Homeoffice Rakousko

Re:Homeoffice Rakousko
« Odpověď #15 kdy: 24. 09. 2021, 08:30:58 »
nikdo nemusi nic vedet.
presne tak. kdo se moc pta moc se dozvi.
Děkuji za možnost editace příspěvku.


kek1

Re:Homeoffice Rakousko
« Odpověď #16 kdy: 24. 09. 2021, 09:47:53 »
Pokud to chceš řešit ofiko, bacha na to, že práci z česka musíš přiznat na české straně a taky tady zdanit.
Takže tvoje firma, by musela otevřít entitu v česku, a zdanit tvoji práci na půl tam a na půl tady.

Resp. to jak to bude dělat tvoje firma tě nemusí, ale pokud tohle neudělají, tak dny kdy jsi na home officu budeš danit dvakrát, a velmi těžko pak budeš dostávat daně zpět z Rakousého Fú, protože na tohle se smlouva o dvojím zdanění nevstahuje

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Homeoffice Rakousko
« Odpověď #17 kdy: 24. 09. 2021, 10:11:16 »
Ach jo...člověk stále žasne jak jsou někteří jedinci omezení. Já také fachčil pro rakouskou firmu a byl jsem občas home office. Vedení jsem řekl, že jsem si našel v Rakousku děvčicu a bývám u ní. Dál už se nikdo nestaral a vše bylo v pořádku.
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

Re:Homeoffice Rakousko
« Odpověď #18 kdy: 24. 09. 2021, 11:20:11 »
To by mě zajímalo, jak zdaňují řidiči kamionů a další podobné typy profesí - vždyť ti pracují každou chvíli v jiné zemi.  ;D

kek1

Re:Homeoffice Rakousko
« Odpověď #19 kdy: 24. 09. 2021, 13:34:29 »
Ti jsou předpokládám placeni za práci v zahraničí standardně formou diet, které se nedají vůbec.


kek1

Re:Homeoffice Rakousko
« Odpověď #20 kdy: 24. 09. 2021, 13:43:46 »
*nedaní

Re:Homeoffice Rakousko
« Odpověď #21 kdy: 24. 09. 2021, 17:48:38 »
Ahoj,

prosím nemáte někdo zkušenost, informace - jak řešit situaci homeffice v případě, že jsem občanem CR (vč trvalého bydliště), ale smlouvu na HPP pro Rakouskou firmu s občasným homeoffice, které je na uzemí CR? Jinak práce (IT) probíhá v kanceláři zaměstnavetele v Rakousku. Mají problém s tím, že HO není na stejném uzemí, jako je sídlo firmy a dochází tak prý k rozdílnému danění. Finanční uřad v CR sdělil, že jim nezáleží, kde práci vykonáváte, ale kdo je zaměstnavatelem a kde sídlí a dle toho se to řídí. Bohužel se mi nedaří najít více
Pozor: daňový domicil se počítá podle toho, kde člověk přebývá nejvíc, nikoliv podle trvalého bydliště (nebo dokonce občanství, to je úplně irelevantní). Dojíždění přes hranice se samozřejmě nepočítá jako přebývání.

Takže pokud tohle není otevřená otázka, tak správná odpověď je: daňový poradce.
Rozhodně nedoporučuji si takovéto přiznání bastlit na koleně. Rozhodně ne pro české úřady a speciálně ne v Andrejově éře!

PS: Pracovní i daňový režim řidičů kamionů je speciální a v mnoha evropských zemích je to středně velké politické téma.

vlna

Re:Homeoffice Rakousko
« Odpověď #22 kdy: 24. 09. 2021, 21:38:59 »
Asi nejlépe začít na https://www.dauc.cz/dokument/?modul=pr&cislo=64597 a podle toho se nějak zařídit.

Re:Homeoffice Rakousko
« Odpověď #23 kdy: 24. 09. 2021, 22:12:12 »
jsem si jisty tim nepocitanim dojizdeni?
". Do počítání období zmíněných v odstavci 2 písmeno a) se zahrnují následující dny:
a) všechny dny fyzické přítomnosti včetně dní příjezdů a odjezdů a"

neni dojizdeni  den fyzicke pritomnosti?

