Nový SSD do starého desktopu aneb jak dd Linux na nový notebook

Předestírám, že jsem HW diletant, takže budu asi klást naprosto pitomé otázky.

Mám starší workstation, a teď jsem si pořídil "nový notebook z druhé ruky", Lenovo edge 495. V workstation mám asi třetím rokem SSD disk (256 GB) s Debianem, v notebooku je 512 GB SSD s jakýmisi Windows. Mým cílem je dostat, ideálně jako byte copy, to co mám ve workstation, na ten notebook, abych tam nabootoval to samé a mohl pracovat a hotovo. Počítám s tím, že bych si potom v parted-u jen zvětšil nebo přidal partition z těch zbývajících 256 GB.

Už jsem to jednou nebo třikrát dělal, stylem vyndat disk z notebooku, vrazit do workstation, "dd if= of=", přehodit zpátky, víceméně hotovo. Ale tady mi workstation disk z notebooku vůbec nevidí, ani BIOS, ani Linux. Kabely štymují (tj. i napájecí, i datový kabel jdou zapojit, a to ještě jen jedním způsobem), ale co mě zaráží je, že na konektoru disku nevidím vůbec nic kovového, jen takový plastový lehounký vroubky. Ale v notebooku disk funguje, a to i po opětovném vrácení disku a spuštění (je tam tedy na konektor jakýsi adaptér, který se strčí na straně disku do datového i napájecího konektoru zároveň, udělá se z toho tenký pásek vodičů, který pak vede do jiného konektoru v notebooku, ale to asi není relevantní). Může tento prapodivný konektor nějak souviset s tím, že workstation disk nevidí? Opět si předem sypu popel na hlavu, vývoj v oblasti SATA konektorů jsem v posledních letech absolutně nesledoval.

Co mi kdyžtak může pomoci? Je kdyžtak nějaká jiná, blbuvzdorná a rozumně rychlá cesta, jak přesunout systém z počítače s Linuxem v jednom rohu místnosti na notebook s Windows ve druhém rohu místnosti? Nejraději bych tedy stále to přesunutí disku a dd, to se mi osvědčilo jako rychlý a spolehlivý - když to tedy zrovna fungovalo.



k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail

Re:Nový SSD do starého desktopu aneb jak dd Linux na nový notebook
« Odpověď #2 kdy: 27. 08. 2021, 07:03:36 »
Záhada plastového konektoru vyřešena - on to nebyl opravdový disk, ale jen takový plastový obdélníček co vyplňuje místo, kam se může dát druhý disk. Opravdový první disk je taková destička kousek vedle, velká asi palec čtvereční, miniaturizace je úžasná.

Dík za tip na clonezillu, zamyslím se nad tím.

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nový SSD do starého desktopu aneb jak dd Linux na nový notebook
« Odpověď #3 kdy: 27. 08. 2021, 07:06:59 »
a neni po letech pouzivani toho disku cas na cistou instalaci (noveho) systemu na ssd?
data pak postupne pretahnout.

Re:Nový SSD do starého desktopu aneb jak dd Linux na nový notebook
« Odpověď #4 kdy: 27. 08. 2021, 10:03:02 »
Ja riešim dáta cez nextcloud server. Na každom počítači mám svoj vlastný systém (nemusí byť rovnaký) a dokumenty, projekty a iné veci čo sa netýkajú behu OS mám na nextcloud serveri, v počítačoch mám lokálne kópie cez klienta. Tým mám zaistenú aj synchronizáciu a v podstate aj zálohu.
Tam kde nemám dostatok miesta (10" netbook s 32GB eMMC) mám nextcloud pripojený cez davfs, je to pomalšie, ale núdzovo stačí. Samozrejme mám k dátam prístup cez webový prehliadač úplne kdekoľvek.


Re:Nový SSD do starého desktopu aneb jak dd Linux na nový notebook
« Odpověď #5 kdy: 27. 08. 2021, 14:41:51 »
Kopírování pomocí dd je téměř vždy špatný nápad, zvlášť pokud se nejedná o žádný exotický OS ale o normální linux. Na nové SSD se zbytečně zapíšou i prázdné bloky, disk je bude evidovat jako zaplněné a při každém zápisu do nich dělat read-modify-erase-write úplně zbytečně. Příkaz fstrim by to mohl později opravit, ale lepší je tenhle problém vůbec nevytvářet.

