WiFi router - pomoc s vyberem

WiFi router - pomoc s vyberem
« kdy: 22. 08. 2021, 10:33:43 »
Ahoj, shanim WiFi router na pokryti rodinneho domu a zahrady (intenetove pripojeni optikou). Na routeru bude pripojeno cca 10 zarizeni, vetsina zatim na WiFi 5, bez podpory WiFi 6. Aktualne mam ASUS RT-AC1900U a chci neco lepsiho (lepsi pokryti a rychlost). Cenove jsem ochotny do toho dat tolik, kolik bude potreba - tzn. kdyz bude davat smysl koupit router za 20 000,- tak ho koupim. Predem diky za tipy


Re:WiFi router - pomoc s vyberem
« Odpověď #1 kdy: 22. 08. 2021, 11:25:52 »
Projděte si tady fóra, řeší se to každou chvíli. Pokud chcete opravdu dobré pokrytí a funkčnost, je nelepší si nechat wifi síť navrhnout na míru prostorovým dispozicím, rušení, stínění apod. Často je potřeba mít i více zařízení pro různé zóny.

Re:WiFi router - pomoc s vyberem
« Odpověď #2 kdy: 22. 08. 2021, 11:32:48 »
Router můžeš koupit třeba TP-Link Archer AX20 a pokud jde o pokrytí přes WiFi, pak do rozsáhlejších prostor použít Ubiquiti UniFi, prodává se i 5 pack (https://www.alza.cz/ubiquiti-unifi-uap-ac-lr-5-pack-d6251839.htm) a k tomu PoE switch (https://www.alza.cz/tp-link-tl-sg108pe-d4412338.htm).

Re:WiFi router - pomoc s vyberem
« Odpověď #3 kdy: 22. 08. 2021, 12:13:54 »
jako router mikrotik a jako apcka tolik unifi, kolik bude potreba. vsimni si ze vsude kde maj "neomezenej" rozpocet, tak nemaj 1 transformera co ma 8 anten, ale vice malejch bobiku...

Re:WiFi router - pomoc s vyberem
« Odpověď #4 kdy: 22. 08. 2021, 12:15:41 »
Ako urobiť wifi aby fungovala rýchlo sa dá načrtnúť asi takto:
Čím je požadovaná väčšia rýchlosť, tým je potrebné byť bližšie pri AP/routri a maximálne obmedziť počet prekážok a to dokonca až na nulu.


Re:WiFi router - pomoc s vyberem
« Odpověď #5 kdy: 22. 08. 2021, 14:07:34 »
Nepises, jestli to ma byt jen router, nebo router s modemem. Za mne router s modemem Fritzbox (7590, 7530, 7581, 7582, 7583) umi Mesh, muzes si tam dat od firmy AVM ruzne krabicky, starsi routery nebo repeatery, ktere umi taky Mesh. Jde o penize, kolik do toho chces investovat. To by byla ma volba, komu jsem to takto nainstaloval, tak jsou vsichni spokojeni. Kamos muze jit na svou WIFI dokonce vedle v hospode.

Re:WiFi router - pomoc s vyberem
« Odpověď #6 kdy: 22. 08. 2021, 15:52:03 »
Píše, že má internetové připojení optikou, tak k čemu mu bude nějaký xDSL modem? Potřebuje jenom router.

Re:WiFi router - pomoc s vyberem
« Odpověď #7 kdy: 22. 08. 2021, 16:18:19 »
Píše, že má internetové připojení optikou, tak k čemu mu bude nějaký xDSL modem? Potřebuje jenom router.

Hlavne nepise jak to ma zakoncene, zda ma doma jen FC zasuvku nebo k tomu na nejaky prevodnik na ethernet.

Re:WiFi router - pomoc s vyberem
« Odpověď #8 kdy: 22. 08. 2021, 17:59:03 »
Ať to má zakončené jakkoliv, tak zcela jistě ne výstupem na xDSL, tj. doporučení na xDSL modem je bezpředmětné. A ISP s optikou dávají obvykle svoje vlastní modemy, na jejichž koncích bývá gigový RJ45.

Re:WiFi router - pomoc s vyberem
« Odpověď #9 kdy: 23. 08. 2021, 10:50:09 »
Píše, že má internetové připojení optikou, tak k čemu mu bude nějaký xDSL modem? Potřebuje jenom router.

Prehledl jsem, SORRY!!! Ikdyz tyto routery maji taky WAN vstup.
« Poslední změna: 23. 08. 2021, 10:51:45 od dastin dastin »

Re:WiFi router - pomoc s vyberem
« Odpověď #10 kdy: 23. 08. 2021, 13:52:36 »
Diky za odpovedi.

Mam spatne zkusenosti s WiFi extenderem TP-LINK RE300 (nestabilni 5ghz wifi a problem signalu projit jednou SDK prickou), takze jsem skepticky k tem Ubiquiti UniFi. Mate nekdo zkusenosti s tim, jak ty Ubiquiti funguji kdyz neni prima viditelnost? Doufal jsem, ze mi bude stacit jen jedna sikovna krabicka. Cim vice elementu, tim vice prace s tim. Ma nekdo zkusenosti s necim jako Ubiquiti AFI-ALN-R - Amplifi Alien?

