Odpovědnost za škodu? Problémový junior a zklamání z práce

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Odpovědnost za škodu? Problémový junior a zklamání z práce
« Odpověď #75 kdy: 26. 09. 2021, 16:33:40 »
Testy jsou naprd, o tom žádná. [...] Samozřejmě typy jsou všespásné
To právě naplatí. Jenže testy jsou o sémantice, kdežto typy kontrolují spíš syntax (je tam průnik, ale malý). Můj aktuální problém jsou tupé chyby (copy/paste překlepy) v boilerplate kódu, to je obzvlášť hnusná a v ideálním světě zbytečná kategorie. Maníci píšou v Go, ale v Rustu nebo Javě by byl stejný problém. Pro tu dnešní módu mikroslužeb asi neexistuje vhodný jazyk, boilerplate se píše všude. Přitom přesně v tomto bodě jsme už jednou byli.


anonacct

Re:Odpovědnost za škodu? Problémový junior a zklamání z práce
« Odpověď #76 kdy: 26. 09. 2021, 17:48:44 »
Naopak - výpověď je jediná správná možnost, jak z toho ven. Nikdy bych nespolupracoval s někým, kdo mi začne vyhrožovat. Doporučil bych utéct co nejdřív. Jedná se o toxickou firmu, dost možná i toxický kolektiv, a hlavně zmrda šéfa, kterému se stejně nezavděčí. Pokračovat nebo cokoliv se snažit napravit nemá cenu. Podle toho co napsal je ten projekt stejně v hajzlu a nebude asi nikdy fungovat.

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Odpovědnost za škodu? Problémový junior a zklamání z práce
« Odpověď #77 kdy: 26. 09. 2021, 22:09:56 »
Testy jsou naprd, o tom žádná. [...] Samozřejmě typy jsou všespásné
To právě naplatí. Jenže testy jsou o sémantice, kdežto typy kontrolují spíš syntax (je tam průnik, ale malý).
Testy verzus Typy jsme už jednou probírali. Asi netřeba to otevírat znova.

Pro tu dnešní módu mikroslužeb asi neexistuje vhodný jazyk
Mikroslužby jsou tak trochu problém sám o sobě. Protože tím jak je to rozcapené, tak se to blbě hlídá (zda jsou dodržené kontrakty, zda je problém v dostupnosti, nebo v kódu, ...) Možná by to nemusel být technický problém, ale jsme ve fázi, kdy se snad všechny služby píšou ad-hoc, takže je snadné se na to či ono vybodnout.

Pochlub se detaily.

Můj aktuální problém jsou tupé chyby (copy/paste překlepy) v boilerplate kódu, to je obzvlášť hnusná a v ideálním světě zbytečná kategorie. ... boilerplate
Můžeš to rozvést?

PanVP

Re:Odpovědnost za škodu? Problémový junior a zklamání z práce
« Odpověď #78 kdy: 26. 09. 2021, 22:25:13 »
Tohle by nemělo zapadnout:

Naopak - výpověď je jediná správná možnost, jak z toho ven. Nikdy bych nespolupracoval s někým, kdo mi začne vyhrožovat. Doporučil bych utéct co nejdřív. Jedná se o toxickou firmu, dost možná i toxický kolektiv, a hlavně zmrda šéfa, kterému se stejně nezavděčí.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Odpovědnost za škodu? Problémový junior a zklamání z práce
« Odpověď #79 kdy: 26. 09. 2021, 22:42:41 »
Testy jsou naprd, o tom žádná. [...] Samozřejmě typy jsou všespásné
To právě naplatí. Jenže testy jsou o sémantice, kdežto typy kontrolují spíš syntax (je tam průnik, ale malý).
Testy verzus Typy jsme už jednou probírali. Asi netřeba to otevírat znova.
Více než jednou :) Jo, netřeba. Navíc teď mě trápí něco jiného, co nevyřeší ani testy, ani typy (aspoň ne typy v běžných jazycích, že to řeší kategorie monomorfických endofunktorů osmého řádu mi asi s gRPC nepomůže).


