Tipy pro virtualizační software

Tipy pro virtualizační software
« kdy: 05. 09. 2021, 17:05:11 »
Zdravím,

mám nový bare-metal server a momentálně řeším co s ním dál :-) Na serveru budou běžet VMs (do 10) a pár Docker kontejnerů, bohužel je situace taková, že to momentálně nemůžu sjednotit (pro VMs mám hromadu skriptů v Ansible, které teď nemám čas přepisovat do Dockerfile a něco už zároveň musí být v Dockeru).
A pro mě je teď zásadní otázka jak uchopit virtualizaci takového setupu, samozřejmě za co nejlevnější cenu. Docela by se mi líbilo nějaké all-in-one řešení, které umožní spravovat jak kontejnery, tak i VMs, ale to je předpokládám naivní. Takže jsem došel k několika možnostem
1) Proxmox - nainstalovat přímo z ISO jako type 1 hypervisor, nad tím rozjet Docker (a pak nejspíš Kubernetes na správu a monitoring). Výhoda je cena (zdarma pokud to správně chápu) a webová konzole působí přívětivě.
2) KVM + oVirt - v podstatě podobný setup jako výše, blbé je, že jsem si zvykl za posledních 10 let na Debian-based systémy a nevím jestli to chci měnit.
3) Možná Virtualbox?
Pár dní už nad tím přemýšlím a každá varianta mi přijde trochu jako "ojeb" (anebo to moc prožívám). Asi je tady možnost udělat z VM Docker kontejnery a rozjet nad nimi Ansible, ale nejsem si jistý jak moc pracné by to bylo, takže tuhle možnost jsem dal zatím bokem.

Vím, že je to hodně obecná otázka (a tímto se omlouvám pokud se ptám na úplně hloupé věci), ale jak byste podobnou situaci řešili?


Re:Tipy pro virtualizační software
« Odpověď #1 kdy: 05. 09. 2021, 17:46:48 »
Tak odpovedel jsi si sam.. 1).

Re:Tipy pro virtualizační software
« Odpověď #2 kdy: 05. 09. 2021, 17:55:44 »
Tak odpovedel jsi si sam.. 1).
O to mi trochu šlo, jestli něco zásadního nepřehlížím a nedá se to celé udělat daleko jednodušeji :-)

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Tipy pro virtualizační software
« Odpověď #3 kdy: 05. 09. 2021, 18:23:52 »
a proc ne na zeleze primo linux a v nem mit dockery a pak doinstalovat vmware a tam poustet virtualky, sitovou kartu jako bridge a virtualky treba pristupne ve vpn.

Re:Tipy pro virtualizační software
« Odpověď #4 kdy: 05. 09. 2021, 18:39:32 »
a proc ne na zeleze primo linux a v nem mit dockery a pak doinstalovat vmware a tam poustet virtualky, sitovou kartu jako bridge a virtualky treba pristupne ve vpn.
Protože pokud se nemýlím, tak mít type 1 hypervizor je lepší z pohledu výkonu VM a na daný systém se pak dá Docker doinstalovat stejně dobře jako kdybych tam měl své (například) Ubuntu Server. 


Mlocik97

  • *****
  • 830
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Tipy pro virtualizační software
« Odpověď #5 kdy: 05. 09. 2021, 19:28:10 »
Tak odpovedel jsi si sam.. 1).

No a ja by som išiel cestou 2.

KVM + oVirt - v podstatě podobný setup jako výše, blbé je, že jsem si zvykl za posledních 10 let na Debian-based systémy a nevím jestli to chci měnit.

Nič meniť nemusíte, KVM funguje aj v debian based systémoch, vlastne je to priamo vstavané v Linuxu (v jadre).
« Poslední změna: 05. 09. 2021, 19:30:07 od Mlocik97 »

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Tipy pro virtualizační software
« Odpověď #6 kdy: 05. 09. 2021, 19:33:59 »
pridam jen jako moznost co nevidim
1b) Virt-Manager (nad QEMU/KVM/libvirt)

i kdyz pro vetsi nasazeni bude ten Proxmon mozna vhodnejsi, ale kdyz byl zminen i silenej VirtualBox... :-)

Re:Tipy pro virtualizační software
« Odpověď #7 kdy: 05. 09. 2021, 20:08:33 »
a proc ne na zeleze primo linux a v nem mit dockery a pak doinstalovat vmware a tam poustet virtualky, sitovou kartu jako bridge a virtualky treba pristupne ve vpn.
Protože pokud se nemýlím, tak mít type 1 hypervizor je lepší z pohledu výkonu VM a na daný systém se pak dá Docker doinstalovat stejně dobře jako kdybych tam měl své (například) Ubuntu Server.
U Proxmoxu, který také používá KVM je diskutabilní jestli je type 1. Proxmox musí také spustit nějaký OS (Debian) a až v něm spouští KVM. Proxmox je do type 1 asi zařazen proto, že se nepočítá, že budeš spouštět nativní programy přímo na Debianu, na kterém je Proxmox postaven. Pokud, ale takovým způsobem budeš spouštět nějaké programy, tak se to nebude nijak lišit od toho kdybys měl čistý Debian, který si také bude spouštět KVM. To už by pak chtělo nějaké benchmarky, abychom zjistili jak dobře je Proxmox zoptimalizovaný oproti Debianu, který by sis sestavil sám. Podle mne budeš s Proxmoxem spokojen pokud ti bude stačit to co nabízí. Pokud je "nebezpečí", že za nějaký čas budeš chtít pro své potřeby Proxmox ohýbat, tak je lepší zůstat na Debianu na který jsi zvyklý a používat libvirt nebo jen vlastní scripty.

