Po instalaci Fedory nelze nabootovat Windows

Po instalaci Fedory nelze nabootovat Windows
« kdy: 21. 09. 2021, 22:19:51 »
Ahoj. Chtel jsem zkusit novy Fedora 34 i3 spin, a protoze jsem nebyl spokojen s nedokoncenou instalaci F33, nainstaloval jsem F34 vedle F33 natvrdo. Bohuzel jak jsem zjistil pozdeji, tentokrat jsem nekde udelal chybu a Windows nesel nabootovat. Asi dva tydny jsem se to snazil opravit, ale bezuspesne. Dneska jsem to konecne vzdal a sahl jsem po Windows Rescue Tool (nebo Disk nebo jak se to jmenuje). Moznost Repair Boot nefunguje, ale to jsem vedel, protoze jsem to skousel. Zvolil jsem tedy moznost preinstalovat Win 10. K memu neradostnemu prekvapeni toto selze, vypise ze se zadne zmeny neudaly (cos neni pravda, nebot mi to to formatovalo cely disk, vypada to ze uspesne udelala C: svazek, ale EFI partition a Windows recovery environment partition jsou prazdne). Zadne jine recovery pointy nebo podobne veci nemam, nebot Win 10 (ktery mam predinstalovany na notebooku) mam jako "mainstream zalohu", tudiz zadne zalohy jsem nedelal a mylne se domnival, ze reset do tovarniho nastaveni nebude problem. Mate nejake rady co s tim? Dik


Re:Po instalaci Fedory nelze nabootovat Windows
« Odpověď #1 kdy: 22. 09. 2021, 15:56:51 »
Tak jsem to konečně "opravil". Na Lenovo podpoře jsem po zadání sériového čísla notebooku stáhl jakési udělátko co mě vytvořilo rescue disk. Windows se mě úspěšně nainstaloval do továrního nastavení. Myslím si že nachvilku si budu užívat bezstarostnosti továrního nastavení a na nějakou dobu si odpustím hrátky se systémem :) . Uvidím jak dlouho mě to vydrží a začne se mě stýskat zpátky po linuxu :)

Re:Po instalaci Fedory nelze nabootovat Windows
« Odpověď #2 kdy: 22. 09. 2021, 16:30:47 »
Tak to ja som pred mnoho rokmi nainstaloval fedora core, zistil som ze widle mi len zbytocne zaberaju miesto, tak som ich zmazal... smutno mi za nimi doteraz nebolo a som si isty ze ani nebude...

Re:Po instalaci Fedory nelze nabootovat Windows
« Odpověď #3 kdy: 22. 09. 2021, 17:18:09 »
Tak jsem to konečně "opravil". Na Lenovo podpoře jsem po zadání sériového čísla notebooku stáhl jakési udělátko co mě vytvořilo rescue disk. Windows se mě úspěšně nainstaloval do továrního nastavení. Myslím si že nachvilku si budu užívat bezstarostnosti továrního nastavení a na nějakou dobu si odpustím hrátky se systémem :) . Uvidím jak dlouho mě to vydrží a začne se mě stýskat zpátky po linuxu :)

Pokud mas Wokna 10 v verzi professional, mas tak taky Hyper-V hypervizor. Navod viz google
Fedoru si proste nainstaluj jako Hyper-V image, virtualizacni overhead je velice maly.

Re:Po instalaci Fedory nelze nabootovat Windows
« Odpověď #4 kdy: 22. 09. 2021, 22:23:53 »
Tak to ja som pred mnoho rokmi nainstaloval fedora core, zistil som ze widle mi len zbytocne zaberaju miesto, tak som ich zmazal... smutno mi za nimi doteraz nebolo a som si isty ze ani nebude...

Tak já jsem zatím vždy Windows zmenšil na v podstatě minimum a tak daleko jsem nezašel. Připadne mě škoda to vymazat když mám na to licenci a nedostatkem místa rozhodně netrpím, spíš nedostatkem flešek jak jsem dneska zjistil.

Pokud mas Wokna 10 v verzi professional, mas tak taky Hyper-V hypervizor. Navod viz google
Fedoru si proste nainstaluj jako Hyper-V image, virtualizacni overhead je velice maly.

Linux mám za hlavní systém, takže virtualiovat to si myslím že nemá smysl. O Hyper-V jsem nevěděl, díval jsem se na jenom zběžně, je v tom nějaký rozdíl oproti třeba VirtualBoxu nebo něčemu takovému?


Re:Po instalaci Fedory nelze nabootovat Windows
« Odpověď #5 kdy: 22. 09. 2021, 22:44:32 »
Tak já jsem zatím vždy Windows zmenšil na v podstatě minimum a tak daleko jsem nezašel. Připadne mě škoda to vymazat když mám na to licenci a nedostatkem místa rozhodně netrpím, spíš nedostatkem flešek jak jsem dneska zjistil.

Tak jasom pred tymi vela rokmi tiez nedostatkom miesta netrpel. Som mal v sasi 4 disky, celkovo 1.5 tera (cca 15 rokov dozadu).

Lenze nebudem v hangare nechavat trojkolku, ked na nej vobec nejazdim, hoci mam na nu licenciu a miesta habadej.