Dale, ja teda jsem par zkousel a danovy poradci od tohohle tematu utekli.

a pokud mluvime o HO, tak ten tedy pravdepodobne preklopi pocet dny stravenych v druhem state pod tech 183


Pozor: daňový domicil se počítá podle toho, kde člověk přebývá nejvíc, nikoliv podle trvalého bydliště (nebo dokonce občanství, to je úplně irelevantní). Dojíždění přes hranice se samozřejmě nepočítá jako přebývání.

Takže pokud tohle není otevřená otázka, tak správná odpověď je: daňový poradce.
Rozhodně nedoporučuji si takovéto přiznání bastlit na koleně. Rozhodně ne pro české úřady a speciálně ne v Andrejově éře!

PS: Pracovní i daňový režim řidičů kamionů je speciální a v mnoha evropských zemích je to středně velké politické téma.

M_D

  • ****
  • 319
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Homeoffice Rakousko
« Odpověď #24 kdy: 25. 09. 2021, 10:15:28 »
Nedá se na toto použít institut závazného posouzení? To by ti ten daňový poradce měl být schopen minimálně říci. Zkrátka požádám o oficiální vyjádření svůj finančák, vysolím 10 kKč poplatek a dostanu papír, kterým pak můžu mávat jako platným k danámu problému.

Re:Homeoffice Rakousko
« Odpověď #25 kdy: 25. 09. 2021, 10:54:40 »
jsem si jisty tim nepocitanim dojizdeni?
". Do počítání období zmíněných v odstavci 2 písmeno a) se zahrnují následující dny:
a) všechny dny fyzické přítomnosti včetně dní příjezdů a odjezdů a"

neni dojizdeni  den fyzicke pritomnosti?
Pojmem "dojíždění" jsem myslel "tam a zpět v jednom dni". Jinými slovy přespávání doma.

Jinak samozřejmě je potřeba spočítat opravdu dny strávené k každém státě a podle toho platí domicil. Víc nic není potřeba řešit (v rámci EU).

a pokud mluvime o HO, tak ten tedy pravdepodobne preklopi pocet dny stravenych v druhem state pod tech 183
Jj, tohle je potřeba vyjasni jako první věc.


Dale, ja teda jsem par zkousel a danovy poradci od tohohle tematu utekli.
Protože to zbytečně komplikuješ. Ale ono to není potřeba komplikovat: buďto bydlíš v ČR a máš zahraničního zaměstnavatele (a tohle čeští daňoví poradci zvládnou), nebo bydlíš v Rakousku daně ti dělá rakouský Steuerberater.

Víc není co řešit - pokud tedy nemáš nějaké jiné příjmy, nebo pokud si vyloženě nechceš dát do nákladů či odpočtů nějaké výdaje. Pak to teprve začne být masakr.


Re:Homeoffice Rakousko
« Odpověď #26 kdy: 25. 09. 2021, 12:02:49 »
a ten scenar doplaceni ceske dane (i.e. zapocitani dani zaplacenych v jinem state), se teda aplikuje kdy?
to neni u zamestnani, ale pouze jine prijmy? (jinak jak jsem pochopil z toho clanku,  UK a Nemecko je ci bylo vyjmuto z tohoto principu a vzdy se plati ).

jinak masakr je to casto, treba u prace pro Svycarskou firmu, kde jsem trval na 2 dnech HO, UK recruiter vymyslel a vynucoval, ze na 3 dny to bude zamestnanecka smlouva, ty 2 dny jedu jako kontraktor.
BTW, se to nikdy nezrealizovalo, protoze ta role nikdy nevznikla (jako na projekte, nesouviselo se mnou), coz mi prijde je typicky, jakmile recruiter podezrele protahuje a komplikuje situaci.

