SPI blbne při programování

PanVP

SPI blbne při programování
« kdy: 01. 09. 2021, 21:42:41 »
Ahoj,

...že bych zčubčil čip...???....

Do jedné jednotky potřebuji dostat nový firmware (je v SPI paměti). (Konkrétně Winbond 25Q64BV)

Blbý je, že když ho znovu naprogramuji a udělám dump/verify, výsledek není stejný.

Že by programátor neměl dostatečné napájení? Dal jsem ho na USB hub s napájením. Výsledek? Co tam narvu je jiné, než co z toho přečtu.

Asi mám blbý programátor ne? Je to laciný ch341a a naštěstí tu mám dva. Výsledek? Co tam narvu je jiné, než co z toho přečtu.

Aha, možná při nějakém update ASprogramátoru tam zanesli chybu! Zkusím starší verzi! Výsledek? Co tam narvu je jiné, než co z toho přečtu.

Fajn, možná špatný driver programátoru, vyměním a...pořád velký špatný.

....ten čip byl v cajku, než jsem ho poprvé smazal a teď do něj nedokážu narvat nový ani ten původní kód.

Tak mě napadá, jestli jsem mazáním nemohl ten čip načutnout?
Takhle nízko na HW obvykle nesahám...


Re:SPI blbne při programování
« Odpověď #1 kdy: 01. 09. 2021, 22:06:15 »
Moznosti je mnoho, z povudniho popisu tezko soudit.

* Behem programovani do toho nekdo hrabe (dalsi komunikace po SPI).

* Smaze se to vubec? Po smazani by melo byt ve vsech bunkach 0xFF.

* Neprogramuje se tam vubec nic (nahrani dvou ruznych programu, cte se rozdilny image?)

* Neprogramuje se tam vubec nic a navic se ctou nesmysle... Kdyz prectu 2x po sobe je to stejne?

* U SPI je dobre vedet na kterou hranu hodin se zapisuji / ctou data. (tohle by mel zaridit programator)

* U SPI natahane dratama je dobre vedet jakou max rychlost clovek muze pouzit / s jak dlouhyma dratama to vubec muze fungovat (odrazy).

* Na pameti predpokladam 3V3 napajeni, ma tohle i programator? (rozhodovaci urovne)

* WP signal je neaktivni?

PanVP

Re:SPI blbne při programování
« Odpověď #2 kdy: 01. 09. 2021, 22:15:27 »
Předně, smažu a je to prázdné. Naprogramuji a je v tom ten nakopnutý firmware(poznám ho, protože většina obsahu je OK). Resetnu počítač, udělám dump a mám zase ten nakopnutý firmware.

Věřím, že to maže i programuje.
Jen mi nesedí výsledky :-(
Tj. zdroj <> co z toho po flashování vyčtu (jsou tam rozdíly asi na úrovni "některých" bitů... řekněme jeden ze sta bitů je jiný).

Ještě mohu zkusit to, že to udělám několik dumpů a porovnám je...  ::)

PanVP

Re:SPI blbne při programování
« Odpověď #3 kdy: 01. 09. 2021, 22:39:02 »
Zkusil jsem i úplně jiný software ...a výsledek je pořád mizerný  :(

Jak můžu ověřit, jestli není poškozený ten čip?

Re:SPI blbne při programování
« Odpověď #4 kdy: 01. 09. 2021, 22:42:58 »
Vycházel bych z předpokladu, že smazaný čip obsahuje samé FF. Tedy bych čip naprogramoval samými 00 a přečetl. Pak bych to zopakoval (delete na FF, program 00) a přečetl znovu a porovnal oba výsledky, popř. porovnal výsledky dvou čtení jednoho čipu. Zkrátka bych zkusil nějak vyloučit, že je vadný čip, imho pokud by měl být jasně vadný, bude mít pořád na určitém místě FF, i když tam má být 00 (nebo naopak, zkusil bych smazat čip a zkontrolovat, zda je opravdu smazaný). Možností je vícero, kudy na to.
Sám mám programátor SOFI SP8-A, zatím jsem na problém nenarazil.


PanVP

Re:SPI blbne při programování
« Odpověď #5 kdy: 01. 09. 2021, 22:57:36 »
Zkusím splašit jiný chip, stejně už je deset  :-\ ach jo.
Blbý je, že W25Q64BV asi bude skladem tak v Číně...

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:SPI blbne při programování
« Odpověď #6 kdy: 01. 09. 2021, 23:51:48 »
ja to programuji skrze FTDI modul (2232 nebo 4232) + flashrom ... a zda se to ok.
Pokud mas cestu pres prahu, muzem to zkusit.

Ale potkala me takova chyba, ze se pamet nechtela nekdy ani identifikovat - mohl za to plovouci #HOLD pin - takze az pote co jsem #HOLD (a pro jistotu i #WP) pripojil na napajeci vetve se to rozjelo. Asi tam cinsti kopirovaci opomneli interni pullup :)

PanVP

Re:SPI blbne při programování
« Odpověď #7 kdy: 02. 09. 2021, 09:01:07 »
Takže jsem zjistil, že v tom straší.
Ani po vymazání paměti není paměť prázdná, pokaždé jsou nějaká jiná místa obsazená (sem tam se válí nějaká hodnota).
Po naprogramování stejným kódem a opětovném vymazání jsou "neprázdná" jiná místa.
Z celého 64Mbitového čipu je čurbes na "několika bitech", ale to nic nemění na tom, že mi nesedí vstup a výstup.
Bohužel nemám jiné paměti, abych vyzkoušel, jestli mám problém na straně programátoru nebo paměti.

