SPI blbne při programování

PanVP

Re:SPI blbne při programování
« Odpověď #15 kdy: 02. 09. 2021, 17:35:00 »
Zkoušel jsem:
ASprovrammer 1.4 a verzi 2.1 a ještě jeden programátor, výsledky obdobné byť ten jeden dokáže paměť fakt vygumovat.

USB 2 a 3 žádný rozdíl.

Zkoušel jsem úplně jiné PC a výsledek zase nula.

5x přepis stejným kódem nevedlo k výsledku. Spíš si myslím, že jestli marod nebyl, tak teď už je. Po vygumování tím jedním programátorem přestal do některých částí úplně zapisovat.

Čipy W25Q64 objednány od Číňana...
« Poslední změna: 02. 09. 2021, 17:37:08 od PanVP »


xPoli

Re:SPI blbne při programování
« Odpověď #16 kdy: 02. 09. 2021, 18:10:23 »
Podobný strašení jsem letos řešil, problém byl v nezarovnanem přístupu o jehož potřebě se jaksi výrobce zapomněl zmínit a ECC potom ve snaze to opravit to v reálu akorát pokazil. Po přepsání na zápis po 512B už OK.

Re:SPI blbne při programování
« Odpověď #17 kdy: 02. 09. 2021, 18:45:43 »
Nez cekat na cinu se nekdy vyplati si koupit kit a odpajet to z nej...

Viz treba prvni odkaz z google
https://www.hadex.cz/m518c-pamet-spi-w25q64-64mbit/?gclid=Cj0KCQjw7MGJBhD-ARIsAMZ0eeuqPzvIg7VWeXwXi_ReiI38KYIRI6tjgXB3d9KXGzqaxJujuRbY23caAjbIEALw_wcB

Re:SPI blbne při programování
« Odpověď #18 kdy: 03. 09. 2021, 14:56:46 »
Na programovani SPI flashek pouzivam laciny CH341A programator a jako SW https://github.com/setarcos/ch341prog
Ten SW je znacne primitivni, pouze command line, ale staci. Funguje bez problemu.

PanVP

Re:SPI blbne při programování
« Odpověď #19 kdy: 26. 09. 2021, 22:00:39 »
- VYŘEŠENO -- VYŘEŠENO -- VYŘEŠENO -- VYŘEŠENO -- VYŘEŠENO -- VYŘEŠENO -- VYŘEŠENO -

Takže výstup, kdyby to někoho zajímalo:

- Dorazily čipy z Číny a jsou všechny funkční
- Ukázalo se, že to byl sdružený problém, ASprogrammer nefunguje dobře v žádné dostupné verzi
- NeoProgrammer 2.2 čipy detekuje, smaže, naprogramuje a ověří - Funguje 100%

Jednotka už běží, dokonce jsem si udělal "bazmek", který mi přepíná dva čipy :-)
Tak jí nebudu muset platit  ;D

- VYŘEŠENO -- VYŘEŠENO -- VYŘEŠENO -- VYŘEŠENO -- VYŘEŠENO -- VYŘEŠENO -- VYŘEŠENO -
« Poslední změna: 26. 09. 2021, 22:02:31 od PanVP »


Re:SPI blbne při programování
« Odpověď #20 kdy: 26. 09. 2021, 22:39:03 »
Gratuluji k vyřešení.
(Tématu jsem si všiml teprve dneska.)

Jo to byly časy s bastleným programátorem na paralelní port, s Rayerovým softwarem SPIPGM. Sám Rayer už odkazuje taky na CH341. A taky na flashrom, což je můj oblíbený programovací software pro flashování PC BIOSů.

Za ta léta pokaždé, když jsem potřeboval flashovat přes SPI, musel jsem dělat nový level shifter a stabilizátor napájení, protože technický pokrok je svině: tuším 5V už jsem nezažil, ale 3.3V, 2.5V, naposledy tuším 1.8V... a při bastlení programátoru bylo třeba dbát na kvalitní blokování (filtraci) napájení pro flashového švába. Keramický kondík přímo na nožičkách patice, apod.

Různé značky a modely SPI Flash pamětí mají všelijaké špecifiká/quirky, které programovací software bohužel musí konkrétně znát :-( Takže je to taky o průběžné údržbě softwaru a pravidelném vydávání aktualizací.

PanVP

Re:SPI blbne při programování
« Odpověď #21 kdy: 26. 09. 2021, 23:00:29 »
Ano, máte pravdu, ale základní desku bych už nenaprogramoval. Jednak ty čipy mají napětí 1.8V a jednak jsou montáž BGA, takže natvrdo připájené k desce. Považuji to za zrůdnost, protože zdaleka ne všechny základní desky mají BIOS flashback. Tohle je naštěstí řídící jednotka, takže starý dobrý čip v patici, který jde vyndat i bez pájení.


Když už jsem to tak nějak napsal, tak si vyliju žal...
Řada věcí mě štve, bezolovnatý cín - a zkrácení životnosti hardware, montáž kondenzátorů vedle výkonových prvků, téměř nulová opravitelnost "všeho", čipy natvrdo nabušené na desce, ne-opravování bezpečnostních chyb v CPU, tepelné rozvaděče připlácenuté k CPU bez pájení jen blátem, příliš rychlé vydávání nových verzí hardware a neuvěřitelně rychlé zastarávnání, zprasené Windows, nechopnost Linuxu vyhrabat se za 4% na desktopu, roztříštěnost linuxových služeb (KDE, Gnome, ....), prakticky pořád je něco rozbité....