Jinak modem mam od providera optiky a k nemu mam ethernetem pripojeny ten ASUS RT-AC1900U.

Re:WiFi router - pomoc s vyberem
« Odpověď #11 kdy: 23. 08. 2021, 14:07:03 »
Ak nemas problem s peniazmi, tak by som si na toho niekoho najal.

Inac minimum aby ti to fungovalo je jedno AP na podlazie plus este jedno na zahradu. Ak podlazia maju vecsiu plochu alebo je tam kopec priecok , tak viacej AP na podlazie prave kvoli tomu, ze 5GHz nema prilis rado priecky.

Nepouzival by som ziaden bezdrotovy mesh ale pekne ku kazdemu AP kabel.

Jedna sikovna krabicka ti na AX(wifi 6) urcite stacit nebude. To by si mohol dosiahnut max na 2.4GHz s dobrym AP a vhodnym podorisom.

Re:WiFi router - pomoc s vyberem
« Odpověď #12 kdy: 23. 08. 2021, 15:42:26 »
Diky za odpovedi.

Mam spatne zkusenosti s WiFi extenderem TP-LINK RE300 (nestabilni 5ghz wifi a problem signalu projit jednou SDK prickou), takze jsem skepticky k tem Ubiquiti UniFi. Mate nekdo zkusenosti s tim, jak ty Ubiquiti funguji kdyz neni prima viditelnost? Doufal jsem, ze mi bude stacit jen jedna sikovna krabicka. Cim vice elementu, tim vice prace s tim. Ma nekdo zkusenosti s necim jako Ubiquiti AFI-ALN-R - Amplifi Alien?

Jinak modem mam od providera optiky a k nemu mam ethernetem pripojeny ten ASUS RT-AC1900U.
Ubiquiti UniFi sice může využívat bezdrát na propojení mezi sebou, ale je to samozřejmě pitomost (nikdo to nepoužívá) a prakticky vždy se ke každému AP natáhne UTP. Výhodou je jednotná síť a centrální nastavení všech AP. To se skutečně nedá srovnat s MESH od TP-Linku, který je jenom bezdrát a navíc funguje pouze v případě, že mezi routerem a MESH je přímá viditelnost a perfektní signál.
A taky je dobré mít na paměti, že nezáleží jenom na tom, kam dosvítí AP, ale aby i připojená zařízení dosvítila na něho, tj. nějakým jedním centrálním AP to rozhodně vyřešit nepůjde, protože všechna připojená zařízení (hlavně ta hodně vzdálená, např. na zahradě apod.) na něho prostě nedosáhnou.
« Poslední změna: 23. 08. 2021, 15:45:57 od Adolf Shitler »

Re:WiFi router - pomoc s vyberem
« Odpověď #13 kdy: 23. 08. 2021, 16:29:02 »
Otazku ohladne pokytia som dostaval casto a taktiez sa vela ludi pyta na super vykonny router, co pokryje plochu x m2 v dome a este aj zahradu. Avsak ziadny taky router neexistuje. Kedze kazdy router ma obmedzeny vysielaci vykon, ktory je stanoveny normou pre kazdu krajinu. Takze moja odpoved je: musis pouzit viaecero zariadeni na pokrytie velkej plochy. Cim viacej prekazok v trase signalu, tym viacej zariadeni treba.

Preto by som siel smerom, ako tu uz niektory navrhovali. Pouzit router ako privodne zariadenia pre interent. Kludne by som si vybral router bez wifi, ktory bude v racku. Napr. nejaky mikrotik. Nasledne v dome osadil AP na vhodne miesta, aby pokryli cely dom aj zahradu. Ak chces mat v dome iba jeden nazov siete, tak by som siel cestou TP-Link EAP 215 a Omada controller, alebo Unifi a ich controller. Cez ktory si spravujes celu wifi siet. Ak casom zistis, ze ti niekde nestaci pokrytie, priadas len daslie zariadenie a problem mas vyrieseny.

Urcite sa nesnaz najst jedno zariadenie, co pokyrie vsetko. Kedze take neexistuje. Ak to chces silou mocou riesit jednym routrom, tak potom musis umiestnit do prostriedka budovy, aby si mal pokrytie kazdym smerom. Akurat pocitaj s tym ze na okraji, kde sicce bude daky signal, tak ta rychlost bude mizerna. Radovo tak 1-2Mbity. Co ti ledva nacita web stranku a video tak v 360p kvalite.

Re:WiFi router - pomoc s vyberem
« Odpověď #14 kdy: 23. 08. 2021, 16:50:28 »
=> jak ty Ubiquiti funguji kdyz neni prima viditelnost?
Dal by som do pozornosti, že wifi je obojsmerná komunikácia. Funguje to inak ako DVB-TV.
To, ako to bude fungovať ako celok záleží aj od tej druhej strany. Zbytočne budeš prepalovať routrom steny, keď počítač bude vysielať slabý signál, ktorý sa na router ledva dostane.