Mnohem lepší je na nový disk vytvořit nové diskové oddíly a všechny soubory překopírovat včetně práv (například pomocí tar, rsync nebo cp -a). Jednak to bude rychlejší, navíc se ale odstraní i fragmentace souborů. Jen je potřeba pohlídat změnu UUID v /etc/fstab a v konfiguraci GRUBu. Buď upravit zmíněné soubory, nebo naopak změnit UUID nově vytvářených oddílů.

Re:Nový SSD do starého desktopu aneb jak dd Linux na nový notebook
« Odpověď #6 kdy: 27. 08. 2021, 14:46:43 »
Kopirovat to cez dd je zbytocne, prinesie to viac problemov ako vyhod. Staci moutnut ten stary a novy disk a pustit "cp -rav /mnt/old_disk/* /mnt/new_disk". Upravit /etc/fstab tak aby system videl spravne particie na novom disku.

To je vsak idealne ak menis disk v jednom a tom istom stroji.

Ak chces skopirovat stavajuci system do noveho stroja, tak budes musiet riesit to ze ti zrejme bude chybat mnozstvo modulov, ktore bude jadro potrebovat aby ti chodil hardvare s ktorym instalator povodneho systemu neratal.

Preto je lepsie nainstalovat system na novy stroj a synchronizovat data.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nový SSD do starého desktopu aneb jak dd Linux na nový notebook
« Odpověď #7 kdy: 27. 08. 2021, 21:04:56 »
[...]Ak chces skopirovat stavajuci system do noveho stroja, tak budes musiet riesit to ze ti zrejme bude chybat mnozstvo modulov, ktore bude jadro potrebovat aby ti chodil hardvare s ktorym instalator povodneho systemu neratal.

to je samozrejme nesmysl ;-) s vyjimkou nvidia grafiky, pripadne exotickejch pridavnejch zarieni, jsou veskere moduly "soucasti" nainstalovaneho jadra a pri kazdem startu OS (ci pripojeni zarizeni) se natahnou ty potrebne, tedy GNU/Linux kazdy start (na totoznem HW) povazuje za start na neznamem/novem HW...

ohledne kopirovani pres cp,tar,rsync apod, je potreba uvazovat ze vase "jen je potreba par uprav" muzou neznaleho zaskocit, naproti tomu na Clonezilla to dela automaticky, take kopiruje jen zabrane misto, vytvorenej image je komprimovanej, lze ho schovat jako zalohu do suplete, atd...

Re:Nový SSD do starého desktopu aneb jak dd Linux na nový notebook
« Odpověď #8 kdy: 28. 08. 2021, 02:46:14 »
[...]Ak chces skopirovat stavajuci system do noveho stroja, tak budes musiet riesit to ze ti zrejme bude chybat mnozstvo modulov, ktore bude jadro potrebovat aby ti chodil hardvare s ktorym instalator povodneho systemu neratal.

to je samozrejme nesmysl ;-) s vyjimkou nvidia grafiky, pripadne exotickejch pridavnejch zarieni, jsou veskere moduly "soucasti" nainstalovaneho jadra a pri kazdem startu OS (ci pripojeni zarizeni) se natahnou ty potrebne, tedy GNU/Linux kazdy start (na totoznem HW) povazuje za start na neznamem/novem HW...

ohledne kopirovani pres cp,tar,rsync apod, je potreba uvazovat ze vase "jen je potreba par uprav" muzou neznaleho zaskocit, naproti tomu na Clonezilla to dela automaticky, take kopiruje jen zabrane misto, vytvorenej image je komprimovanej, lze ho schovat jako zalohu do suplete, atd...

