Kariérní růst c# vs c++, výhody / nevýhody?

Kariérní růst c# vs c++, výhody / nevýhody?
« kdy: 22. 10. 2021, 13:42:34 »
Zdravím, hledám si momentálně práci v Praze jako programátor a v podstatě se rozhoduji mezi dvěma druhy nabídek:
C++ programátor: skoro vždy to je embedded, ale viděl jsem i "slušné" nabídky od herních studií.
C# programátor: většinou backend pro nějaké weby.

Osobně mě vždy c++ bavilo více, weby mě nikdy moc nezajímaly. Známý, který pracuje v embedded mi však řekl, že platy tam jsou nižší, než podobné pozice v c# nebo java a to prý až o třetinu, takže to už si člověk rozmyslí, jestli bude dělat něco co ho baví trochu víc, ale za 2/3 peněz.
Tak bych se rád zeptal někoho zkušeného, kdo má přehled, jestli má smysl se tady v čechách věnovat embedded c++ jen proto, že to člověka baví trochu víc než pořád dokola nějaký web atp.
Taky by mě zajímalo, a to je informace kterou za boha nemůžu nikde zjistit, jestli ty rozdíly v platech jsou pocítit jen na typických začátečnických programátorských pozicích. Když pak ale ve firmě po x letech povýším na nějaký team lead nebo manažera, tak jestli i na těchto pozicích bude markantní rozdíl mezi C++ / C# ohodnocením, nebo je to zanedbatelné?
Samozřejmě velmi záleží na aspektech dané firmy, ale kdyby se třeba porovnaly dvě podobné, jak by to mohlo být?

Taky mi přijde, že v zahraničí nikdo nemluví o tom, že by c++ developeři měli méně peněz než nejaká ta java a c#, většinou naopak. To je to jenom u nás takhle unikátní?


PanVP

Re:Kariérní růst c# vs c++, výhody / nevýhody?
« Odpověď #1 kdy: 22. 10. 2021, 14:06:39 »
Java/C# je prostě relativně šlechta, není problém si říct o 100-150 tisíc měsíčně.
Hlavně pokud nejsi ňouma. Jak máš trochu skill a to i komunikační, snadno se upíchneš.

https://www.cooljobs.eu/cz/hledat-pozici/1096.html

Budeš postupovat nahoru, dostávat vlastní wohnouty, které budeš něco učit, porosteš ale spíš směrem k managementu, vedení lidí nebo k práci architekta.

Dáš se dokupy "postavu v posilce", koupíš si medvěda (ze 150k měsíčně to není problém):
https://www.operativni-leasing-mercedes.cz/configurator/detail/982

A půjdeš nahoru.

C++ je spíš pro šťouray, prostě pro hračičku, co nad sebou potřebuje pořádného pyje, který ho bude honit do práce, protože by domrtě skládal to svoje sudoku.

Ale ty budeš asi spíš takový ten šťourálek, malý život, nimrat se v kousku kódu.
To není špatné, na světě jsou potřeba vůdci i potrava pro děla.

Prostě jde o to, jaký jsi typ sado nebo maso.
Jestli raději řídíš, tak určitě jdi k C#, ale backend!!!!
Jestli jsi spíš maso, tak dělej frontend nebo to C++  ;D
« Poslední změna: 22. 10. 2021, 14:10:41 od PanVP »

PanVP

Re:Kariérní růst c# vs c++, výhody / nevýhody?
« Odpověď #2 kdy: 22. 10. 2021, 14:20:42 »
PS: Ještě k tomu sado / maso.
Já se rozhodl blbě a šel jsem cestou maso.
Tj. mít nad sebou pořádnýho pyje, který mě honí do práce, dělat blba za relativně málo.
Nevím, proč jsem se rozhodl dělat maso, jsem učebnicovej saďour.
Že jdu špatně jsem pochopil dost pozdě a není to jednoduchý, stát se z masa tím pořádným sadem.

Na svou obranu musím uvést, že jsem tenkrát nemohl znát důsledky, rozhodoval jsem se ve smyslu "tohle bude děsná zadek, to by mohlo být dobrý". Ale nebyl jsem schopen vidět do budoucnosti. Taky celej cacnej do toho, co mě baví. Dělat maso je kolikrát větší zábava. Ale ...děláš maso...
« Poslední změna: 22. 10. 2021, 14:22:40 od PanVP »

anonacct

Re:Kariérní růst c# vs c++, výhody / nevýhody?
« Odpověď #3 kdy: 22. 10. 2021, 15:20:12 »
C# vývojářů je jak máku. Hledej C++ co není embedded, práce se najít dá, většinou i za pěkný MD rate, pokud něco umíš.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kariérní růst c# vs c++, výhody / nevýhody?
« Odpověď #4 kdy: 22. 10. 2021, 15:31:45 »
Hledej C++ co není embedded, práce se najít dá, většinou i za pěkný MD rate, pokud něco umíš.
Nebo Go (záplava nabídek) či Rust (méně nabídek, ale lépe ohodnocené).


Re:Kariérní růst c# vs c++, výhody / nevýhody?
« Odpověď #5 kdy: 22. 10. 2021, 16:26:40 »
Hledej C++ co není embedded, práce se najít dá, většinou i za pěkný MD rate, pokud něco umíš.
Nebo Go (záplava nabídek) či Rust (méně nabídek, ale lépe ohodnocené).
Da sa v CR (Praha) naozaj najst praca v Ruste?