Re:SPI blbne při programování
« Odpověď #22 kdy: 29. 09. 2021, 09:24:35 »
Když už jsem to tak nějak napsal, tak si vyliju žal...

Jojo... já jsem přesně z těchto důvodů technofobní konzerva už asi od svých asi dvaceti.
V globálních řetězcích výroby a logistiky domácích spotřebičů a elektroniky jsme na "přijímajícím konci" - všeho toho šuntu a jeho quirků a *urvítek. Na opačném konci je armáda levné otrocké práce a mračno od nás exportovaného znečištění...
Úspory dané masovostí výroby jsou hrozné svinstvo - ve srovnání s prací trochu schopného opraváře. Na našem konci nový spotřebič stojí tolik co třeba 5-10 hodin *práce* servisní firmy.

PanVP

Re:SPI blbne při programování
« Odpověď #23 kdy: 29. 09. 2021, 16:09:15 »

Přesně tak, zboží se vozí přes půl světa, je to odpad už v době prodeje, má krátkou životnost a odpad se zase vozí přes půl světa. Vždyť to nemá smysl.

Re:SPI blbne při programování
« Odpověď #24 kdy: 27. 06. 2023, 13:01:26 »
Ahojte,
riesim teraz preprogramovanie BIOSu - chip MX25L25673GMI-08G pomocou CH341A a 16Pin krokodil kabla.na zaciatku nenacitalo IC. Zistil som ze chip je 3.3V a CH341A ma 5V tak som to prerobil podla navodu na nete. Dvihnuta noha pinu 28 prepojena na 3.3V a prepojenie pinu 9. Po uprave IC uz naslo, Nacital som uz ajtak vadny BIOS a zalohoval pre pripad. Ale pri programovani zle zapise data. Verification failed. Skusal som vsetky mozne SW od ASprogrammer asi 10 verzii, Neoprogrammer ... Kazdy sa spraval inac ale ani s jednym sa mi nepodarilo zapisat data spravne. Nasiel som asi 3 sposoby ako to ludia prerabaju na 3.3V 2 som vyskusal zatial ale nic nepomaha teraz som nasiel 3ti kde prepajaju aj kondenzator, vecer vyskusam.
Chip ma SIOP16 a prekabloval som to na SIOP8 podla navodu.
Co vsetko musim odpojit zo zakladnej dosky ? treba aj CPU ? Baterku Cmos treba vyberat alebo nie ? treba zapnut zdroj alebo mu staci z USB ? Skusal som aj USB3 hub napajany z externeho zdroja aj rozne USB porty.
Ako poslednu moznost planujem odpajkovat bios a napajkovat na plosak co bol ku programatoru.

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:SPI blbne při programování
« Odpověď #25 kdy: 27. 06. 2023, 16:28:07 »
Ahojte,
riesim teraz preprogramovanie BIOSu - chip MX25L25673GMI-08G pomocou CH341A a 16Pin krokodil kabla.na zaciatku nenacitalo IC. Zistil som ze chip je 3.3V a CH341A ma 5V tak som to prerobil podla navodu na nete. Dvihnuta noha pinu 28 prepojena na 3.3V a prepojenie pinu 9. Po uprave IC uz naslo, Nacital som uz ajtak vadny BIOS a zalohoval pre pripad. Ale pri programovani zle zapise data. Verification failed. Skusal som vsetky mozne SW od ASprogrammer asi 10 verzii, Neoprogrammer ... Kazdy sa spraval inac ale ani s jednym sa mi nepodarilo zapisat data spravne. Nasiel som asi 3 sposoby ako to ludia prerabaju na 3.3V 2 som vyskusal zatial ale nic nepomaha teraz som nasiel 3ti kde prepajaju aj kondenzator, vecer vyskusam.
Chip ma SIOP16 a prekabloval som to na SIOP8 podla navodu.
Co vsetko musim odpojit zo zakladnej dosky ? treba aj CPU ? Baterku Cmos treba vyberat alebo nie ? treba zapnut zdroj alebo mu staci z USB ? Skusal som aj USB3 hub napajany z externeho zdroja aj rozne USB porty.
Ako poslednu moznost planujem odpajkovat bios a napajkovat na plosak co bol ku programatoru.

Zacal bych vypajenim obvodu z desky. Nic jineho nema smysl zkouset. A pokud to nepojede, tak nepouzivat cinskej smejd programator a podivne softy... pouzivam FT2232 a flashrom, k plne spokojenosti.

Re:SPI blbne při programování
« Odpověď #26 kdy: 27. 06. 2023, 22:05:23 »
Používám R-Pi Zero W, flashrom a k tomu odpovídající Pomona clip.

Pozor na příliš dlouhé kabely k čipu, můžou způsobovat různé problémy. Osobně jsem zkrátil asi na 10cm. Pochopitelně zkontrolovat všechny kontakty, headery a podobně. Je možné, že ze stejného obvodu jako flash čip je na desce napájeno i něco jiného, takže je možné, že pokud programujete čip v desce, něco vám odebírá proud a může způsobovat podpětí nebo všelijaké divné chování. A pochopitelně na správné napětí, ať na desce něco dalšího neshoří...

Pokud je čip DIP8/16 tak ho nepájet na plošňák ale použít odpovídající patici. Při každém pájení hrozí poškození čipu i základní desky.

Existující programátor je také možné vyzkoušet s jiným čipem. Pokud je podezření, že problém s deskou tkvý v čipu, možná je čip prostě vadný.