Desktop Win10 vs M1

Re:Desktop Win10 vs M1
« Odpověď #15 kdy: 19. 08. 2021, 22:11:47 »
Podle mě je celej apple ekosystém typyckej americkej produkt pro v podstatě líný napůl svéprávný ovce. Celý je to hezký, uživatelsky příjemný, funkční, ale musíš akceptovat to co ti dovolí a nesmíš šahat na to co ti nedovolí.  Prostě aby to pěkně fungovalo v rámci nastavenejch mantinelů a aby sis to sám pokud možno nerozes.al. Za tu uživatelskou přívětivost si nechaj zaplatit a vedou tě za ručičku a nutěj koupit další krámy z ekosystému. Nakonec končíš s macbookem, founem sluchátkama tabletem klávesnicí, myší, hodinkama všechno od aplu a nutíš do toho celou rodinu a před známejma s tim machruješ jak to pěkně funguje, uplně přesně jako ten typek co tu obdivoval 5 sekund přepínání blbejch sluchátek. Naprostá pitomost, ale pro aplistu je z toho orgazmus.
Děkuji nechci, radši budu u nedodělanýho linuxu anebo i těch pitomejch woken, dokud mě nechaj si dělat co chci a nenutěj mě koupit si windows klávesnici jen kvůli blbejm klávesovejm zkratkám.
« Poslední změna: 19. 08. 2021, 22:19:19 od Pajaha »
Gréta je nejlepší.


oss

  • ***
  • 229
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Desktop Win10 vs M1
« Odpověď #16 kdy: 20. 08. 2021, 07:31:07 »
Inac neviem co tu vsetci maju s neuatalimi resetmi Windowsu. Robim uz dva roky na HO, poripajam sa na firemny Windows 10 Pro, a ten restartujem priblizne raz za 3 mesiace.

Re:Desktop Win10 vs M1
« Odpověď #17 kdy: 20. 08. 2021, 08:33:25 »
....
WTF momenty:

- Na full screen není vidět horní lišta s menu. Vyvolá se najetím myší k hornímu okraji. V reálu lišta vyskakovala když člověk nechtěně kolem okraje jen lehce projel a blbě poskakoval obsah, jindy zase dráždil okraj co to šlo a menu se ne a ne objevit. Dock totéž v bledě modrém, ale ten jsem tak často nepotřeboval.
....


Protoze na macu je fullscreen naozaj fullscreen.. kdyz zmacknes Option btn na klavesnici a kliknes v oknu na zeleny btn tak miesto fullscreenu mas zoom (windows fullscreen)... a takychto ficuriek co clovek musi poznat je tam hodne :-)

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Desktop Win10 vs M1
« Odpověď #18 kdy: 20. 08. 2021, 08:33:46 »
Tak já si postavil hackintosh s i7 ve kterém mám 3SSDčka a mohu nabotovat jak do Windows tak MacOS (mám to na dvou disccích v různých verzích). Cenově to vyšlo podobně jako MacMini ... cca 25 000 s tím, že mám ale grafiku + 16GB RAM...
i7 9700
2x8GB RAM
Radeon RX570 8GB

MacOS mi nepřijde kdo ví jak skvělý ale na střih videa (DaVinci Resolve) a fotky (Apple Photos) je to bomba... Resolve je pod MacOS nejvíc optimalizovaný a stejný projekt vyexportuje proti Windows lépe... (kvalitnější render, bez artefaktů atd..., navíc myslím že má jen pod MacOS i free verze hardwarovou akceleraci...)

L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Desktop Win10 vs M1
« Odpověď #19 kdy: 20. 08. 2021, 08:47:33 »
Protoze na macu je fullscreen naozaj fullscreen.. kdyz zmacknes Option btn na klavesnici a kliknes v oknu na zeleny btn tak miesto fullscreenu mas zoom (windows fullscreen)... a takychto ficuriek co clovek musi poznat je tam hodne :-)

A proč by fullscreen nemohl mít nahoře lištu? Zvlášť, když na Macu není zvykem mít menu v okně aplikace.

Že existuje i maximalizace bez FS samozřejmě vím, ale to nijak nesouvisí s tím, že ten fullscreen je tam prostě udělaný blbě.


