Vadný NAS Synology

PanVP

Re:Vadný NAS Synology
« Odpověď #15 kdy: 23. 10. 2021, 18:42:42 »
vyzkoušel jsem nový zdroj a vypadá to OK

Než to nasadíš do ostrého provozu, vyměň i kondíky na desce a fučáky. Další 4 roky na to nebudeš muset šáhnout a pak to půjde do popelnice.


Re:Vadný NAS Synology
« Odpověď #16 kdy: 24. 10. 2021, 13:35:46 »
Proč jen 4 roky a pak půjde do popelnice? Já věci kupuju s tím, že vydrží minimálně 10-15let fungovat (kromě spotřebky jako je HDD nebo mírné údržby jako tady ta výměna kondenzátorů atd)

Re:Vadný NAS Synology
« Odpověď #17 kdy: 24. 10. 2021, 15:00:31 »
Proč jen 4 roky a pak půjde do popelnice? Já věci kupuju s tím, že vydrží minimálně 10-15let fungovat (kromě spotřebky jako je HDD nebo mírné údržby jako tady ta výměna kondenzátorů atd)
Patrně tim bylo myšleno dokud bude zařízení podporováno výrobcem, davají na ně mezinárodní zaruku, už jsem to 4 rok využil u prodejce zaruka nebyla, u synology ano. Box mi vyměnily byla vadná pamět kernel panic.

Více info https://www.synology.com/cs-cz/products/status

PanVP

Re:Vadný NAS Synology
« Odpověď #18 kdy: 24. 10. 2021, 21:46:14 »

Ano, s přihlédnutím k tomu, že ty zdroje vydrží cca 4 roky a k tomu, že už to nějakou dob žije, taky to chce zohlednit životnost disků.

Prostě očakávám, že to za čtyři, čtyři a půl roku bude potřebovat další - větší - údržbu.  Ta už možná nebude dávat valný smysl. OS podporovaný asi bude.

Re:Vadný NAS Synology
« Odpověď #19 kdy: 25. 10. 2021, 08:58:34 »
Ano, s přihlédnutím k tomu, že ty zdroje vydrží cca 4 roky a k tomu, že už to nějakou dob žije, taky to chce zohlednit životnost disků.

Prostě očakávám, že to za čtyři, čtyři a půl roku bude potřebovat další - větší - údržbu.  Ta už možná nebude dávat valný smysl. OS podporovaný asi bude.

OT: To jako vážně ty Synology zdroje (a u modelu za bratru 15k) vydrží jen 4 roky? Občas se mě někdo ptá jaký domácí NAS pořídit (pro BFU) - Tak doporučuju Synology,  klidně novější model (DSx16 a novější) z druhé ruky (ale nové disky). Vzhledem k dobré podpoře výrobce jsou moje očekávání dalšího provozu 5-10 let. Doteď jsem se toho nebál.

Pokud zdroj (a kondíky na desce) Synology vydrží jen 4 roky, co má cenu domu kupovat, aby to vydrželo aspoň 5-10 let s podporou výrobce? A teda nestálo to raketu - jako pro normálního uživatele je krabice na zálohy fotek, domácího videa a starých školních a pracovních dokumentů za 7000,- drahá (páč je za to je nový počítač).
Prostě to obyčejný lidi berou jenom jako stále připojený externí hdd, sdílený v rodině. Tak aby to bylo trochu svižný, moc to nežralo, pro bfu co občas aktualizuje bezpečný a jiný pitchoviny od toho víceméně nepotřebujou.
Gréta je nejlepší.


Re:Vadný NAS Synology
« Odpověď #20 kdy: 25. 10. 2021, 09:45:29 »
Ano, s přihlédnutím k tomu, že ty zdroje vydrží cca 4 roky a k tomu, že už to nějakou dob žije, taky to chce zohlednit životnost disků.

Prostě očakávám, že to za čtyři, čtyři a půl roku bude potřebovat další - větší - údržbu.  Ta už možná nebude dávat valný smysl. OS podporovaný asi bude.

OT: To jako vážně ty Synology zdroje (a u modelu za bratru 15k) vydrží jen 4 roky? Občas se mě někdo ptá jaký domácí NAS pořídit (pro BFU) - Tak doporučuju Synology,  klidně novější model (DSx16 a novější) z druhé ruky (ale nové disky). Vzhledem k dobré podpoře výrobce jsou moje očekávání dalšího provozu 5-10 let. Doteď jsem se toho nebál.

