Rychlý NWME SSD pro notebook

k3dAR

  • *****
  • 2 892
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rychlý NWME SSD pro notebook
« Odpověď #15 kdy: 10. 10. 2021, 20:12:09 »
Účel SSD:
Mělo by se jednat o SSD, na kterém bude běžet W10 Pro a budou na něm naistalované všechny programy. Potřebuji, aby OS bootoval velmi svižně, stejně tak programy a práce s nimi aby byla co nejrychlejší. Nechci výkon na hry (nehraji). [...]
tak zapremejslej... pri startu OS a nacitani programu, myslis ze vyuzijes 7GB/s cteni?
jak velke jsou ty programy co budes spoustet? a jsou v 1 souboru aby se ta rychlost projevila, nebo rozkoskovane tak aby te zajimalo iops a ne seq. rychlst ;-)


PanVP

Re:Rychlý NWME SSD pro notebook
« Odpověď #16 kdy: 10. 10. 2021, 21:01:50 »
Hlavně nebrat QLC >:(  ...když jsem viděl, co se slušným diskem za měsíc provede těžba Chia (100% na 68%) a že QLC disk s CHIA chcípl po třech týdnech  :o  :o :( WTF... fuj.

Re:Rychlý NWME SSD pro notebook
« Odpověď #17 kdy: 10. 10. 2021, 21:36:50 »
Jedná se o notebook s Ryzenem 4700U.

Účel SSD:
Mělo by se jednat o SSD, na kterém bude běžet W10 Pro a budou na něm naistalované všechny programy. Potřebuji, aby OS bootoval velmi svižně, stejně tak programy a práce s nimi aby byla co nejrychlejší. Nechci výkon na hry (nehraji). Potřebuji ho čistě k pracovním účelům - simulační programy - Matlab, OrCad apod...
OK video stříhat nebudeš, o databázích taky nic nepíšeš, a ty dva programy předpokládám žádné rychlé sekvenční čtení/zápis nepotřebují. Takže tě zajímá náhodné čtení a jelikož bootování a spuštění programů bude jen několikrát za den (bootování asi jen jednou), tak to NVMe budeš jen tak lehce šimrat :-) Kdybys koupil úplně to nejlevnější, tak při běžné práci nepoznáš oproti SN850 rozdíl:
https://pevne-disky.heureka.cz/kingston-nv1-1tb-snvs-1000g/
https://pevne-disky.heureka.cz/intel-solid-state-drive-600p-1tb-ssdpeknw010t8x1/

Pro dobrý pocit, že nemáš úplně to nejlevnější:
https://pevne-disky.heureka.cz/samsung-980-1tb-mz-v8v1t0bw/

Tady máš nějaký žebříček na dlouhé zimní večery, ale cokoliv z horních příček je pro tvé potřeby vyhazování peněz (to si raději připlať za větší kapacitu nebo dokup RAMky):
https://www.tomshardware.com/reviews/best-ssds,3891.html

Re:Rychlý NWME SSD pro notebook
« Odpověď #18 kdy: 10. 10. 2021, 21:39:49 »
Hlavně nebrat QLC >:(  ...když jsem viděl, co se slušným diskem za měsíc provede těžba Chia (100% na 68%) a že QLC disk s CHIA chcípl po třech týdnech  :o  :o :( WTF... fuj.
Dokud nevyčerpáš TBW, tak platí záruka, takže reklamace.

Re:Rychlý NWME SSD pro notebook
« Odpověď #19 kdy: 10. 10. 2021, 23:53:23 »

Jasně, že je tam PCIe 3.0, vždyť je to Intel. :)

Intel?

Aj AMD mobilne CPU maju "len" PCIe 3.0.

Jedná se o notebook s Ryzenem 4700U.

Účel SSD:
Mělo by se jednat o SSD, na kterém bude běžet W10 Pro a budou na něm naistalované všechny programy. Potřebuji, aby OS bootoval velmi svižně, stejně tak programy a práce s nimi aby byla co nejrychlejší. Nechci výkon na hry (nehraji). Potřebuji ho čistě k pracovním účelům - simulační programy - Matlab, OrCad apod...