Re:Desktop Win10 vs M1
« Odpověď #20 kdy: 20. 08. 2021, 09:55:04 »

A proč by fullscreen nemohl mít nahoře lištu? Zvlášť, když na Macu není zvykem mít menu v okně aplikace.
....
Pak by to bolo stejne jak kdyz okno maximalizujes preci, IMHO v tomto pripade funguju divne widle a pod  ;)

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Desktop Win10 vs M1
« Odpověď #21 kdy: 20. 08. 2021, 10:10:25 »
Upřímně si myslím, že nejlépe to mají řešená Windows.
Dole systémová lišta, s přehledem spuštěných aplikací, hodiny, tray ikonky atd...

Nahoře lišta aktivního okna, v pravé části hlavní ovládací prvky, s tím že tam jde při maximalizovaném okně poslepu dojet myší doprava nahoru a zavřít okno...

Narozdíl od toho má Mac nahoře lištu, která je ale vztažena k poslednímu aktivnímu oknu ("super" nápad když pracuji s dvěmi aplikacemi naráz a překlikávám... ) a dock který je uprostřed (kolem nevyužití prostor) - který je ke spouštění nejčastějších aplikací. Naprosto nechápu, že když některé aplikace zavřu křížkem tak stále běží... proč? To jsem je mohl minimalizovat...

Navíc Windows s jejich přichytávání oken jsou v tomto daleko dál...

Re:Desktop Win10 vs M1
« Odpověď #22 kdy: 20. 08. 2021, 10:51:58 »
pro v podstatě líný napůl svéprávný ovce.

Slysel jste nekdy o tom ze lenost/pracovitost, ani svepravnost se nestanovuji podle ochoty nastavovat si system?

Re:Desktop Win10 vs M1
« Odpověď #23 kdy: 20. 08. 2021, 11:53:22 »
Slysel jste nekdy o tom ze lenost/pracovitost, ani svepravnost se nestanovuji podle ochoty nastavovat si system?

Ve smyslu užívání OS je podle mého názoru zřejmé, že pokud někdo nemá potřebu svobodně si vybrat HW od preferovaných výrobců, který může upgradovat dle libosti, víceméně odmítá možnost vybrat si vhodné periferie, nebo přizpůsobit si systém, dobrovolně se chová v rámci nastavených mantinelů jedním výrobcem včetně defacto nuceného posílání dat do proprietálního cloudu, musí být lenivý a napůl svéprávný.  Ale to je jen můj, velmi kontroverzní, názor, pokud máte jinou metodu, nechť vám slouží.
Dokážu si představit, že pro někoho může člověk co si sám skládá počítač a nepoužívá cloud, co tráví čas zbytečnostmi jako výběr z. desky, harddisku, klávesnice, myši, distribucí linuxu, upgradem/reinstalací windows, anebo archaicky zálohou dat na svoje externí disky, servery a flešky, vypadat jako idiot.
V apple ekosystému je tohle vše hezky ošetřeno a nalajnováno.  Tak mě teď napadlo, že to je velmi vhodné třeba pro důchodce, nebo malé děti.
Gréta je nejlepší.

Re:Desktop Win10 vs M1
« Odpověď #24 kdy: 20. 08. 2021, 12:31:15 »
Slysel jste nekdy o tom ze lenost/pracovitost, ani svepravnost se nestanovuji podle ochoty nastavovat si system?

Ve smyslu užívání OS je podle mého názoru zřejmé, že pokud někdo nemá potřebu svobodně si vybrat HW od preferovaných výrobců, který může upgradovat dle libosti, víceméně odmítá možnost vybrat si vhodné periferie, nebo přizpůsobit si systém, dobrovolně se chová v rámci nastavených mantinelů jedním výrobcem včetně defacto nuceného posílání dat do proprietálního cloudu, musí být lenivý a napůl svéprávný.  Ale to je jen můj, velmi kontroverzní, názor, pokud máte jinou metodu, nechť vám slouží.
Dokážu si představit, že pro někoho může člověk co si sám skládá počítač a nepoužívá cloud, co tráví čas zbytečnostmi jako výběr z. desky, harddisku, klávesnice, myši, distribucí linuxu, upgradem/reinstalací windows, anebo archaicky zálohou dat na svoje externí disky, servery a flešky, vypadat jako idiot.
V apple ekosystému je tohle vše hezky ošetřeno a nalajnováno.  Tak mě teď napadlo, že to je velmi vhodné třeba pro důchodce, nebo malé děti.