Pokud zdroj (a kondíky na desce) Synology vydrží jen 4 roky, co má cenu domu kupovat, aby to vydrželo aspoň 5-10 let s podporou výrobce? A teda nestálo to raketu - jako pro normálního uživatele je krabice na zálohy fotek, domácího videa a starých školních a pracovních dokumentů za 7000,- drahá (páč je za to je nový počítač).
Prostě to obyčejný lidi berou jenom jako stále připojený externí hdd, sdílený v rodině. Tak aby to bylo trochu svižný, moc to nežralo, pro bfu co občas aktualizuje bezpečný a jiný pitchoviny od toho víceméně nepotřebujou.

Ne vydrží klidně i déle, máme jich desítky a měníme je opravu jen když nám to zakazník chce zaplatit nebo pokud zařízení už nestačí.
Disky neřeším to odejde klidně i nový.  Pokud odejde naska uplně, třeba bleskem a přezijou disky tak přendat disky do jiného syno boxu a jede se dál. Přijde mi že je tohle řešení to lepší na trhu, čekat podporu 10 let je ale utopie, ono to chodí ale neběhá, mam takhle starý qnap funguje, ale je to už utrpení očividně nestihá ani UIčko.

PanVP

Re:Vadný NAS Synology
« Odpověď #21 kdy: 25. 10. 2021, 09:55:54 »
To jako vážně ty Synology zdroje (a u modelu za bratru 15k) vydrží jen 4 roky?

Mňo, tady jde o definici, já říkám čtyři roky, ale je to cca 4 až 5 let.
Nepíšu pět let, protože pět let všichni berou jako 5 let a 11 měsíců, někdo dokonce jako 5-6-7 let.
Oddělení zdroje a zařízení je výhodné, protože po pěti letech (4 roky a 11 měsíců) stačí vyměnit zdroj (za 800) a jede se dál. Po té době taky odejdou, větráky, takže se stejně dělá údržba.

Pokud zdroj (a kondíky na desce) Synology vydrží jen 4 roky
Ne, to jsem neřekl a pokud to tak vyznělo, omlouvám se.
Tady to vypadá, že původní tazatel má možnost si v NAS nechat vyměnit kondíky zadarmo.
Vtip je v tom, že načatý zdroj namáhá kondíky v zařízení a pokud má možnost si je nechat zadáčo vyměnit, tak proč ne.

A poslední věc, Intel jebá ty svoje procesory s řadou vad, ve výsledku ty procíky chcípají, protože jsou blbě vyrobené.
Kdo nic nedělá, nic nepokazí, jasný, ale u Intelu mi to přijde spíš jako vlastnost než excess.

PanVP

Re:Vadný NAS Synology
« Odpověď #22 kdy: 25. 10. 2021, 10:11:34 »
Doplnění: Těch zařízením honím jen relativně "pár desítek", ale už mnoho let. Vyzkoušel jsem si, že je výhodnější nakoupit takové pevné disky, které vydrží 4-5 let a po té době udělat "celkový repas" střev NASu. I s ohledem na odstávku, práci, výjezdy....je to levnější a zákazníka neojebávám jako někteří "spořílci". Původní zdroj nechávám u zařízení, takže v případě problému se dá zařízení rychle oživit. Ventilátory toho mají po těch 4-5 letech dost a bývají zralé na výměnu. Disky to samé. Je možné, že by hodně těch zdrojů ještě nějaký ten rok vydrželo, ale kondenzátory mají tu vlastnost, že jim před snížením kapacity vyroste ESR, takže zdroj pouští větší čurbes do NASu.
Pokud jde ze zdroje čurbes do NASu, víc to nemáhá kondíky uvnitř NASu = a to nechcete.

Je to jako výměna pneumatik nebo brzdových destiček na autě.
Ty taky přece nedojedete do mrtě, ale vyměníte o něco dřív, než si v autě rozbijete vaší lakomou hubu.

Podle mě je zbytečné odjebat docela drahé zařízení tím, že ho provozuju s vysloužilým a už mizerným zdrojem.
Hlavně, ten zdroj stojí pár korun! NAS přežije dva zdroje = 10 let.

Dále, mám zkušenosti, že nechávat starý hardware u zákazníka záměrně havarovat je znak diletantství a šmejdství.
Pokud někde z něčeho sbírám data, tak odstávky mají být plánované. Pokud tam nechám starý zdroj, který odpálí NAS, jednak jsem zákazníka okradl, pak jsem ho okradl znovu, protože tam je další výjezd a taky jsem ho okradl o ztrátu dat, která může být i dost dlouhá. A já mám hodně charakterových vad, ale zlodějina mezi ně nepatří.
« Poslední změna: 25. 10. 2021, 10:18:22 od PanVP »

Re:Vadný NAS Synology
« Odpověď #23 kdy: 25. 10. 2021, 15:45:48 »
Než to nasadíš do ostrého provozu, vyměň i kondíky na desce a fučáky. Další 4 roky na to nebudeš muset šáhnout a pak to půjde do popelnice.

