Čistý Android za ~150€

Mlocik97

  • *****
  • 830
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Čistý Android za ~150€
« kdy: 14. 10. 2021, 10:06:29 »
Dobrý deň,

môžete mi odporučiť nejaký fón s čistým Androidom za ~150€ (max 180€)?

Telefón bude používaný na volanie, sem tam fotka, na čítanie kníh, a základné prehliadanie Internetu... nič náročné. Rád by som bol ale aby to bolo plynulé, nech to neseká, nemrzne.

Pozeral som sa na Moto G30 a MotoE7, ale nemám moc skúseností... budem rád za akýkoľvek typ.

Mobil plánujem kúpiť na vianoce.


Re:Čistý Android za ~150€
« Odpověď #1 kdy: 14. 10. 2021, 10:14:25 »
Máme teď v rodině čerstvě Nokia G20 a je to velmi použitelné zařízení s čistým Androidem (One).

PanVP

Re:Čistý Android za ~150€
« Odpověď #2 kdy: 14. 10. 2021, 10:53:03 »
Mám Motorolu s AndroidONE a těsně po záruce začala kravit  >:(
Občas se vypne a nejde zapnout, občas se tváří, že je online a ignoruje hovory.
Do konce záruky s ní nebyl nejmenší problém.

Předtím Xiaomi, se kterým byl hrozné množství problémů a po čtvrté reklamaci mi ho v Alza vyměnili.

Mlocik97

  • *****
  • 830
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Čistý Android za ~150€
« Odpověď #3 kdy: 14. 10. 2021, 12:28:06 »
Ďakujem za rady, pozerám na tú Nokiu, akurát ten gigantický výstup pre foťák na zadnej strany neviem či mi vyhovuje.

Re:Čistý Android za ~150€
« Odpověď #4 kdy: 14. 10. 2021, 15:00:31 »
S Nokií mám problém že tam nejde nějak rozumně odemknout zavaděč (u některých to dělají různé firmy za drobný peníz, někde to snad ani nejde). Asi, běžnému uživateli to je povětšinou jedno, ale i tak.

Zrovna od Nokie bych čekal že to umožní tak pěkně, jako například Pixely.


Mlocik97

  • *****
  • 830
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Čistý Android za ~150€
« Odpověď #5 kdy: 14. 10. 2021, 18:22:09 »
Mne je zavádzač i jedno... už som to aj tak s Androidom vzdal v zmysle že by som to používal (a dalo by sa to použiť) na niečo viac než telefonovanie, ako čítačku kníh, ako GPS, ako foťák a na najzákladnejšie núdzové prehliadanie netu... viacerý tvrdia že sú to "smart"fóny, ale popravde, všetky tie funkcionality čo to ponúka sú tak krkolomné na ovládanie, a je taký špatná user experience s tým že vlastne aj ignorujem že by tie funkcionality existovali. Na reálne použitie/prácu mám desktop (laptop), kde sa nemusím obmedzovať ako u mobilu, kde multitasking je v podstate nemožný, písanie dlhších textov bolestivo krkolomné, pokročilejšia práca nemožná, atď...

Stále sa neviem rozhodnúť nad tou nokiou a motorolou, lebo čo pozerám a zisťujem informácie aj inde, tak vraj tieto 2 značky majú momentálne asi najlepšie smartfóny v tej cenovej kategórii s čistým Androidom.

Re:Čistý Android za ~150€
« Odpověď #6 kdy: 14. 10. 2021, 19:23:34 »
Příliš nechápu tu podmínku čistého Androidu - k čemu je to dobré? Kdysi jsem tedy uvažoval podobně a z těchto důvodů koupil Nokii, leč byl to tak neskutečný krám, že nakonec byla výhra, když telefon zdechnul v záruce a prodejce vrátil peníze (od té doby jenom Samsungy a je klid).

V dané cenové relaci bych vzal Realme 8 5G - 90Hz displej s Full HD+ rozlišením 2400 x 1080, baterie 5000 mAh s rychlým nabíjením 18W, dual SIM + slot na paměťovou kartu, Android 11 (https://www.datart.sk/mobilny-telefon-realme-8-5g-4-64-gb-rmx3241bl4-cierny.html)

Re:Čistý Android za ~150€
« Odpověď #7 kdy: 14. 10. 2021, 20:27:46 »
Sice cenově mimo, ale mám Pixel 4a a je to super telefon (a má čistej android)

Re:Čistý Android za ~150€
« Odpověď #8 kdy: 15. 10. 2021, 02:10:50 »
Sice cenově mimo, ale mám Pixel 4a a je to super telefon (a má čistej android)

Souhlasím. Já si tam dal Lineage ;)

Jinak jeden z pár telefonů které se vejdou příjemně do ruky a nemá různé technologické "úlety".

