Strategie pro národní rozložení u klávesnic

Re:strategie pro narodni rozlozeni u klavesnic
« Odpověď #15 kdy: 05. 09. 2021, 17:46:56 »
Podle mě je základem naučit psát všemi deseti na české klávesnici qwertz, teda pokud o to budou stát. Ve škole budou psát na školním HW, což je podle mě česká klávesnice qwertz. To je tak asi všecko.
Zbytek jsou zbytečně řešené problémy, které ještě nenastaly. Jakákoliv abnormalita je podle mě kontraproduktivní. můj názor.
Gréta je nejlepší.


_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Strategie pro národní rozložení u klávesnic
« Odpověď #16 kdy: 05. 09. 2021, 20:05:06 »
V nejblizsi dobe je cestiny nezbavim, takze musi psat ceske texty.
Soucasne ale online cas je 95% anglofonni (online) svet.
A na české klávesnici snad nejde psát anglický text? Já mám pouze českou (Linuxovou a mírně upravenou -- ta defaultní z widlí je příšerná; a dost se teda hodí mít krátký levý shift pro psaní | a \) a nic jiného nepoužívám.

Jeste hur si uz uci nemecky.
S tím nemám dostatek zkušeností, ale ß na české je (nebo se dá přemapovat §) a přehlásky jsou teda blbé v tom že se musí napsat dead přehláska a pak písmenko, ale asi by to šlo snadno namapovat na nepoužívané kombinace.

Jak to vlastne delat, on ten automaticky switch u ruznych layoutu zase tak dobre nefunguje
Já především přepínání klávesnice nedávám psychicky, prostě furt píšu stejně a nedokážu se naučit dva a ještě k tomu mezi nimi furt přecházet. Ale dokud nepíšeš třeba bukvy tak je to fuk, protože na snad všechny latinkové jazyky stačí jeden layout.

Na cizích klávesnicích nepíšu s výjimkou výjimečných fyzických zásahů, ale tam jde vždy o to zadat jen pár příkazů abych nakopl management / ssh a pak už to zase dělám od sebe. Trochu delší používání cizí klávesnice jsem musel dělat jenom ve škole (například praktická část zkoušky z Javy byla povinně na poskytnutém počítači, aby se nepodvádělo), a tam jsem si prostě zkopíroval svoji keymapu (ano, bylo to naštěstí na Linuxu, ale na Windows se snad dá keymapa nějak změnit taky).

Zadávání {}, [], <>, '`~ s AltGr ({} = BN, ~ = A, ostatní jsou na klávesnicích co jsem viděl normálně natištěné) mi nijak problematické nepřijde. Třeba u těch {} <> ~ bych to na americké klávesnici místo AltGr zadával se shiftem, to už není rozdíl.

Pro inspiraci uvádím spoji keymapu (aplikovat na standardní cz z Xek)
Kód: [Vybrat]
!! nepamatuji si, kdy jsem naposledy použil ÚMYSLNĚ caps, akorát si ho vždycky omylem zapnu při netrefení se do TABu (nejpoužívanější klávesa ;-) ;-)
clear lock

!! trojtečka … místo §
keycode 48 = ellipsis exclam NoSymbol NoSymbol apostrophe ssharp
!! § přesuneme o dvě klávesy doleva
keycode 46 = l L NoSymbol NoSymbol Lstroke section
!! spojovník – na klávese vedle backspace
!!keycode 51 = dead_diaeresis endash NoSymbol NoSymbol backslash bar

!! rozšířený enter
keycode 51 = backslash dead_diaeresis NoSymbol NoSymbol bar bar
!! když už je na Q Ω, tak se hodí i μ
keycode 24 = q Q NoSymbol NoSymbol Greek_omega Greek_OMEGA
keycode 25 = w W NoSymbol NoSymbol Greek_mu Greek_MU

!! z capslocku uděláme „typo“ klávesu pro kůůl češtinu!
keycode 66 = doublelowquotemark leftdoublequotemark

