Je už doba „len SSD“?

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Je už doba „len SSD“?
« kdy: 29. 08. 2021, 17:41:32 »
Zdravím,

ak by ste si dnes kupovali počítač, myslíte si že je už doba "len SSD"? Alebo kúpili by ste aj HDD? Má ešte zmysel kupovať HDD do počítačov, keď je cena veľkého SSD voči cene malého SSD + veľkého HDD podobná? V podstate mám pocit že už sa vôbec neoplatí kupovať HDD snáď len s výnimkou zariadení, kde dochádza k neustálemu zápisu ako napríklad kamerové systémy či prípadne ešte možno NAS. Ale u stolných PC si myslím že už HDD mimo ojedinelých prípadov už nemá zmysel. Čo si myslíte vy?
« Poslední změna: 29. 08. 2021, 22:09:56 od Petr Krčmář »


PanVP

Re:Je už doba "len SSD"?
« Odpověď #1 kdy: 29. 08. 2021, 18:04:23 »
Tohle vlákno je myslím čistě pokus o Flame...

Nicméně, když vidím ty zam**** hnu**** je**y s QLC, tak považuji HDD za něco nezbytného.

Kdybychom mluvili čistě o TLC nebo lépe MLC, tak bych ti řekl...hele...s 512 GB MLC/TLC diskem bys mohl žít šťastně. Ale QLCčka jsou zlo  >:(

Re:Je už doba "len SSD"?
« Odpověď #2 kdy: 29. 08. 2021, 18:07:28 »
Osobne mam uz iba jeden 1TB ssd disk v pc, a v pohode to staci, a mam nom vsetko - OS, programy, filmy, hry, virtualky.

Ako obcas premyslam ze by som kupil 2-4TB platnu najma na filmy, ale takto som aspon ako tak donuteny mat v pc iba to co som este nevidel a nemat zasobu na najblizsie dva roky dopredu :)

Ked by som dnes znovu kupoval PC (ja som kupoval rok dozadu), tak by som isiel rovnakou cestou - kupit iba ssd, a hdd az potom ak by bolo treba. Inak ked clovek ma volnu kapacitu, tak jej vzdy najde (aj nezmyselne) vyuzitie.

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je už doba "len SSD"?
« Odpověď #3 kdy: 29. 08. 2021, 18:08:24 »
do notasu uz jen nvme a ssd, ale do stolniho kompu jako velke uloziste bych si jeste nechal plotnovy hdd, treba v raidu.

k notasu jedine externi plotnovy disk na ukladani fotek atd.

Re:Je už doba "len SSD"?
« Odpověď #4 kdy: 29. 08. 2021, 18:09:02 »
Záleží na tom, kolik diskového prostoru potřebujete. Pokud vystačíte s 1TB (nebo méně), pak asi není co řešit a NVMe do M.2 slotu bohatě stačí. Možná i 2TB, ale tam už je ten cenový rozdíl výraznější. Pokud potřebujete víc, pak je asi řešením 512GB NVMe na systém a aktivně využívané filesystémy a k tomu větší klasický disk pro data, kterých je hodně a rychlost přístupu vás tolik netrápí.


Re:Je už doba "len SSD"?
« Odpověď #5 kdy: 29. 08. 2021, 18:12:52 »
...terabajtů neni nikdy dost...
SSD na systém, a aspoň 6 téček na data, porňáče, gamesy a tak... člověk nikdy neví, kdy mu vypadne internet, že?
Gréta je nejlepší.

Re:Je už doba "len SSD"?
« Odpověď #6 kdy: 29. 08. 2021, 19:08:34 »
Na rychlé data (systém, hry, VM) NVMe/SSD.
Na pomalé data (filmy, fotky, zálohy) klasický HDD.

Pokud se ti filmy a fotky vlezou na SSD, tak je to ideál, ale alespoň na zálohy je potřeba HDD (vyjde to levněji). Volil bych SATA HDD s redukcí na USB.

Re:Je už doba "len SSD"?
« Odpověď #7 kdy: 29. 08. 2021, 19:50:25 »
Do nové služebního notebooku jsem si předloni nechal koupit kombinaci 256GB SSD + 2TB HDD (už je skoro plný).
A doma jsem se nedávno trochu rozšoupnul, když jsem potkal levnou nabídku nového HGST 12TB.  ;D
Za mě plotnové disky mrtvé nejsou.

