Elektrický rozvaděč vodorovně

Re:Elektrický rozvaděč vodorovně
« Odpověď #45 kdy: 30. 09. 2021, 10:39:33 »
vsechno mne pripvadi k tomu, ze studena voda je potreba v kuchyni casto, tepla mene (protoze stejne se pouziva mycka nadobi a tenhle model pripoj teple vody neumi).

takze se nemely hazet penize do nesmyslnyho rozvodu teple vody a cerpadel a pod, stacilo nejaky prutokovy ohrivac.

stejnym zpusobem jsem zablokoval 18m dlouhy rozvod plynu az do kuchyne, protoze indukce je stejne lepsi.
bohuzel u protokoveho ohrivace jsem se trochu bal diky predchozim zkusenostem, kdy ta svine ma tendence popalit diky nahle zmene teplotyvody.


Jimmyx

  • ***
  • 157
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Elektrický rozvaděč vodorovně
« Odpověď #46 kdy: 30. 09. 2021, 10:58:35 »
S průtokovým ohřívačem jsem prožil 30 let života a velmi rád jsem ho nahradil za boiler. Možnost kdykoliv teplou vodu zastavit nebo míchat v jakémkoliv poměru bez rizika "opaření" či kolísání teplé vody je k nezaplacení.

Jinak pokud je spotřeba teplé vody v kuchyni malá, lze použít boiler na 5-6 litrů vody. Stojí to pár korun a taky to eliminuje kolísání teploty vody.

TakyPatrik

Re:Elektrický rozvaděč vodorovně
« Odpověď #47 kdy: 30. 09. 2021, 14:15:56 »
Svépomocí opravuji chalupu/skoro ruinu a dospěl jsem k podobnému názoru:
- V kuchyni myčka + malý boiler (do 10l) pod dřezem.
- Separatní boiler pro koupelnu.

Zatímco v kuchyní chcete mít teplou vodu po celý den, v koupelně je většinou potřeba převážně ráno a večer. Takže se nepochybně vyplatí vodu ohřívat separátně a v různých režimech a vyhnou se tak i ztrátám v potrubí (mezi koupelnou a kuchyní).

Rozvod vody dělám dvojitý - ze studny a z vodovodu.

Voda není tak drahá aby se vyplatilo řešit nějakou chladící smyčku. Nejdražší je naopak její ohřev.

A k původnímů dotazu: Rozvaděč pod podlahou určitě ne, protože se jednou může někomu při vytírání vylít kýbl či vám tam bude chcát pes.

f-k-r

  • ***
  • 102
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Elektrický rozvaděč vodorovně
« Odpověď #48 kdy: 30. 09. 2021, 16:55:10 »

Ještě jsem neslyšel o tom, že by někdo dělal cirkulaci studené pitné vody :-) ale teoreticky si to dovedu představit,


Navštivte brněnskou vilu Tugendhat, tam to uvidíte v praxi :-). Za horkých letních dnů se do vily vháněl vzduch přes radiátory, kterými cirkulovala studená voda, navíc šel ještě přes vložky z jemně naštípaného vonného dřeva. Za první republiky se asi klimatizační jednotky, jak je známe dnes, ještě nevyskytovaly; to by tam určitě byly. Na vilu v ceně asi 5 milionů by tehdy průměrný člověk vydělával 500 let (průměrný plat v roce 1930 činil 789 Kč).
« Poslední změna: 30. 09. 2021, 16:58:55 od f-k-r »

Re:Elektrický rozvaděč vodorovně
« Odpověď #49 kdy: 30. 09. 2021, 18:44:42 »
tam jsem jeste nebyl. ale asi by mne zbytecne rozrusilo.

co si vybavuju, tam mela byt i okna zajizdejici do podlahy? uz to zase funguje?


jinak pokud tahle vila ma dnes hodnotu 100 mil (ted jsem si to vytahl z nosu), tak to bude nejakych 220 let. a potom, ze se nemam lip :-)


f-k-r

  • ***
  • 102
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Elektrický rozvaděč vodorovně
« Odpověď #50 kdy: 01. 10. 2021, 08:55:51 »

co si vybavuju, tam mela byt i okna zajizdejici do podlahy? uz to zase funguje?


Výsuvné okno o rozměrech 5,5 x 3 m (300 kg) je částí prosklené fasády. Myslím, že funguje, ale neradi to ukazují.