Zjistil jsem že:
- občas se promazání povede, řekněme jeden z deseti případů
- co do té paměti zapíšu, se zapíše špatně, ale čtu pořád stejné výsledky (i po resetu počítače)

Náhodou, nemáte nějaký tip na software, který podporuje flashování do SPI pamětí ...25Q...
« Poslední změna: 02. 09. 2021, 09:03:32 od PanVP »

Re:SPI blbne při programování
« Odpověď #8 kdy: 02. 09. 2021, 09:45:50 »
Mazani je prikaz... tam nema programator co pokakat.

Jedine co by mohl nesplnit je ze nedorzi cas mazani a zacne s pameti kominukovat moc brzo. Neda se tohle v tom programatoru nejak ovlivnit?

(normalne se programator pameti pta, jestli uz je hotova, ale muze se to delat i na pevny cas)

Co to zkusit smazat vickrat?

Re:SPI blbne při programování
« Odpověď #9 kdy: 02. 09. 2021, 10:06:23 »
Co to zkusit smazat vickrat?
Podle mě i kdyby to pomohlo, furt to neřeší problém špatného naprogramování - „programovat víckrát“ sice teoreticky jde, ale prakticky… si nejsem moc jistý ;).

Tohle se asi fakt dá vyloučit jedině dvěma způsoby: a) jiný programátor, b) jiný čip.

PanVP

Re:SPI blbne při programování
« Odpověď #10 kdy: 02. 09. 2021, 10:13:29 »
Co to zkusit smazat vickrat?

Po několika mazáních se dá docílit prázdné paměti.
Ale....netuším....jestli to nebyla náhoda.

Popravdě, já ještě neměl v ruce "takhle" nakopnutý čip, takže netuším, jak se poškozený čip chová.
Měl jsem v ruce čipy, které byly třeba částečně nepřístupné nebo se tvářily mrtvé.

Bohužel netuším, jestli tohle je chování typické pro poškozené paměti.
Navíc, konkrétně paměť W25Q64BV mi nejde sehnat ani ve GM, Farellu ani v Mouseru...jen Aliexpress...levně zato za dva měsíce....a jestli to můžu nahradit nějakou jinou, to netuším, nejsem v tom až tak kovaný. Kapacita musí sedět, to je jasné, stejně tak napájecí napětí, SPI a velikost stránek. Aby mi sedělo pouzdro by bylo fajn (8-DIP). Ale jestli to poběží s čipem jiného výrobce, to netuším, ta jednoka byla dost drahá a nemůžu si dovolit jí vrátit poškozenou  :(

Pokud vezmu soubor a na jeho začátek zapíšu TEST.........., tak se to tam naprogramuje (samozřejmě v binární podobě)
Jenže...v těch 64Mbitech se objeví "nějaké smetí" a co do toho cpu <> co z toho čtu.

Nic, objednal jsem to z Alíku a prošmejdím nějaké IT krámy, třeba někde bude chcíplá deska s podobným čipem (našel jsem, že to je dost standardní čip, který se používá i na základních deskách, jako firmware autorádií a v alarmech).
https://repairalltv.com/telefunken-t40fx275dlbpx-25q16-bin-25q64-bin-download/

vyloučit jedině dvěma způsoby: a) jiný programátor, b) jiný čip.

Mám tu dva stejné programátory a oba se chovají stejně, zkoušel jsem i dva různé softwary a výsledky jsou podobné.
Jiný čip jsem na tom programoval...byť je to dost dlouho...ale to byl nějaký prcek (128kb?) a ten prošel...jenže možná prošel, protože byl skutečně malý.
« Poslední změna: 02. 09. 2021, 10:19:13 od PanVP »

Re:SPI blbne při programování
« Odpověď #11 kdy: 02. 09. 2021, 10:55:02 »
To se mi stávalo, když ten čip prostě nebyl dobře připojený nakonec jsem ho naletoval na destičku, co obvykle k tomu programátoru je a tu připojil a nebyl problém.
Největší ruleta je, pokud to člověk vezme do těch kleštiček.
„Řemeslo se naučí každý. Umění nikdo.“
„Jednoduchost je nejvyšší úroveň sofistikovanosti.“
- Leonardo Da Vinci

PanVP

Re:SPI blbne při programování
« Odpověď #12 kdy: 02. 09. 2021, 11:01:36 »
Čip je vyndavací a zastamdací (8-DIP), je uvnitř programátoru  ::)
Ale zkusím vyčistit kontakty....

PanVP

Re:SPI blbne při programování
« Odpověď #13 kdy: 02. 09. 2021, 11:25:25 »
Doplnění, v jiném PC se to chová stejně.
Takže jsem vyměnil PC, programátory (HW) i programátor (SW) a pořád stejný výsledek.
Čištění taky nepomohlo.
Nastavení rychlosti jsem nikde nenašel, obecně tam "vlastně žádná nastavení nejsou".

Re:SPI blbne při programování
« Odpověď #14 kdy: 02. 09. 2021, 13:09:33 »
Tak to maz tak dlouho az to bude smazany... (komplet vsude 0xFF)

A pak to programuj tak dlouho (tim samym binem) az to bude naprogramovany (z jednicky na nulu by to nemelo nicemu vadit).