No, tak hadam instalator pred troma rokmi do initramfs pribalil vsetky ovladace ktore ten novy notas bude potrebovat... i ked naco by tam mkinitramfs, daval ovladace ktore potrebovat nebude... I ked, clonezilla pripravi novy zavadzac systemu, nielen upravy fstab? ;)

Idealne je fakt nainstalovat ten system na notas nacisto a data synchronizovat.
« Poslední změna: 28. 08. 2021, 02:49:25 od Death Walker »

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nový SSD do starého desktopu aneb jak dd Linux na nový notebook
« Odpověď #9 kdy: 28. 08. 2021, 03:48:06 »
No, tak hadam instalator pred troma rokmi do initramfs pribalil vsetky ovladace ktore ten novy notas bude potrebovat... i ked naco by tam mkinitramfs, daval ovladace ktore potrebovat nebude... I ked, clonezilla pripravi novy zavadzac systemu, nielen upravy fstab? ;)

Idealne je fakt nainstalovat ten system na notas nacisto a data synchronizovat.

ano na 99.9% pribalil, teda ne instalator, ten to nedela ;-) proste v initrd (alespon na Debianu(coz ma tazatel) ci *buntu) se pri (re)generovani do nej ve vychozim stavu pridava "jedna" hromada modulu = ovladace filesystemu, radicu ata/sata/nvme, klavesnice, usb, blokovejch zarizeni, sitovejch karet (pro pripadnej netboot), pouze nejake speciality se davaji nad tento ramec, treba mdadm pokud bezi raid, cryptosetup pokud je system na luks, myslim ze binarni nvidia pokud je instalovana a je v systemu nvidia (nicmene i pokud ne a novej HW by ji mel, tak by nabehl na otevrenem nouveau ovladaci a na par kliku si nvidia zavrenej mohl doinstalovat)...

initrd totiz neni "celej balik ovladacu pro danej HW", ale pouze universalni zaklad na to, aby se zpristupnil rootfs na nejakej mediu (disk,usb,sit...) z ktereho se pak jiz natahnou jaderne moduly pro zbytek HW...

tedy rozhodne neni idealni reseni nova instalace, ale (v kontextu) na Clonezilla, (mimo context jakejkoliv clonovaci zpusob krome raw, tedy souborovej/obsazene_blokovej)... "idealni" by to bylo pouze v pripade ze ten system by byl naborenej a tazatel se s tim nechtel (cas, ci znalosti) opravovat...

Re:Nový SSD do starého desktopu aneb jak dd Linux na nový notebook
« Odpověď #10 kdy: 28. 08. 2021, 07:14:09 »
Záhada plastového konektoru vyřešena - on to nebyl opravdový disk, ale jen takový plastový obdélníček co vyplňuje místo, kam se může dát druhý disk. Opravdový první disk je taková destička kousek vedle, velká asi palec čtvereční, miniaturizace je úžasná.

Dík za tip na clonezillu, zamyslím se nad tím.
Tím se to pravděpodobně trošku komplikuje. Notebooku má M.2 a pokud to není SATA, ale NVMe, tak je zde značná šance, že workstation má disk MBR a notebook GPT. Zdá se mi rozumnější provést čistou instalaci na notebooku a svoje data tam potom zkopírovat, aplikace nainstalovat - pokud je všechno z repozitářů, je to otázka chvíle.
Notebook navíc bude mít zapnutý secure boot, starší workstation asi ne, i na to můžete narazit po naklonování, pokud vaše distribuce do EFI boot nedává ten podepsaný shim.
Pokud má workstation GPT, tak dd už nestačí, GPT má kopii partition table na konci disku a po dd tam zkrátka nebude. Rozdělení disku je potřeba přenést pomocí sgdisk a pak naklonovat jednotlivé partition. Nějak strašně složité to není, ale musíte vědět, co děláte - takže nejlépe nechat clonzille nebo něčemu takovému.
Myslím ale, že s tou čistou instalací si ušetříte spoustu času.

Re:Nový SSD do starého desktopu aneb jak dd Linux na nový notebook
« Odpověď #11 kdy: 28. 08. 2021, 07:45:09 »
initrd totiz neni "celej balik ovladacu pro danej HW", ale pouze universalni zaklad na to, aby se zpristupnil rootfs na nejakej mediu (disk,usb,sit...) z ktereho se pak jiz natahnou jaderne moduly pro zbytek HW...