Jinak zrovna ted mam na stole nabidku, kde britsky recruiter se ocividne schovava za bulharskou firmou, ktera by fakturovala ceske firme, ale smlouva je poseta UK terminy a pozadavky (jako je ITAPA a IR35) s dodatkem, ze vse se pripadne bude resit britskym soudem.
COz mi prijde zajimavej pokus, napsat smlouvu mezi dvema EU firmama, ale vlastne podle UK prava.

jinak kvuli tomuhle cizi firmy tady zamestnavaji pres cesky sro (neni to kvuli placeni ceskych nizkych plati, to by mohli nabidnout tak jako tak). a to vede k pruseru, kdy clovek formalne spadne pod ceskej management.


Protože to zbytečně komplikuješ. Ale ono to není potřeba komplikovat: buďto bydlíš v ČR a máš zahraničního zaměstnavatele (a tohle čeští daňoví poradci zvládnou), nebo bydlíš v Rakousku daně ti dělá rakouský Steuerberater.

Víc není co řešit - pokud tedy nemáš nějaké jiné příjmy, nebo pokud si vyloženě nechceš dát do nákladů či odpočtů nějaké výdaje. Pak to teprve začne být masakr.

Re:Homeoffice Rakousko
« Odpověď #27 kdy: 25. 09. 2021, 13:54:10 »
a ten scenar doplaceni ceske dane (i.e. zapocitani dani zaplacenych v jinem state), se teda aplikuje kdy?
to neni u zamestnani, ale pouze jine prijmy? (jinak jak jsem pochopil z toho clanku,  UK a Nemecko je ci bylo vyjmuto z tohoto principu a vzdy se plati ).
To ti řekne (a udělá) daňový poradce.
V podstatě existují dvě varianty, co jsem tak pochytil: buďto se od příjem zdaněný v jiném státě nezapočítá do daňového základu, nebo se započítá ale potom se vypočtená daň sníží o zaplacenou daň. Který režim se používá závisí na konkrétní bilaterární dohodě a je to různé i v rámci EU.
Každopádně, akreditovaný daňový poradce tohle musí plně ovládat, no problem. Zvlášť když se jedná o Rakousko, kde pracují desetitisíce českých pendlerů.

jinak masakr je to casto, treba u prace pro Svycarskou firmu, kde jsem trval na 2 dnech HO, UK recruiter vymyslel a vynucoval, ze na 3 dny to bude zamestanecka smlouva, ty 2 dny jedu jako kontraktor.
BTW, se to nikdy nezrealizovalo, protoze ta role nikdy nevznikla (jako na projekte, nesouviselo se mnou), coz mi prijde je typicky, jakmile recruiter podezrele protahuje a komplikuje situaci.
Švýcaři mají samozřejmě extrabuřty a naprosto milují když mohou někomu zkomplikovat život (většinou tedy sobě navzájem, naštěstí). SRN a Francie mají smlouvy které to hodně zjednodušují (Itálie a Rakousko na tom budou podobně, ale pokud vím žádné jiné město v Konfederaci se "nevylilo" do sousedních států jako Basilej), ale věřím že u ČR to bude komplikovanější... navíc je dost dobře možné že ten UK recruiter (a jeho CH kontakt) ani nevěděli že ČR je v EU.


Re:Homeoffice Rakousko
« Odpověď #28 kdy: 25. 09. 2021, 14:06:35 »
OK, diky.

Jinak ted jsem chtel koupit auto v Drazdanech a odpovedeli mi, ze "export nedelaji." Jediny co o mne vedeli, ze mail mail domenu ".cz".

Asi tolik, jak se k nam chovaji nemci a rakusaci.

al.da

Re:Homeoffice Rakousko
« Odpověď #29 kdy: 25. 09. 2021, 23:00:33 »
To by mne zajimalo jak se HR dozvedelo, ze delate z CZ. Ja jsem na HO uz 2 roky a nikdo nezjistoval odkud pracuju, ani se to nikam nehlasilo Navic mame nove prostory ale ty jsou kalkulovane uz jen na asi 60% lidi, takze snad uz nikdy nebudu muset do office :)

Dalsi vec je divna, ze nemate trvaly pobyt v AT kdyz jste na HPP