!! keycode 135 = a

keycode 135 = Mode_switch
!! / na numbloku
keycode 106 = slash
keycode 82 = minus

keycode 0xa = racute 1 plus 1 exclam dead_tilde exclam dead_tilde
keycode 0xb = ecaron Ecaron 2 NoSymbol at dead_caron
keycode 0xc = scaron Scaron 3 NoSymbol numbersign dead_circumflex
keycode 0xd = ccaron Ccaron 4 NoSymbol dollar dead_breve
keycode 0xe = rcaron Rcaron 5 NoSymbol percent dead_abovering
keycode 0xf = zcaron Zcaron 6 NoSymbol asciicircum dead_ogonek
keycode 0x10 = yacute Yacute 7 NoSymbol ampersand dead_grave
keycode 0x11 = aacute Aacute 8 NoSymbol asterisk dead_abovedot
keycode 0x12 = iacute Iacute 9 NoSymbol braceleft dead_acute
keycode 0x13 = eacute Eacute 0 NoSymbol braceright dead_doubleacute

keycode 107 = Insert
!!keycode 127 = Num_Lock
!!keycode 96 = Pause

keycode 104 = Return

keycode 94 = backslash bar

!! t = šipka nahoru
keycode 28 = t T t T uparrow Tslash uparrow Tslash t T uparrow Tslash


keycode 91 = period
keycode 90 = 0
keycode 87 = 1
keycode 88 = 2
keycode 89 = 3
keycode 83 = 4
keycode 84 = 5
keycode 85 = 6
keycode 79 = 7
keycode 80 = 8
keycode 81 = 9
keycode 63 = asterisk
keycode 86 = plus

!! numlock
keycode 77 = Num_Lock F10

!! HP F12 page down
keycode 150 = Next

!! překlep p - [
keycode 33 = p P p P bracketleft

!keycode 65 = space U00A0

Re:Strategie pro národní rozložení u klávesnic
« Odpověď #17 kdy: 05. 09. 2021, 20:53:37 »
Neresil bych kraviny a drzel se standardu, pokud to budou potrebovat, douci se to. 90% z nich bude 90% casu pouzivat ceskou QWERTZ, tak proc delat extraburty.

Sam jsem tri roky v Nemecku, vlastnim klavesnici nemecke vyroby, pracuji na ni v ENG layoutu, prepinam do CZ, kdyz chci pouzit diakritiku a pokud chci psat jo echt pekne nemecky, prepnu si do DE layoutu. Ona i ta hlava si zvykne na to, ze "v tuhle chvili ma pouzit jiny uvazovani".


Re:Strategie pro národní rozložení u klávesnic
« Odpověď #18 kdy: 05. 09. 2021, 21:37:42 »
nevim, kdo co je to 90 z 90

Ale OK,beru tvuj nazor, pro skupinu lidi neni problem mentalne prepinam  mezi tremi layouty.

Protoze pro mne je to velmi tezke, je o to vic duvod zacit co nejdrive.
Jinak to je jako by nekdo tvrdil, ze na jazyky je cas na stredni.

Neresil bych kraviny a drzel se standardu, pokud to budou potrebovat, douci se to. 90% z nich bude 90% casu pouzivat ceskou QWERTZ, tak proc delat extraburty.

Sam jsem tri roky v Nemecku, vlastnim klavesnici nemecke vyroby, pracuji na ni v ENG layoutu, prepinam do CZ, kdyz chci pouzit diakritiku a pokud chci psat jo echt pekne nemecky, prepnu si do DE layoutu. Ona i ta hlava si zvykne na to, ze "v tuhle chvili ma pouzit jiny uvazovani".

Re:Strategie pro národní rozložení u klávesnic
« Odpověď #19 kdy: 06. 09. 2021, 00:48:19 »
QWERTY, protoze klavesove zkratky jsou QWERTY.

Jak psat diakritiku: to je slozitejsi, protoze standardni ceske rozlozeni je hrozny paskvil. Alternativy vetsinou pouzivaji AltGr (EurKEY, CShack, UCW), ktery je na bezne neergonomicke klavesnici hur dostupny.


Re:Strategie pro národní rozložení u klávesnic
« Odpověď #20 kdy: 06. 09. 2021, 08:11:30 »
QWERTY, protoze klavesove zkratky jsou QWERTY.
Co tím myslíte? Undo je Ctrl+Z na QWERTZ i QWERTY klávesnici, akorát to Z je v prvním případě nahoře a v druhém případě dole…

Re:Strategie pro národní rozložení u klávesnic
« Odpověď #21 kdy: 06. 09. 2021, 09:03:07 »
nevim, kdo co je to 90 z 90

Ale OK,beru tvuj nazor, pro skupinu lidi neni problem mentalne prepinam  mezi tremi layouty.