MKzB

Re:Je už doba "len SSD"?
« Odpověď #8 kdy: 29. 08. 2021, 20:34:31 »
A hlavně zálohovat a nejlépe na HDD: HDD málokdy chcípne tak, že by se z něj nedaly data nějak dostat, SSD jsou většinou úplně mrtvé.

Re:Je už doba "len SSD"?
« Odpověď #9 kdy: 29. 08. 2021, 20:37:27 »
Dnes kazdy mlady tvrdi ze nema televizor, lebo to nema zmysel, tym padom nesleduje TV. Vsetci su zavisli na inet streame. Naco dnes ukladat nejake serialy a filmy na HDD, ked je vsetko dostupne na nete, da sa povedat, ze free a 10x zalohovane.
Ak mas nejake domace videa z dovolenky, tak Ok, to ti nikdo neberie, ale snad to neni surove video, aby zaberalo 100-vky Giga.

Ja osobne mam v desktope 512GB NVME a mam tam dualboot linux/win. Data tam nemam ziadne. Nejaky soft, foto a video mam na 32GB USB kluci. Teraz som dokoncil instalaciu nextcloud. Z 1TB SSD som mu pridelil 200GB a zatial tam nemam co davat :-D

Re:Je už doba "len SSD"?
« Odpověď #10 kdy: 29. 08. 2021, 20:49:45 »
Dnes kazdy mlady...
Dnes frčí hry. Jedna hra 50GB ani nemrkneš. Třeba Call of Duty: Warzone si řekne o 170GB. Pár her a hned je tera pryč  :)

Re:Je už doba „len SSD“?
« Odpověď #11 kdy: 29. 08. 2021, 23:02:52 »
No že je něco dostupné 100% online je strašná blbost - zkuste si najít nějakej kompletní seriál v 1080p s titulkama nebo ideálně CZ zvukem....jsem na jednom fóru s HD věcma a tam si s tím lidi dost vyhrají (stříhají vlastní CZ audio aby sedělo z DVDripu do 1080p bluray ripu a podobně). A jekmile se to z nějakýho share serveru smaže, tak to prostě není.
Samozřejmě na uložtu člověk vždycky NĚCO najde, ale to je styl že máte první, druhej, třetí, sedmej, předposlední a poslední díl seriálu, půlka toho je jen česky, půlka jen anglicky. Jeden díl je 1080p, druhej je TV rip v 480p....

Takže za mě je potřeba mít doma pořádný úložiště. Ale jestli v PC přímo..to mi přijde zbytečný..já už snad 10let nemám v PC nic kromě SSD (a začínal jsem na 120GB), všechny data jsou na NASu...

Re:Je už doba „len SSD“?
« Odpověď #12 kdy: 30. 08. 2021, 06:44:40 »
Sorry, pisal som za seba. Hry sa nehram, na filmoch a serialoch nie som zavisly. Dokonca nikdy som nevidel ziadny serial, tak aby som to cele odsledoval.
Ked nemam ziadne hry a audiovizualny obsah, cim by som zaplnil disk ?

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je už doba „len SSD“?
« Odpověď #13 kdy: 30. 08. 2021, 07:21:20 »
v PC je cokoliv jiného jen zlo. Ve všech PC (vč. dvojice NUCů pod TV na LibreElec) mám SSDčka. Jediné kde je plotnový disk je WD RED 8TB v NASu na zálohování filmů, seriálů, fotek a domácího videa...

256GB SSDčko stojí 1100, případně 512GB cca 1500,- kdybych chtěl přenášet víc přímo v notebooku tak 1TB tak stojí cca 2500,- Nevidím důvod proč tam mít i plotnu náchylnou na otřesy...

Nevidím jediný důvod pro plotnový disk v PC...

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je už doba „len SSD“?
« Odpověď #14 kdy: 30. 08. 2021, 07:24:06 »
v PC je cokoliv jiného jen zlo. Ve všech PC (vč. dvojice NUCů pod TV na LibreElec) mám SSDčka. Jediné kde je plotnový disk je WD RED 8TB v NASu na zálohování filmů, seriálů, fotek a domácího videa...

256GB SSDčko stojí 1100, případně 512GB cca 1500,- kdybych chtěl přenášet víc přímo v notebooku tak 1TB tak stojí cca 2500,- Nevidím důvod proč tam mít i plotnu náchylnou na otřesy...

Nevidím jediný důvod pro plotnový disk v PC...

ve stolnim PC je plotnovy disk stale jeste uzitecny, ale v notebooku uz bych plotny nechtel.