Re:Čistý Android za ~150€
« Odpověď #9 kdy: 15. 10. 2021, 09:42:34 »
Kdysi jsem tedy uvažoval podobně a z těchto důvodů koupil Nokii, leč byl to tak neskutečný krám

Také, měl jsem Nokii 5 a od čistého systému jsem si sliboval frekventované updaty a rychlost. To druhé se nepotvrdilo, naopak. Systém byl pomalý, lagoval.. Manželky huawei (sic) s podobným (podobně slabým) hardwarem běžel jak z praku (a kdyby se neroztříštil displej, tak běží asi dodnes). Nokii ještě používám jako záložní  telefon a je to peklo, člověk na všechno čekáá...

Určitě neplatí čistý systém == dobře optimalizovaný systém pro daný hw.

Je to ale už několik (2-3) let, nokie se mohly posunout už jinam.

Re:Čistý Android za ~150€
« Odpověď #10 kdy: 15. 10. 2021, 09:47:43 »
Příliš nechápu tu podmínku čistého Androidu - k čemu je to dobré?

Tak předpokládám security a rychlost. Security jednak kvůli zajištěním updatům s min. zpožděním a jednak kvůli tomu, že odpadá nadstavba výrobce nad systémem (a kód, který není, je jediný bezpečný). Rychlost proto, že by teoreticky čistý systém od googlu nezatížený změnami od výrobce měl běžet lépe. To druhé, jak jsem psal výše, se mi s nokií nepotvrdilo, ale mohla to být i nějaká chyba v hardwaru (návrhu), ostatně tehdejší recenze/fóra zpomalování telefonu zmiňovaly, ale netušil jsem, že to bude až tak markantní;  no ale možná už je to teď úplně jinak a nokie jsou svižné.. dlouho jsem žádnou neviděl.

Mlocik97

  • *****
  • 830
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Čistý Android za ~150€
« Odpověď #11 kdy: 15. 10. 2021, 11:07:12 »
No ako doteraz som mal Androidy s nadstavbami ako tie od Samsung a Huawei, a vždy to bolo nejak zabugované, problematícké, a extrémne pomalé... na mojom Huawei Y6 2019 keď stlačím home button, tak niekedy trvá až 20 sekúnd kým ma to hodí na home obrazovku.

Re:Čistý Android za ~150€
« Odpověď #12 kdy: 15. 10. 2021, 11:12:08 »
Tvrzení, že je nadstavba VŽDY k horšímu, je pouhý mýtus a zrovna u Samsungu je tomu přesně opačně. Výrobce si svoji nadstavbu pro svůj telefon umí vyladit a všechno funguje líp, než nějaký univerzální Android, který je navíc primárně napsaný pro Pixel. Ale to si pochopitelně musí každý vyzkoušet sám, já Nokii už měl (jak jsem psal) a do podobného šrotu už nikdy nepůjdu.

Re:Čistý Android za ~150€
« Odpověď #13 kdy: 15. 10. 2021, 13:14:37 »
... už som to aj tak s Androidom vzdal... viacerý (bože to je hrúbka) tvrdia že sú to "smart"fóny....
Problém bude asi v tom, že od telefónu za 150€ očakávaš, že bude svižný, kvalitný, bezpečný, z kvalitných materiálov, s dlhou životnosťou....
Porovnávaš funkcionalitu s notebookom, ktorý stojí pravdepodobne podstatne viac a v oblastiach ktoré spomínaš je akosi prirodzene výhodnejší.
Keď si kúpiš poriadny android mobil (Pixel, Galaxy S) budú vyššie spomenuté požadované vlastnosti pravepodobne OK. Sám používam už 3. pixel v rade (Pixel 4a - mám rád malé mobily) a povedal by som, že stále viac činností robím na mobile namiesto PC. Odkedy mám doma Epson tlačenku so skenerom a veľkú časť práce/dokumentov som presunul do cloudu, tak dokonca aj vytvorenie a tlačenie faktúr či skenovanie dokumentov, čo by som donedávna určite robil cez PC. Internetbanking som na PC neotvoril už asi rok...
Takže za mňa, skús pouvažovať nad pixelom za rádovo 350-470€ (plus DPH) - Pixel 4a alebo Pixel5a, alebo (bože nikdy som si nemyslel že toto poviem) nad Iphone 12 (650€ plus DPH) a možno budeš spokojný...

Re:Čistý Android za ~150€
« Odpověď #14 kdy: 15. 10. 2021, 13:30:51 »
Za 150 neviem ci zozenies nejaky novy pouzitelny rychly android telefon s cistym androidom, mozno tam fleshnut nejaku custom rom.
Ak by si nemal podmienku ze musi byt fungl novy, tak podla mna ak by sa ti podarilo niekde zohnat refubrished/bazar Pixel 2, tak ten splna vsetko vratane ceny (pouzivam posledne 3 roky), jedina "nevyhoda" ze uz nie je oficialne podporovany googlom, takze novy A12 tam nedostanes oficialne.

Ale ak to ma byt len na "volanie, sem tam fotka, na čítanie kníh, a základné prehliadanie Internetu..." tak na 100% splna