A pak třeba máme špičkového neurochirurga, co po 16. hodinové operaci chce přes FaceTime pokecat s manželkou a dcerou, které zůstaly na druhé půlce planety, protože pacient by nezvládl převoz. Vojáka, co mu zrovna skončila někde služba a je vyjetej, kamioňáka co má zrovna pauzu, borce obědvajícího na traktoru co potřebuje probrat s nějakým veterinářem co se mu to objevuje na kravách za fleky - to jsou všechno jednoznačně leniví a napůl svéprávní jedinci jenom proto, že je nebaví zjišťovat, proč jim zrovna nejde /dev/snd…

Jestli chceš, můžu dodat další příklady…
« Poslední změna: 20. 08. 2021, 12:33:17 od KoalaM »

anonacct

Re:Desktop Win10 vs M1
« Odpověď #25 kdy: 20. 08. 2021, 12:45:21 »
Jo mac je na tom ergonomicky celkem zle. Celý OS je optimalizovaný pro jeden monitor, jakmile má člověk 2 nebo 3 tak celé to UI přestává dávat smysl. Aplikační menu je pro multiscreen setup na prd, a ten spouštěč dole jen zabírá místo. Nejhorší jsou ale ty klávesové zkratky, které se mi ještě nepodařilo zkrotit tak, abych se z toho nezbláznil, protože používám Windows, Linux, i Mac. Udělat to tak abych měl na Macu velmi podobné zkratky jako ve Windows a v Linuxu, ve všech aplikacích, no to se mi ještě nepodařilo.

Re:Desktop Win10 vs M1
« Odpověď #26 kdy: 20. 08. 2021, 13:52:49 »

A pak třeba máme špičkového neurochirurga, co po 16. hodinové operaci chce přes FaceTime pokecat s manželkou a dcerou, které zůstaly na druhé půlce planety, protože pacient by nezvládl převoz. Vojáka, co mu zrovna skončila někde služba a je vyjetej, kamioňáka co má zrovna pauzu, borce obědvajícího na traktoru co potřebuje probrat s nějakým veterinářem co se mu to objevuje na kravách za fleky - to jsou všechno jednoznačně leniví a napůl svéprávní jedinci jenom proto, že je nebaví zjišťovat, proč jim zrovna nejde /dev/snd…

Jestli chceš, můžu dodat další příklady…

Klidně přidej. Ve smyslu užívání OS jsou to podle mě lenoši a napůl svéprávné osoby. Ale to vůbec ničemu nevadí, prostě jim to tak vyhovuje.
Kdyby byl na světě jen apple tak už skoro nikdo nebude vědět jak počítače vlastně fungují. Prostě při používání tohodle ekosystému to není potřeba vůbec vědět, stačí že to funguje.
Gréta je nejlepší.

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Desktop Win10 vs M1
« Odpověď #27 kdy: 20. 08. 2021, 14:25:10 »

A pak třeba máme špičkového neurochirurga, co po 16. hodinové operaci chce přes FaceTime pokecat s manželkou a dcerou, které zůstaly na druhé půlce planety, protože pacient by nezvládl převoz. Vojáka, co mu zrovna skončila někde služba a je vyjetej, kamioňáka co má zrovna pauzu, borce obědvajícího na traktoru co potřebuje probrat s nějakým veterinářem co se mu to objevuje na kravách za fleky - to jsou všechno jednoznačně leniví a napůl svéprávní jedinci jenom proto, že je nebaví zjišťovat, proč jim zrovna nejde /dev/snd…

Jestli chceš, můžu dodat další příklady…

Klidně přidej. Ve smyslu užívání OS jsou to podle mě lenoši a napůl svéprávné osoby. Ale to vůbec ničemu nevadí, prostě jim to tak vyhovuje.
Kdyby byl na světě jen apple tak už skoro nikdo nebude vědět jak počítače vlastně fungují. Prostě při používání tohodle ekosystému to není potřeba vůbec vědět, stačí že to funguje.