Rozdiel v bootovani medzi jednotlivymi NVMe SSD je minimalny. Pri takychto programoch nepostrehnes rozdiel medzi spickovym a primernym SSD.
S tym WD diskom nurobis zle, ked ho kupis ale jeho potencial plne nevyuzijes. Tepla sa neboj. Pri tvojej praci sa bude flakat a problemy s teplotou nehrozia. Kludne mozes  ist o kategoriu nizsie. Samsug EVO 970/ 980 alebo cokolvek podobne. 


PanVP

Re:Rychlý NWME SSD pro notebook
« Odpověď #20 kdy: 11. 10. 2021, 01:59:07 »
Dokud nevyčerpáš TBW, tak platí záruka, takže reklamace.

Neplatí, jsou to vychcouši:
https://www.zive.cz/clanky/chcete-tezit-kryptomeny-na-nasich-ssd-zapomente-na-zaruku-vzkazuje-galax/sc-3-a-209867/default.aspx

...reklamovat se nechtělo nikomu... na jedné straně se jim nedivím, na druhé straně by výrobci mělo být prd po tom, co s tím dělám. Omezení na TBW je už tak dost svazující. QLC mají třeba jen 100 TBW pro 500 GB SSD. 
https://www.alza.cz/intel-660p-m-2-512gb-ssd-nvme-d5484937.htm

O menších discích a horších výrobcích ani nebudu mluvit.

Re:Rychlý NWME SSD pro notebook
« Odpověď #21 kdy: 11. 10. 2021, 09:52:50 »
Já u disku rozeznávám a posuzuji, nebo se alespoň snažím, pouze spolehlivost.
Ne papírové, a v laboratořích naměřené, údaje!
Takže si radši vždy připlatím 1-2 tis. za 1TB disk navíc, protože vím, že ne vše pravidelně zálohuji a že při výpadku a ztrátě dat o něco vždy přijdu.
A musí to mít logo Intel, Crucial, Samsung nebo Kingston. Teď jsem kupoval nějaké Crucial P5. Ale např. Samsung 980 Pro, snad si to označení pamatuji správně, ale pouze na SATA rozhraní má dle specifikace 2bit MLC.

Re:Rychlý NWME SSD pro notebook
« Odpověď #22 kdy: 11. 10. 2021, 10:17:06 »
Dokud nevyčerpáš TBW, tak platí záruka, takže reklamace.
Neplatí, jsou to vychcouši:
https://www.zive.cz/clanky/chcete-tezit-kryptomeny-na-nasich-ssd-zapomente-na-zaruku-vzkazuje-galax/sc-3-a-209867/default.aspx
Ano četl jsem o tom, ale to je nějaký čínský výrobce, který se u nás neprodává. U našich evropských NVMe/SSD o žádném omezení nevím. Souhlasím s tebou, že výrobcům by mělo být, při uplatňování záruky, jedno na co zákazník ten disk používal.

Omezení na TBW je už tak dost svazující. QLC mají třeba jen 100 TBW pro 500 GB SSD. 
https://www.alza.cz/intel-660p-m-2-512gb-ssd-nvme-d5484937.htm
Nedávno jsem někde na fóru psal, že svůj systémový SSD jsem za 7 let přepsal cca 30x, tzn. těch 100TBW bych u 500 GB SSD (což bych musel přepsat 200x) vyčerpal za víc jak 40 let. Možná je to i tím, že jsem se při nastavování SSD choval až přehnaně pečlivě, takže používám na surfování profile-sync-daemon a i Spotify jsem přesměroval do RAMdisku, ale i bez toho není při běžném používání TBW problém ani u těch nejlacinějších SSD. A pokud už někdo vytváří kvanta dat (video editing), tak si koupí rychlé SSD kde se očekává i vyšší TBW.

Re:Rychlý NWME SSD pro notebook
« Odpověď #23 kdy: 11. 10. 2021, 10:26:21 »
Jasně, že je tam PCIe 3.0, vždyť je to Intel. :)
Intel?
Aj AMD mobilne CPU maju "len" PCIe 3.0.
Aha, ntb zas tak moc nesleduji, takže jsem myslel, že když AMD nabízí PCIe 4.0 na desktopu, tak i na ntb. Že by nakonec Intel předběhl AMD s PCIe 4.0 na ntb? https://www.grunex.com/article/intel-nabidne-u-nejlepsich-notebooku-podporu-pcie-4-0-zname-presne-frekvence-cipu/13041

Re:Rychlý NWME SSD pro notebook
« Odpověď #24 kdy: 11. 10. 2021, 10:35:17 »
že ne vše pravidelně zálohuji a že při výpadku a ztrátě dat o něco vždy přijdu.
Jestli při výpadku energie přijdeš o již uložená data, tak to by muselo být SSD vadné nebo by to musel být nějaký problém filesystému.

