie.
[...]
Vezmi si napr debian, ubuntu (alebo kubuntu),

na seznámení mi přijde komplikovaný právě ten Debian, o Ubuntu ani nemluvě. Pokud se chcete se znamovat s čímkoliv hlouběji, než jen s tlačítky. Arch Linux je skvěle dokumentovaný.

zalezi na jake "seznameni"....
- seznameni s "pod kapotou" => ArchLinux, uz jen instalace nauci spoustu zakladu
- seznameni s "prostredim, ekosystemem" => (X)ubuntu