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Odpovědnost za škodu? Problémový junior a zklamání z práce
« Odpověď #80 kdy: 26. 09. 2021, 22:48:04 »
Pro tu dnešní módu mikroslužeb asi neexistuje vhodný jazyk
Mikroslužby jsou tak trochu problém sám o sobě. Protože tím jak je to rozcapené, tak se to blbě hlídá (zda jsou dodržené kontrakty, zda je problém v dostupnosti, nebo v kódu, ...) Možná by to nemusel být technický problém, ale jsme ve fázi, kdy se snad všechny služby píšou ad-hoc, takže je snadné se na to či ono vybodnout.

Pochlub se detaily.
Detaily nejsou moc zajímavé, problém je celková koncepce — každá entita (třeba User nebo Invoice) má jednu reprezentaci (třídu) pro komunikaci s API (veřejné endpointy), jednu pro ukládání do databáze (ORM) a další pro gRPC (zprávy pro protokol). Většina kódu dělá jen to, že převádí instance těchto nádher z jedné na druhou podle toho, co se právě volá nebo ukládá. A nejde to jednoduše sjednotit, protože velká část kódu se generuje různými nástroji.

Ten převodní kód se píše ručně, vesměs kombinace copy/paste a ad-hoc úprav.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Odpovědnost za škodu? Problémový junior a zklamání z práce
« Odpověď #81 kdy: 26. 09. 2021, 22:52:15 »
Můj aktuální problém jsou tupé chyby (copy/paste překlepy) v boilerplate kódu, to je obzvlášť hnusná a v ideálním světě zbytečná kategorie. ... boilerplate
Můžeš to rozvést?
Viz výše, jen doplním, že před bratru třiceti lety už tato technologie existovala (akorát se jí neříkalo mikroslužby) a technické řešení bylo mnohem příčetnější, než dnešní splácanec RPC, ORMu a RESTu. Koukám, že většina dnešních vývojářů tuhle část SW historie vůbec nezná a místo poměrně jednoduchého kola vymýšlí robotickou stonožku.

PanVP

Re:Odpovědnost za škodu? Problémový junior a zklamání z práce
« Odpověď #82 kdy: 26. 09. 2021, 23:11:25 »
místo poměrně jednoduchého kola vymýšlí robotickou stonožku

 ;D tak to je krásný popis toho, co teď právě dělám  ;D

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Odpovědnost za škodu? Problémový junior a zklamání z práce
« Odpověď #83 kdy: 26. 09. 2021, 23:44:57 »
místo poměrně jednoduchého kola vymýšlí robotickou stonožku
;D tak to je krásný popis toho, co teď právě dělám  ;D
Gratuluju. Sejdeme se v Bohnicích :)

Re:Odpovědnost za škodu? Problémový junior a zklamání z práce
« Odpověď #84 kdy: 27. 09. 2021, 03:49:03 »
Můj aktuální problém jsou tupé chyby (copy/paste překlepy) v boilerplate kódu, to je obzvlášť hnusná a v ideálním světě zbytečná kategorie. ... boilerplate
Můžeš to rozvést?
Viz výše, jen doplním, že před bratru třiceti lety už tato technologie existovala (akorát se jí neříkalo mikroslužby) a technické řešení bylo mnohem příčetnější, než dnešní splácanec RPC, ORMu a RESTu. Koukám, že většina dnešních vývojářů tuhle část SW historie vůbec nezná a místo poměrně jednoduchého kola vymýšlí robotickou stonožku.
Kolki z dnesnych programatorov daju xml validovane proti scheme, alebo binarny protokol, kde tu istu definiciu zdielaju obe strany komunikacie. Dnes je v mode json, vygenerovany swagger a podla potreby dopatlany klient. A ORM? K comu sa ucit SQL, ked je v mode jednym prikazom zavolat z ORM 50 krat databazu, miesto jedneho volania rekurzivneho dotazu. Dnes staci aby "odbornik" vedel namiesat lepidlo ktore mu zlepi prevodovku z tatry s kosackou na travu tak aby to spolu nejako drzalo dokopy...