Re:Elektrický rozvaděč vodorovně
« Odpověď #51 kdy: 01. 10. 2021, 09:10:44 »
legracni, si vzpominam, ze okolo 1995 kamaradka porad jeste bydlela v pavlacovym byte, a byl tam spolecny zachod pro patro.

versus zajizdeci okna z jakyho roku?

ja byl v Mullerove vile a co si jen pamatuju, bylo mnozstvi schodu/vyskove roztristeni obyvaku.

Re:Elektrický rozvaděč vodorovně
« Odpověď #52 kdy: 01. 10. 2021, 09:56:51 »
Výsuvné okno o rozměrech 5,5 x 3 m (300 kg) je částí prosklené fasády. Myslím, že funguje, ale neradi to ukazují.
Koukněte na https://www.youtube.com/watch?v=1V3EVldQe90 - je tam krátce natočená klimatizace i zajížděcí okna :)

Re:Elektrický rozvaděč vodorovně
« Odpověď #53 kdy: 01. 10. 2021, 10:50:12 »
neuveritelny, dokonce i vetrani se zvlhcovanim vzduchu

Re:Elektrický rozvaděč vodorovně
« Odpověď #54 kdy: 01. 10. 2021, 14:25:38 »
He, he, musím se smát (už mám 10 let od rekonstrukce). A musím dát už zapravdu kolegovi, že správně si to člověk udělá až když to dělá potřetí. Akorát když konečně dodělal ten třetí barák, tak ho zabil infark v Egyptě. :-(
Názor na  řemeslníky stejné. Pravda, co jsme si i sám sprznil, na to si mohu nadávat sám, ale apsoň vím, jak jsme si to sprznil.... Jen sem tam některý byl naprosto OK a k obdivu.

Trident: Záložní elektrocentrála na plyn je spuper, pokud máš i vlastní zásobník plynu. Pokud ne, tak je to také jak mít elektrocentrálu na benzín, ale mít u ni děravou nádrž, kterou nemůžeš zalepit. Jestli to máš na nízkotlaku, tak kor a bude velmi záležet na tom, jak deleko je to ud tebe k regulaččce středotlak/nízkotlak (respektive jaký je objem nízkotlakého potrubí). Vysvětlení - ta regulačka potřebuje elektriku, snižování tlaku se projevuje poklesme teploty. I teď v létě je na tom regulátoru jinovatka, když je teplo a nic moc odběr. Pokud vypadne elektrika, tak v létě se normálně nic neděje, v té trubce je dost plynu na týden (protože nikdo netopí). V zimě tak na pár hodin. Ten regulátor se vyhřívá - v středotlaku těsně před ním jsou buď přímo elektircké spirály v plynovodu (nic moc pohled pro slabší povahy, jak do ruda žhnoucí spirála je v tom plynu) nebo je tam plynový kotel a nahřívá se plyn přes vodu, ale ten bez elektriky také nejede. Takže když lehne elektrika tobě i té regulačce, tak v létě OK, v zimě tak hodiny, než zamrzne (respektive zamrznou oba, často je to už zdvojeno, pokud nejsi horní/dolní) a plyn se zastaví, pokud bude z toho koncového nízkotlaku větší odběr. Ty kotle nemají UPSku (řešeno jen na předávácích tlakových stanicích). Musíš pak doufat, že dispečer rozhodne o vyslání technika s elektrocentrálou, aby z ní se ta regulačka udržela v provozu. Ale to se dělá pro regulačku z které jede sídliště a ne pár baráků někde. A to ještě musíš být v oblasti, kde ty regulačky jsou už na trvalém dohledu, aby se dispečer dozvěděl, že je problém (což hodně stále není).
Regulačka je 4km daleko, nicméně je možné že jsem spíš někde na regulacce u letiste poblíž pražského letiste. Obci prochází plynovod až na letiště. Musel bych se mrknout do map. V oblasti na ni je dost hal i DC vodafone. V cele oblasti je stredotlak vyjma par starých bytovek

Elektrocentrála se dá přepnout na LPG a 10kg bomby prodávají všichni Vietnamci kolem.

Ono benzinem/naftou bych si nepolepsil.Ve vesnici benzinka nejede když není proud . Což se obvykle stává když na jaře haly nahazuji klimu. Auto v cz řídit nemůžu takže to kolečko/rucni vozik s bombou co dovezu od vecerky je vhodná alternativa.

Výpadek plynu jsem vyjma překopnuti potrubí ( a to ještě VTL) / nebo výbuchu na
trase v cesku ani na sajtach zakosu nikdy nezažil.

Jen doufám že PPD někdy slyšela o zaloznim zásobování plynem z tahače.