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kariérní růst c# vs c++, výhody / nevýhody?
« Odpověď #6 kdy: 22. 10. 2021, 16:53:19 »
Hledej C++ co není embedded, práce se najít dá, většinou i za pěkný MD rate, pokud něco umíš.
Nebo Go (záplava nabídek) či Rust (méně nabídek, ale lépe ohodnocené).
Da sa v CR (Praha) naozaj najst praca v Ruste?
Ano, známí, co vlastní/řídí IT firmy, často zoufale hledají vývojáře se zkušenostmi s Rustem (ale převládá C++ a Go).

Re:Kariérní růst c# vs c++, výhody / nevýhody?
« Odpověď #7 kdy: 22. 10. 2021, 19:24:32 »
A čo takto nájsť si pozíciu, kde od teba vyžadujú kombináciu C# aj C++? C# môžeš v rámci jedného projektu používať na bežný rýchly vývoj a C++ na kritické časti. Alebo si nájdi pozíciu v nejakej menšej firme (napr. reklamke), kde ti dajú vo výbere technológií voľnú ruku.

Alebo si nájdi dobre platenú prácu ako C# developer a vo voľnom čase si môžeš kódiť vlastné projekty v C++ (to je napríklad môj prípad).
« Poslední změna: 22. 10. 2021, 19:27:00 od frank128 »

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kariérní růst c# vs c++, výhody / nevýhody?
« Odpověď #8 kdy: 22. 10. 2021, 19:28:04 »
A čo takto nájsť si pozíciu, kde od teba vyžadujú kombináciu
To zní jako C++/CLI :D

borekz

  • ****
  • 492
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kariérní růst c# vs c++, výhody / nevýhody?
« Odpověď #9 kdy: 23. 10. 2021, 07:57:01 »
Je to o produktivitě práce. V Javě s vhodným nástrojem splácáš REST backend za pár minut a skutečnou práci pak odře frontend vývojář. Hry se dnes už dělají v C# a 3D engine se používá hotový, Unreal nebo Unity. Pokud někdo dělá ještě v C++ / OpenGL, tak to má pracnější, ale na trhu výsledek neprodá dráž než splácaninu C# / Unity.

Embed není koncový produkt, ale součást nějakého HW. Problém je, že HW vyrobený u nás má na trhu nižší cenu, protože naše firmy nemají stejné renomé jako ty západní. A pokud si u nás udělá vývojové centrum západní firma, tak chce ušetřit na mzdách. Kdyby mě bavil embed, tak se naučím německy a spakuju se.

anonacct

Re:Kariérní růst c# vs c++, výhody / nevýhody?
« Odpověď #10 kdy: 23. 10. 2021, 09:41:20 »
A jak je na tom dneska platově ten C# vývojář? Já jsem se doslech, že je jich na trhu víc než volných pozic :)

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kariérní růst c# vs c++, výhody / nevýhody?
« Odpověď #11 kdy: 23. 10. 2021, 11:52:31 »
A jak je na tom dneska platově ten C# vývojář? Já jsem se doslech, že je jich na trhu víc než volných pozic :)
Opravdu dobrých je jako šafránu ;)

nak

Re:Kariérní růst c# vs c++, výhody / nevýhody?
« Odpověď #12 kdy: 23. 10. 2021, 16:48:53 »
Doporujucuju urcite delat to co te bavi vic. U C++ to sice muze vypadat, ze tu jsou jen embedded a herni studia, ale tem bych se radsi vyhnul. Jsou tu firmy co nedelaji ani jedno - Pure storage, Barclays, Avast a taky mnoho dalsich mensich firem. Sam pracuju v mensi firme v Praze a zrovna shanime nove C++ programatory. Jmeno firmy psat nebudu, inzerat neni tezke najit. Rozsah 100-150k neni problem, pro seniora je to spis spodni hranice.

Re:Kariérní růst c# vs c++, výhody / nevýhody?
« Odpověď #13 kdy: 23. 10. 2021, 16:59:49 »
nejlépe placené pozice jsou v Praze a v Brně  pro vývoj internetových aplikací a to "JavaEE" a "ASP C# .NET core .NET5/6 + Angular/React + HTML5 + CSS3 + RestAPI" ... od 130k msíčně výše až po 250k.
s C++ je v čr výhradně svázán vývoj v Linuxu a převážně embedded (tj. PLCčka) a je to málo placený, v C++/CLI tady projekty nejsou a to samé platí o C++/CX a C++/WinRT. V C++ pro windows u nás snad ani nikoho neznám kdo by to dělal. Stejně tak i AndroidStudio C++.
Hodně lidí dělá grafiku 2D/3D v C#+Unity hlavně v Brně. Programátora v C++/DirectX12 pro windows nebo Xbox neznám osobně žádnýho - snad BohemiaInteractive apod. prostě jen pár herních studií. Pár firem dělá C++/Qt pro mobilní zařízení a desktop s platem kolem 60k a to je na Prahu málo. ČR je oproti západnímu světu výrazně odlišná je to spíš opak toho co je na západ od nás. Platy jsou tu dobré jen u programátorů pro internet. V ANSI C se neuživíš stoprocentně.
Jak je to s Rustem a další exotika to nevim ... v mém nejbližší okolí to nikdo nepoužívá a ani osobně neznám firmu co by to chtěla...

kate

Re:Kariérní růst c# vs c++, výhody / nevýhody?
« Odpověď #14 kdy: 23. 10. 2021, 17:10:26 »
Hledej C++ co není embedded, práce se najít dá, většinou i za pěkný MD rate, pokud něco umíš.
Nebo Go (záplava nabídek) či Rust (méně nabídek, ale lépe ohodnocené).
Da sa v CR (Praha) naozaj najst praca v Ruste?

Třeba Braiins mě už jako Rust vývojářku uháněli několikrát. Pro někoho koho zajímá krypto to zní zajímavě, ale já to nejsem :) https://braiins.com/careers/rust-developer