janob

Re:Tipy pro virtualizační software
« Odpověď #8 kdy: 05. 09. 2021, 21:04:36 »
Ako nechcem do toho mudrovať, ale uvažovať o Kubernetes na pár virtuáliek a kontajnerov mi príde ako chystať si kanón na zajace.
Nestačili by oveľa jednoduchší Portainer a Prometheus+Grafana?? Bežia v kontajneroch. A Virtual Manager s Debianom nemá najmenší problém (sám ho používam na Debian 10).

Re:Tipy pro virtualizační software
« Odpověď #9 kdy: 05. 09. 2021, 21:27:40 »
a proc ne na zeleze primo linux a v nem mit dockery a pak doinstalovat vmware a tam poustet virtualky, sitovou kartu jako bridge a virtualky treba pristupne ve vpn.
Protože pokud se nemýlím, tak mít type 1 hypervizor je lepší z pohledu výkonu VM...

Ohledně výkonu. Studie z roku 2018: https://www.researchgate.net/publication/327482365_Performance_Evaluation_of_Xen_KVM_and_Proxmox_Hypervisors
Citace
ABSTRACT
...This article has performed an extensive study on comparing the performance of three hypervisors KVM, Xen, and Proxmox VE. The experiments showed that KVM delivers the best performance on most of the selected parameters. Xen excels in file system performance and application performance. Though Proxmox has delivered the best performance in only the sub-category of CPU throughput. This article suggests best-suited hypervisors for targeted applications.

Prostuduj a dej echo co je na tom pravdy, že výkon Proxmoxu není žádná sláva.

Re:Tipy pro virtualizační software
« Odpověď #10 kdy: 05. 09. 2021, 22:36:16 »
Ja by som k bodu 2) dal alternativu truenas scale ... ale nemam osobnu skusenost, nemam realne stroje a ani tolko casu hrajkat sa :/

Re:Tipy pro virtualizační software
« Odpověď #11 kdy: 06. 09. 2021, 11:21:55 »
pridam jen jako moznost co nevidim
1b) Virt-Manager (nad QEMU/KVM/libvirt)

i kdyz pro vetsi nasazeni bude ten Proxmon mozna vhodnejsi, ale kdyz byl zminen i silenej VirtualBox... :-)
Mrknu, diky :-)

Re:Tipy pro virtualizační software
« Odpověď #12 kdy: 06. 09. 2021, 11:25:21 »
a proc ne na zeleze primo linux a v nem mit dockery a pak doinstalovat vmware a tam poustet virtualky, sitovou kartu jako bridge a virtualky treba pristupne ve vpn.
Protože pokud se nemýlím, tak mít type 1 hypervizor je lepší z pohledu výkonu VM a na daný systém se pak dá Docker doinstalovat stejně dobře jako kdybych tam měl své (například) Ubuntu Server.
U Proxmoxu, který také používá KVM je diskutabilní jestli je type 1. Proxmox musí také spustit nějaký OS (Debian) a až v něm spouští KVM. Proxmox je do type 1 asi zařazen proto, že se nepočítá, že budeš spouštět nativní programy přímo na Debianu, na kterém je Proxmox postaven. Pokud, ale takovým způsobem budeš spouštět nějaké programy, tak se to nebude nijak lišit od toho kdybys měl čistý Debian, který si také bude spouštět KVM. To už by pak chtělo nějaké benchmarky, abychom zjistili jak dobře je Proxmox zoptimalizovaný oproti Debianu, který by sis sestavil sám. Podle mne budeš s Proxmoxem spokojen pokud ti bude stačit to co nabízí. Pokud je "nebezpečí", že za nějaký čas budeš chtít pro své potřeby Proxmox ohýbat, tak je lepší zůstat na Debianu na který jsi zvyklý a používat libvirt nebo jen vlastní scripty.
Upřímně bych to tak klidně udělal, ale mám obavu, že si tím akorát rozeseru systém pokud nebudu mít stejnou verzi jako oni. A kdoví jaká nastavení jsou ještě potřeba, jednodušší varianta je imho to nainstalovat přímo z jejich ISO. 
https://www.reddit.com/r/Proxmox/comments/law3j5/can_i_install_proxmox_ve_on_existing_ubuntu/

Re:Tipy pro virtualizační software
« Odpověď #13 kdy: 06. 09. 2021, 11:26:00 »
Ako nechcem do toho mudrovať, ale uvažovať o Kubernetes na pár virtuáliek a kontajnerov mi príde ako chystať si kanón na zajace.
Nestačili by oveľa jednoduchší Portainer a Prometheus+Grafana?? Bežia v kontajneroch. A Virtual Manager s Debianom nemá najmenší problém (sám ho používam na Debian 10).
To by určitě mohlo stačit, díky za tip :-)

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Tipy pro virtualizační software
« Odpověď #14 kdy: 06. 09. 2021, 11:41:01 »
ja jsem uvazoval tak, ze bych ten server mel u sebe jako workstation na beznou praci.
pak bych tam dal primarne linux a na to dalsi nastroje.