Protoze pro mne je to velmi tezke, je o to vic duvod zacit co nejdrive.
Jinak to je jako by nekdo tvrdil, ze na jazyky je cas na stredni.

Neresil bych kraviny a drzel se standardu, pokud to budou potrebovat, douci se to. 90% z nich bude 90% casu pouzivat ceskou QWERTZ, tak proc delat extraburty.

Sam jsem tri roky v Nemecku, vlastnim klavesnici nemecke vyroby, pracuji na ni v ENG layoutu, prepinam do CZ, kdyz chci pouzit diakritiku a pokud chci psat jo echt pekne nemecky, prepnu si do DE layoutu. Ona i ta hlava si zvykne na to, ze "v tuhle chvili ma pouzit jiny uvazovani".

Já teda s Kolínem souhlasím, a podle mě stačí že budou psát všema deseti - a teda v qwertz. Vůbec imho v tuhle chvíli nezáleží na dalších layoutech, defacto to budou potřebovat maximálně při výuce jazyků - to si při tom zažijou sami - tzn. seminárku na němčinu nechť píšou na německé, fránina/španělština/anglina podobně - anebo to pomastěj na český 2x rychlejc a pár spec znaků se naučej přez alt anebo kvůli nim na chvilku přepnou.  Nechal bych to na nich, je to velice individuální. Víceméně každej stát má svoje rozložení, dokonce se liší třeba i us a uk klávesnice.
Ale klíďo doma nastav natvrdo us dvořáka ať se pořádně zapotěj http://kbdlayout.info/kbddv;D
Gréta je nejlepší.

bmn

  • ***
  • 145
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Strategie pro národní rozložení u klávesnic
« Odpověď #22 kdy: 06. 09. 2021, 10:51:48 »
Přepínání layoutů je kravina resp. hodí se to leda, kdyby člověk psal i rusky nebo nějakým asijským písmem.
Pro jazyky jako čeština/angličtina/němčina to naštěstí není potřeba – tam si vystačíš s českou QWERTZ.
Zvláštní znaky píšeš s AltGr a jsou na stejných pozicích jako na anglické QWERTY (kde bys akorát místo AltGr mačkal Shift).
Jak sám píšeš, češtiny se v nejbližší době nezbaví tzn. QWERTY není řešení a všude budou potkávat spíš QWERTZ.

Pokud bys chtěl optimalizovat ergonomii i za cenu toho, že budeš jiný než všichni kolem tebe, tak to už bych spíš doporučoval koupit mechanickou programovatelnou klávesnici a vyladit si vlastní layout. Část toho můžeš udělat softwarově (v Xkách, jak psal např. Jenda) a mít lepší typografii –…ׄ“‚‘ atd.

Re:Strategie pro národní rozložení u klávesnic
« Odpověď #23 kdy: 06. 09. 2021, 11:09:30 »
Samozrejme kdyz napisu "klavesove zkratky jsou QWERTY", tak tim myslim jejich relativni umisteni. To Z pro undo je v bloku "ZXCV" umyslne. Natahovat se pro nej pres pul klavesnice je prave problem. Podobne napriklad Shift-ZZ ve Vimu s QWERTY je dvema prsty vedle sebe, na QWERTZ je to na obe ruce nebo hrozne roztahnuti ruky.

Priklad, na kterem to pochopi snad i Jirsak: kdyz si pustim hru s ovladanim smeru pres WASD, tak to tak je i na AZERTY*, ale WASD pak neni ve tvaru toho obraceneho T, ale neintuitivne rozhazene uplne vsude.

* pokud hra necte primo kody z klavesnice a neobchazi tim systemove rozlozeni

QWERTY, protoze klavesove zkratky jsou QWERTY.
Co tím myslíte? Undo je Ctrl+Z na QWERTZ i QWERTY klávesnici, akorát to Z je v prvním případě nahoře a v druhém případě dole…

Re:Strategie pro národní rozložení u klávesnic
« Odpověď #24 kdy: 06. 09. 2021, 11:40:17 »
Kdysik jsem se sam naucil QWERTZ ceskou. Ma nejlepsi casova investice. Vzhledem k tomu ze jsem byl nasledne v korporatnim IT, kde na kazdem serveru bylo EN rozlozeni, tak jsem chvili switchoval mezi EN QWERTY a nasledne CZ QWERTZ.