Díky za tip. ;) Vyměnit si to dokážu sám, elektro znalostí na to mám

Re:Vadný NAS Synology
« Odpověď #24 kdy: 25. 10. 2021, 16:05:51 »
Doplnění: Těch zařízením honím jen relativně "pár desítek", ale už mnoho let. Vyzkoušel jsem si, že je výhodnější nakoupit takové pevné disky, které vydrží 4-5 let a po té době udělat "celkový repas" střev NASu. I s ohledem na odstávku, práci, výjezdy....je to levnější a zákazníka neojebávám jako někteří "spořílci". Původní zdroj nechávám u zařízení, takže v případě problému se dá zařízení rychle oživit. Ventilátory toho mají po těch 4-5 letech dost a bývají zralé na výměnu. Disky to samé. Je možné, že by hodně těch zdrojů ještě nějaký ten rok vydrželo, ale kondenzátory mají tu vlastnost, že jim před snížením kapacity vyroste ESR, takže zdroj pouští větší čurbes do NASu.
Pokud jde ze zdroje čurbes do NASu, víc to nemáhá kondíky uvnitř NASu = a to nechcete.

Je to jako výměna pneumatik nebo brzdových destiček na autě.
Ty taky přece nedojedete do mrtě, ale vyměníte o něco dřív, než si v autě rozbijete vaší lakomou hubu.

Podle mě je zbytečné odjebat docela drahé zařízení tím, že ho provozuju s vysloužilým a už mizerným zdrojem.
Hlavně, ten zdroj stojí pár korun! NAS přežije dva zdroje = 10 let.

Dále, mám zkušenosti, že nechávat starý hardware u zákazníka záměrně havarovat je znak diletantství a šmejdství.
Pokud někde z něčeho sbírám data, tak odstávky mají být plánované. Pokud tam nechám starý zdroj, který odpálí NAS, jednak jsem zákazníka okradl, pak jsem ho okradl znovu, protože tam je další výjezd a taky jsem ho okradl o ztrátu dat, která může být i dost dlouhá. A já mám hodně charakterových vad, ale zlodějina mezi ně nepatří.
To te v korporatu nauci...

Umyslne nechavame u malych zakosu umrit hw kdyz uz na nej je podpora "narocna" (porovnani cena prace/cas). Nerikam nemozna ale "narocna".

To co vam cesky kutil tady opravi za par supu tak v US je situace jina. Ne na kazdem rohu ciha Louis Rossmann. Cas vypadku vs preprava zarizeni/doprava technikem je dlouha a nevyplati se. Nebo zakos drzi radeji dalsi boxik skladem jeste v krabici.

Je to dane cenou prace resp. kolik  joudu v okoli dela cast te prace zadarmo aby si udrzelo zakose (typicky cesky priklad).

Doba postcovidova nahrava opet kutilum. Neverili byste jaky srot se ted opravuje 10-15 let stary hw kde se to pred covidem nevyplacelo uz ani krmit elektrinou.

PanVP

Re:Vadný NAS Synology
« Odpověď #25 kdy: 25. 10. 2021, 18:24:31 »
Vyměnit si to dokážu sám

Koukám, že ESR měřáky jsou na alíku za pár peněz. To dřív úplně nebylo.
ESR se dá solidně změřit i když je kondík v desce.
ESR se chová jako odpor v serii ke kondíku, i kdyby tam byl paralelně připojený vybíjecí odpor, tak to změříš dobře.
Netuším, jak jsou ty laciné měřáky přesné, ale určitě se dají změřit alespoň komparací - vzít nový low esr kondík cca podobné kapacity a změřit. Jak začne ESR narůstat, tak měnit. Jinak bych to možná i nechal.
Já je měním jen u základních desek a obecně tam, kde pracují v teple/u zdrojů tepla - nebo u NASů, které byly načaté nebo pracovaly s načatým zdrojem.

Ale u NASů, slušných AP(Cisco), switchů a dalších síťových prvků dávám na "druhé kolo" nový zdroj.
Jednak to bývá "stokorunová položka" a jednak ty zdroje bývají osazeny kondíky, které mají v teple životnost cca 40-50 tisíc hodin. Navíc, mám takové "důvodně podezření", že chcípající zdroj může načutnout i samotné zařízení.