A ty si stavíš svoje auto z náhradních dílů různých výrobců také sám, co takový kardiostimulátor atd... Někdo tuto "svobodu volby" nemá tak vysoko na žebříčku hodnot a jde mu o výsledek. Ano nechci střihat video v nějakém podprůměrném (a třeba svobodném) programu a trávit s tím 3x více času. Chci to mít rychle, kvalitně a hlavně hotové... To je ta přidaná hodnota... Gimp jistě umí hodně ale Photoshop toho umí ještě víc, a třeba i rychleji a čas jsou peníze, a profesionálovi (a třeba i hobby uživateli) to za to stojí... Ano měl jsem jiné hodnoty jako student a mám je jiné jako pracující, který už nemá problém za něco zaplatit a ušetřit čas....

Re:Desktop Win10 vs M1
« Odpověď #28 kdy: 20. 08. 2021, 14:41:03 »
to uz ja takovy standardni applisticky vrtani sroubu do hlavy.
vschno to kazdy slysel od pasaku ovci tisickrat.

ano, kdyz kupuju auto, tak si ho stavet nebudu. a rozhodne ho neplanuju prubezne opravovat.

Ale v zadnym pripade nedovolim prodejci, aby mi vysvetloval, ze nemit kliky u vsech dveri je cool. ze je to tak spolehlivy, ze se k motoru nikdy nikdo nebude potrebovat dostat. Soucasne mi zamlci, ze neexistuje k tomu dodacne pridat tazny zarizeni a tisic dalsich detailu. Budu mit k dispozici jen dve barvy, jedna z nich bude z praveho zlata.

jasne, vsechno je pochopitelne mysleno dobre a v muj prospech. abych nebyl pretizeny informacema a nedejbzote nedostal prilezitost vahat nad nejakou volbou.

rozumi se samo sebou, ze moje soukromi bude plne chraneno, jen teda Apple bude provozovat interni kameru, aby si pohlidal, ze nebudu provozovat neco moralne zavadneho (z hlediska Apple, pripadne USA). napriklad hetero sex bez dostatecne pritomnosti vsechn povinnych minorit.







A ty si stavíš svoje auto z náhradních dílů různých výrobců také sám, co takový kardiostimulátor atd... Někdo tuto "svobodu volby" nemá tak vysoko na žebříčku hodnot a jde mu o výsledek. Ano nechci střihat video v nějakém podprůměrném (a třeba svobodném) programu a trávit s tím 3x více času. Chci to mít rychle, kvalitně a hlavně hotové... To je ta přidaná hodnota... Gimp jistě umí hodně ale Photoshop toho umí ještě víc, a třeba i rychleji a čas jsou peníze, a profesionálovi (a třeba i hobby uživateli) to za to stojí... Ano měl jsem jiné hodnoty jako student a mám je jiné jako pracující, který už nemá problém za něco zaplatit a ušetřit čas....

Re:Desktop Win10 vs M1
« Odpověď #29 kdy: 20. 08. 2021, 14:56:10 »
A ty si stavíš svoje auto z náhradních dílů různých výrobců také sám, co takový kardiostimulátor atd... Někdo tuto "svobodu volby" nemá tak vysoko na žebříčku hodnot a jde mu o výsledek. Ano nechci střihat video v nějakém podprůměrném (a třeba svobodném) programu a trávit s tím 3x více času. Chci to mít rychle, kvalitně a hlavně hotové... To je ta přidaná hodnota... Gimp jistě umí hodně ale Photoshop toho umí ještě víc, a třeba i rychleji a čas jsou peníze, a profesionálovi (a třeba i hobby uživateli) to za to stojí... Ano měl jsem jiné hodnoty jako student a mám je jiné jako pracující, který už nemá problém za něco zaplatit a ušetřit čas....

To s tim autem je dobré přirovnání, já si třeba na autě rád něco vyměním nebo opravím sám. V případě větší opravy mám rád svobodu si vybrat jestli chci opravu ve značkovém servise nebo někde u garážníka a třeba si i rád vyberu jestli použiju nové originální díly, druhovýrobu anebo čínské kopie. 

V tom smyslu apple znamená to, že sám neudělám skoro nic a musím použít jenom značkový servis a originální díly. Víc možností nemám. Ale nic proti, spoustě lidem to tak vyhovuje.
Gréta je nejlepší.