PanVP

Re:Rychlý NWME SSD pro notebook
« Odpověď #25 kdy: 11. 10. 2021, 10:42:43 »

Nemůžeš ostatní sousdit podle sebe, chováš se k SSD evidentně velmi ohleduplně.

Šetrnější uživatelé totiž běžně:
- při výběru SSD koukají na TBW
- neorientují se jen podle ceny, ale zajímá je i kvalita
- už při rozdělení SSD nechávají třeba 20% neobsazeného místa (to dělám já)
- provádí alespoň nějaké optimalizace šetřící zápisy

Oproti tomu běžní uživatelé:
- SSD kupují podle vzhledu (jestli bliká, jestli je to super gaming značka...)
- SSD přeplňují, často nad 90% kapacity
- kupují SSD tak velké, jak potřebují
- kupují levná SSD bez ohledu na TBW
- aktualizace her mají často 20 GB (WoT, WoW, WoWs...)
- SSD dřou profily prohlížeče
- SSD dřou přehrávaná YT videa, která se alespoň částečně cachují na disk
- nevypínají virtuální paměť

Tohle s TLC zatím nebyl problém, ale QLC fakt není kvalitka  :-\
« Poslední změna: 11. 10. 2021, 10:44:30 od PanVP »

Re:Rychlý NWME SSD pro notebook
« Odpověď #26 kdy: 11. 10. 2021, 11:47:30 »
@PanVP:
Jako jo, pokud si někdo koupí nejlacinější QLC a pak ho dře až na kost, tak může vyčerpat TBW, ale snažil jsem se naznačit, že to s TBW není tak žhavé. Přece jen aktualizace her se neprovádí každý den a kdyby se běžným surfováním spotřebovalo 50GB za měsíc a Spotify by si vzalo 150GB/měsíc, tak je pořád i těch 100 TBW dostatečných na následující desetiletí. Reálnější mi přijde, že by TBW mohl spotřebovat nějaký splašený proces na pozadí = bug.

PanVP

Re:Rychlý NWME SSD pro notebook
« Odpověď #27 kdy: 11. 10. 2021, 12:00:27 »

Souhlasím s tebou v mnoha ohledech.
Jenže, šíří se různé "FUD" že hodnoty TBW u QLC disků jsou vycucné z prstu, stanovené nějakým odhadem a zaokrouhlené na stovky nahoru. Obávám se, že jsem tomu také podlehl - po mých zkušenostech s QLC, kdy TLC disk Chia sice čubčí, ale životnost klesá poměrně "předvídatelně". Jinými slovy, disk prostě pomalu odchází. U toho QLC mám pocit (skutečně pocit, který nemám podložený dostatečným počtem dat), že mi QLC vadne před očima  >:(

No, Chia šla do háje, takže až taková tragédie to není, přesto ve mně QLC nebudu ani sebemenší důvěru.

Re:Rychlý NWME SSD pro notebook
« Odpověď #28 kdy: 11. 10. 2021, 12:13:41 »
Momentálně mám od výroby v PC "WDC SN530 SDBPMPZ-512G-1001.

Myslíte tedy, že lepší SSD s vyšší rychlostí vykonávání a rychlejším odezvou sehnat už nelze?

RDa

  • *****
  • 2 570
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rychlý NWME SSD pro notebook
« Odpověď #29 kdy: 11. 10. 2021, 12:16:54 »
No, Chia šla do háje, takže až taková tragédie to není, přesto ve mně QLC nebudu ani sebemenší důvěru.

Neni to spis tou SLC cache, takze se onen disk jevi jako pomaly?

Zrovna na chia to QLC neni kvuli tomu vhodny - pokud tedy nemas moznost tam tech disku nastrkat vicero a jet to paralelne (coz ale vyzaduje adekvatni pamet). Tento use case je hodne specificky - a optimum rychlosti i hodnoty se nachazi jinde nez v cemkoliv co je spojeno s QLC :) Je to jako bys postavil SSD NAS a pak tam nastrkal 100mbit sit :)