V tomto ma skolit nemusis, viem co je tam pribalene. Problem je ze to bude zrejme dost stare.

Ad vsetky ovladace az na nvidiu. Nedavno riesil typek na nyxe ze ma novy notas a na novsom builde ubuntu mu nejde zvukovka, ta mu ide so starsim buildom kde mu nejde sietovka (mozno to bolo naopak, to je ale v podstate jedno). Ked tam uz moc debiani znalci riesili ako to poriesit, tak nainstaloval fedoru. Tym padom mu chodila nie len zvukovka, sietovka ale na co nebol z ubuntu zvyknuty tak aj citacka otlackov prstov a co viac tak aj plna podpora dotykovej obrazovky vratane multitouch... takze, debian/ubuntu nie len ze nedava vsetky ovladace na disk, tak ako ste to popisal, ono ich to ani nema v repozitaroch...

Re:Nový SSD do starého desktopu aneb jak dd Linux na nový notebook
« Odpověď #12 kdy: 28. 08. 2021, 07:54:07 »
že workstation má disk MBR a notebook GPT.
S tym dd by sa ten MBR skopiroval a na vacsine biosov by to fungovalo.

Ale to ze ten nb je lepsie naistalovat nacisto, suhlasim

Re:Nový SSD do starého desktopu aneb jak dd Linux na nový notebook
« Odpověď #13 kdy: 28. 08. 2021, 09:52:17 »
že workstation má disk MBR a notebook GPT.
S tym dd by sa ten MBR skopiroval a na vacsine biosov by to fungovalo.

Ale to ze ten nb je lepsie naistalovat nacisto, suhlasim
To jsou ale různé věci.
dd nezkopíruje GPT disk, pokud není identické velikosti.
GPT partition table je potřeba kopírovat jinak (sgdisk -R) - to je to, co jsem psal.
Dále: kopírovat disk pomocí dd je krajně nevhodné řešení, pokud se nejedná o disk v nekonzistentním stavu, který chci opravit nebo z něj zachránit data - pak je ale lepší ddrescue (to jsme ale někde jinde).
A nakonec: spoléhat na to, že většina BIOSů zavede systém z MBR disku na NVMe je rovněž nerozumné. Zavede, nezavede? Zavede i po updatu BIOSu? Disk časem přehodím nebo překopíruju do jiného stroje - bude to fungovat i tam?
Vidím to jako zbytečnou časovanou bombu, která vás vypeče v tom nejméně vhodném okamžiku.

Re:Nový SSD do starého desktopu aneb jak dd Linux na nový notebook
« Odpověď #14 kdy: 28. 08. 2021, 11:22:38 »
že workstation má disk MBR a notebook GPT.
S tym dd by sa ten MBR skopiroval a na vacsine biosov by to fungovalo.

Ale to ze ten nb je lepsie naistalovat nacisto, suhlasim
To jsou ale různé věci.
dd nezkopíruje GPT disk, pokud není identické velikosti.
GPT partition table je potřeba kopírovat jinak (sgdisk -R) - to je to, co jsem psal.
Dále: kopírovat disk pomocí dd je krajně nevhodné řešení, pokud se nejedná o disk v nekonzistentním stavu, který chci opravit nebo z něj zachránit data - pak je ale lepší ddrescue (to jsme ale někde jinde).
A nakonec: spoléhat na to, že většina BIOSů zavede systém z MBR disku na NVMe je rovněž nerozumné. Zavede, nezavede? Zavede i po updatu BIOSu? Disk časem přehodím nebo překopíruju do jiného stroje - bude to fungovat i tam?
Vidím to jako zbytečnou časovanou bombu, která vás vypeče v tom nejméně vhodném okamžiku.

Zavedie, ak je prvy sektor protective mbr tak nacita dalsi sektor co je gpt primary header kde sa dozvie kde ma gpt secondary header a tozdelenie disku. Ak prvy sektor nie je protective mbr tak to nacita ako stary mbr. To ze nie je dobry napad ten disk duplikovat pomocou dd, som pisal vyssie. Ale urcite to nie je z dovodu gpt vs mbr.