L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Odpovědnost za škodu? Problémový junior a zklamání z práce
« Odpověď #85 kdy: 27. 09. 2021, 07:10:18 »
Kolki z dnesnych programatorov daju xml validovane proti scheme, alebo binarny protokol, kde tu istu definiciu zdielaju obe strany komunikacie.

Myslíš GraphQL? ;)

nula

Re:Odpovědnost za škodu? Problémový junior a zklamání z práce
« Odpověď #86 kdy: 27. 09. 2021, 07:43:17 »
Testy jsou naprd, o tom žádná. [...] Samozřejmě typy jsou všespásné
To právě naplatí. Jenže testy jsou o sémantice, kdežto typy kontrolují spíš syntax (je tam průnik, ale malý). Můj aktuální problém jsou tupé chyby (copy/paste překlepy) v boilerplate kódu, to je obzvlášť hnusná a v ideálním světě zbytečná kategorie. Maníci píšou v Go, ale v Rustu nebo Javě by byl stejný problém. Pro tu dnešní módu mikroslužeb asi neexistuje vhodný jazyk, boilerplate se píše všude. Přitom přesně v tomto bodě jsme už jednou byli.

No.. neni trochu problem, ze Go tak neprimo vybizi k psani boilerplatu, kdyz nepodporuje generika a stylem errorhandlingu? Popravde Go moc neznam.. pricichl sem k tomu davno a fakt se mi nelibil, takze jsem ho nechal...

Re:Odpovědnost za škodu? Problémový junior a zklamání z práce
« Odpověď #87 kdy: 27. 09. 2021, 08:49:06 »
Kolki z dnesnych programatorov daju xml validovane proti scheme, alebo binarny protokol, kde tu istu definiciu zdielaju obe strany komunikacie.

Myslíš GraphQL? ;)
Nie, ja myslim xsd + wsdl... GraphQL pouziva xml schemu? Asi by som sa stavil ze bude generovana a v kvalite asi ako swager...

L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Odpovědnost za škodu? Problémový junior a zklamání z práce
« Odpověď #88 kdy: 27. 09. 2021, 09:49:04 »
GraphQL pouziva xml schemu?

Naštěstí ne.

Asi by som sa stavil ze bude generovana a v kvalite asi ako swager...

Tak to bys prohrál. Schéma je definované člověkem a je vynucované. Tedy pokud se server pokusí poslat něco, co neodpovídá jím deklarovanému schématu, tak spadne a rovnou si jeho programátoři mohou počíst v logách, kde udělali chybu.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Odpovědnost za škodu? Problémový junior a zklamání z práce
« Odpověď #89 kdy: 27. 09. 2021, 10:03:57 »
Testy jsou naprd, o tom žádná. [...] Samozřejmě typy jsou všespásné
To právě naplatí. Jenže testy jsou o sémantice, kdežto typy kontrolují spíš syntax (je tam průnik, ale malý). Můj aktuální problém jsou tupé chyby (copy/paste překlepy) v boilerplate kódu, to je obzvlášť hnusná a v ideálním světě zbytečná kategorie. Maníci píšou v Go, ale v Rustu nebo Javě by byl stejný problém. Pro tu dnešní módu mikroslužeb asi neexistuje vhodný jazyk, boilerplate se píše všude. Přitom přesně v tomto bodě jsme už jednou byli.
No.. neni trochu problem, ze Go tak neprimo vybizi k psani boilerplatu, kdyz nepodporuje generika a stylem errorhandlingu? Popravde Go moc neznam.. pricichl sem k tomu davno a fakt se mi nelibil, takze jsem ho nechal...
Není. Boilerplate z gRPC nebo ORM s generickými typy vůbec nesouvisí.