V danou chvili jsem si to v hlave uvedomoval. Nicmene casem me to zacalo stvat. Tak jsem presel na EN QWERTY a CZ QWERTY. Tyto dve mam v liste a rychle prepinam pomoci "alt + shift" v pripade ze potrebuji hacky do nejakeho ofiko mailu.

Absolutni spokojenost. Za me k uceni muzu doporucit ZAV program :) Vzdycky me pekne rozcilil kdyz me kvuli chybam posouval o par cviceni nazpet.

Re:Strategie pro národní rozložení u klávesnic
« Odpověď #25 kdy: 06. 09. 2021, 12:23:01 »
Samozrejme kdyz napisu "klavesove zkratky jsou QWERTY", tak tim myslim jejich relativni umisteni.
Na tom nic samozřejmého není. V DOSu měly některé programy zkratky navázané na scankódy kláves, takže klávesová zkratka byly pořád ty stejné fyzické klávesy, bez ohledu na mapování klávesnice.

Re:Strategie pro národní rozložení u klávesnic
« Odpověď #26 kdy: 06. 09. 2021, 12:33:50 »
Pokud si presel na ceskou QWERTY (coz muselo bolet, kdyz jsi opoustel QWERTZ), tak si nejsem jist, ze tvoje "uceni se QWERTZ byl nejlepsi investice." Pokud myslis, ze ucit se psat vsemi deseti prsty byla nejlepsi investice, tak o tom zadna.

Jinak souhlasim, zatim jsem lepsi moznost, nez proste prepinat bezi CZ a US QWERTY, nevidel. (BTW nikoli UK QWERTY, mam to na notebooku a je to proste divny a znak pro libru fakt nepotrebuju tak casto).



Kdysik jsem se sam naucil QWERTZ ceskou. Ma nejlepsi casova investice. Vzhledem k tomu ze jsem byl nasledne v korporatnim IT, kde na kazdem serveru bylo EN rozlozeni, tak jsem chvili switchoval mezi EN QWERTY a nasledne CZ QWERTZ.

V danou chvili jsem si to v hlave uvedomoval. Nicmene casem me to zacalo stvat. Tak jsem presel na EN QWERTY a CZ QWERTY. Tyto dve mam v liste a rychle prepinam pomoci "alt + shift" v pripade ze potrebuji hacky do nejakeho ofiko mailu.

Absolutni spokojenost. Za me k uceni muzu doporucit ZAV program :) Vzdycky me pekne rozcilil kdyz me kvuli chybam posouval o par cviceni nazpet.

Re:Strategie pro národní rozložení u klávesnic
« Odpověď #27 kdy: 06. 09. 2021, 13:45:56 »
nez to napadne nekoho jinyho jako vtipna poznamka, tak jeste uvedu, ze jsem tezce investoval, aby na moje deti fungovalo rozpoznavani reci. (na me pseudoanglictine s indickofrancouzkym prizvukem se nechyta).

jinak se musim podivat, jaka prava jsou vlastne nezbytna, aby se do pocitace pridala dalsi klavesnice. se obavam, ze u Windows je to admin

Re:Strategie pro národní rozložení u klávesnic
« Odpověď #28 kdy: 06. 09. 2021, 14:19:25 »
...
jinak se musim podivat, jaka prava jsou vlastne nezbytna, aby se do pocitace pridala dalsi klavesnice. se obavam, ze u Windows je to admin
Měl by snad na to stačit normální user.
Je to imho dosti schované - u w10 to je pod time and language, po rozkliku na jazyk v jeho option.
Gréta je nejlepší.

aaa158

  • ***
  • 238
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Strategie pro národní rozložení u klávesnic
« Odpověď #29 kdy: 06. 09. 2021, 14:47:28 »
Asi som divny  ;D a zrejme je to tu kazdemu jedno, ale pouzivam FR rozlozenie na original AZERTY a myslim si ze je super :o
Na druhej strane na diakritiku vyslovene kaslem  8)
Nastastie nemam job kde by ma platili od LOC/den ...